Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Nowe technologie w niezwykły sposób wpływają na nasze funkcjonowanie. Nie inaczej jest również ze sposobem, w jaki korzystamy z bankowości. Jednym z rozwiązań jest wypłata z bankomatu bez karty.

Rynek fintech, skupiający technologie wspierające usługi finansowe, rozwija się w nieprawdopodobnym tempie. Zrzesza przy tym zarówno banki, jak i organizacje działające na innych rynkach. Duża liczba propozycji sprawia, że łatwo się w nich pogubić i przegapić możliwości, które mogą znacząco ułatwić codzienne życie. Jednocześnie nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że większość z nich jest dosłownie na wyciągnięcie ręki, co więcej: są dostępne zupełnie bezpłatnie. Pomogą przy tym rozwiązać sporo problemów, które do niedawna bardzo utrudniały nam codzienne życie i wydawały się niemożliwe do realizacji. Jednym z nich jest wypłata z bankomatu bez karty. Jeszcze do niedawna brak plastiku oznaczał również brak możliwości pozyskania gotówki. Obecnie wcale nie stoi na przeszkodzie w uzyskaniu środków. Cała procedura będzie przy tym bardzo prosta, bezpieczna i nie zajmie zbyt wiele czasu.

Wypłata z bankomatu bez karty. Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty? (fot. guruXOX / Shutterstock)

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Łatwo wyobrazić sobie taki scenariusz: nie wzięliśmy ze sobą portfela, w którym znajduje się karta płatnicza, a potrzebujemy gotówki. Wbrew pozorom nie oznacza to konieczności wracania do domu czy posiłkowania się wsparciem innych osób. Zdecydowanie szybciej i łatwiej zrobimy to, jeżeli tylko posiadamy przy sobie smartfon. Do dyspozycji mamy przy okazji kilka różnych sposobów. W tym celu możemy wykorzystać:

  • Kod BLIK: oczywiście dotyczy to wyłącznie klientów banków, które korzystają z tego systemu.
  • Czek BLIK: to ciekawa alternatywa zwłaszcza w przypadku chęci przekazania środków innej osobie, np. dzieciom znajdującym się na wakacyjnym wyjeździe czy przyjaciołom, którzy znaleźli się w potrzebie.
  • Aplikacje SkyCash i Hal-Cash: sprawdzą się w przypadku bankomatów sieci Euronet.
  • Wypłatę przy pomocy NFC: bankomat zbliżeniowy umożliwia wypłatę gotówki bez potrzeby wprowadzania karty, w tym celu należy skorzystać z modułu NFC, w który wyposażony jest smartfon.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty dzięki BLIK-owi?

Bez wątpienia największą popularnością cieszy się wypłata z bankomatu bez karty przy pomocy systemu BLIK. Nic w tym dziwnego: umożliwia niezwykle łatwe przesyłanie środków pomiędzy użytkownikami bez potrzeby znajomości m.in. numeru konta i czekania na realizację przelewu. Nie każdy wie jednak, że sprawdza się również w transakcjach gotówkowych, w tym przy wypłacie z bankomatu bez karty. Cała procedura jest przy tym bardzo prosta:

  • W bankomacie należy wybrać opcję „wypłata BLIK”,
  • W aplikacji mobilnej banku wybierz opcję „kod BLIK”, na ekranie pojawi się sześciocyfrowy numer, który będzie aktywny przez dwie minuty,
  • Wygenerowany kod BLIK należy wprowadzić na klawiaturze bankomatu,
  • W następnym kroku konieczne stanie się podanie interesującej kwoty wypłaty,
  • Transakcję należy autoryzować w aplikacji mobilnej banku, wykorzystując w tym celu np. zdefiniowany kod PIN,
  • Środki zostaną wypłacone.

Czek BLIK i wypłata z bankomatu bez karty

Na podobnej zasadzie działa również wypłata z bankomatu bez karty przy pomocy czeku BLIK. Daje to możliwość uzyskania wsparcia również od innych osób. W tym celu na ekranie bankomatu należy również wybrać opcję „Wypłata BLIK”. Następnie konieczne stanie się podanie 9-cyfrowego kodu czeku. W następnym kroku trzeba będzie jeszcze podać na ekranie urządzenia 4-cyfrowy PIN zdefiniowany do zatwierdzania transakcji przy pomocy czeku BLIK. Jest to o tyle wygodne, że odbiorca gotówki na dobrą sprawę nie musi posiadać przy sobie nawet telefonu. Z drugiej strony w ten sposób można również zabezpieczyć się przed nieoczekiwaną sytuacją.

Bankomat zbliżeniowy: jak z niego korzystać?

Przywykliśmy już do korzystania z wygodnych płatności zbliżeniowych w sklepach bez konieczności posiadania karty płatniczej. Doskonale zastępują ją wyposażone w NFC smartfony czy nawet smartwatche. Nie każdy wie jednak, że w taki sam sposób możemy również wypłacać gotówkę. W tym celu musimy jednak znaleźć bankomat zbliżeniowy. Wbrew pozorom nie będzie to trudne zadanie, zwłaszcza że liczba urządzeń tego typu ciągle rośnie. Sama procedura jest natomiast niezwykle prosta: wystarczy zbliżyć kartę do panelu umożliwiającego odczytanie danych, a następnie wprowadzić kod PIN karty. Następnie możliwe stanie się wskazanie interesującej nas kwoty oraz uzyskanie gotówki.

Oczywiście aby skorzystać z tej opcji należy posiadać właściwie skonfigurowaną aplikację obsługującą płatności HCE. W tym celu można posłużyć się np. aplikacją mobilną banku lub jednym z wirtualnych portfeli.

Euronet: wypłata z bankomatu bez karty

Inne możliwości daje użytkownikom popularna sieć bankomatów sygnowanych logiem Euronet. W tym celu należy skorzystać z aplikacji SkyCash lub Hal-Cash. Po rejestracji i weryfikacji konta na smartfonie trzeba będzie wybrać opcję „Wypłata z bankomatu”, potem „Generuj kod wypłaty”. W bankomacie należy natomiast wybrać opcję „Wypłata bez karty” i „Wypłata gotówkowa”. W następnym kroku konieczne stanie się podanie 6-cyfrowego kodu wygenerowanego w aplikacji, a następnie potwierdzenie przypisanym do niej kodem PIN.


2020-10-09

Blogi finansowe, które warto czytać. Bankier Smart poleca

Zarządzanie własnymi finansami to trudne zadanie. Dlatego warto być na bieżąco i wzbogacać swoją wiedzę. Znakomitym (i darmowym) sposobem okaże się lektura blogów finansowych.

2020-10-08

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Dobrym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z profilu zaufanego.

2020-10-07

Bezpieczna wpłata na konto. Jak wpłacić pieniądze na konto?

Konta osobiste należą do podstawowych narzędzi niezbędnych w codziennym życiu, a płatności bezgotówkowe coraz częściej zastępują nam te wykorzystujące gotówkę. Warto dowiedzieć się, jak wpłacić pieniądze na konto w szybki i bezpieczny sposób.

E-wallet. Jak korzystać z wirtualnego portfela?

Nowoczesne usługi finansowe oferują nam wiele narzędzi, pozwalających na efektywne i bezpieczne korzystanie z możliwości oferowanych przez banki. Jednym z nich jest e-wallet, czyli portfel elektroniczny.

Przepisanie mieszkania krok po kroku: darowizna mieszkania

Często przekazujemy najbliższym osobom nie tylko fundusze, ale również nieruchomości. Popularne przepisanie mieszkania zwykle przybiera formę darowizny mieszkania. Warto dowiedzieć się, jak przeprowadzić ją pod względem formalnym.

Czek BLIK: jak działają czeki BLIK i jak z nich korzystać?

System BLIK zrewolucjonizował polską bankowość. Dla wielu z nas stał się niemal podstawowym narzędziem. Jednocześnie nie każdy dwie, czym są czeki BLIK i jak z nich korzystać.

Jak aktywować kartę? Aktywacja karty płatniczej

Karta płatnicza stała się jednym z podstawowych narzędzi, pozwalających na elastyczne zarządzanie finansami. Warto dowiedzieć się, jak aktywować kartę i zdefiniować PIN, aby cieszyć się z pełni możliwości, jakie oferuje.