Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Nowe technologie w niezwykły sposób wpływają na nasze funkcjonowanie. Nie inaczej jest również ze sposobem, w jaki korzystamy z bankowości. Jednym z rozwiązań jest wypłata z bankomatu bez karty.

Rynek fintech, skupiający technologie wspierające usługi finansowe, rozwija się w nieprawdopodobnym tempie. Zrzesza przy tym zarówno banki, jak i organizacje działające na innych rynkach. Duża liczba propozycji sprawia, że łatwo się w nich pogubić i przegapić możliwości, które mogą znacząco ułatwić codzienne życie. Jednocześnie nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że większość z nich jest dosłownie na wyciągnięcie ręki, co więcej: są dostępne zupełnie bezpłatnie. Pomogą przy tym rozwiązać sporo problemów, które do niedawna bardzo utrudniały nam codzienne życie i wydawały się niemożliwe do realizacji. Jednym z nich jest wypłata z bankomatu bez karty. Jeszcze do niedawna brak plastiku oznaczał również brak możliwości pozyskania gotówki. Obecnie wcale nie stoi na przeszkodzie w uzyskaniu środków. Cała procedura będzie przy tym bardzo prosta, bezpieczna i nie zajmie zbyt wiele czasu.

Wypłata z bankomatu bez karty. Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty? (fot. guruXOX / Shutterstock)

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Łatwo wyobrazić sobie taki scenariusz: nie wzięliśmy ze sobą portfela, w którym znajduje się karta płatnicza, a potrzebujemy gotówki. Wbrew pozorom nie oznacza to konieczności wracania do domu czy posiłkowania się wsparciem innych osób. Zdecydowanie szybciej i łatwiej zrobimy to, jeżeli tylko posiadamy przy sobie smartfon. Do dyspozycji mamy przy okazji kilka różnych sposobów. W tym celu możemy wykorzystać:

  • Kod BLIK: oczywiście dotyczy to wyłącznie klientów banków, które korzystają z tego systemu.
  • Czek BLIK: to ciekawa alternatywa zwłaszcza w przypadku chęci przekazania środków innej osobie, np. dzieciom znajdującym się na wakacyjnym wyjeździe czy przyjaciołom, którzy znaleźli się w potrzebie.
  • Aplikacje SkyCash i Hal-Cash: sprawdzą się w przypadku bankomatów sieci Euronet.
  • Wypłatę przy pomocy NFC: bankomat zbliżeniowy umożliwia wypłatę gotówki bez potrzeby wprowadzania karty, w tym celu należy skorzystać z modułu NFC, w który wyposażony jest smartfon.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty dzięki BLIK-owi?

Bez wątpienia największą popularnością cieszy się wypłata z bankomatu bez karty przy pomocy systemu BLIK. Nic w tym dziwnego: umożliwia niezwykle łatwe przesyłanie środków pomiędzy użytkownikami bez potrzeby znajomości m.in. numeru konta i czekania na realizację przelewu. Nie każdy wie jednak, że sprawdza się również w transakcjach gotówkowych, w tym przy wypłacie z bankomatu bez karty. Cała procedura jest przy tym bardzo prosta:

  • W bankomacie należy wybrać opcję „wypłata BLIK”,
  • W aplikacji mobilnej banku wybierz opcję „kod BLIK”, na ekranie pojawi się sześciocyfrowy numer, który będzie aktywny przez dwie minuty,
  • Wygenerowany kod BLIK należy wprowadzić na klawiaturze bankomatu,
  • W następnym kroku konieczne stanie się podanie interesującej kwoty wypłaty,
  • Transakcję należy autoryzować w aplikacji mobilnej banku, wykorzystując w tym celu np. zdefiniowany kod PIN,
  • Środki zostaną wypłacone.

Czek BLIK i wypłata z bankomatu bez karty

Na podobnej zasadzie działa również wypłata z bankomatu bez karty przy pomocy czeku BLIK. Daje to możliwość uzyskania wsparcia również od innych osób. W tym celu na ekranie bankomatu należy również wybrać opcję „Wypłata BLIK”. Następnie konieczne stanie się podanie 9-cyfrowego kodu czeku. W następnym kroku trzeba będzie jeszcze podać na ekranie urządzenia 4-cyfrowy PIN zdefiniowany do zatwierdzania transakcji przy pomocy czeku BLIK. Jest to o tyle wygodne, że odbiorca gotówki na dobrą sprawę nie musi posiadać przy sobie nawet telefonu. Z drugiej strony w ten sposób można również zabezpieczyć się przed nieoczekiwaną sytuacją.

Bankomat zbliżeniowy: jak z niego korzystać?

Przywykliśmy już do korzystania z wygodnych płatności zbliżeniowych w sklepach bez konieczności posiadania karty płatniczej. Doskonale zastępują ją wyposażone w NFC smartfony czy nawet smartwatche. Nie każdy wie jednak, że w taki sam sposób możemy również wypłacać gotówkę. W tym celu musimy jednak znaleźć bankomat zbliżeniowy. Wbrew pozorom nie będzie to trudne zadanie, zwłaszcza że liczba urządzeń tego typu ciągle rośnie. Sama procedura jest natomiast niezwykle prosta: wystarczy zbliżyć kartę do panelu umożliwiającego odczytanie danych, a następnie wprowadzić kod PIN karty. Następnie możliwe stanie się wskazanie interesującej nas kwoty oraz uzyskanie gotówki.

Oczywiście aby skorzystać z tej opcji należy posiadać właściwie skonfigurowaną aplikację obsługującą płatności HCE. W tym celu można posłużyć się np. aplikacją mobilną banku lub jednym z wirtualnych portfeli.

Euronet: wypłata z bankomatu bez karty

Inne możliwości daje użytkownikom popularna sieć bankomatów sygnowanych logiem Euronet. W tym celu należy skorzystać z aplikacji SkyCash lub Hal-Cash. Po rejestracji i weryfikacji konta na smartfonie trzeba będzie wybrać opcję „Wypłata z bankomatu”, potem „Generuj kod wypłaty”. W bankomacie należy natomiast wybrać opcję „Wypłata bez karty” i „Wypłata gotówkowa”. W następnym kroku konieczne stanie się podanie 6-cyfrowego kodu wygenerowanego w aplikacji, a następnie potwierdzenie przypisanym do niej kodem PIN.


2020-10-09

Blogi finansowe, które warto czytać. Bankier Smart poleca

Zarządzanie własnymi finansami to trudne zadanie. Dlatego warto być na bieżąco i wzbogacać swoją wiedzę. Znakomitym (i darmowym) sposobem okaże się lektura blogów finansowych.

2020-10-08

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Dobrym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z profilu zaufanego.

2020-10-07

Bezpieczna wpłata na konto. Jak wpłacić pieniądze na konto?

Konta osobiste należą do podstawowych narzędzi niezbędnych w codziennym życiu, a płatności bezgotówkowe coraz częściej zastępują nam te wykorzystujące gotówkę. Warto dowiedzieć się, jak wpłacić pieniądze na konto w szybki i bezpieczny sposób.

Fintech - co to? Co musisz wiedzieć o fintechach?

Rynek usług finansowych zmienia się w bardzo szybkim tempie. Wiele nowoczesnych rozwiązań dostarczają fintechy. Warto dowiedzieć się, czym są, i z jakich narzędzi możemy korzystać.

Jak zamknąć konto w banku? Zamknij konto bez stresu

Oferta kont osobistych w bankach jest bardzo bogata. Czasami siłą rzeczy koniecznością staje się likwidacja dotychczasowego rachunku. Warto dowiedzieć się, jak zamknąć konto w banku.

PayPass i payWave: jak działa karta zbliżeniowa i co musisz o niej wiedzieć?

Karty zbliżeniowe zmieniły sposób, w jaki regulujemy płatności. Jest to możliwe dzięki technologiom MasterCard PayPass i Visa payWave. Warto dowiedzieć się, jak płacić kartą zbliżeniową w bezpieczny sposób oraz jak wygląda cała procedura.

Wypłata z bankomatu bez karty. Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Nowe technologie w niezwykły sposób wpływają na nasze funkcjonowanie. Nie inaczej jest również ze sposobem, w jaki korzystamy z bankowości. Jednym z rozwiązań jest wypłata z bankomatu bez karty.