Konto walutowe – gdzie najlepiej i jak założyć?

Konto walutowe – gdzie najlepiej i jak założyć?
Spis treści
Advertisement

Konto walutowe najlepiej jest założyć w banku, w którym mamy już swój podstawowy rachunek. Wiele banków, np. PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Pekao, pozwala podpiąć jedną kartę do wielu kont i płacić bez przewalutowania. Jeśli nie mamy takiej możliwości, darmowe konto walutowe znajdziemy w wielu instytucjach, również niebankowych.

Konto walutowe to specjalny typ rachunku bankowego, przechowujący środki w wybranej przez klienta walucie. Większość banków oferuje takie konta przede wszystkim dla najpopularniejszych walut – euro, dolara amerykańskiego, funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego. Jeśli poszukujemy konta walutowego, na którym będziemy gromadzić np. korony norweskie (NOK) czy korony duńskie (DKK), powinniśmy zwrócić uwagę na ofertę Kantoru Alior Banku lub PKO Banku Polskiego.

Najlepsze konto walutowe to rachunek, który:

  • jest darmowy,
  • pozwala korzystać z karty walutowej
  • i umożliwia łatwe zasilanie środkami z naszego podstawowego konta bankowego.

Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na ofertę banku, w którym już przechowujemy swoje pieniądze. Założyć konto walutowe będzie wówczas także najprościej – wiele instytucji pozwala na otwarcie rachunku w bankowości internetowej. Wystarczy kilka kliknięć i otrzymujemy dostęp do nowego produktu.

Konto walutowe PKO BP

W PKO Banku Polskim konto walutowe można założyć dla siedmiu walut – euro, dolara, funtów, franków szwajcarskich, koron duńskich, szwedzkich i norweskich. Prowadzenie rachunku kosztuje 6,90 zł miesięcznie, a do zasilania kont można wykorzystać kantor internetowy.

Klienci PKO, którzy mają już kartę płatniczą, mogą podłączyć ją do kont walutowych. Wówczas plastik staje się jednocześnie kartą walutową. Co więcej, karta automatycznie rozpoznaje, w jakiej walucie płacimy i pobiera środki bezpośrednio z odpowiedniego rachunku. Nie ponosimy wówczas kosztów wymiany walut, co pozwala na spore oszczędności.

Zobacz też: Porównanie kont walutowych

mBank konto walutowe

Darmowe konto walutowe znajdziemy w ofercie mBanku. Rachunki prowadzone są w euro, dolarach, funtach i franku szwajcarskim. Do pierwszych trzech z wymienionych walut można otrzymać kartę walutową, ale każde konto musi być powiązane z osobną kartą – mBank nie oferuje plastiku wielowalutowego.

Opłata za korzystanie z karty wynosi 30 zł rocznie. Konto walutowe mBank można założyć przez internet, a wymieniać pieniądze można za pomocą kantoru internetowego mKantor. Usługa jest dostępna także w aplikacji mobilnej, czyli zasilić rachunek walutowy możemy w dowolnym momencie, także podczas podróży.

Konto walutowe Alior Banku

Alior Bank proponuje konta walutowe zarówno w ramach oferty bankowej, jak i osobnego Kantoru Walutowego:

  • Rachunki walutowe w Alior Bank mogą być prowadzone w czterech walutach (euro, dolar, frank szwajcarski, funt brytyjski) i są darmowe. Do każdego z kont, oprócz frankowego, można wyrobić kartę walutową. Opłata za jej użytkowanie wynosi 5 zł, a za wydanie – 10 zł.
  • Rachunki w Kantorze Walutowym Alior Banku prowadzone są aż w 14 walutach i również są darmowe. Do kont w euro, dolarze lub funtach można otrzymać kartę walutową. Jej wydanie jest darmowe (jeśli w ciągu 6 miesięcy wykonamy co najmniej jedną operację), a obsługa – bezpłatna.

Konto walutowe ING Banku Śląskiego

W ING Banku Śląskim karta płatnicza do konta w złotych może być również kartą walutową. Jeśli założymy rachunek walutowy w euro, dolarach lub funtach, możemy podpiąć do nich plastik. Będzie wówczas działał jak karta wielowalutowa – automatycznie pobierał środki z odpowiednich kont.

Założyć konto walutowe ING można z poziomu bankowości internetowej, jeśli mamy już dostęp do serwisu. Prowadzenie rachunków jest darmowe.

Darmowe konto walutowe nie tylko w banku

Jeśli chcesz sprawdzić ofertę w innych bankach, skorzystaj z rankingu kont walutowych publikowanego na Bankier.pl. Warto wiedzieć, że rachunki walutowe proponują także kantory internetowe oraz firmy fintech, takie jak np. Revolut.

Zobacz też: Ranking lokat walutowych

Poradniki