Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Otrzymanie mandatu karnego to niemiłe doświadczenie. Nie kończy jednak całej sprawy. Trzeba jeszcze dowiedzieć się, jak zapłacić mandat i uregulować zobowiązanie, aby uniknąć dalszych konsekwencji.

Popełnienie wykroczenia może przydarzyć się każdemu z nas. W przypadku jego ujawnienia w większości przypadków trzeba będzie pogodzić się z mandatem. Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli, dotyczy to aż 78% spraw tego typu. Przekroczenie limitu prędkości, niedostosowanie się do innych przepisów ruchu drogowego czy zakłócanie ciszy nocnej najczęściej wiążą się więc z karą finansową. Ta często jest sporym ciosem dla domowego budżetu, jednak zlekceważenie tego obowiązku może okazać się zdecydowanie bardziej kosztowne, a nawet wiązać się z poważniejszymi konsekwencjami. Nie należy więc zwlekać: płacenie mandatu przez Internet jest bardzo proste i zabiera zaledwie kilka minut. Wykonanie przelewu w ciągu 7 dni pozwoli na zamknięcie sprawy.

Jak zapłacić mandat? Zapłata mandatu przez Internet (fot. Wojtek Basalygo / FORUM)

Gdzie zapłacić mandat? Zależy od przypadku

Polskie prawo wyróżnia trzy typy mandatów:

 • Mandat gotówkowy: nakładany jest na obcokrajowców oraz osoby nieposiadające stałego miejsca zamieszkania na terytorium RP. Należy go opłacić bezpośrednio służbom wystawiającym dokument. Część z nich dysponuje również terminalami płatniczymi, dzięki czemu możemy posłużyć się w tym celu kartą. Jeżeli ich nie posiadają, konieczne będzie udanie się do najbliższego bankomatu.
 • Mandat kredytowany: z takim mandatem spotkamy się najczęściej, ponieważ otrzymują go obywatele Polski, którzy na stałe przebywają w kraju. W przypadku takiego mandatu przelew będzie najczęstszym sposobem płatności (na jego uregulowanie mamy 7 dni od momentu wystawienia). Nie każdy wie jednak, że możemy opłacić go również na miejscu, w tym również posługując się kartą płatniczą, o ile patrol posiada terminal.
 • Mandat zaoczny: niekiedy zdarza się również, że mandat zostanie wystawiony pod nieobecność sprawcy. Mandaty zaoczne (udzielane np. za niewłaściwe parkowanie) należy opłacić również w ciągu 7 dni poprzez przelew.

Szukasz dodatkowych środków? Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych na 5000 zł

Jak zapłacić mandat? Najlepiej przez Internet

Opłacenie mandatu karnego również może przybrać trzy formy:

 • Na miejscu: czasami możliwe stanie się uregulowanie zobowiązania na miejscu. W takim przypadku możemy skorzystać z gotówki lub karty. W tym drugim wariancie będzie to oczywiście uzależnione od tego, czy konkretny patrol posiadał będzie terminal płatniczy.
 • Zapłata mandatu przez Internet: jeżeli nie istnieje możliwość zapłacenia mandatu na miejscu albo nie dysponujemy gotówką, z pewnością najwygodniejszym rozwiązaniem będzie opłacenie mandatu przez Internet. W tym celu wystarczy dysponować dostępem do bankowości internetowej.
 • Zapłata mandatu na poczcie: jednym ze standardowych rozwiązań jest również opłacenie mandatu na poczcie. Wiąże się to jednak z dodatkowymi problemami oraz kosztami.

Jak zapłacić mandat przez Internet?

Jak zapłacić mandat przelewem? Warto skupić się przede wszystkim na opcji zapłaty mandatu przez Internet. Przemawia za nią wygoda i szybkie działanie. W czasach, w których dostęp do bankowości elektronicznej jest standardem, nie musimy w tym celu dysponować niczym więcej poza narzędziami pozwalającymi nam na dokonanie zwykłego przelewu. W tym przypadku konieczne będzie jednak wybranie formularza zarezerwowanego dla przelewów do urzędu skarbowego.

Mandat karny: przelew do US

Od 1 stycznia 2016 roku należności z tytułu wszystkich mandatów karnych są kierowane na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Wcześniej były natomiast rozliczane przez konkretnych Wojewodów. Jest to jednak duże uproszczenie dla osób regulujących mandat przelewem: wystarczy wskazać w formularzu dane tego urzędu skarbowego. Aby dokonać płatności, wystarczy:

 • Zalogować się do bankowości internetowej.
 • Wybrać opcję przelewu do urzędu skarbowego.
 • Jako symbol formularza wybrać opcję „MANDATY”.
 • Wybrać miejscowość „Opole”.
 • Zdefiniować organ podatkowy jako „Pierwszy Urząd Skarbowy”.
 • Uzupełnić kwotę mandatu.
 • Jako identyfikator wykorzystać numer PESEL.
 • W polu „Identyfikacja zobowiązania” wpisujemy serię i numer mandatu.
 • W ostatnim kroku należy zatwierdzić przelew wykorzystywanym sposobem autoryzacji.

Zaległości i ściągalność

Według danych NIK skuteczność dochodzenia opłat od sprawców wykroczeń jest stosunkowo niska i w latach 2016–2018 wyniosła zaledwie 63,7%, a same zaległości z tego tytułu na koniec 2018 roku uplasowały się na poziomie 757 mln zł. Nie oznacza to jednak, że obowiązek regulowania mandatu można zlekceważyć. Za windykację należności odpowiadają urzędy skarbowe. Te, choć często działają w tym zakresie nieco opieszale, posiadają wiele narzędzi umożliwiających skuteczne uzyskanie zobowiązania. Jednym z nich stanie się zwrot podatku, o ile taki będzie nam przysługiwał. Fiskus może jednak pobrać należność także z dochodów, takich jak wynagrodzenie za pracę czy świadczenia emerytalne, co często jest nie tylko niekomfortowe, ale staje się również powodem do wstydu w środowisku zawodowym. W ostateczności w sprawę może zostać zaangażowany również komornik, co znacznie podwyższy koszty i będzie bardzo stresujące.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-10-07

Minimalne wynagrodzenie 2020. Najniższa krajowa netto i brutto

Wysokość dochodów to jeden z najważniejszych bodźców skłaniających do podjęcia zatrudnienia. Jednocześnie te nie mogą być niższe od pensji minimalnej. Warto dowiedzieć się, ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto.

2020-10-07

Średnia krajowa: ile wynoszą średnie zarobki w Polsce?

Jednym ze wskaźników, pozwalających na ocenę zarobków i ich poziom na przestrzeni lat, jest przeciętne wynagrodzenie, czyli popularna średnia krajowa. Warto dowiedzieć się, jak jest ustalana oraz na co ma wpływ.

2020-09-29

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki

Własna działalność gospodarcza to marzenie bardzo wielu osób. Poważnym problemem może stać się jednak brak funduszy na start. Warto wówczas pomyśleć o kredycie dla nowych firm.

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Choć zaciągnięcie pożyczki nie należy do trudności, to banki udzielą ją po spełnieniu kilku warunków. Brak stałego dochodu może być w tej sytuacji kłopotliwy.

Ekstraklasa w tv na żywo: gdzie oglądać mecze Ekstraklasy w tv?

Rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy przyciągają na stadiony i przed telewizory fanów futbolu z całego kraju. Zanim sezon rozpocznie się na dobre, warto dowiedzieć się, gdzie można zobaczyć mecze ekstraklasy w TV.

Bon turystyczny 500 plus. Dla kogo bon turystyczny?

Pandemia koronawirusa i idący w ślad za nią kryzys w sposób szczególny dotknęły branżę turystyczną. Jedną z propozycji rządu, która okaże się interesująca zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów, jest bon turystyczny 500 plus.

Zaświadczenie o zarobkach: kiedy będzie potrzebne?

Procedury związane z kredytami wiążą się z obowiązkiem dostarczenia różnych dokumentów. Jednym z najważniejszych z nich jest zaświadczenie o zarobkach.