Futures: Rynek utrzymał się w zakresie konsolidacji
Mimo bardzo mieszanego zachowania giełd światowych początek dzisiejszych notowań był optymistyczny. Kontrakty FW20H7 otworzyły się na poziomie 3259 pkt., co oznaczało wzrost o 34 pkt. W pierwszej godzinie rynek sięgnął maksimum 3273 pkt. Później kontrakty weszły jednak w dość szybki i mocny trend spadkowy. Rynek reagował na pogorszenie sytuacji giełd zagranicznych. Jeszcze przed godz. 11-tą kontrakty osiągnęły minimum 3203 pkt. Kolejne godziny przyniosły nerwowe wahania. Szczyty odbicia sięgały okolic 3240 pkt. W końcówce sytuacja uległa wyraźnemu polepszeniu i kontrakty odbiły do lokalnego szczytu 3259 pkt. Na zamknięciu kurs wyniósł 3250 pkt. To oznacza ruch w górę o 0.8%. Indeks WIG20 zyskał 0.9% przy obrocie 891 mln zł: w20intra w20day Baza wynosi +8 pkt., liczba otwartych pozycji 59.9 tys. szt.
Otwarcie giełd zachodnioeuropejskih było wyższe o 0.3-0.5%. Po próbie kontynuacji wzrostu tendencja uległa jednak odwróceniu. Sytuacja poprawiła się już po otwarciu w USA. W tej chwili DAX spada o 0.3%, FTSE 0.0%. Amerykańskie indeksy spadły na otwarciu o 0.2-0.6%. O godz. 16-tej opublikowano nieco gorsze od oczekiwań dane dotyczące wskaźnika nastroju Michigan Sentiment. Teraz DJIA bez zmian, Nasdaq Comp. -0.2%.
Na wykresie dziennym kontraktów marcowych widać dziś świecę z niedużym korpusem i dłuższym dolnym cieniem: fw20day Rynek utrzymał się w zakresie wahań z trzech ostatnich dni. Oporem są okolice 3300 pkt., wsparciem strefa 3160-3200 pkt. W krótkim terminie można mówić o konsolidacji i płaskiej korekcie trendu spadkowego: fw20intra Na razie nie ma zdecydowanych sygnałów odwrócenia negatywnej tendencji. W układzie tygodniowym powstaje długa czarna świeca i formacja objęcia bessy: fw20tyg Na razie jest to sygnał zapowiadający zmianę trendu w średnim terminie.




























































