Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Księgarnia


Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego

Cena: 27,92 zł

Słownik

Wpisz szukane słowo

Odsetki ustawowe:


Odsetki naliczane dla przeterminowanych należności; podawane w Dzienniku Ustaw

zobacz pozostałe hasła...

2012-03-22 11:00 Źródło: Barbara Sielicka - Bankier.pl

Barbara Sielicka - Bankier.pl

Interwencja Bankier.pl: jak zarejestrować w Polsce auto z Niemiec


Wielu Polaków decyduje się na zakup auta u naszych sąsiadów zza zachodniej granicy. O ile możemy liczyć tam na zakup dobrego samochodu, o tyle musimy przygotować się na kilka wizyt w urzędach, mnóstwo pułapek administracyjnych i  szereg opłat związanych z procedurą rejestracji.

interwencjaPytanie czytelnika:

Posiadam zarejestrowane na siebie auto w Niemczech. Chcę je teraz zarejestrować w Polsce. Jak tego dokonać? Jaka jest procedura? Ile w związku z tym będę musiał zapłacić podatku i innych opłat urzędowych?

Odpowiedź:

Aby myśleć o zarejestrowaniu auta w Polsce, nasz czytelnik musi posiadać odpowiednio:

  • Fahrzeguschein lub Zulassungsbescheinigung Teil I (dowód rejestracyjny),
  • Fahfrzeugbrief lub Zulassungsbesheiniugung Teil II (kartę pojazdu),
  • Abmeldebescheinigung (zaświadczenie o wymeldowaniu pojazdu).

Tłumaczenie dowodu rejestracyjnego – kiedy potrzebne


Ułatwieniem dla podatnika jest *nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury obowiązujące od 16 lutego 2010, na mocy którego w procesie rejestracji samochodu sprowadzonego z Unii Europejskiej (w tym z Niemiec) nie jest już wymagane przedstawienie tłumaczenia dowodu rejestracyjnego.

Interwencja Bankier.pl: zostałem posądzony o kradzież paliwa

- Wspomnieć jednak należy, iż ułatwienie to obejmuje tylko te dokumenty, których wzór zgodny jest z unijną Dyrektywą 1999/37/WE z 29 kwietnia 1999 r. w sprawie dokumentów rejestracyjnych pojazdów. I tak nabywca auta ze starszym dowodem rejestracyjnym będzie w dalszym ciągu musiał udać się do tłumacza przysięgłego. Koszt tłumaczenia waha się od 50 do 100 zł. Oryginały dokumentów i uzyskane tłumaczenia obowiązkowo kserujemy – wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej Skarbiec.


Aktualny przegląd techniczny


Na każdym etapie rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy jego właściciel musi posiadać aktualny przegląd techniczny. Jeżeli nie ma owego dokumentu, wówczas nasz czytelnik musi udać się do najbliżej stacji diagnostycznej i wykonać przegląd. Po przeprowadzonym badaniu stanu technicznego pojazdu otrzymuje on:

  • Dokument Identyfikacyjny Pojazdu i
  • zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym lub też dokonaniu przeglądu tzw. uzupełniającego (w przypadku, gdy auto posiada aktualny przegląd przeprowadzony jeszcze w Niemczech).

Zgłoszenie do Urzędu Celnego

Interwencja Bankier.pl: pracodawca nie wypłaca kierowcy należnej mu diety

Kolejnym krokiem dla naszego czytelnika jest udanie się do Urzędu Celnego i zapłata akcyzy. Ważne, aby zgłosić się tam w ciągu 14 dni od sprowadzenia samochodu do Polski.

- Wysokość podatku obliczana jest od średniej wartości rynkowej auta, a jego aktualne stawki wynoszą odpowiednio:

  • 3,1% - dla samochodów o pojemności silnika do 2000 cm3
  • 18,6% - dla samochodów o pojemności silnika powyżej 2000 cm3.

Wiek auta, rodzaj paliwa oraz normy emisji spalin nie mają znaczenia – wyjaśniają nasi eksperci.

W ciągu kilku dni Urząd Celny wydaje zaświadczenie, które jest potwierdzeniem zapłaty akcyzy. Czytelnik musi także uiścić około 17 zł tytułem opłaty skarbowej.  

Formularze do urzędu skarbowego


Kolejnym krokiem jest udanie się do właściwego dla naszego czytelnika urzędu skarbowego. Tam wypełnia formularz VAT-24, tj. wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że nie ma obowiązku uiszczenia podatku VAT od opisanej transakcji. Dołącza do niego także dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości ok. 160 zł.

- Przy wizycie w urzędzie skarbowym należy posiadać przy sobie kopie tłumaczeń oraz oryginałów dokumentów pojazdu do wglądu. Najpóźniej po 7 dniach nasz czytelnik powinien otrzymać stosowne zaświadczenie (VAT-25) – twierdzą prawnicy z Kancelarii Prawnej Skarbiec.

Wizyta w wydziale komunikacji


Ostatnim punktem przy rejestracji pojazdu sprowadzanego z Niemiec jest wizyta w wydziale komunikacji, bowiem to starosta właściwy dla miejsca zameldowania nowego właściciela samochodu, dokonuje jego rejestracji.

Nasz czytelnik musi udać się tam z kompletem dokumentów zgromadzonych do tej pory. Tu również przedstawia dowód wpłaty opłaty recyklingowej (500 zł - przepis dotyczy pojazdów samochodowych zaliczonych do kategorii M1 i N1) i rejestruje samochód.

W wydziale komunikacji oddaje się urzędnikowi oryginalny dowód rejestracyjny, używane uprzednio tablice i zaświadczenie o wymeldowaniu, a w zamian otrzymuje się: tymczasowy dowód rejestracyjny, nowe, białe tablice i naklejkę na szybę. Następnie z dowodem należy udać się do ubezpieczyciela celem zawarcia obowiązkowej umowy OC.

* Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. 2010 nr 14 poz. 72).

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.plKomentarzy 13


Zobacz też:
» Masz manko w kasie? Zgłoś to, albo czeka cię dyscyplinarka
» Podpisałam umowę-zlecenie z karą umowną. Co mam teraz zrobić?
» Kiedy przedawniają się zaległości w abonamencie RTV
» więcej
RSS Google Wykop

Pobierz bezpłatny, intuicyjny program do rozliczeń rocznych

Komentarze do artykułu
Interwencja Bankier.pl: jak zarejestrować w Polsce auto z Niemiec Autor: ~Adam   2012-12-28 08:30
poconowe.pl
Re: Interwencja Bankier.pl: jak zarejestrować w Polsce auto z Niemiec Autor: ~Maciej   2013-03-14 07:58
Ma Pan racje, ale tylko czesciowo.Dowod wymeldowania pojazdu rzeczywiscie istnieje.Niektore landy niemieckie wystawiaja tego typu zaswiadczenia a inne wbijaja tylko pieczatke w dowodzie.Nie trzba obra (..)
Interwencja Bankier.pl: jak zarejestrować w Polsce auto z Niemiec Autor: ~Jarek Olkusz   2012-11-15 00:27
Nie ma czegoś takiego jak dokument potwierdzający wymeldowanie w Niemieckich dokumentach wywozowych co za barany to piszą i to na niejednym forum takie bzdury czytam, jest tylko pieczątka na małym dow (..)
Re: Interwencja Bankier.pl: jak zarejestrować w Polsce auto z Niemiec Autor: ~Życie   2012-08-17 00:57
No bez przesady. Gdyby wszystko załatwiały szybko i "od ręki" to być może okazało się by, że procedury i same urzędniczki są niepotrzebne. A przecież tak nie może być, bo zwiększyło by sie (..)
Interwencja Bankier.pl: jak zarejestrować w Polsce auto z Niemiec Autor: ~Kasia   2012-03-26 21:05
Vat 24 - wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że nie ma obowiązku uiszczenia podatku VAT od opisanej transakcji. Rok temu szef kupił samochód objęty podatkiem VAT, który rzecz jasna zapła (..)
Interwencja Bankier.pl: jak zarejestrować w Polsce auto z Niemiec Autor: ~zdegustowany   2012-03-23 17:09
chory kraj, teoretycznie sprawę powinno się załatwiać w jednym okienku, przy max dwóch, trzech podejściach, -> przecie to z Unii do której dążymy... i auto z kraju który ma nas kontrolować fiskaln (..)
Re: Interwencja Bankier.pl: jak zarejestrować w Polsce auto z Niemiec Autor: ~stef   2012-03-23 10:27
Dnia 2012-03-22 o godz. 14:43 ~JarekM napisał(a): > Witam. Jakie to proste. dwa tygodnie do miesiąca i już > można poszaleć po dziurach, tj. pardon - po drogach - > oczywiście. Dobrze, że nie (..)
Interwencja Bankier.pl: jak zarejestrować w Polsce auto z Niemiec Autor: ~em96   2012-03-22 17:47
Chory kraj i "niedorobieni" urzędnicy z zaścianka, którym wydaje się, że są pępkiem świata... Narazili mnie na dodatkowe koszty nie potwierdzając w dokumentach, że odebrali dowód i tablice p (..)
Re: Interwencja Bankier.pl: jak zarejestrować w Polsce auto z Niemiec Autor: ~wuk   2012-03-22 17:48
Pewne rzeczy powinno sie robić z automatu, jak nie ma potrzeby to po prostu się nie placi VATu, a nie mimo, że nie ma potrzeby to musimy zapłacić 160 zł i urzymać przy okazji urzędnika wydającego wnio (..)
Interwencja Bankier.pl: jak zarejestrować w Polsce auto z Niemiec Autor: ~Radix   2012-03-22 16:36
Chory Kraj: "Kolejnym krokiem jest udanie się do właściwego dla naszego czytelnika urzędu skarbowego. Tam wypełnia formularz VAT-24, tj. wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że nie (..)