Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2013-05-17 08:28 Źródło: Bankier24

Bankier24

Bill Gates ponownie najbogatszym człowiekiem świata


Bill Gates wrócił na pierwsze miejsce listy najbogatszych ludzi świata. W zestawieniu przygotowywanym przez Bloomberga współzałożyciel Microsoftu wyprzedził Carlosa Slima-Helu.

Majątek 57-letniego Gatesa szacowany jest na 72,7 mld dolarów. W jego skład wchodzą m.in. akcje Microsoftu (5,2% udziałów) oraz udziały w podmiotach kontrolowanych przez prywatny fundusz inwestycyjny Cascade Investment. W posiadaniu najbogatszego człowieka świata są też m.in. rezydencja w Seattle czy najdroższa książka świata - oryginał XVI-wiecznego rękopisu Leonardo da Vinci (tzw. Kodeks Leicester), za który w 1994 r. Gates zapłacił ponad 30 mln zł.

Bill Gates
Bill Gates
This photo is © Crown Copyright. It is posted under a Creative Commons - Attribution license, in line with the Open Government License


Wartość majątku założyciela Microsoftu wzrosła po tym, jak ceny akcji giganta z Redmond sięgnęły 5-letnich szczytów. W porównaniu do ubiegłego roku Gates wzbogacił się o 10 mld dolarów (15,9%).

Na drugie miejsce Bloomberg Billionares Index spadł Carlos Slim. Wspólnie z rodziną, Meksykanin „wart jest” 72,1 mld dolarów. Fortunę zbił na America Movil – największym operatorze telekomunikacyjnym w obu Amerykach, którego 44% akcji należy do Slima. Jego spadek na drugie miejsce spowodowany był m. in. utratą monopolu – meksykański parlament uchwalił ustawę nakazującą podział firm, które osiągają co najmniej 50-procentowy udział w rynku.

Na trzecim miejscu zestawienia znalazł się Warren Buffet. Najbogatszy Europejczyk – właściciel sklepów Zara, czyli Amancio Ortega, jest czwarty. Skład pierwszej dziesiątki dopełniają Ingvar Kamprad (założyciel Ikei), bracia Charles i David Koch (Koch Industries), Larry Ellison (Oracle) oraz Christy i Jim Walton (Wall Mart).

/mzKomentarzy 0


Zobacz też:
» Prof. Leszek Balcerowicz laureatem nagrody Miltona Friedmana
» Amerykańskie F-16 w Polsce przynajmniej do końca roku
» Nokia ostrzega: ładowarki do Lumii mogą porazić prądem
» więcej
RSS Google Wykop

Otwórz bezpłatne eKonto z darmowymi bankomatami i zyskaj nawet 600 zł zwrotu za transakcje kartą.
Sprawdź Sam najlepsze konto osobiste plebiscytu Złoty Bankier!

Komentarze do artykułu
Re: Bill Gates ponownie najbogatszym człowiekiem świata Autor: ~Hiobowa wieść   2013-05-17 10:29
Odpowiedź jest banalnie prosta. Tych pieniędzy nie ma i nigdy ich nie było. Cały myk polega na tzw. rezerwie cząstkowej - w skrócie Bank nie musi posiadać pieniędzy żeby je pożyczyć, wystarczy że ma k (..)
Re: Bill Gates ponownie najbogatszym człowiekiem świata Autor: ~Alacart   2013-05-17 09:20
Dnia 2013-05-17 o godz. 09:11 ~aekielski napisał(a): > Najbogatsi mają miliardy, wobec tego w czyim posiadaniu są > biliony na które są zadłużone państwa świata? Pewnie do jakiegoś banku central (..)
Bill Gates ponownie najbogatszym człowiekiem świata Autor: ~aekielski   2013-05-17 09:11
Najbogatsi mają miliardy, wobec tego w czyim posiadaniu są biliony na które są zadłużone państwa świata?