Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


W związku z epidemią koronawirusa wiele banków proponuje kredytobiorcom dodatkowe rozwiązania ułatwiające spłatę zobowiązań. Na wyjątkowe podejście mogą liczyć klienci mBanku.

Finanse nie lubią nieoczekiwanych sytuacji. Zwłaszcza takich, które w krótkim czasie dotykają milionów osób. Na gospodarcze konsekwencje epidemii koronawirusa COVID-19 nikt nie mógł się przygotować. Ryzyko utraty całości lub części dochodu w szczególny sposób wpływa na sytuację kredytobiorców spłacających większe zobowiązania. W ich przypadku chwilowe problemy z płynnością finansową mogą oznaczać zdecydowanie poważniejsze problemy. Banki rozumieją jednak szczególne położenie, w którym znaleźli się ich klienci. Największe instytucje przygotowały dla nich specjalne wakacje kredytowe ułatwiające przejście przez najtrudniejszy okres bez ryzyka powstania zaległości.

Epidemia i finanse. Odroczenie spłaty rat w mBanku (fot. Łukasz Wróbel / Shutterstock)

mBank: wakacje kredytowe z powodu koronawirusa

Podstawowym narzędziem, które mBank daje do dyspozycji klientom korzystającym zarówno z kredytów indywidualnych, jak i firmowych, są wakacje kredytowe, umożliwiające odroczenie terminu spłaty rat kapitałowych. Mogą z nich korzystać osoby, które posiadają czynne zobowiązania z tytułu:

Oraz firmy korzystające z:

Jak działają wakacje kredytowe w mBanku?

Specjalna propozycja mBanku dotyczy odroczenia spłaty rat kapitałowych nawet na okres 6 miesięcy. Oznacza to, że w ujętym we wniosku okresie konieczne będzie regulowanie jedynie rat odsetkowych od pozostałego kapitału. To, ile będziemy musieli płacić, zależy więc od kilku czynników, m.in. przyjętego modelu spłaty oraz tego, jaka część kapitału została już spłacona. Warto więc zapoznać się z harmonogramem spłaty: pomoże on ustalić, jakie doraźne oszczędności uda nam się osiągnąć.

Szukasz dodatkowego kapitału? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

Co stanie się z nieopłaconymi ratami?

Kredytobiorcy chcący skorzystać z wakacji kredytowych w mBanku muszą mieć świadomość, że nie oznaczają one umorzenia niespłaconej części kapitałowej rat. Po zakończeniu wybranego okresu konieczne stanie się dalsze regulowanie należności zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wysokość rat ulegnie jednak zmianie: niespłacony kapitał zostanie równomiernie rozłożony pomiędzy pozostałe płatności. Klienci będą więc musieli przygotować się na konieczność przelewania większych sum niż do tej pory.

Zalety zawieszenia rat kapitałowych w mBank

Oferta mBanku wprowadzona w związku z ograniczeniem finansowych konsekwencji epidemii koronawirusa ma wiele zalet. Należą do nich:

  • Długi okres odroczenia spłaty rat kapitałowych: mBank proponuje swoim klientom długi, półroczny okres odroczenia spłaty rat kapitałowych. Wprawdzie w ofercie wielu banków możliwe jest również odroczenie raty odsetkowej, jednak większość z nich ogranicza tę możliwość do 3 miesięcy.
  • Automatyczna akceptacja wniosku: klienci bankowości detalicznej mogą liczyć na automatyczną akceptację wniosku. W praktyce każdy może więc skorzystać z tej opcji.
  • Bez dodatkowych opłat: za zawieszenie spłaty rat kapitałowych nie trzeba będzie płacić.
  • Bez wpływu na wiarygodność: informacje o wakacjach kredytowych nie wpłyną na pogorszenie wiarygodności klienta i nie zostaną przekazane do BIK.
  • Wygodne wnioskowanie: wniosek o zawieszenie rat kapitałowych kredytu można złożyć w wygodny sposób online. W tym celu możliwe jest również skorzystanie z infolinii lub odwiedzenie oddziału (co z wiadomych przyczyn jest niezalecane i może wpłynąć na dodatkowe trudności).

Wsparcie przedsiębiorców

Oprócz wprowadzenia opcji wakacji kredytowych dla klientów biznesowych mBank postawił również na bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców ekspercką wiedzą. Uruchomił dla nich specjalną infolinię, dzięki której mogą między innymi dowiedzieć się, w jaki sposób zawiesić działalność gospodarczą, jak postępować w związku z wprowadzeniem procedury split payment i białej listy VAT lub załatwić formalności urzędowe w okresie, w którym działanie części z instytucji jest sparaliżowane.

Narzędzia online

mBank nie bez przyczyny uważany jest za jednego z pionierów e-bankowości w Polsce. W czasie akcji #zostańwdomu przygotował również zestaw porad dla swoich klientów. Przede wszystkim zachęca ich do korzystania z opcji e-zakupów i stawia na edukację w zakresie cyberbezpieczeństwa. Informuje również o możliwości dokonywania płatności zbliżeniowych bez PIN do kwoty 100 zł oraz realizowania większości transakcji i formalności za pośrednictwem aplikacji mobilnej i serwisu internetowego. Warto mieć jednocześnie świadomość, że działanie placówek, w tym szczególnie tych działających w centrach handlowych, może być ograniczone lub wstrzymane.


2020-08-05

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego: czym jest?

Wysokie ceny nieruchomości to nie tylko duży problem dla osób chcących kupić mieszkanie lub dom za gotówkę, ale również dla kredytobiorców. Pierwszą przeszkodą może stać się obowiązek wniesienia wkładu własnego.

2020-08-05

Kredyt dla pracujących za granicą: jak go dostać i na czym polega?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje za granicą i osiąga dochody w innej walucie. Choć często jest to korzystne finansowo, może oznaczać pewne problemy z uzyskaniem kredytu w polskich bankach.

2020-08-03

Prowizja za udzielenie kredytu: czym jest i jak ją obniżyć?

Kredyty wiążą się z wieloma dodatkowymi kosztami. Jednym z podstawowych z nich jest prowizja za udzielenie kredytu. Ta, choć przybiera formę jednorazowej opłaty, może istotnie wpłynąć na wydatki związane z uzyskaniem środków.

Marża kredytu: czym jest i od czego zależy marża banku?

Potencjalni kredytobiorcy zwracają przede wszystkim uwagę na koszty kredytu. Im tańsze zobowiązanie, tym lepsze. Znaczny wpływ na wysokość tej stawki ma marża kredytu.

Prolongata. Na czym polega prolongata kredytu?

Regularna spłata miesięcznych rat może w niektórych przypadkach okazać się zadaniem niemal niemożliwym do wykonania. Warto wówczas pomyśleć o prolongacie kredytu.

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony – na jakich zasadach?

W trakcie procedury udzielania kredytu hipotecznego bank uważnie przygląda się sylwetce kredytobiorcy. Jednym z kryteriów będą daty widniejące na umowie o pracę.

Kredyt a cross-selling. Czy sprzedaż komplementarna się opłaca?

Podczas udzielania kredytu bank często oferuje klientom możliwość skorzystania z innych produktów. Cross-selling, czyli sprzedaż wiązana, może dać spore oszczędności, jednak w pewnych sytuacjach może wiązać się również z dodatkowymi kosztami.

Ikona informacji
poradniki