REKLAMA

KONFLIKTY I WOJNYRekordowa liczba uchodźców lub przesiedleńców na świecie

2023-06-17 15:00
publikacja
2023-06-17 15:00

Na świecie jest rekordowa liczba 110 milionów ludzi, którzy z powodu konfliktów zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów - podało biuro Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR).

Rekordowa liczba uchodźców lub przesiedleńców na świecie
Rekordowa liczba uchodźców lub przesiedleńców na świecie
fot. Djordje Kostic / / Shutterstock

UNHCR stwierdziło, że nigdy wcześniej całkowita liczba uchodźców uciekających ze swojego kraju lub osób wewnętrznie przesiedlonych nie osiągnęła tak wysokiego poziomu.

Pod koniec ubiegłego roku 108,4 mln osób zostało przesiedlonych lub było uchodźcami. To o 19,1 mln osób więcej niż na koniec 2021 r., co stanowi bezprecedensowy wzrost. Całkowitą liczbę uchodźców i przesiedleńców do około 110 milionów ludzi zwiększyły w maju walki między rywalizującymi frakcjami w Sudanie.

"Dziś jesteśmy w tym miejscu - powiedział wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców Filippo Grandi na konferencji prasowej w Genewie - Mamy 110 milionów ludzi, którzy uciekli z powodu konfliktów, prześladowań, dyskryminacji i przemocy, często mieszanych z innymi motywami – zwłaszcza wpływem zmian klimatycznych".

"To akt oskarżenia wobec całego naszego świata" - podkreślił.

W sumie w 2022 r. 35,3 mln osób było uchodźcami, a 62,5 mln przesiedleńcami. Było też 5,4 miliona osób ubiegających się o azyl i 5,2 miliona innych osób, potrzebujących ochrony międzynarodowej. Trzy czwarte uchodźców ucieka do krajów o niskich i średnich dochodach.

W ubiegłym roku ponad 339 000 uchodźców z 38 krajów wróciło do domu, a 5,7 mln wewnętrznych przesiedleńców mogło wrócić do swojego miejsca zamieszkania.

Kraje przyjmujące najwięcej uchodźców to Turcja (3,6 mln), Iran (3,4 mln), Kolumbia (2,5 mln), Niemcy (2,1 mln) i Pakistan (1,7 mln).

zm/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
andregru
"Kraje przyjmujące najwięcej uchodźców to Turcja (3,6 mln), Iran (3,4 mln), Kolumbia (2,5 mln), Niemcy (2,1 mln) i Pakistan (1,7 mln)." Polska zalana uchodźcami z Ukrainy jest nie zauważalna ? Turcja dostała "między Turcją a Unią Europejską, w ramach którego Ankara w dwóch transzach otrzymała 6 mld euro " a Polska "Kraje przyjmujące najwięcej uchodźców to Turcja (3,6 mln), Iran (3,4 mln), Kolumbia (2,5 mln), Niemcy (2,1 mln) i Pakistan (1,7 mln)." Polska zalana uchodźcami z Ukrainy jest nie zauważalna ? Turcja dostała "między Turcją a Unią Europejską, w ramach którego Ankara w dwóch transzach otrzymała 6 mld euro " a Polska " Polska otrzymała z UE blisko 144,6 mln euro, na działania związane z masowym napływem uchodźców z Ukrainy "

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki