SMART > Poradniki > Kupno nieruchomości > Koszt budowy domu - ile kosztuje wybudowanie domu?

Koszt budowy domu - ile kosztuje wybudowanie domu?

Wiele osób marzących o posiadaniu własnego domu decyduje się na budowanie go od podstaw. Warto dowiedzieć się, ile orientacyjnie będzie kosztować taka inwestycja.

Koszt budowy domu - ile kosztuje wybudowanie domu?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Własny dom oznacza niezależność, mnóstwo przestrzeni i stabilizację dla całej rodziny. Jeżeli zdecydujemy się na jego budowę, nie będziemy musieli iść również na żadne kompromisy: każdy szczegół będzie dokładnie taki, jak tylko sobie wymarzymy. To także dosyć dobry sposób na oszczędności. W zależności od tego, jak racjonalnie będziemy zarządzać inwestycją, może okazać się, że cena marzeń nie będzie zbyt wygórowana. Zależy to jednak od wielu czynników. Przed przystąpieniem do działania warto przekonać się, ile kosztuje budowa domu.

Koszt budowy domu – ile wynosi?

Rynek nieruchomości w Polsce szokuje kolejnymi rekordami. Drożeją mieszkania i domy jednorodzinne. Siłą rzeczy wiele osób poszukujących swoich czterech kątów zaczyna rozglądać się za alternatywami. Jedną z nich jest z pewnością budowa domu. Koszt będzie oczywiście uzależniony od wielu czynników, w tym m.in. lokalizacji, wartości samej działki, rozmiaru domu, stopnia skomplikowania projektu, wykorzystanych materiałów czy kosztów pracy firmy budowlanej. Warto jednak zauważyć, że również ceny na tym rynku rozwijają się bardzo dynamicznie, przez co budowa własnego domu jednorodzinnego jest coraz droższa i nic nie zapowiada gwałtownej zmiany tendencji. Choć szacowanie jest bardzo trudne, w wielu przypadkach sprawdza się kalkulacja Głównego Urzędu Statystycznego, którzy szacuje, że oddanie pod klucz każdego metra kwadratowego to wydatek ok. 4000 zł. Nie oznacza to oczywiście, że tej ceny nie można znacząco obniżyć.

Budowa domu a koszt działki

Oczywiście w szacunkach dotyczących kwestii budowlanych nie uwzględnia się kosztu samej działki, która stanowi jeden z najistotniejszych elementów kosztów budowy domu. Ceny niestety – podobnie jak na całym rynku nieruchomości, również rosną. Według raportu Bankier.pl i serwisu otodom pod koniec 2019 roku średnio za 1 m2 należy zapłacić od 65 zł w przypadku województwa warmińsko-mazurskiego, aż po 203 zł w województwie mazowieckim. Duże znaczenie będzie miała więc przede wszystkim lokalizacja. Przykładowo na Śląsku trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 119 zł za metr, w Małopolsce 145 zł, a na Pomorzu 173 zł. Ceny w miastach są jednak zupełnie inne. Chcąc postawić dom np. we Wrocławiu, należy nastawić się na ok. 475 zł za m2, w Katowicach 376 zł, natomiast w Warszawie – aż 866 zł.

Poza tym dużą rolę odgrywa oczywiście powierzchnia. Minimalny rozmiar działki zwykle zależy od ustaleń zabudowy w konkretnej gminie, siłą rzeczy przekłada się również na projekt, który można wykorzystać. Przyjmując, że w województwie małopolskim średnia cena za metr kwadratowy działki o powierzchni 1000 m2 wynosi 155 zł, trzeba więc liczyć się z wydatkiem rzędu 1,5 mln złotych. Oczywiście taki sam metraż w samym Krakowie będzie kilkakrotnie droższy.

Koszt budowy domu 100m2

Jak pokazują statystyki, Polacy najchętniej budują domy o powierzchni 126-150 m2. Coraz większą popularnością cieszą się jednak mniejsze budynki. 100 m2 powierzchni użytkowej to dla wielu osób przestrzeń wystarczająca do komfortowego życia. Przekłada się to oczywiście na wymierne oszczędności. Według szacunków portalu wielkiebudowanie.pl doprowadzenie budynku o takim rozmiarze do stanu deweloperskiego to koszt ok. 380 500 zł. Oczywiście znaczną część tej sumy pochłoną wykorzystane materiały oraz koszty robocizny. Zwłaszcza te drugie będą silnie uzależnione od regionu. Tradycyjnie najdroższe usługi proponowane są w województwie mazowieckim, małopolskim i śląskim. Dużo taniej będzie z kolei na Opolszczyźnie czy w województwie lubuskim.

3 najlepsze oferty kredytu na remont Twojego domu lub mieszkania - 20 000zł

Koszt budowy domu parterowego

Poszukując oszczędności podczas budowy domu, warto przede wszystkim zweryfikować oczekiwania wobec bryły budynku. Koszt budowy metra kwadratowego domu parterowego o powierzchni do 100 m2 będzie z pewnością niższy od np. kosztów budowy domu 150 m2, wznoszącego się na większą liczbę pięter. Przy racjonalnym zarządzaniu inwestycją, doborze sprawdzonej ekipy budowlanej i wykorzystaniu gotowego projektu, doprowadzenie do stanu surowego może zamknąć się nawet w kwocie 150 000 zł.

Ile kosztuje projekt domu?

Wydatki związane z projektem są jednym z kluczowych elementów ogólnych kosztów budowy domu. Większość osób, które przystępują do tego procesu, mają w głowie pomysł na wiele rozwiązań. Siłą rzeczy ich wdrożenie we współpracy z architektem generuje jednak dodatkowe koszty. Projekt stworzony na indywidualne zamówienie będzie znacznie droższy od gotowych rozwiązań. To, ile kosztuje projekt domu, zależy więc przede wszystkim od tego, jak bardzo zależy nam na unikalności budynku i jakimi środkami dysponujemy. Ceny najtańszych projektów zaczynają się już od kwoty kilkuset złotych, te najdroższe podlegają indywidualnej wycenie i mogą wymagać zaangażowania nawet kilkudziesięciu tysięcy. Na projekcie nie warto jednak oszczędzać: w głównej mierze to od niego zależeć będzie efekt końcowy. Jest szczególnie ważny w przypadku mniejszych budynków: wówczas ergonomia i przemyślany układ liczą się jeszcze bardziej.

Koszt fundamentów

Już na samym początku budowy wymarzonego domu inwestor będzie musiał wyłożyć większe pieniądze. Koszty fundamentów mogą sięgnąć nawet 10-20% wartości całego domu. Jeszcze więcej środków pochłonie zakończenie tzw. stanu zero, związanego z ukończeniem wszystkich robót ziemnych. Ostateczne koszty będą również w dużej mierze zależały od gruntu, na którym będzie znajdował się budynek. Jeżeli pojawią się problemy w tej materii, możliwe, że znacznie przewyższymy kosztorys.

Wykończenie domu

Należy podkreślić, że przytaczane szacunkowe koszty budowy domu nie uwzględniają prac wykończeniowych budynku. Te z kolei – jak wszystko – stają się coraz droższe. W tym przypadku również decydujące znaczenie będzie odgrywała lokalizacja (koszt ekip wykończeniowych waha się podobnie do różnic w cenach działek), metraż oraz przyjęty standard. Dużym plusem jest jednak to, że znaczną część prac wykończeniowych można wykonać samodzielnie, a niektóre z nich na dobrą sprawę mogą poczekać do wprowadzenia się do nowego domu. Sporą część kosztów będą stanowić jednak materiały budowlane. Odrębną kwestią pozostaje również wyposażenie czterech kątów.

Ile kredytu będzie potrzebne?

Sporządzanie szczegółowych wyliczeń będzie potrzebne przede wszystkim w procesie wnioskowania o kredyt na budowę domu. W przeciwieństwie do kredytów przeznaczanych na kupno gotowych nieruchomości cała procedura będzie wyglądać inaczej. Kredytobiorca będzie musiał uzbroić się nie tylko w cierpliwość, ale również wszelkie potrzebne pozwolenia i plany. Musi także dysponować większymi środkami początkowymi, ponieważ wypłata kolejnych transz kredytu zależna będzie od polityki banku i ustaleń widniejących w umowie. Z instytucją konieczne stanie się również dzielenie informacjami na temat postępu prac.

Budowa domu

Poradniki