Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Żyjemy w czasach, gdy technologia nieustannie się rozwija, pozwalając nam na jeszcze efektywniejszą pracę. Korzystanie z najnowocześniejszego sprzętu, to w przypadku wielu firm nie tylko ułatwienie produkcji, ale także konieczność. Konkurencja nie śpi, dlatego należy w jak największym stopniu inwestować w innowacyjne technologie. Co jednak jeśli nie stać nas na zakup potrzebnych nam  urządzeń? Rozwiązaniem może być skorzystanie ze wsparcia, jakim jest kredyt na innowacje technologiczne, o który mogą się starać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Kredyt na innowacje technologiczne - co to?

Każdy właściciel firmy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że powodzenie jego biznesu zależy od jakości oferowanych klientom usług i towarów. W związku z tym, że technologia ciągle się rozwija, dużym wyzwaniem jest pozostawanie z nią na czasie i korzystanie z tego, co może nam zaoferować. Taki rozwój firmy jest w interesie nie tylko samego przedsiębiorstwa, ale również państwa. Dlatego też, stworzono specjalny program, dzięki któremu mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą pozwolić sobie na wdrożenie zaawansowanych technologiczne rozwiązań w swojej firmie.

Kredyt na innowacje technologiczne dla firm krok po kroku (YAY Foto)

Kredyt technologiczny to swego rodzaju dotacja, która jest udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Otrzymane od tej instytucji pieniądze można przeznaczyć na wdrożenie w danym przedsiębiorstwie takich technologii, które realnie podniosą jakość oferowanych przez nią usług lub towarów. Warto w tym miejscu podkreślić to, iż kredyt innowacyjny ma być przeznaczony właśnie na wdrożenie technologii. Bank nie udzieli nam go zatem na zakup na przykład maszyny, w której określona technologia została już zastosowana.

A dlaczego właściwie kredyt na innowacje technologiczne to lepsze rozwiązanie niż tradycyjny kredyt w banku? Ponieważ pieniądze jakie zostają nam przekazane przez Bank Gospodarstwa Krajowego to fundusze działające jak kredyt inwestycyjny. W rezultacie, część pożyczonej kwoty jest spłacana właśnie przez kredytobiorcę, a reszta z Funduszu Kredytu Technologicznego, który stanowią środki państwowe. Jest to zatem bardzo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców. Zwłaszcza, że kwota tego typu dofinansowania może wynieść nawet 75% kosztów związanych z całą inwestycją.

Kredyt technologiczny - jak go uzyskać?

Tak jak w przypadku starania się o każdy inny kredyt, przedsiębiorca musi złożyć odpowiedni wniosek. Warto naprawdę przyłożyć się do jego właściwego wypełnienia, ponieważ to w dużej mierze na jego podstawie zostanie podjęta decyzja dotycząca tego, czy otrzymamy konkretne wsparcie finansowe. Inną ważną kwestią jest też oczywiście zdolność kredytowa wnioskodawcy, a więc w tym przypadku przedsiębiorcy starającego się o kredyt na innowacje. Bank musi mieć przecież pewność, iż posiadamy środki na pokrycie kosztów chociaż części planowanej inwestycji.

Gotowe wnioski można składać w bankach, które mają podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ich listę bez problemu znajdziemy chociażby w internecie. W ciągu kolejnych 60 dni od dnia złożenia przez nas dokumentów, powinna zostać podpisana z przedsiębiorcą umowa kredytu technologicznego lub też przyznana tak zwana promesa kredytu na innowacje. Jeśli będzie to promesa, należy ją złożyć wraz z niezbędną dokumentacją oraz wnioskiem o premię technologiczną do Banku Gospodarstwa Krajowego. Decyzja o tym, czy dofinansowanie zostanie ostatecznie przyznane musi zapaść w ciągu miesiąca od zakończenia miesiąca, w jakim poprawnie sporządzony wniosek został przekazany do BGK.

Kredyt na innowacje - kiedy i ile pieniędzy dostaniemy?

Maksymalna kwota kredytu technologicznego jaka może zostać przyznana przedsiębiorcy to 6 mln złotych. Należy przy tym pamiętać, że firma uzyskująca wsparcie finansowe z BGK musi dysponować wkładem własnym w wysokości minimum 25% kosztów kwalifikowanych inwestycji, która będzie finansowana właśnie z kredytu na innowacje. Oznacza to, że przedsiębiorca może otrzymać od państwa nawet 75% kwoty na zrealizowanie swojego projektu wdrażającego nową technologię w jego firmie. Zdecydowanie warto zatem poświęcić nieco czasu na załatwienie formalności, które mogą pomóc firmie w rozwoju.

A kiedy właściwie pieniądze zostają przekazane przedsiębiorcy? Po weryfikacji wniosku i podjęciu decyzji o przyznaniu firmie kredytu, następuje wypłata premii technologicznej. Pieniądze uzyskane w ten sposób, mogą zostać przekazane kredytobiorcy jednorazowo w całości albo w ratach. Aby jednak faktycznie otrzymać takie wsparcie finansowe, muszą zostać spełnione pewne warunki. Przede wszystkim, kredyt musi zostać wykorzystany w całości. Oprócz tego, inwestycja musi zostać zakończona i musi się także rozpocząć sprzedaż towarów i usług, które będą rezultatem wdrożonej przez firmę technologii.

Kredyt technologiczny - czy warto?

Jeśli nasza firma dysponuje technologią, której zastosowanie wpłynęłoby pozytywnie na rozwój przedsiębiorstwa i znaczący wzrost jakości oferowanych przez nią produktów i usług, należy ją wdrożyć. Jest to jednak inwestycja, która w większości przypadków przerasta najmniejsze i średnie firmy. Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko poszukać korzystnego dla niej wsparcia finansowego, które można uzyskać właśnie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Cały proces wnioskowania o kredyt na innowacje technologiczne, nie różni się znacząco od starań o tradycyjny kredyt w banku. Sama umowa z BGK jest jednak o wiele bardziej korzystna dla firmy, niż te oferowane przez banki komercyjne. Warto zatem rozważyć właśnie takie rozwiązanie.

Tak jak już wspomniano, jednym z bardzo ważnych dokumentów jest oczywiście wniosek o udzielenie takiego kredytu. Zawiera on wszystkie kluczowe informacje na temat samej firmy oraz posiadanej przez nią technologii, a także pomysłu na jej zastosowanie i przewidywanych korzyści z takiej inwestycji. To między innymi właśnie na podstawie tego dokumentu zostanie podjęta decyzja, czy warto wspomóc finansowo dane przedsiębiorstwo. Pamiętajmy więc o tym, gdy zaczniemy nasze starania o lepszą przyszłość naszej firmy.


2019-09-03

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Ogromne kolejki, dziesiątki dokumentów do wypełnienia i niezbyt przyjaźnie nastawieni urzędnicy to strata czasu, na którą nie możemy sobie pozwolić

2019-09-01

Kredyt na innowacje technologiczne dla firm krok po kroku

Konkurencja nie śpi, dlatego należy w jak największym stopniu inwestować w innowacyjne technologie. Co jednak jeśli nie stać nas na zakup potrzebnych nam  urządzeń? Rozwiązaniem może być skorzystanie ze wsparcia, jakim jest kredyt na innowacje technologiczne

2019-08-31

Jak zrobić biznes plan pod dotację unijną?

Obecnie możemy korzystać z szeregu najróżniejszych projektów unijnych, w ramach których oferowane nam są również dotacje, chociażby na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Aby jednak skorzystać z takiej szansy, musimy spełnić mnóstwo wymogów, przechodząc przez cały długi proces rekrutacyjny

Jak założyć działalność gospodarczą?

Praca na etacie nie jest przeznaczeniem każdego. Wiele osób marzy o tym, aby pracować na własny rachunek i wiele z nich ma świetne pomysły na biznesy. Oczywiście, założenie i prowadzenie firmy wiąże się z ryzykiem, które nie wszyscy są skłonni podjąć

Jak otrzymać kredyt gotówkowy dla prowadzących działalność gospodarczą?

Start nowego biznesu wiąże się z poniesieniem nie tylko nakładów pracy, ale i nakładów finansowych. W przypadku braku środków, można skorzystać z kredytu.

Ulga ZUS dla nowych firm

Posiadanie własnej firmy to nie tylko zyski, ale również i koszty. Obniżyć je można, korzystając z ulg ZUS dla nowych działalności.

Kredyt obrotowy dla firm - co to jest? Jak pozyskać?

Nie zawsze posiadamy wystarczające środki na to, aby opłacić wszystkie bieżące zobowiązania przedsiębiorstwa. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązań problemu jest co najmniej kilka, ale kredyt obrotowy może okazać się najlepszym z nich

Ikona informacji
poradniki