SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Wpłatomat. Jak korzystać z wpłatomatu? Wpłata BLIK
   Aktualizacja:

Wpłatomat. Jak korzystać z wpłatomatu? Wpłata BLIK

Dawno, dawno temu, by wpłacić lub wypłacić pieniądze z konta, konieczne było udanie się do oddziału banku. Obecnie otrzymywanie wynagrodzenia gotówką staje się coraz rzadsze. Jednak jeśli mamy taką sytuację, dzięki wpłatomatom możemy umieścić te pieniądze na własnym koncie. Wyjaśnijmy, jak działa wpłatomat.

Spis treści
więcej Ikona strzałki

Żyjemy w czasach, w których doskonale można obejść się bez ciężkiego portfela. Gotówka przydaje nam się wyłącznie w określonych sytuacjach. Wielu z nas traktuje ją jednak jak niepotrzebny balast i zbędne zwiększanie ryzyka utraty cennych środków. 

Zawsze warto mieć w portfelu kilkaset zł na przypadki, gdy nastąpi jakakolwiek awaria terminali w restauracji lub sklepie. Zdarzają się także awarie całych sieci. Każdy z nas się na pewno przynajmniej kilka razy spotkał się, gdy nie mógł zapłacić kartą płatniczą. Jednak noszenie przy sobie większych sum pieniędzy z wiadomych przyczyn jest co najmniej nierozsądne. Również włamania do domów i mieszkań zdarzają się nierzadko, więc trzymanie tam pieniędzy jest ryzykowne, poza tym tracą one na wartości, wobec najprostszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w banku, by potem móc dysponować nimi w dowolny sposób. Gdzie można dokonać wpłaty pieniędzy?

Można udać się do oddziału banku, jednak dosyć uciążliwe, zwłaszcza jeżeli wypchany do granic możliwości grafik nie pozwala na wygospodarowanie nawet minuty wolnego czasu w godzinach pracy.

Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi wpłatomat czynny przez okrągłą dobę, 7 dni w tygodniu, umożliwiający wpłatę gotówki na swoje konto bankowe. Ze skorzystaniem z niego poradzi sobie każda osoba, która na co dzień używaj karty debetowej. Jednocześnie również ona staje się coraz mniej potrzebna, ponieważ można posłużyć się coraz lepiej znanym systemem BLIK.

Czym jest wpłatomat?

W dużym uproszczeniu: wpłatomat stanowi przeciwieństwo bankomatu. O ile ten drugi służy do wypłaty środków z konta, wpłatomat umożliwia przenoszenie fizycznej gotówki wprost na rachunek bankowy. Cała procedura wygląda niemal identycznie. Szczegółowo opisujemy ją poniżej. W tym przypadku jedyne, czego potrzebujemy, to karta płatnicza przypisana do naszego konta osobistego oraz oczywiście gotówka, którą chcemy wpłacić. W wielu przypadkach funkcja wpłatomatu i bankomatu jest połączona, a szczegółowe dane znajdziemy na ekranie wpłatomatu. 

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu?

Cała procedura zabiera zaledwie kilka minut, gdy mamy możliwość wpłaty gotówki, więc nie musimy martwić się o stratę cennego czasu. Jest również w pełni bezpieczna. Jeżeli zachowamy takie same wymogi bezpieczeństwa, jakich dochować należy w przypadku wypłaty pieniędzy z bankomatu, nie musimy martwić się o bezpieczeństwo środków. 

Przed udaniem się do wybranego urządzenia warto dowiedzieć się, jak korzystać z wpłatomatu krok po kroku. Często ta czynność – choć nie jest obarczona żadnym ryzykiem i bardzo prosta – wzbudza obawy nowych użytkowników. 

Jak się za chwilę przekonamy, zupełnie niesłusznie:

 • Przygotuj gotówkę: przed skorzystaniem z wpłatomatu powinniśmy dokładnie przeliczyć środki, które chcemy wpłacić na konto, oraz sprawdzić, czy banknoty nie są uszkodzone. W przypadku dużych zniszczeń wpłatomat może odmówić ich przyjęcia. Nawet jeżeli pieniądze trafią już do urządzenia, nie ma powodów do obaw o to, że zostaną „połknięte” – wówczas wpłatomat zwróci je i wyświetli stosowną informację na ekranie.

 • Wsadź kartę do wpłatomatu: kartę we wpłatomacie umieszczamy w dokładnie taki sam sposób, jak czynimy to w bankomatach. Jeżeli urządzenie pełni równocześnie obie funkcje, konieczne stanie się dodatkowo wybranie opcji „wpłata gotówki”.

 • Wprowadź PIN: tak samo, jak w przypadku wypłaty środków z bankomatu, autoryzacja odbędzie się przy pomocy przypisanego do karty numeru PIN.

 • Umieść środki w czytniku: po autoryzacji wpłatomat poprosi o umieszczenie środków w specjalnie przygotowanym podajniku. Jednocześnie możemy wsuwać więcej niż jeden banknot. Niektóre urządzenia i banki posiadają jednak limity banknotów, które możemy wpłacić w trakcie jednej transakcji. Najnowsze modele przyjmują do 150 sztuk jednocześnie. Jeśli go przekroczymy, wyświetlona zostanie stosowna informacja, a my będziemy musieli podzielić wpłatę na kilka etapów, które będę przebiegać w taki sam sposób.

 • Zakończenie wpłaty: po umieszczeniu w podajniku wszystkich banknotów wpłatomat wyświetli na ekranie zarówno ich liczbę, jak i wartość. Jeżeli wszystko się zgadza, należy zaakceptować wpłatę, a po wszystkim odebrać kartę oraz (jeżeli o to prosiliśmy) potwierdzenie wpłaty.

Ile to kosztuje wpłata pieniędzy i ile trwa?

Jeśli chcesz wpłacić pieniądze, wiele banków operujących na polskim rynku dysponuje własnymi wpłatomatami. Wówczas – w większości przypadków – korzystanie z nich jest bezpłatne, a środki pojawią się na koncie w ciągu kilku chwil. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli zdecydujemy się na wpłatę we wpłatomacie innego banku lub sieci: wówczas może zostać pobrana dodatkowa opłata, a fundusze zostaną zaksięgowane na koncie najpóźniej w następnym dniu roboczym. W każdym przypadku warto zapoznać się ze szczegółowym cennikiem oraz ofertą instytucji, z której usług korzystamy. 

Dwie popularne sieci wpłatomatów w Polsce także mają listę banków, z którymi współpracują, wtedy wpłaty są księgowane automatycznie, a na resztę trzeba poczekać do następnego dnia roboczego. Jest też możliwość wykonania wpłaty błyskawicznej, w tej chwili za prowizją 5 zł. 

Wpłata BLIK

Można wygodnie wpłacać pieniądze we wpłatomacie, coraz częściej nie musimy nawet zabierać ze sobą karty płatniczej. Dzieje się tak dzięki usłudze BLIK. Ta daje olbrzymie możliwości, znacznie ułatwiające zarządzanie osobistymi finansami. Oprócz natychmiastowych przelewów na numer telefonu, wystawiania czeków oraz wypłaty gotówki z bankomatu, można z niej korzystać również we wpłatomatach. 

Wówczas wystarczy wybrać na ekranie urządzenia opcję „wpłaty BLIK”. Następnie po wejściu do aplikacji banku należy wygenerować kod blik i wprowadzić go do wpłatomatu oraz potwierdzić transakcję w smartfonie. Wpłacone środki błyskawicznie trafią na konto. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy czas, ale zyskujemy również gwarancję bezpieczeństwa: rezygnacja z korzystania z karty uniemożliwia przejęcie jej danych nieuczciwym osobom. Kod BLIK jest natomiast jednorazowy i nikt więcej nie będzie w stanie się nim posłużyć.

Jak wpłacić bilon?

Wpłatomaty tradycyjne nie mają możliwości wpłaty monet, jednak takie maszyny uruchomił Narodowy Bank Polski (NBP), które znajdują się w wojewódzkich głównych miastach w siedzibach NBP. Następnie można odebrać banknoty w okienku albo przesłać na konto bankowe za pomocą usługi BLIK. 

Chcąc odebrać pieniądze w okienku banknoty, można wpłacić dowolną kwotę, choć sumy powyżej 10 tys. zł będą obciążone 5-procentową prowizją. Natomiast przelewając pieniądze BLIKi-em, możemy wpłacać jednorazowo kwoty do 2 tys. zł. bezpłatnie. Za pomocą tej formy można na razie dokonywać wpłaty pieniędzy do trzech banków: Getin Noble Banku, Pekao SA i Nest Banku. 

Wady korzystania z wpłatomatów

Opłaty za użycie

Niektóre banki mogą naliczać opłaty za korzystanie z wpłatomatów, szczególnie jeżeli są one własnością innego banku. Nawet jeśli wpłata jest darmowa, mogą istnieć opłaty za przekroczenie określonej liczby wpłat w miesiącu. Należy sprawdzić dokładnie, ile kosztuje usługa wpłaty gotówki zanim skorzystamy z tej usługi. Czasem bardziej opłata może być, kiedy procedurę przeprowadzimy w oddziale banku. Choć często jest to tam bardziej kosztowne.

Dostępność

Nie każdy bank oferuje wpłatomaty, a nawet jeśli tak, to ich sieć może być ograniczona do dużych miast czy wybranych lokalizacji. To oznacza dodatkowy czas i potencjalne koszty związane z dojazdem.

Opóźnienia w zaksięgowaniu

Chociaż wiele wpłatomatów księguje wpłaty niemal natychmiast, w przypadku niektórych banków lub wpłatomatów innych instytucji może to zająć więcej czasu, czasem do następnego dnia roboczego. Warto się dowiedzieć, czy nasza jednostka bankowa księguje wpływy w dniu dokonania wpłaty. 

Awaryjność urządzeń

Jak każde urządzenie elektroniczne, wpłatomaty mogą ulec awarii, co zmusi Cię do odwiedzenia oddziału banku lub innego wpłatomatu. Warto wziąć potwierdzenie dokonania takiej wpłaty, które może być potwierdzeniem takiej kwoty wpłaty w przypadku reklamacji. 

Brak interakcji z pracownikiem

Urządzenia te  nie oferują możliwości osobistego kontaktu z pracownikiem banku, co w niektórych sytuacjach (np. gdy mamy dodatkowe pytania, czy potrzebujemy potwierdzenia) może być niekorzystne.

Jak zabezpieczyć się przed oszustwami

Tak samo, jak z bankomatami, tak samo wpłatomaty mogą paść ofiarą przestępstw. Wymieńmy kilka z nich. 

Skimming

Skimming to metoda, w której oszuści instalują dodatkowe urządzenie na wpłatomacie, aby kopiować dane z karty bankowej.

Jak się zabezpieczyć:

 • Zawsze sprawdź wpłatomat przed użyciem, czy nie ma na nim żadnych podejrzanych urządzeń.

 • Staraj się korzystać z wpłatomatów w dobrze oświetlonych i uczęszczanych miejscach.

Fishing

To technika, w której oszuści instalują pułapki w celu wyłowienia gotówki, którą wpłacasz.

Jak się zabezpieczyć:

 • Upewnij się, że żadne elementy wpłatomatu nie są luźne lub podejrzane.

 • Jeśli masz wątpliwości, nie korzystaj z wpłatomatu i zgłoś problem do banku.

Oszustwa elektroniczne

Obejmuje to wszelkiego rodzaju ataki hakerskie, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo transakcji.

Jak się zabezpieczyć:

 • Aktualizuj regularnie oprogramowanie swojego telefonu komórkowego, jeżeli korzystasz z mobilnych funkcji wpłatomatu.

 • Unikaj wpłatomatów, które wydają się być uszkodzone lub zmienione.

Spoofing

To metoda, w której oszuści stawiają fałszywe wpłatomaty, które wyglądają jak prawdziwe.

Jak się zabezpieczyć:

 • Korzystaj tylko z wpłatomatów znanych banków i w zaufanych lokalizacjach.

 • Jeśli coś wydaje Ci się nie w porządku, natychmiast przerwij transakcję i poinformuj bank.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

BLIK

Poradniki