REKLAMA
»

Zdzisław Sokal nowym prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

2016-03-24 07:32
publikacja
2016-03-24 07:32

Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego powołała nowy zarząd. Jerzego Pruskiego w fotelu prezesa zastąpił Zdzisław Sokal.

fot. Grzegorz Kawecki / / Puls Biznesu

Trzyletnia kadencja nowego zarządu BFG rozpocznie się 2 kwietnia. Na jego czele stanie Zdzisław Sokal, który obecnie pełnił funkcję doradcy społecznego Andrzeja Dudy oraz reprezentował prezydenta w Komisji Nadzoru Finansowego. 29 lutego tego roku został powołany w skład zarządu BFG.

Sokal jest absolwentem SGPiS. Był m.in. wiceprezesem banku PKO BP. W latach 2007-2013 był członkiem zarządu NBP.

Zdzisław Sokal zastąpi na stanowisku prezesa Jerzego Pruskiego, który kierował BFG od września 2009 r. Wcześniej na czele funduszu stała Małgorzata Zaleska, obecna prezes GPW.

W zarządzie BFG pozostaną: zastępca prezesa Krzysztof Broda oraz członek zarządu Tomasz Obal. Mandat drugiego z członków zarządu, Marka Szeflera, nie został przedłużony.

Rada Funduszu, która zadecydowała o zmianach w zarządzie, powoływana jest przez ministra finansów (3 członków), prezesa NBP (4 członków) oraz Związek Banków Polskich (3 członków).

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Światłowód z usługami bezpiecznego internetu
Światłowód z usługami bezpiecznego internetu
Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~za
A po co tam jest w ogole prezes? Prezes czego?
~zombiefield
Nie wiedziałem że BFG ma swojego prezesa i zarząd, biurokracja i socjalizm w Polsce jest gorszy niż myślałem
~korposz
Misją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest działanie na rzecz bezpieczeństwa oraz stabilności banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz wzrostu zaufania do systemu finansowego.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG, Fundusz) z siedzibą w Warszawie jest osobą prawną powołaną ustawą z dnia 14 grudnia 1994 r. o
Misją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest działanie na rzecz bezpieczeństwa oraz stabilności banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz wzrostu zaufania do systemu finansowego.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG, Fundusz) z siedzibą w Warszawie jest osobą prawną powołaną ustawą z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. z 2014 r. poz. 1866 z późn. zm.), która obowiązuje od dnia 17 lutego 1995 r.

Fundusz jest instytucją zarządzającą systemem gwarantowania depozytów w Polsce. Powołując Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ustawodawca określił zasady gwarantowania depozytów przez tę instytucję oraz wkomponował ją w system instytucji czuwających nad bezpieczeństwem sektora finansowego.

Regulacje prawne przyjęte w ustawie o BFG odpowiadają w pełni Dyrektywie 94/19/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie systemów gwarancji depozytów, znowelizowanej Dyrektywą 2009/14/WE z dnia 11 marca 2009 r. zmieniającą Dyrektywę 94/19/WE w sprawie systemów gwarancji depozytów w odniesieniu do poziomu gwarancji oraz terminu wypłaty.

Podstawowe zadania Funduszu to:

zwrot, do wysokości określonej ustawą o BFG, środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych, w przypadku spełnienia warunku gwarancji wobec banku będącego uczestnikiem systemu gwarantowania depozytów,
od 29 listopada 2013 r. zwrot, do wysokości określonej ustawą o BFG, środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, w przypadku spełnienia warunku gwarancji wobec kasy,
udzielanie pomocy finansowej bankom znajdującym się w stanie niebezpieczeństwa niewypłacalności bądź na nabycie akcji lub udziałów banków,
udzielanie pomocy spółdzielczym kasom oszczędnościowo-kredytowym w przypadku powstania niebezpieczeństwa ich niewypłacalności oraz wspieranie procesów restrukturyzacyjnych dotyczących tych kas,
udzielanie bankom krajowym realizującym program postępowania naprawczego gwarancji zwiększenia funduszy własnych banku, a w przypadku wykonania tej gwarancji - nabywanie lub obejmowanie akcji, obligacji lub bankowych papierów wartościowych,
gromadzenie oraz analiza informacji o podmiotach objętych systemem gwarantowania, w tym opracowywanie analiz i prognoz dotyczących sektora bankowego i sektora kas.
~show
Im bardziej obora kwiczy, tym bardziej wół robi dobrą robotę.
~Wodniczek
SGPiS - Szkoła Główna Prawa i Sprawiedliwości :D No to wszystko tłumaczy!
~szkołagówna
Planowania i Statystyki, teraz handlowa
~xxx
a obiecywali dobrą zmianę...
~gg
Ale nie dla obywateli... Swoi ludzie przecież mają się coraz lepiej, stołki pensje, biura, a obywatel jak płacił na to tak płaci.
~Marek678
No to teraz SKOKi mogą spokojnie padać jak muchy. Tylko trzeba będzie jakieś taśmociągi na kasę pobudować pomiędzy skarbcami banków a oddziałami SKOKów.
A wszyscy podniecają się Amber Gold...
~Jan_Rozsądny
Codziennie CO NAJMNIEJ 1 przykład obrzydliwego nepotyzmu PiS!

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki