REKLAMA
TYDZIEŃ INWESTOWANIA W BANKIER.PL

Zysk netto Kruka w III kw. '19 wyniósł 77,8 mln zł, powyżej oczekiwań

2019-10-24 20:02, akt.2019-10-25 09:04
publikacja
2019-10-24 20:02
aktualizacja
2019-10-25 09:04
Dodaj Bankier.pl w Google

Zysk netto Kruka w III kwartale 2019 spadł do 77,8 mln zł z 89,9 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie. Zysk netto Kruka okazał się o 8,9 proc. wyższy od konsensusu PAP Biznes na poziomie 71,4 mln zł.

fot. / / materiały dla mediów

Oczekiwania co do zysku netto Kruka w III kwartale wahały się od 64,7 mln zł do 77,7 mln zł.

Przychody Kruka w III kwartale wyniosły 326,5 mln zł, przebijając konsensus o 4,8 proc. Analitycy spodziewali się, że przychody spółki wyniosą 311,6 mln zł w przedziale oczekiwań 301,2-321,6 mln zł.

EBIT spółki wyniósł 129,3 mln zł, czyli był o 15,7 proc. wyższy od oczekiwań (111,7 mln zł, w przedziale 99,4-121,1 mln zł), natomiast EBITDA wyniosła 140,8 mln zł, czyli przekroczyła konsensus o 14,8 proc. (spodziewano się 122,7 mln zł).

Na otwarciu piątkowych notowań akcje Kruka drożały o ponad 3%, osiągając cen ę 140,80 zł za walor. Przez poprzednie trzy miesiące kurs akcji windykatora przeceniono o przeszło 27%.

Po trzech kwartałach zysk netto spółki wynosi 244,6 mln zł, podczas gdy rok wcześniej był na poziomie 279,1 mln zł. Spółka podała, że powodem spadku zysku są niższe o 68,5 mln zł (czyli o 57 proc.) przychody z aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego oraz wyższe o 87,7 mln zł (17 proc.) koszty działalności operacyjnej, które m.in. wynikały z konsolidacji kosztów przejętej spółki Wonga. pl.

Grupa Kruk do 30 września 2019 r. zainwestowała 391,9 mln zł w portfele wierzytelności o łącznej wartości nominalnej ponad 4 mld zł. W trzecim kwartale inwestycje wyniosły 83 mln zł przy wartości nominalnej 733,9 mln zł.

W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku spłaty z portfeli własnych wyniosły 1,3 mld zł i były o 14,2 proc. wyższe niż rok wcześniej. Kruk podał, że spłaty z Polski i Rumunii w tym okresie stanowiły 77 proc. całkowitych wpłat i dobry trend spłat dał podstawy do rozpoznawania łącznej pozytywnej aktualizacji na tych rynkach na kwotę 119,8 mln zł. 

Wyniki Kruka w trzecim kwartale 2019 roku i ich odniesienie do konsensusu PAP oraz do wyników z poprzednich okresów (dane w mln zł):

3Q2019 wyniki kons. różnica r/r q/q YTD 2019 rdr
Przychody 326,5 311,6 4,8% 13,1% 3,4% 948,1 6,1%
EBITDA 140,8 122,7 14,8% 6,8% 20,5% 394,0 -3,6%
EBIT 129,3 111,7 15,7% 2,0% 22,3% 361,3 -8,2%
zysk netto j.d. 77,8 71,4 8,9% -13,5% 12,7% 244,6 -12,4%
marża EBITDA 43,1% 39,3% 3,79 -2,55 6,15 41,56% -4,20
marża EBIT 39,6% 35,8% 3,78 -4,30 6,14 38,11% -5,95
marża netto 23,8% 22,9% 0,91 -7,33 1,98 25,80% -5,44

Konsensus tworzony jest na podstawie prognoz biur maklerskich zebranych wcześniej przez PAP. Są one dostępne w pełnej wersji Serwisu Ekonomicznego PAP Biznes oraz na stronie http://biznes.pap.pl/konsensusy. Baza konsensusów PAP zawiera prognozy wyników kwartalnych i rocznych dla ponad 200 spółek notowanych na GPW. 

seb/ osz/

Najlepsze produkty finansowe znajdziesz w naszej porównywarce - SPRAWDŹ
Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki