Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Jeszcze jakiś czas temu, aby wpłacić pieniądze na konto, konieczne było udanie się do oddziału banku. Obecnie dzięki wpłatomatom jest to niezwykle proste. Warto dowiedzieć się, co umożliwiają.

Żyjemy w czasach, w których doskonale można obejść się bez ciężkiego portfela. Gotówka przydaje nam się wyłącznie w określonych sytuacjach. Wielu z nas traktuje ją jednak jak niepotrzebny balast i zbędne zwiększanie ryzyka utraty cennych środków. Udanie się do oddziału banku w celu wpłacenia gotówki jest jednak dosyć uciążliwe, zwłaszcza jeżeli wypchany do granic możliwości grafik nie pozwala na wygospodarowanie nawet minuty wolnego czasu. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi wpłatomat czynny przez okrągłą dobę i 7 dni w tygodniu. Ze skorzystaniem z niego poradzi sobie każda osoba, która na co dzień używa swojej karty płatniczej. Jednocześnie również ona staje się coraz mniej potrzebna: w celu wpłaty gotówki można posłużyć się coraz lepiej znanym systemem BLIK.

Wpłatomat. Jak korzystać z wpłatomatu? Wpłata BLIK (fot. Grand Warszawski / Shutterstock)

Czym jest wpłatomat?

W dużym uproszczeniu: wpłatomat stanowi przeciwieństwo bankomatu. O ile to drugie urządzenie służy do wypłaty środków z konta, wpłatomat umożliwia przenoszenie fizycznej gotówki wprost na rachunek bankowy. Niemal identycznie wygląda również cała procedura. W tym przypadku jedyne, czego potrzebujemy, to karta płatnicza przypisana do naszego konta osobistego oraz oczywiście gotówka, którą chcemy wpłacić. W wielu przypadkach funkcja wpłatomatu i bankomatu jest połączona, więc znalezienie odpowiedniego urządzenia nie powinno stanowić problemu.

Jak działa wpłatomat?

Największą zaletą wpłatomatu jest jego intuicyjne i proste działanie. Zasadniczo można podzielić je na dwa kroki: w pierwszym urządzenie pobiera pieniądze (co ważne – rozpoznaje jedynie banknoty, więc jeżeli dysponujemy dużą ilością bilonu, konieczne stanie się udanie się do oddziału banku i przekazanie go pracownikowi), z kolei w następnym przeprowadza transfer środków bezpośrednio na konto bankowe. Cała procedura zabiera zaledwie kilka minut, więc nie musimy martwić się o stratę cennego czasu. Jest również w pełni bezpieczna. Jeżeli zachowamy takie same wymogi bezpieczeństwa, jakich dochować należy w przypadku wypłaty pieniędzy z bankomatu, nie musimy martwić się o bezpieczeństwo środków.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu?

Przed udaniem się do wybranego urządzenia warto dowiedzieć się, jak korzystać z wpłatomatu krok po kroku. Często ta czynność – choć nieobarczona żadnym ryzykiem i bardzo prosta – wzbudza obawy nowych użytkowników. Jak się za chwilę przekonamy, zupełnie niesłusznie:

  • Przygotuj gotówkę: przed skorzystaniem z wpłatomatu powinniśmy dokładnie przeliczyć środki, które chcemy wpłacić na konto, oraz sprawdzić, czy banknoty nie są uszkodzone. W przypadku dużych zniszczeń wpłatomat może odmówić ich przyjęcia. Nawet jeżeli pieniądze trafią już do urządzenia, nie ma powodów do obaw o to, że zostaną „połknięte” – wówczas wpłatomat zwróci je i wyświetli stosowną informację na ekranie.
  • Wsadź kartę do wpłatomatu: kartę we wpłatomacie umieszczamy w dokładnie taki sam sposób, jak czynimy to w bankomatach. Jeżeli urządzenie pełni równocześnie obie funkcje, konieczne stanie się dodatkowo wybranie opcji „wpłata gotówki”.
  • Wprowadź PIN: tak samo jak w przypadku wypłaty środków z bankomatu, autoryzacja odbędzie się przy pomocy przypisanego do karty numeru PIN.
  • Umieść środki w czytniku: po autoryzacji wpłatomat poprosi o umieszczenie środków w specjalnie przygotowanym podajniku. Jednocześnie możemy wsuwać więcej niż jeden banknot. Niektóre urządzenia i banki posiadają jednak limity banknotów, które możemy wpłacić w trakcie jednej transakcji. Jeżeli go przekroczymy, wyświetlona zostanie stosowna informacja, a my będziemy musieli podzielić wpłatę na kilka etapów, które będę przebiegać w taki sam sposób.
  • Zakończenie wpłaty: po umieszczeniu w podajniku wszystkich banknotów wpłatomat wyświetli na ekranie zarówno ich liczbę, jak i wartość. Jeżeli wszystko się zgadza, należy zaakceptować wpłatę, a po wszystkim odebrać kartę oraz (jeżeli o to prosiliśmy) potwierdzenie wpłaty.

Ile to kosztuje i ile trwa?

Wiele banków operujących na polskim rynku dysponuje własnymi wpłatomatami. Wówczas – w większości przypadków – korzystanie z nich jest bezpłatne, a środki pojawią się na koncie w ciągu kilku chwil. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli zdecydujemy się na wpłatę we wpłatomacie innego banku lub sieci: wówczas może zostać pobrana dodatkowa opłata, a fundusze zostaną zaksięgowane na koncie najpóźniej w następnym dniu roboczym. W każdym przypadku warto zapoznać się ze szczegółowym cennikiem oraz ofertą instytucji, z której usług korzystamy.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 10 000zł

Wpłata BLIK

Aby wygodnie wpłacać pieniądze we wpłatomacie, coraz częściej nie musimy nawet zabierać ze sobą karty płatniczej. Dzieje się tak dzięki usłudze BLIK. Ta daje olbrzymie możliwości, znacznie ułatwiające zarządzanie osobistymi finansami. Oprócz natychmiastowych przelewów na numer telefonu, wystawiania czeków oraz wypłaty gotówki z bankomatu, można z niej korzystać również we wpłatomatach. Wówczas wystarczy wybrać na ekranie urządzenia opcję „wypłaty BLIK”. Następnie po wejściu do aplikacji banku należy wygenerować kod blik i wprowadzić go do wpłatomatu oraz potwierdzić transakcję w smartfonie. Wpłacone środki błyskawicznie trafią na konto. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy czas, ale zyskujemy również gwarancję bezpieczeństwa: rezygnacja z korzystania z karty uniemożliwia przejęcie jej danych nieuczciwym osobom. Kod BLIK jest natomiast jednorazowy i nikt więcej nie będzie w stanie się nim posłużyć.


2020-06-08

Mastercard czy Visa. Którą kartę płatniczą wybrać?

Wiele banków umożliwia nam wybór pomiędzy kartami Visa a Mastercard. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie kwestia samego oznaczenia plastiku. Wiąże się również z innymi kosztami i korzyściami.

2020-06-08

Karta płatnicza - co to jest karta płatnicza? Definicja, rodzaje, kolory

Karta płatnicza to obecnie jeden z podstawowych instrumentów płatniczych wykorzystywanych do płatności. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, z jakiej konkretnie karty korzystamy – karty debetowej czy karty kredytowej? Popularne stały się także wirtualne karty płatnicze.

2020-06-08

Wspólne konto bankowe - zasady wspólnego konta dla par

Możliwość założenia wspólnego rachunku oferują niemal wszystkie banki. Nie jest to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla par czy małżeństw, choć te zakładają je najczęściej. Wspólne konto bankowe pozwala na efektywne zarządzanie domowymi finansami, jednak nie jest wolne od wad. 

Polacy z własnej winy tracą pieniądze w bankach zamiast zyskiwać. Czy koronawirus to zmieni?

Nie da się ukryć, że kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa pokazał, że Polacy jeszcze nie do końca wyszli z finansowej ignorancji. 

Karta prepaid - jak działa karta przedpłacona?

Chociaż karty prepaid kojarzą się głównie z telefonią komórkową, są obecne również w bankowości. Gwarantują bezpieczeństwo i wygodę. To dobry pomysł nie tylko dla rodziców.

Przeniesienie konta bankowego: zmiana banku nie musi być trudna

Na rynku obecnych jest wiele ofert kont osobistych. Często przed zmianą banku powstrzymuje nas jednak wizja wysiłków towarzyszących przeniesieniu konta bankowego. Wbrew pozorom nie zawsze musi oznaczać niedogodności.

Kredyt odnawialny (rewolwingowy) - na czym polega? Jak spłacić?

Kredyt odnawialny zwany też rewolwingowym to dodatkowe środki podpięte do konta osobistego. Gdy na rachunku skończą nam się pieniądze, schodzimy pod kreskę i zaczynamy korzystać z pieniędzy banku. Zobacz, jak działa i jak spłacić kredyt odnawialny.

Ikona informacji
poradniki