REKLAMA

Ustawa o waloryzacji rent i emerytur do Trybunału

2012-02-10 11:46
publikacja
2012-02-10 11:46
Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o waloryzacji rent i emerytur. Poinformowała o tym IAR szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.


Jak wyjaśniła, prezydent podpisując tę ustawę 24 stycznia, przede wszystkim brał pod uwagę przekonanie, że emeryci i renciści z najniższymi świadczeniami powinni być szczególnie chronieni przed skutkami kryzysu. Jednak pojawiły się głosy, iż przepisy mogą być niezgodne z konstytucją. Stąd też decyzja prezydenta, by w tej kwestii orzekł Trybunał Konstytucyjny- wyjaśniła Joanna Trzaska-Wieczorek. "Intencją prezydenta jest, by orzeczenie sędziów TK wytyczało pewne ramy na przyszłość dla ustawodawcy"- powiedziała IAR szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta. Jak dodała, obecne rozwiązanie ma charakter doraźny.

Zgodnie z ustawą, w tym roku wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone o jednakową kwotę 71 złotych.

Przyjęta ustawa ma pomóc między innymi emerytom i rencistom o najniższych dochodach.

O skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego zwracali się między innymi przedstawiciele związków zawodowych. Zwracali oni uwagę, że rząd z jednej strony nawołuje do dłuższej pracy, a z drugiej karze obywateli, którzy zapracowali na wyższe emerytury.

Zgodnie z ustawą, kwotowa waloryzacja emerytur i rent będzie obowiązywać tylko w tym roku. W następnych latach wrócą podwyżki procentowe.

IAR

Źródło:IAR
Tematy
Nowy MGS9 Plug-in Hybrid w kredycie 50/50. Oferta pierwsza klasa!
Nowy MGS9 Plug-in Hybrid w kredycie 50/50. Oferta pierwsza klasa!

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~insulinka
a może by tak się przyjrzeć naszej Konstytucji ( może jest już przestarzała?) , która powinna gwarantować przede wszystkim równość obywateli i sprawiedliwość.

jeśli konstytucja gwarantuje równość obywateli , to dlaczego jedni poszli na wcześniejsze emerytury a inni teraz od 2009 roku muszą pracować do 60 lat ( kobieta ) a
a może by tak się przyjrzeć naszej Konstytucji ( może jest już przestarzała?) , która powinna gwarantować przede wszystkim równość obywateli i sprawiedliwość.

jeśli konstytucja gwarantuje równość obywateli , to dlaczego jedni poszli na wcześniejsze emerytury a inni teraz od 2009 roku muszą pracować do 60 lat ( kobieta ) a 65 mężczyzna i jeszcze się im ten wiek przejścia na emeryturę podnosi?

nie powinniśmy się zgodzić na przedłużenie wieku emerytalnego , bo i tak musimy dłużej pracować lub być na świadczeniach przedemerytalnych w stosunku do tych co poprzechodzili na emerytury pięc lat wcześniej niż by to wynikało z wieku ustawowego , kto za to odpowiada, czy tak trudno było przewidzieć skutki? i to jest równość obywateli?

mam kuzynkę , której koleżanki poprzechodziły na emeruturki w wieku 55 lat a kuzynka była o dwa lata młodsza więc teraz dostaje za 35 lat pracy 750 zł. swiadczenia przedemerytalnego , po opłaceniu mieszkania i opłat najmniej 250 zł. to co zostaje??

a mundurówki i inne przywileje ?

teraz to można pomyśleć , że ta kwotowa rewaloryzacja to było , sprytnie przemyślane aby ludzie myśleli , jaki to TUSK dobry , a potem się sprawę da do trybunału i będzie wilk syty i owca cała , ale to nie wychodzi bo bogate skneruski liczą ile to na tej jednorazowej waloryzacji zarobi ten , co tylko dłubał w nosie zamiast pracować ( bo myśli , że wszyscy oprócz niego byli wałkoniami i dłubali w nosie)

~ty
Rewaloryzacja emerytur kwotowa a nie procentowa jest jedyną słuszną decyzją rządu. Składki zdrowotne również są w różnej wysokości a nikt nie domaga się lepszego leczenia czy szybszego leczenia albo w lepszym standardzie. Kwotowa rewaloryzacja to krok ku emeryturze tzw. obywatelskiej a więc równej dla każdego obywatela. Chodzi nie Rewaloryzacja emerytur kwotowa a nie procentowa jest jedyną słuszną decyzją rządu. Składki zdrowotne również są w różnej wysokości a nikt nie domaga się lepszego leczenia czy szybszego leczenia albo w lepszym standardzie. Kwotowa rewaloryzacja to krok ku emeryturze tzw. obywatelskiej a więc równej dla każdego obywatela. Chodzi nie o całkowite zrównanie ale o spłaszczenie rozpiętości emerytur co powinno byc celem rzadu.
~aksa
cytat z uzasadnienia Prezydenta:

"skutki wprowadzenia waloryzacji kwotowej trwać będą nie tylko w 2012r.,ale pośrednio również w latach kolejnych.Wysokość świadczeń zwaloryzowanych w oparciu o metodę kwotową będzie podstawą kolejnych waloryzacji, a zatem dla części świadczeniobiorców niższa, niż wynikająca z waloryzacji
cytat z uzasadnienia Prezydenta:

"skutki wprowadzenia waloryzacji kwotowej trwać będą nie tylko w 2012r.,ale pośrednio również w latach kolejnych.Wysokość świadczeń zwaloryzowanych w oparciu o metodę kwotową będzie podstawą kolejnych waloryzacji, a zatem dla części świadczeniobiorców niższa, niż wynikająca z waloryzacji według zasad określonych wustawie o emeryturach i rentach z FUS, podwyżka świadczenia w 2012 r, spowoduje, że wszystkie kolejne wypłacane tej grupie świadczenia będą niższe."

Na waloryzacji kwotowej zyskają prawie wszyscy emeryci i renciści z KRUS.

Całe uzasadnienie jest na stronie prezydenta.Warto je przeczytać aby mieć argumenty do pozwów do sądu, najlepiej grupowych, będzie taniej i szybciej.

Oto hipokryzja rządu.Brak słów.



~muha
ok... rozumiem : podpisal, a potem skierowal do trybunalu konstytucyjnego...
bo nie wiedzial, ze nie wie ...
ksiazkowy przyklad nieugietej i bezkompromisowej logiki - i - to jest wporzo, kazedmu sie zdarza gorszy dzien, najwazniejsza jest odwaga : umiejetnosc do przyznania sie do /niewielkiego/ bledu i mozliwosc korekty

czyli
ok... rozumiem : podpisal, a potem skierowal do trybunalu konstytucyjnego...
bo nie wiedzial, ze nie wie ...
ksiazkowy przyklad nieugietej i bezkompromisowej logiki - i - to jest wporzo, kazedmu sie zdarza gorszy dzien, najwazniejsza jest odwaga : umiejetnosc do przyznania sie do /niewielkiego/ bledu i mozliwosc korekty

czyli : prezydent jest odwazny - jak zaden przed nim !

ja na p.komoroskiego nie glosowalam ,moja wina - od dzis, za odwage - bede...

serio

m

~marian
Tą podwyżkę dla najmniej otrzymujących świadczenie emerytalne/rentowe to zrobimy MY ludzie którzy powinni dostać procentowo większa podwyżkę z racji wykształcenia i wypracowanych wielu lat pracy - RZAD NIKOMU NIC NIE DAJE TYLKO ZABIERA
~Maria g,
Ponowne okradanie emerytów i rencistow z ich wypracowanych przez długie lata swiadczenia a teraz nawet nie dostana podwyższki o inflacje. Złodzieje i oszusty w tym rządzie.
~lopek
jakim prawem rząd stara się zadawalać emerytów leni którzy przepracowali 20 lat i teraz płaczą że na stare lata mają mała emeryturę.Ja osobiscie przepracowałem lat 50-siąt i nadal pracuję oczywiście legalnie ażeby siebie wspomóc a taki delikwent obijak smieje się z naiwnych takich jak ja. Ponadto wysokosć świadczenia ZUS jest zależna jakim prawem rząd stara się zadawalać emerytów leni którzy przepracowali 20 lat i teraz płaczą że na stare lata mają mała emeryturę.Ja osobiscie przepracowałem lat 50-siąt i nadal pracuję oczywiście legalnie ażeby siebie wspomóc a taki delikwent obijak smieje się z naiwnych takich jak ja. Ponadto wysokosć świadczenia ZUS jest zależna od osiąganego dochodu w przeszłości a to zkolei było uzależnione od posiadanych kwalifikacji więc nie widzę powodu do ustalonej waloryzacji kwotowej.
hanys705
No i taka prawda,lopek.Siedzący cieć dłubiący w nosie ma dostać taką samą emeryturę jak człowiek pracujący na budowie w mrozie lub upale i płacący wyższe składki.To taki przykład,a najniższa emerytura powinna wystarczyć na podstawowe opłaty i wyżywienie.Przez lata nikt nie zrobił porządku z emeryturami,a dołożył fundusze,które nieźle No i taka prawda,lopek.Siedzący cieć dłubiący w nosie ma dostać taką samą emeryturę jak człowiek pracujący na budowie w mrozie lub upale i płacący wyższe składki.To taki przykład,a najniższa emerytura powinna wystarczyć na podstawowe opłaty i wyżywienie.Przez lata nikt nie zrobił porządku z emeryturami,a dołożył fundusze,które nieźle zarobiły,a g.... wypracowały.Można było zrobić 2 filary,ale w ZUS-ie,bo jest struktura i pracownicy już opłacani.Zaraz będą jęczeć niektórzy,ale co za różnica,czy te pieniądze przerąbie ZUS,czy fundusz.przynajmniej deficyt był by mniejszy.Ja już jestem na emeryturze i też dorabiam,ale Was młodych już mi żal,jak będziecie żyć na swojej zasłużonej.Ja Wam życzę jak najlepiej,ale czarno to widzę.Populistyczni politycy dadzą Wam mrzonki dzisiaj i Grecję w przyszłości.Prawie sprawiedliwi,obniżając podatek z 38 na 32%,komu zrobili dobrze?Składka rentowa2% z 5000,00 tys.,a z 1000,00,to kto zarobił.O emeryturach mundurowych,sędziach,prokuratorach,też temat rzeka.Jak by Hausner zrobił reformę emerytalną jak chciał,to teraz może by mniej bolało.
~insulinka
jak wypracowałeś wyzszą emeryture to ją po prostu masz , co miesiac wyższa od tego co dłubał w nosie i przepracował tylko 20 lat , o co chodzi ?

rewaloryzacja nie jest wynagrodzeniem za pracę teraźniejszą lub przeszłą

w czym problem , żeby jednorazowo podnieść kwotowo , choć moim zdaniem jak napisałem wyżej powinno
jak wypracowałeś wyzszą emeryture to ją po prostu masz , co miesiac wyższa od tego co dłubał w nosie i przepracował tylko 20 lat , o co chodzi ?

rewaloryzacja nie jest wynagrodzeniem za pracę teraźniejszą lub przeszłą

w czym problem , żeby jednorazowo podnieść kwotowo , choć moim zdaniem jak napisałem wyżej powinno być kwotowo, albo coś innego wymyśleć , bo Ty jakbyś dostał 25 zł. rewaloryzacji to myślę , że by Cię po prostu apopleksja trafiła
~Janek
Czytając takie artykuły człowiekowi się przysłowiowy nóż w kieszeni otwiera i nasuwa jeden jedyny wniosek (o którym już w sumie wiedzą wszyscy Polacy)- ten "rząd" to banda poje...w !!! 71 ZŁOTYCH !!! Zapewne minus podatek to ile ci emeryci i renciści dostaną ? ? ? Luuudzie, przecież tą bandę trzeba pogonić z tego ich pałacyku Czytając takie artykuły człowiekowi się przysłowiowy nóż w kieszeni otwiera i nasuwa jeden jedyny wniosek (o którym już w sumie wiedzą wszyscy Polacy)- ten "rząd" to banda poje...w !!! 71 ZŁOTYCH !!! Zapewne minus podatek to ile ci emeryci i renciści dostaną ? ? ? Luuudzie, przecież tą bandę trzeba pogonić z tego ich pałacyku bo to się z gadami nie ujedzie. Ośmieszają nie dość że samych siebie to jeszcze Polaków !!! Pytam jak rząd jakiegoś kraju może ośmieszać i traktować jak deb...i jego mieszkańców ? ? ? Przecież taki pseudo-rząd trzeba obalić jak najszybciej.

Powiązane: Emerytury

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki