REKLAMA

"Musimy wydłużyć wiek emerytalny, nie ma innego wyjścia"

2012-02-10 13:39
publikacja
2012-02-10 13:39

10.02. Warszawa (PAP) - Musimy wydłużyć wiek emerytalny, bo to, co się dzieje na rynku pracy, nie pozwala na inne wyjście - powiedziała Henryka Bochniarz z PKPP Lewiatan na spotkaniu Rady Programowej Kongresu Kobiet z udziałem premiera Donalda Tuska.

"To wołanie o pracę i zrobienie wszystkiego co się da, żeby tej pracy było więcej i dla mężczyzn, i dla kobiet. Dopiero wtedy możemy mówić o tym, że ta ustawa emerytalna będzie miała sens. Jeżeli będzie wyrwana z kontekstu to boję się, że będzie miała bardzo wielu przeciwników" - powiedziała Bochniarz w piątek podczas spotkania dotyczącego m.in. wydłużenia wieku emerytalnego kobiet.

"Oprócz tego, że uważamy, że 67 to jest ta granica, do której trzeba ten wiek emerytalny przesunąć i dla kobiet, i dla mężczyzn, wydaje się, że warto byłoby rozpatrzyć możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, np. w wieku 65 lat, przy otrzymaniu emerytury, którą się w tym czasie wypracowało" - dodała.

Rząd pracuje nad projektem ustawy wydłużającej wiek emerytalny. W najbliższych dniach ma być on poddany konsultacjom społecznym i międzyresortowym.

Premier Donald Tusk zapowiedział w sejmowym expose stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn od 2013 roku, docelowo do 67. roku życia. Zgodnie z tą koncepcją, co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc, co oznaczałoby, że z każdym rokiem będziemy pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a dla kobiet w roku 2040. (PAP)

aop/ joko/ pad/ mag/

Źródło:PAP
Tematy
Firmowe konto i rachunek w euro. Te oferty wyróżniają się na rynku
Firmowe konto i rachunek w euro. Te oferty wyróżniają się na rynku

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~gosć -stały
W Norwegii - na emeryturę pracuje się TYLKO 7-lat (siedem lat) było pięć lat .
W Polsce służba zdrowia to jeden wielki BUBEL !! do potęgi entej !
W Polsce molochy urzędników i jeszcze mają dużo wolnego, bo co chwile wychodzą na papieroska poza Budynek !? Paranoja !
W pracy coraz to gorsze pobory pieniężne (budowlaniec)
Wartość
W Norwegii - na emeryturę pracuje się TYLKO 7-lat (siedem lat) było pięć lat .
W Polsce służba zdrowia to jeden wielki BUBEL !! do potęgi entej !
W Polsce molochy urzędników i jeszcze mają dużo wolnego, bo co chwile wychodzą na papieroska poza Budynek !? Paranoja !
W pracy coraz to gorsze pobory pieniężne (budowlaniec)
Wartość pracownika fizycznego a urzędniczego nie różni się niczym ! Dlaczego ?
W czasach komuny na cmentarzach był jeden czasem dwa pogrzeby dziennie !? Obecnie jest 12- 15 pogrzebów dziennie !? ludzie to jest do sprawdzenia !
Pytam się dlaczego tak jest !? Panie TUSK - pan jest Polakiem ?...
~ed
Na to zgody nie ma. Wpierw proszę zacząć przykład dawać od siebie, a nie od zmęczonego NARODU !!!. A więc najwyższy czas na rozpoczęcie WASZYCH OSZCZĘDNOŚCI, a dodatkowe środki finansowe na emerytury będą. A zatem proszę wpierw zweryfikować liczbę istniejących urzędów, ministerstw i potworzonych różnego rodzaju agencji państwowych,Na to zgody nie ma. Wpierw proszę zacząć przykład dawać od siebie, a nie od zmęczonego NARODU !!!. A więc najwyższy czas na rozpoczęcie WASZYCH OSZCZĘDNOŚCI, a dodatkowe środki finansowe na emerytury będą. A zatem proszę wpierw zweryfikować liczbę istniejących urzędów, ministerstw i potworzonych różnego rodzaju agencji państwowych, powielających się urzędów, proszę zredukować ilość urzędników wszystkich szczebli, dodatkowe urlopy urzędników oraz liczbę samochodów służbowych . Proszę zlikwidować wypoczynkowe ośrodki rządowe i lecznicze kliniki rządowe. Proszę korzystać z tych z których korzysta całe społeczeństwo. Proszę zlikwidować NFZ i wprowadzić kontrolę kosztów funkcjonowania ZUS ( a nie budowanie luksusowych siedzib i odbywanie szkoleń za granicą). Zlikwidować Senat i ograniczyć liczbę posłów w Sejmie do max.200 (bez najmniejszego uszczerbku dla jakości funkcjonowania państwa). Jeśli to ma być reforma systemu , to zreformować należy zasady systemu emerytalnego, a zatem podstawą STAŻ PRACY ( lata odprowadzania składek), a nie wiek. Wprowadzić jednolite dla wszystkich zasady naliczania emerytur. Jeżeli mamy zaciągać pasa to wszyscy bez wyjątku i wtedy możemy mówić o sprawiedliwości i demokracji. I proszę przestać nas porównywać do społeczeństw zachodnich , bo my żyjemy na granicy ubóstwa, bez poziomu opieki zdrowotnej i organizacji państwa jaka od dziesięcioleci jest w tych państwach. Niech OBYWATEL będzie wreszcie najwyższym dobrem , a nie traktowanym jak WRÓG w urzędach własnego kraju. Wtedy młodzi nie będą wyjeżdżać i przeklinać tego, co tu stworzyli rządzący.
~mati
rozpocząłem pracę po studiach w wieku 25 lat. czyli co, mam teraz pracować przez 42 lata odprowadzając składkę według moich wyliczeń ok 800zł miesięcznie, po to by później przez 3-4 lata (dłużej pewnie nie dociągnę) dostawac głodową emeryturę na poziomie może 800-900 zł ? nie chcę płacić składek i nie chcę emerytury. tyle ile mi rozpocząłem pracę po studiach w wieku 25 lat. czyli co, mam teraz pracować przez 42 lata odprowadzając składkę według moich wyliczeń ok 800zł miesięcznie, po to by później przez 3-4 lata (dłużej pewnie nie dociągnę) dostawac głodową emeryturę na poziomie może 800-900 zł ? nie chcę płacić składek i nie chcę emerytury. tyle ile mi będzie potrzeba to sam sobie odłożę w ciągu kilku lat.

a jeśli ktos prowadzi działalność gosp. ? obecnie ZUS to ponad 900zl / mc. w 30 lat będzie to 30 x 12 x 900zl = 324 tys zł. przy założeniu lokaty 4% rocznie, uzbiera się pewnie z 800 tys zł. W wieku 55 lat idziemy na swoja prywatną emeryturę, 4% na lokacie da nam miesięcznie ok 2600 zł odsetek. przy założeniu że będziemy zyć do 80tki, a więc jeszcze 25 lat, możemy na luzie wypłacać sobie i 4 tys zł miesięcznie. Życie jak w przysłowiowym Madrycie. ludzi wychowanych za komuny da się ogłupić, młodzi potrafią liczyć...
~Ktos
Musimy to zmniejszyc biurokracje o 90% i uproscic przepisy do minimum. Nagle bez podnoszenia wieku emerytalnego sie pieniadze znajda jak przestaniemy utrzymywac te hydre nienasyconą. Grecja dokladnie przypomina Polske jesli chodzi o te wzgledy...
~waldek
Dokładnie ,nic dodać nic ująć.
~qwe
No to wydłużajcie tym, którym przez lata rozdawaliście przywileje emerytalne jak ze swojego.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Emerytury

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki