Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Nie każde przedsiębiorstwo posiada odpowiednie środki do tego, aby zakupić wszystko, co konieczne. Dlatego też wielu właścicieli firm szuka najlepszego rozwiązania, którym może być kredyt inwestycyjny.

Każda firma musi dbać o swój ciągły rozwój, jeśli chce się utrzymać na rynku i powiększać swój kapitał. Niezbędne jest do tego dokonywanie kolejnych inwestycji, na przykład w nowe urządzenia lub technologie, które pozwolą dorównać konkurencji lub ją wyprzedzić. Nie każde przedsiębiorstwo posiada jednak odpowiednie środki do tego, aby zakupić wszystko, co konieczne. Dlatego też wielu właścicieli firm szuka najlepszego rozwiązania, którym może być kredyt inwestycyjny. Czym się charakteryzuje taka forma kredytowania i co trzeba zrobić, by z niej skorzystać? Oto kilka podpowiedzi.

Kredyt inwestycyjny - co to jest?

Kredyt inwestycyjny dla firm to rodzaj pożyczki, jaką przedsiębiorcy zaciągają w celu sfinansowania planowanych inwestycji. Są to przedsięwzięcia, które pozwolą na zwiększenie dochodów takiego biznesu i umocnienie jego pozycji w branży lub utrzymanie ich na dotychczasowym poziomie. Ich charakter może być bardzo różny, w zależności od tego, czym zajmuje się dana firma oraz jaka jest jej aktualna kondycja. Najważniejsze jednak, że kredyty inwestycyjne pozwalają rozwijać przedsiębiorstwo, często poprawiając przy tym jakość oferowanych klientom usług lub produktów. Są to jednocześnie kredyty celowe, a więc środki muszą zostać przeznaczone na realizację określonej inwestycji. Dzięki temu najczęściej przedsiębiorcy mogą liczyć na atrakcyjne oprocentowanie, a proponowana kwota kredytu uwzględnia większe i mniejsze potrzeby właścicieli działalności gospodarczej.

Kredyt inwestycyjny - co to jest i jak go dostać?

Większe i mniejsze potrzeby

A na jak duże wsparcie finansowe możemy liczyć w ramach takiego kredytu? Zależy to zarówno od oferty konkretnego banku, jak i od kwestii związanych bezpośrednio z kondycją samej firmy. Pod uwagę brana jest między innymi zdolność finansowa przedsiębiorstwa, jego obroty oraz to, czy planowana inwestycja jest ryzykowna.

W większości przypadków banki oferujące kredyty inwestycyjne dla firm wymagają również by ich klienci posiadali wkład własny. Jego wysokość zależy od warunków stawianych przez konkretny bank, ale często jest to około 20-30% wartości inwestycji. Co ciekawe, istnieją jednak instytucje, które są w stanie udzielić kredytu na 90%, a czasem nawet na 100% wartości inwestycji.

To, na jak długi okres zdecydujemy się zaciągnąć taki kredyt na inwestycje, zależy już od naszych możliwości finansowych oraz indywidualnych ustaleń z bankiem. Niektórym firmom, które potrzebują mniejszej sumy pieniędzy, wystarczy kredyt na rok lub 2-3 lata. Ale jeśli inwestycja jest poważna i wymaga dużych nakładów finansowych może się okazać, że niezbędne jest zaciągnięcie kredytu nawet na 20 lat.

Kredyt inwestycyjny dla firm - warunki

Szczegółowe warunki udzielenia kredytu na inwestycje w firmie ustalane są zawsze indywidualnie pomiędzy właścicielem działalności gospodarczej a bankiem, z którego usług zdecyduje się skorzystać. Aby jednak pozyskanie takiej pożyczki było w ogóle możliwe, uzyskane w ten sposób środki muszą zostać przeznaczone na określone cele. Wśród nich można wymienić środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, a także zakup udziałów oraz papierów wartościowych. Jeśli zatem inwestycja planowane przez dane przedsiębiorstwo jest objęta przez te kategorie, bank może rozważyć udzielenie wsparcia finansowego tego rodzaju.

Kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości i nie tylko

Jednym z najbardziej popularnych wśród klientów jest z pewnością kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości. Firmy wyjątkowo często decydują się też na włożenie pieniędzy w inne środki trwałe, jak maszyny, środki transportu, komputery oraz wszelkie inne rzeczy, które mogą realnie wpłynąć na rozwój firmy.

A co z wartościami niematerialnymi i prawnymi? W tym przypadku chodzi przede wszystkim o wszelkiego typu patenty, prawa autorskie czy też licencje, których zastosowanie pozwoli ulepszyć dotychczasowe funkcjonowanie konkretnego biznesu. Ale to nie wszystko, ponieważ w ramach środków pozyskanych z kredytu inwestycyjnego firma może także zakupić obligacje albo udziały w innych firmach.

Oferty kredytów inwestycyjnych na nowych firm

Warto wiedzieć, że w wielu bankach możemy otrzymać kredyt inwestycyjny dla nowych firm. Nie musimy być zatem dobrze znanym na rynku biznesem, działającym od wielu lat, aby zdobyć środki na podjęcie niezbędnych inwestycji. Niezależnie jednak od tego czy dopiero zaczynamy naszą działalność, czy mamy już długą historię i dobrą pozycję w branży, musimy dostarczyć bankowi wszystkie niezbędne dokumentu. Oczywiście, jak w przypadku każdej pożyczki, również gdy chodzi o kredyt pod inwestycję, lista wymaganych dokumentów może się różnić w poszczególnych bankach.

Jak pozyskać kredyt inwestycyjny?

Najważniejsze, co musimy przygotować, to dobry biznesplan - bez tego ani rusz. To przede wszystkim na jego podstawie bank będzie oceniał, czy nasz pomysł na inwestycję przyniesie realne zyski, co znacząco zmniejszy ryzyko podejmowane przez instytucję. Jeśli zatem przyłożymy się do sporządzenie rzetelnego i przekonującego dokumentu, nasze szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji dotyczącej kredytu stają się bardzo duże.

Starając się o kredyt gospodarczy musimy też zwykle przygotować dokumenty rejestrowe firmy, takie jak wypis z KRS, umowa spółki, czy zaświadczenie potwierdzające wpis do ewidencji działalności gospodarczych. Oczywiście będziemy również poproszeni o dostarczenie najróżniejszych dokumentów finansowych naszego biznesu, jak PIT-y, czy wyciągi z kont bankowych firmy. Jest to niezbędne do ustalenia kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Kredyt inwestycyjny - jak wybrać ten najlepszy?

W poszukiwaniu oferty, która będzie najbardziej korzystna dla naszego biznesu, warto skorzystać z pomocy internetu. Jeśli chodzi o kredyt inwestycyjny kalkulator kosztów z nim związanych jest wyjątkowo przydatnym narzędziem. A do tego można go bardzo łatwo znaleźć w sieci na wielu stronach internetowych. Taki kalkulator inwestycyjny pozwoli nam przekonać się jaka opcja kredytowania sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku.

Kiedy znajdziemy interesujące nas oferty, pamiętajmy o tym, by dokładnie zapoznać się z warunkami każdej z nich. Nie warto rezygnować z wczytywania się w każdy akapit umowy, gdyż może nas to sporo kosztować. Decydując się na kredyt inwestycyjny, oprocentowanie jest dla klientów często najważniejsze. Ale zwróćmy uwagę także na wszystkie inne prowizje i opłaty dodatkowe, które mogą znacząco podnieść ostateczny koszt takiej pożyczki. Warto więc poświęcić nieco czasu i upewnić się, że wszystkie zapisy umowy są zgodne z tym, co udało nam się ustalić z bankiem.

Sponsorowane

2020-08-12

Podpis kwalifikowany. Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

Świat nowoczesnych technologii daje nam wiele możliwości. Jedną z nich jest możliwość zdalnego podpisywania dokumentów. W tym celu w wielu sytuacjach przydatny okaże się podpis kwalifikowany.

2020-05-11

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych. Wniosek RSP

Rządowa propozycja tarczy antykryzysowej daje spore możliwości osobom prowadzącym własną firmę. Jedną z nich jest świadczenie postojowe, z którego mogą skorzystać także samozatrudnieni.

2020-04-23

Pożyczki dla firm - jak wybrać najlepszą pożyczkę firmową?

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później będzie potrzebował pożyczki na firmę. Pożyczka firmowa umożliwia rozwój działalności, wdrożenie innowacji, nabycie nowego, niezbędnego do prowadzenia firmy sprzętu. Sprawdź, o czym należy pamiętać, wybierając pożyczki dla firm.

Zawieszenie działalności. Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Prowadzenie firmy to spore wyzwanie i odpowiedzialność. Czasami konieczne jest zawieszenie działalności. Warto dowiedzieć się, jak z niego skorzystać i z czym się wiąże.

Kredyt inwestycyjny - co to jest i jak go dostać?

Nie każde przedsiębiorstwo posiada odpowiednie środki do tego, aby zakupić wszystko, co konieczne. Dlatego też wielu właścicieli firm szuka najlepszego rozwiązania, którym może być kredyt inwestycyjny.

Reklama firm w Internecie: skuteczne narzędzie promocji firmy

W dzisiejszych czasach skuteczny marketing odgrywa kluczową rolę w osiągnieciu biznesowego sukcesu. Warto poznać zalety promocji firmy w Internecie i przekonać się o tym samodzielnie.

Ile pracodawca płaci za pracownika? Koszt pracownika

Zatrudnienie pracowników to duża szansa na rozwój działalności. Jednocześnie jednak wiąże się z koniecznością ponoszenia niemałych kosztów, nieograniczających się wyłącznie do pensji.