REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Naukowcy potwierdzili, że szkielet odnaleziony we Fromborku to szczątki Mikołaja Kopernika

2008-11-20 16:28
publikacja
2008-11-20 16:28
Dodaj Bankier.pl w Google
Tożsamość szczątków potwierdziło badanie kodu DNA. W 2005 roku z grobu we fromborskiej katedrze wydobyto czaszkę starszego mężczyzny. Na podstawie czaszki odtworzono wygląd zmarłego, który okazał się podobny do zachowanych portretów astronoma.

Profesor Karol Piasecki, antropolog z Uniwersytetu Szczecińskiego który badał szkielet mówi, że to jednak zbyt mało by potwierdzić, że rzeczywiście są to kości Mikołaja Kopernika. Dlatego szwedzcy naukowcy porównali kod DNA z czaszki z kodem DNA z włosów Kopernika, znalezionych w jego książce przechowywanej w Uppsali.

Profesor Piasecki wyjaśnia, że analiza sekwencji kodu genetycznego daje niemal stuprocentową pewność co do tożsamości zwłok. Naukowiec dodaje, że do przeprowadzenia badania wystarczy materiał genetyczny, zachowany we włosach, kościach a szczególnie w zębach sprzed kilkuset lat.

Miejsca pochówku Mikołaja Kopernika odnalazł profesor Jerzy Gąssowski, archeolog z Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Specjalistyczne badanie DNA szczątków przeprowadziła profesor Marie Allen z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji.
Źródło:IAR
Tematy
Tanie konto firmowe na lata. Najlepsze oferty w długiej perspektywie
Tanie konto firmowe na lata. Najlepsze oferty w długiej perspektywie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki