Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Otwarcie granic w ramach Unii Europejskiej sprawiło, że łatwiejsze jest nie tylko podróżowanie za granicę, ale także znalezienie pracy poza Polską. Nie da się ukryć, że jest to niezwykle kusząca perspektywa, z której skorzystało już wielu naszych rodaków. Spora ich grupa wciąż planuje jednak powrót do kraju, dlatego swoje zarobki chcą otrzymywać na konto bankowe w Polsce. Czy jest to możliwe? I jakie konto będzie w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem?

Konto bankowe dla otrzymujących dochód z zagranicy Konto bankowe dla otrzymujących dochód z zagranicy (YAY Foto)

Konto walutowe - dla otrzymujących dochód z zagranicy

Przebywając za granicą, wiele osób potrzebuje czasu na oswojenie się z nową rzeczywistością. Trudno jest nam zatem od razu przeglądać oferty poszczególnych banków w celu znalezienie takiej, która będzie dla nas korzystna. Przeszkodą może być w tym przypadku również nieznajomość języka. Co więcej, wiele osób planujących raczej krótki pobyt za granicą, nie chce marnować czasu na załatwianie wszystkich formalności związanych z otwarciem, a następnie zamknięciem konta. Warto jednak wiedzieć, że otwarcie konta w zagranicznym banku nie jest koniecznością.

Osoby, które otrzymują dochód z zagranicy mogą po prostu zdecydować się na otwarcie konta walutowego w polskim banku. Konto tego typu jest prowadzone w wybranej przez nas walucie, dzięki czemu bez problemu mogą na nie trafiać nasze wynagrodzenia od zagranicznego pracodawcy. W ten sposób, możemy również ustrzec się przed często niekorzystnym przewalutowaniem. Można zatem powiedzieć, że w pewien sposób unikamy utraty części naszych dochodów. 

Jak działa konto walutowe?

Tak naprawdę, można śmiało stwierdzić, że konto walutowe jest po prostu rachunkiem oszczędnościowo- rozliczeniowym, który jednak nie jest prowadzony w złotówkach. To my decydujemy o tym, jaka waluta będzie na nim obowiązywać. W większości przypadków, Polacy wybierają jedną z czterech najpopularniejszych walut, czyli: dolar amerykański, euro, frank szwajcarski lub funt brytyjski. Oczywiście, wiele polskich instytucji finansowych oferuje swoim klientom otwarcie kont również w innych, mniej popularnych walutach. Wystarczy zatem tylko poszukać odpowiedniego banku.

Konto walutowe pozwala jego właścicielowi na swobodne gromadzenie środków w obcej walucie, a także dysponowanie nimi w dowolny sposób. Bez problemu zatem możemy wykonywać z takiego konta przelewy zagraniczne, czy też wypłacać środki z bankomatów. Naturalnie przed dokonaniem wyboru oferty konkretnego banku, powinniśmy się zapoznać z wszystkimi opłatami związanymi z posiadaniem konta walutowego w takiej instytucji.

Jak założyć konto walutowe?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy konto walutowe może założyć każdy. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Tak jak już wspomniano, w rzeczywistości, ten produkt finansowy nie różni się znacząco od rachunku oszczędnościowo- rozliczeniowego. Oznacza to zatem, że jego potencjalny posiadacz musi spełnić te same warunki, co w przypadku zwykłego konta prowadzonego w złotówkach. Jeśli posiadamy już innego rodzaju konto bankowe, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z założeniem również konta walutowego, które często jest nam oferowane w ramach tego samego banku.

Aby otworzyć konto walutowe dla osób otrzymujących dochód z zagranicy, konieczne jest więc wypełnienie odpowiednich dokumentów. Można to oczywiście zrobić w placówce wybranego banku, ale istnieje również możliwość złożenia wszystkich wniosków oraz dokumentów w domu. Większość instytucji finansowych dzięki zaletom bankowości elektronicznej pozwala klientom na przeprowadzenie wszystkich formalności właśnie przez internet. W ten sposób nie tracimy cennego czasu, ale również zyskujemy szansę na założenie konta walutowego nawet wtedy, gdy jesteśmy już poza granicami naszego kraju.

Jak wybrać konto walutowe?

Konto walutowe to w przypadku wielu osób konieczność, zwłaszcza gdy chcą otrzymywać dochód z zagranicy na polskie konto. Ma ono mnóstwo zalet, jednak podczas jego wyboru, musimy dokładnie sprawdzić oferowane nam warunki. Najważniejsze to zapoznanie się z tabelą opłat, dotyczącą wszystkich ważnych dla nas transakcji. 

Większość banków, obecnie proponuje swoim klientom otwarcie i prowadzenie konta walutowego za darmo. Niezwykle ważne powinno być dla nas jednak to, ile będziemy musieli zapłacić za przelewy. Niektóre banki mogą chociażby pobierać prowizje za przelewy przychodzące, dlatego dobrze jest poszukać takiej oferty, w której są one bezpłatne. Zwróćmy również uwagę na opłaty pobierane z konta w przypadku, gdy to my wykonujemy przelew.

W dzisiejszych czasach, ciężko jest nam sobie wyobrazić codzienność bez korzystania z kart debetowych. Dlatego też, gdy zapoznajemy się z ofertą poszczególnych banków, sprawdźmy jakie koszty będziemy musieli ponosić z tego tytułu. W wielu przypadkach, samo dokonywanie transakcji przy pomocy karty nic nie kosztuje, ale bank może pobierać od nas opłaty za korzystanie z niej. 


2019-09-03

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Ogromne kolejki, dziesiątki dokumentów do wypełnienia i niezbyt przyjaźnie nastawieni urzędnicy to strata czasu, na którą nie możemy sobie pozwolić

2019-07-26

Kantory online zyskują na popularności. Dlaczego coraz więcej Polaków wymienia walutę przez internet?

Internet bez wątpienia zawładnął branżą finansową, nic więc dziwnego, że przyszedł czas na rynek wymiany walut

2019-06-06

Ograniczenia karty EKUZ w krajach Unii Europejskiej. Uważaj na haczyki

Już w momencie planowania podróży warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Karta EKUZ może być dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy ulegniemy wypadkowi i będziemy musieli skorzystać z pomocy medycznej. Czy to jednak wystarczy, aby nie wrócić z wakacji z dodatkowymi kosztami? Sprawdzamy.

Darmowe konto bankowe - czy na pewno jest bezpłatne?

Ci, którzy już posiadają konto bankowe wiedzą doskonale, że w 100% darmowe konta praktycznie nie istnieją. Banki dawniej oferowały możliwość prowadzenia darmowego rachunku po spełnieniu określonych w regulaminie warunków, a w tej chwili nie płacimy do określonego momentu. Dlaczego więc tak wiele firm reklamuje swoje oferty jako konto darmowe? Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? Sposoby

Wysłanie przelewu na zły rachunek rozliczeniowy to w zasadzie błąd społeczny, który każdemu kiedyś się przydarzył. Wówczas pojawia się problem, jak sprawdzić właściciela konta bankowego? Jest na to kilka sposobów, warto sprawdzić je.

Kredyt na rachunku bieżącym - czym jest i jak go otrzymać?

Wśród zalet posiadania konta osobistego znajdują się nie tylko możliwość dysponowania swoimi środkami, ale również skorzystania z kredytu w rachunku.

Przelew na telefon - jak działa? Sposoby korzystania, BLIK

Obecnie powstaje wiele innowacji w dziedzinie realizowania przelewów. Mają one na celu dopasowanie jeszcze bardziej oferty banków do oczekiwań Klientów. Nowością jest przelew na telefon. Sprawdź, jak go zrealizować

Ikona informacji
poradniki