SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Konto walutowe - jak działa, gdzie założyć?

Konto walutowe - jak działa, gdzie założyć?

Jak uniknąć kilko lub kilkunastozłotowej prowizji od każdej zagranicznej transakcji?  Warto założyć konto walutowe, szczególnie, że często jest to tylko dodatek do podstawowego konta bankowego.

Konto walutowe - jak działa, gdzie założyć?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Wiele banków, np. PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Pekao, pozwala podpiąć jedną kartę do wielu kont i płacić bez przewalutowania w obcej walucie. 

Jeśli nie mamy takiej możliwości, darmowe konto walutowe znajdziemy w wielu instytucjach, również niebankowych. Konto walutowe to specjalny typ rachunku bankowego, przechowujący środki w wybranej przez klienta walucie.

Kto potrzebuje konta walutowego?

W zasadzie jest ono nam przydatne w przynajmniej trzech przypadkach. Po pierwsze w przypadku podróży zagranicznych i dokonywania płatności za pomocą karty lub gdy wykonujemy płatności zbliżeniowe lub dokonujemy wypłaty gotówki w zagranicznym bankomacie.

Drugi przypadek korzyści to zakupy w sklepach internetowych położonych poza Polską. Przy każdej transakcji kartą debetową unikamy wtedy kosztów potrzebnych na przewalutowanie transakcji.

I w końcu trzecia oczywista sytuacja, gdy otrzymujemy pensję lub innego rodzaju przelewy zagraniczne w obcej walucie. Warto wziąć pod uwagę, że choćby z powodu inflacji, warto nadwyżki finansowe trzymać w walutach bardziej odpornych na spadek wartości pieniądza, niż złotówki.

Jak działa konto walutowe?

Konto walutowe jest dodatkowym rachunkiem, połączonym z kontem głównym, w wybranej przez nas obcej walucie. Przewalutowanie transakcji nie jest konieczne przy dokonywaniu wszelkich płatności.

Warto przy tym pamiętać, by mieć na tym koncie cały czas obecną gotówkę w danej walucie. W razie realizacji transakcji np. we włoskiej restauracji i braku dostępnych środków, bank dokona przeliczenia pieniędzy z naszego podstawowego konta na standardowych warunkach. 

Jak funkcjonuje karta wielowalutowa?

Do każdego konta mamy możliwość wydania specjalnej karty debetowej, która umożliwi płacenie bez konieczności przewalutowania. Oraz wypłacania gotówki w bankomatach, co jednak wiąże się z określoną prowizją. Oszczędzamy jedynie na przeliczaniu kursów walutowych.

Na co trzeba uważać? 
Przy dokonywaniu płatności mobilnych za pomocą telefonu komórkowego może nas spotkać niemałe rozczarowanie w postaci nieprzewidzianych przewalutowań. Upewnijmy się, że konto walutowe jest podpięte także do wirtualnej karty, a nie tylko tej plastikowej otrzymanej od banku.

Czy konto walutowe jest płatne?

Za konta walutowe zwykle nie płacimy dodatkowo. Opłatom za to podlega często dodatkowa karta  wydawana specjalnie do jego obsługi. Koszt takiej karty nierzadko wynosi równowartość 1 euro miesięcznie. Należy pamiętać, że wypłata pieniędzy z zagranicznego bankomatu obarczona jest zwykle opłatą sięgającą 12 zł lub stanowi procent od wypłacanej kwoty. 

Jak wypłacić pieniądze z konta walutowego?

Posiadając konto walutowe możemy wypłacić pieniądze albo w bankomatach lub oddziałach banku. Co jest istotne, nie każdy bankomat w Polsce umożliwia taką wypłatę. Konieczne jest znalezienie odpowiedniej maszyny oznaczonej, jako EUR, gdzie, jak sama nazwa wskazuje, będziemy mogli pobrać swoje pieniądze. Minimalna kwota wypłaty to zwykle banknot o wartości 50 euro. 

Jak łatwo się domyślić, określone wpłatomaty umożliwią odwrotną operację usług płatniczych.

Trzeba wziąć pod uwagę, że dzienne limity wypłat z konta za pomocą bankomatu zwykle wynoszą równowartość 10-20 tys. zł.

W przypadku wyższych kwot konieczne jest wcześnie awizowanie w placówce banku. Jeśli chodzi o oddziały banku na terenie kraju, stosują one różne procedury w przypadku konieczności uzyskania walutowej wypłaty.  Przykładowo Alior Bank wypłaci pieniądze tylko w oddziałach prowadzących obsługę w danej walucie. W ING konieczne jest zgłoszenie wypłaty do godziny 11.00 rano. A na samą gotówkę będziemy musieli poczekać kolejne dwa dni robocze. 

W jakich walutach można trzymać pieniądze?

Większość banków oferuje takie konta przede wszystkim dla najpopularniejszych walut – euro, dolara amerykańskiego, funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego. Jeśli poszukujemy konta walutowego, na którym będziemy gromadzić np. korony norweskie (NOK) czy korony duńskie (DKK), powinniśmy zwrócić uwagę na ofertę Kantoru Alior Banku, mBanku lub PKO Banku Polskiego. 

Ten drugi umożliwi nam rozliczanie się w dziesięciu walutach: EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF. MBank dodatkowo w swojej ofercie posiada japońskie jeny.

Konto walutowe – gdzie najlepiej i jak założyć? (fot. Stocksnapper / YAY Foto)

Najlepsze konto walutowe to rachunek, który:

  • jest darmowy,

  • pozwala na korzystanie z karty walutowej
    i

  • umożliwia łatwe zasilanie środkami z naszego podstawowego konta bankowego.

Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na ofertę instytucji, w której już przechowujemy swoje pieniądze, czyli mamy konto bankowe. Wiele instytucji pozwala na otwarcie rachunku w bankowości internetowej. Wystarczy kilka kliknięć i otrzymujemy dostęp do nowego produktu.

mBank konto walutowe

Darmowe konto walutowe znajdziemy w ofercie mBanku. Rachunki prowadzone są w euro, dolarach, funtach, frankach szwajcarskich, koronach czeskich, duńskich, szwedzkich i norweskich. A także kunach chorwackich, węgierskich forintach, czy mniej popularnej, innej walucie, jak japońskich jenach.

Do pierwszych trzech z wymienionych walut można otrzymać kartę walutową, ale każde konto musi być powiązane z osobną kartą – mBank nie oferuje plastiku wielowalutowego.

Opłata za wydanie z karty wynosi 30 zł rocznie. Konto walutowe mBank można założyć przez internet, a wymieniać pieniądze można za pomocą kantoru internetowego mKantor. Usługa jest dostępna także w aplikacji mobilnej, czyli zasilić rachunek walutowy możemy w dowolnym momencie, także podczas podróży.

Konto walutowe PKO BP

W PKO Banku Polskim konto walutowe można założyć dla dziesięciu walut – euro, dolara, funta, franka szwajcarskich, korony czeskiej, duńskiej, szwedzkiej i norweskiej oraz forinta i kuny. Prowadzenie rachunku kosztuje 6,90 zł miesięcznie, a do zasilania kont można wykorzystać kantor internetowy.

Klienci PKO, którzy mają już kartę płatniczą, mogą podłączyć ją do kont walutowych. Wówczas plastik staje się jednocześnie kartą walutową. Co więcej, karta automatycznie rozpoznaje, w jakiej walucie płacimy i pobiera środki bezpośrednio z odpowiedniego rachunku. Nie ponosimy wówczas kosztów wymiany walut, co pozwala na spore oszczędności.

Zobacz teżPorównanie kont walutowych

Konto walutowe Alior Banku

Alior Bank proponuje konta walutowe zarówno w ramach oferty bankowej, jak i osobnego Kantoru Walutowego:

  • Rachunki walutowe w Alior Bank mogą być prowadzone w czterech walutach (euro, dolar, frank szwajcarski, funt brytyjski) i są darmowe. Do każdego z kont, oprócz frankowego, można wyrobić kartę walutową. Opłata za jej użytkowanie wynosi 5 zł, a za wydanie – 10 zł.

  • Rachunki w Kantorze Walutowym Alior Banku prowadzone są w 14 walutach. Do kont w euro, dolarze lub funtach można otrzymać kartę walutową. Jej wydanie jest darmowe (jeśli w ciągu 6 miesięcy wykonamy co najmniej jedną operację), a obsługa – bezpłatna.

Konto walutowe ING Banku Śląskiego

W ING Banku Śląskim karta płatnicza do konta w złotych może być również kartą walutową. Jeśli założymy rachunek walutowy w euro, dolarach lub funtach, możemy podpiąć do nich plastik. Będzie wówczas działał jak karta wielowalutowa – automatycznie pobierał środki z odpowiednich kont.

Założyć konto walutowe ING można z poziomu bankowości internetowej, jeśli mamy już dostęp do serwisu. Prowadzenie rachunków jest darmowe.

Darmowe konto walutowe nie tylko w banku

Jeśli chcesz sprawdzić ofertę w innych bankach, skorzystaj z rankingu kont walutowych publikowanego na Bankier.pl. Warto wiedzieć, że rachunki walutowe proponują także kantory internetowe oraz firmy fintech, takie jak np. Revolut.

Zobacz też: Ranking lokat walutowych

Konta walutowe

Poradniki