Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Każda firma musi dbać o swój ciągły rozwój jeśli chce się utrzymać na rynku i powiększać swój kapitał. Niezbędne jest do tego dokonywanie coraz to nowszych inwestycji, na przykład w nowe urządzenia lub technologie, które pozwolą dorównać konkurencji, czy wręcz ją wyprzedzić. Nie każde przedsiębiorstwo posiada jednak odpowiednie środki do tego, aby zakupić wszystko to co konieczne. Dlatego też, wielu właścicieli firm szuka najlepszego rozwiązania, którym może być kredyt inwestycyjny. Czym się charakteryzuje taka forma kredytowania i co trzeba zrobić, by z niej skorzystać? Oto kilka podpowiedzi.

Kredyt inwestycyjny - co to jest?

Kredy inwestycyjny dla firm to rodzaj pożyczki, jaką przedsiębiorcy zaciągają w celu sfinansowania planowanych inwestycji. Są to przedsięwzięcia, które pozwolą na zwiększenie dochodów takiego biznesu i umocnienie jego pozycji w branży lub utrzymanie ich na dotychczasowym poziomie. Ich charakter może być bardzo różny, w zależności od tego czym zajmuje się dana firma oraz jaka jest jej aktualna kondycja. Najważniejsze jednak, że kredyty inwestycyjne pozwalają rozwijać przedsiębiorstwo, często poprawiając przy tym jakość oferowanych klientom usług lub produktów.

Kredyt inwestycyjny - co to jest i jak go dostać?

A na jak duże wsparcie finansowe możemy liczyć w ramach takiego kredytu? Zależy to zarówno od oferty konkretnego banku, jak i od kwestii związanych bezpośrednio z kondycją samej firmy. Pod uwagę brana jest między innymi zdolność finansowa przedsiębiorstwa, jego obroty oraz to czy planowana inwestycja jest ryzykowna.

W większości przypadków, banki oferujące kredyty inwestycyjne dla firm, wymagają również by ich klienci posiadali wkład własny. Jego wysokość zależy od warunków stawianych przez konkretny bank, ale często jest to około 20-30% wartości inwestycji. Co ciekawe, istnieją jednak instytucje, które są w stanie udzielić kredytu na 90%, a czasem nawet na 100% wartości inwestycji.

To na jak długi okres zdecydujemy się zaciągnąć taki kredyt na inwestycje zależy już od naszych możliwości finansowych oraz indywidualnych ustaleń z bankiem. Niektórym firmom, które potrzebują mniejszej sumy pieniędzy, wystarczy kredyt na rok lub 2-3 lata. Ale jeśli inwestycja jest poważna i wymaga dużych nakładów finansowych, może się okazać, że niezbędne jest zaciągnięcie kredytu nawet na 20 lat.

Kredyt inwestycyjny dla firm - warunki

Szczegółowe warunki udzielenia kredytu na inwestycje w firmie, ustalane są zawsze indywidualnie pomiędzy klientem a banki, z którego usług zdecyduje się skorzystać. Aby jednak pozyskanie takiej pożyczki było w ogóle możliwe, uzyskane w ten sposób środki muszą zostać przeznaczone na określone cele. Wśród nich można wymienić środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, a także zakup udziałów oraz papierów wartościowych. Jeśli zatem inwestycja planowane przez dane przedsiębiorstwo jest objęta przez te kategorie, bank może rozważyć udzielenie wsparcia finansowego tego rodzaju.

Jednym z najbardziej popularnych wśród klientów jest z pewnością kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości. Firmy wyjątkowo często decydują się też na włożenie pieniędzy w inne środki trwałe, jak maszyny, środki transportu, komputery oraz wszelkie inne rzeczy, które mogą realnie wpłynąć na rozwój firmy.

A co z wartościami niematerialnymi i prawnymi? W tym przypadku chodzi przede wszystkim o wszelkiego typu patenty, prawa autorskie, czy też licencje, których zastosowanie pozwoli ulepszyć dotychczasowe funkcjonowanie konkretnego biznesu. Ale to nie wszystko, ponieważ w ramach środków pozyskanych z kredytu inwestycyjnego, firma może także zakupić obligacje albo udziały w innych firmach.

Jak pozyskać kredyt inwestycyjny?

Warto wiedzieć, że w wielu bankach możemy otrzymać kredyt inwestycyjny dla nowych firm. Nie musimy być zatem dobrze znanym na rynku biznesem, działającym od wielu lat, aby zdobyć środki na podjęcie niezbędnych inwestycji.

Niezależnie jednak od tego czy dopiero zaczynamy naszą działalność, czy mamy już długą historię i dobrą pozycję w branży, musimy dostarczyć bankowi wszystkie niezbędne dokumentu. Oczywiście, jak w przypadku każdej pożyczki, również gdy chodzi o kredyt pod inwestycję, lista wymaganych dokumentów może się różnić w poszczególnych bankach.

Najważniejsze co musimy przygotować to dobry biznesplan - bez tego ani rusz. To przede wszystkim na jego podstawie bank będzie oceniał to, czy nasz pomysł na inwestycję przyniesie realne zyski, co znacząco zmniejszy ryzyko podejmowane przez tę instytucję. Jeśli zatem przyłożymy się do sporządzenie rzetelnego i przekonującego dokumentu, nasze szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji dotyczącej kredytu stają się bardzo duże.

Starając się o kredyt gospodarczy musimy też zwykle przygotować dokumenty rejestrowe firmy, takie jak wypis z KRS, umowa spółki, czy zaświadczenie potwierdzające wpis do ewidencji działalności gospodarczych. Oczywiście będziemy również poproszeni o dostarczenie najróżniejszych dokumentów finansowych naszego biznesu, jak PIT-y, czy wyciągi z kont bankowych firmy. Jest to niezbędne do ustalenia kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Kredyt inwestycyjny - jak wybrać ten najlepszy?

W poszukiwaniu oferty, która będzie najbardziej korzystna dla naszego biznesu, warto jest skorzystać z pomocy internetu. Jeśli chodzi o kredyt inwestycyjny kalkulator kosztów z nim związanych jest wyjątkowo przydatnym narzędziem. A do tego można go bardzo łatwo znaleźć w sieci na wielu stronach internetowych. Taki kalkulator inwestycyjny pozwoli nam przekonać się jaka opcja kredytowania sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku.

Kiedy znajdziemy interesujące nas oferty, pamiętajmy o tym, by dokładnie zapoznać się z warunkami każdej z nich. Nie warto rezygnować z wczytywania się w każdy akapit umowy, gdyż może nas to sporo kosztować. Decydując się na kredyt inwestycyjny oprocentowanie jest dla klientów często najważniejsze. Ale zwróćmy uwagę także na wszystkie inne prowizje i opłaty dodatkowe, które mogą znacząco podnieść ostateczny koszt takiej pożyczki. Warto więc poświęcić nieco czasu i upewnić się, że wszystkie zapisy umowy są zgodne z tym, co udało nam się ustalić z bankiem.


2019-09-03

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Ogromne kolejki, dziesiątki dokumentów do wypełnienia i niezbyt przyjaźnie nastawieni urzędnicy to strata czasu, na którą nie możemy sobie pozwolić

2019-09-01

Kredyt na innowacje technologiczne dla firm krok po kroku

Konkurencja nie śpi, dlatego należy w jak największym stopniu inwestować w innowacyjne technologie. Co jednak jeśli nie stać nas na zakup potrzebnych nam  urządzeń? Rozwiązaniem może być skorzystanie ze wsparcia, jakim jest kredyt na innowacje technologiczne

2019-08-31

Jak zrobić biznes plan pod dotację unijną?

Obecnie możemy korzystać z szeregu najróżniejszych projektów unijnych, w ramach których oferowane nam są również dotacje, chociażby na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Aby jednak skorzystać z takiej szansy, musimy spełnić mnóstwo wymogów, przechodząc przez cały długi proces rekrutacyjny

Kredyt inwestycyjny - co to jest i jak go dostać?

Nie każde przedsiębiorstwo posiada odpowiednie środki do tego, aby zakupić wszystko to co konieczne. Dlatego też, wielu właścicieli firm szuka najlepszego rozwiązania, którym może być kredyt inwestycyjny.

Kredyt obrotowy dla firm - co to jest? Jak pozyskać?

Nie zawsze posiadamy wystarczające środki na to, aby opłacić wszystkie bieżące zobowiązania przedsiębiorstwa. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązań problemu jest co najmniej kilka, ale kredyt obrotowy może okazać się najlepszym z nich

Jak otrzymać kredyt gotówkowy dla prowadzących działalność gospodarczą?

Start nowego biznesu wiąże się z poniesieniem nie tylko nakładów pracy, ale i nakładów finansowych. W przypadku braku środków, można skorzystać z kredytu.

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki.

Niezależnie jednak od tego, kto zabiera się za tworzenie firmy, potrzebuje odpowiedniego kapitału na jej rozwój. Niestety, nie każdy posiada oszczędności i nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. Wówczas jedynym rozwiązaniem wydaje się być kredyt dla nowych firm

Ikona informacji
poradniki