Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


W związku z epidemią koronawirusa wiele banków proponuje kredytobiorcom dodatkowe rozwiązania ułatwiające spłatę zobowiązań. Na wyjątkowe podejście mogą liczyć klienci mBanku.

Finanse nie lubią nieoczekiwanych sytuacji. Zwłaszcza takich, które w krótkim czasie dotykają milionów osób. Na gospodarcze konsekwencje epidemii koronawirusa COVID-19 nikt nie mógł się przygotować. Ryzyko utraty całości lub części dochodu w szczególny sposób wpływa na sytuację kredytobiorców spłacających większe zobowiązania. W ich przypadku chwilowe problemy z płynnością finansową mogą oznaczać zdecydowanie poważniejsze problemy. Banki rozumieją jednak szczególne położenie, w którym znaleźli się ich klienci. Największe instytucje przygotowały dla nich specjalne wakacje kredytowe ułatwiające przejście przez najtrudniejszy okres bez ryzyka powstania zaległości.

Epidemia i finanse. Odroczenie spłaty rat w mBanku (fot. Łukasz Wróbel / Shutterstock)

mBank: wakacje kredytowe z powodu koronawirusa

Podstawowym narzędziem, które mBank daje do dyspozycji klientom korzystającym zarówno z kredytów indywidualnych, jak i firmowych, są wakacje kredytowe, umożliwiające odroczenie terminu spłaty rat kapitałowych. Mogą z nich korzystać osoby, które posiadają czynne zobowiązania z tytułu:

Oraz firmy korzystające z:

Jak działają wakacje kredytowe w mBanku?

Specjalna propozycja mBanku dotyczy odroczenia spłaty rat kapitałowych nawet na okres 6 miesięcy. Oznacza to, że w ujętym we wniosku okresie konieczne będzie regulowanie jedynie rat odsetkowych od pozostałego kapitału. To, ile będziemy musieli płacić, zależy więc od kilku czynników, m.in. przyjętego modelu spłaty oraz tego, jaka część kapitału została już spłacona. Warto więc zapoznać się z harmonogramem spłaty: pomoże on ustalić, jakie doraźne oszczędności uda nam się osiągnąć.

Co stanie się z nieopłaconymi ratami?

Kredytobiorcy chcący skorzystać z wakacji kredytowych w mBanku muszą mieć świadomość, że nie oznaczają one umorzenia niespłaconej części kapitałowej rat. Po zakończeniu wybranego okresu konieczne stanie się dalsze regulowanie należności zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wysokość rat ulegnie jednak zmianie: niespłacony kapitał zostanie równomiernie rozłożony pomiędzy pozostałe płatności. Klienci będą więc musieli przygotować się na konieczność przelewania większych sum niż do tej pory.

Zalety zawieszenia rat kapitałowych w mBank

Oferta mBanku wprowadzona w związku z ograniczeniem finansowych konsekwencji epidemii koronawirusa ma wiele zalet. Należą do nich:

  • Długi okres odroczenia spłaty rat kapitałowych: mBank proponuje swoim klientom długi, półroczny okres odroczenia spłaty rat kapitałowych. Wprawdzie w ofercie wielu banków możliwe jest również odroczenie raty odsetkowej, jednak większość z nich ogranicza tę możliwość do 3 miesięcy.
  • Automatyczna akceptacja wniosku: klienci bankowości detalicznej mogą liczyć na automatyczną akceptację wniosku. W praktyce każdy może więc skorzystać z tej opcji.
  • Bez dodatkowych opłat: za zawieszenie spłaty rat kapitałowych nie trzeba będzie płacić.
  • Bez wpływu na wiarygodność: informacje o wakacjach kredytowych nie wpłyną na pogorszenie wiarygodności klienta i nie zostaną przekazane do BIK.
  • Wygodne wnioskowanie: wniosek o zawieszenie rat kapitałowych kredytu można złożyć w wygodny sposób online. W tym celu możliwe jest również skorzystanie z infolinii lub odwiedzenie oddziału (co z wiadomych przyczyn jest niezalecane i może wpłynąć na dodatkowe trudności).

Wsparcie przedsiębiorców

Oprócz wprowadzenia opcji wakacji kredytowych dla klientów biznesowych mBank postawił również na bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców ekspercką wiedzą. Uruchomił dla nich specjalną infolinię, dzięki której mogą między innymi dowiedzieć się, w jaki sposób zawiesić działalność gospodarczą, jak postępować w związku z wprowadzeniem procedury split payment i białej listy VAT lub załatwić formalności urzędowe w okresie, w którym działanie części z instytucji jest sparaliżowane.

Narzędzia online

mBank nie bez przyczyny uważany jest za jednego z pionierów e-bankowości w Polsce. W czasie akcji #zostańwdomu przygotował również zestaw porad dla swoich klientów. Przede wszystkim zachęca ich do korzystania z opcji e-zakupów i stawia na edukację w zakresie cyberbezpieczeństwa. Informuje również o możliwości dokonywania płatności zbliżeniowych bez PIN do kwoty 100 zł oraz realizowania większości transakcji i formalności za pośrednictwem aplikacji mobilnej i serwisu internetowego. Warto mieć jednocześnie świadomość, że działanie placówek, w tym szczególnie tych działających w centrach handlowych, może być ograniczone lub wstrzymane.


2020-03-25

Ułatwienia dla kredytobiorców w BOŚ: oferta antykryzysowa

Kolejne banki przedstawiają specjalne narzędzia dla kredytobiorców borykających się z problemami ze spłatą zadłużenia w związku z epidemią koronawirusa. Jednym z nich jest BOŚ.

2020-03-25

Wakacje kredytowe w Nest Bank w związku z epidemią COVID-19

Globalna epidemia koronawirusa w sposób szczególny wpłynęła na sytuację osób spłacających zobowiązania kredytowe. Swoją propozycję dla nich przedstawił między innymi Nest Bank.

2020-03-25

Odroczenie spłaty rat w Citi Handlowym. Koronawirus: program pomocowy

Epidemia COVID-19 w sposób szczególny dotknęła kredytobiorców. Swoją propozycję przygotował dla nich również bank City Handlowy.

Reakcja na koronawirus w ING: zawieszenie spłaty rat kredytów i leasingu

Skutki epidemii koronawirusa mają wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również stan portfeli. Specjalną propozycję dla kredytobiorców przygotowały banki, w tym ING Bank Śląski.

Epidemia i finanse. Odroczenie spłaty rat w mBanku

W związku z epidemią koronawirusa wiele banków proponuje kredytobiorcom dodatkowe rozwiązania ułatwiające spłatę zobowiązań. Na wyjątkowe podejście mogą liczyć klienci mBanku.

Zmiana zasad spłaty kredytów w Alior Bank w związku z epidemią koronawirusa

Część kredytobiorców, zwłaszcza ci, którzy utracili źródło dochodu, może napotkać spore problemy z regulowaniem zobowiązań. Alior Bank przygotował dla nich specjalną ofertę.

Pekao i koronawirus: zawieszenie spłaty rat, dodatkowe funkcje

Epidemia koronawirusa już teraz w znaczący sposób wpłynęła na zawartość portfela Polaków. Wiele banków, w tym Pekao S.A., przygotowało w związku z tym specjalne oferty dla swoich klientów.

Ikona informacji
poradniki