Wypłata z bankomatu bez karty. Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Spis treści

Nowe technologie w niezwykły sposób wpływają na nasze funkcjonowanie. Nie inaczej jest również ze sposobem, w jaki korzystamy z bankowości. Jednym z rozwiązań jest wypłata z bankomatu bez karty.

Rynek fintech, skupiający technologie wspierające usługi finansowe, rozwija się w nieprawdopodobnym tempie. Zrzesza przy tym zarówno banki, jak i organizacje działające na innych rynkach. Duża liczba propozycji sprawia, że łatwo się w nich pogubić i przegapić możliwości, które mogą znacząco ułatwić codzienne życie. Jednocześnie nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że większość z nich jest dosłownie na wyciągnięcie ręki, co więcej: są dostępne zupełnie bezpłatnie. Pomogą przy tym rozwiązać sporo problemów, które do niedawna bardzo utrudniały nam codzienne życie i wydawały się niemożliwe do realizacji. Jednym z nich jest wypłata z bankomatu bez karty. Jeszcze do niedawna brak plastiku oznaczał również brak możliwości pozyskania gotówki. Obecnie wcale nie stoi na przeszkodzie w uzyskaniu środków. Cała procedura będzie przy tym bardzo prosta, bezpieczna i nie zajmie zbyt wiele czasu.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Łatwo wyobrazić sobie taki scenariusz: nie wzięliśmy ze sobą portfela, w którym znajduje się karta płatnicza, a potrzebujemy gotówki. Wbrew pozorom nie oznacza to konieczności wracania do domu czy posiłkowania się wsparciem innych osób. Zdecydowanie szybciej i łatwiej zrobimy to, jeżeli tylko posiadamy przy sobie smartfon. Do dyspozycji mamy przy okazji kilka różnych sposobów. W tym celu możemy wykorzystać:

  • Kod BLIK: oczywiście dotyczy to wyłącznie klientów banków, które korzystają z tego systemu.
  • Czek BLIK: to ciekawa alternatywa zwłaszcza w przypadku chęci przekazania środków innej osobie, np. dzieciom znajdującym się na wakacyjnym wyjeździe czy przyjaciołom, którzy znaleźli się w potrzebie.
  • Aplikacje SkyCash i Hal-Cash: sprawdzą się w przypadku bankomatów sieci Euronet.
  • Wypłatę przy pomocy NFC: bankomat zbliżeniowy umożliwia wypłatę gotówki bez potrzeby wprowadzania karty, w tym celu należy skorzystać z modułu NFC, w który wyposażony jest smartfon.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty dzięki BLIK-owi?

Bez wątpienia największą popularnością cieszy się wypłata z bankomatu bez karty przy pomocy systemu BLIK. Nic w tym dziwnego: umożliwia niezwykle łatwe przesyłanie środków pomiędzy użytkownikami bez potrzeby znajomości m.in. numeru konta i czekania na realizację przelewu. Nie każdy wie jednak, że sprawdza się również w transakcjach gotówkowych, w tym przy wypłacie z bankomatu bez karty. Cała procedura jest przy tym bardzo prosta:

  • W bankomacie należy wybrać opcję „wypłata BLIK”,
  • W aplikacji mobilnej banku wybierz opcję „kod BLIK”, na ekranie pojawi się sześciocyfrowy numer, który będzie aktywny przez dwie minuty,
  • Wygenerowany kod BLIK należy wprowadzić na klawiaturze bankomatu,
  • W następnym kroku konieczne stanie się podanie interesującej kwoty wypłaty,
  • Transakcję należy autoryzować w aplikacji mobilnej banku, wykorzystując w tym celu np. zdefiniowany kod PIN,
  • Środki zostaną wypłacone.

Czek BLIK i wypłata z bankomatu bez karty

Na podobnej zasadzie działa również wypłata z bankomatu bez karty przy pomocy czeku BLIK. Daje to możliwość uzyskania wsparcia również od innych osób. W tym celu na ekranie bankomatu należy również wybrać opcję „Wypłata BLIK”. Następnie konieczne stanie się podanie 9-cyfrowego kodu czeku. W następnym kroku trzeba będzie jeszcze podać na ekranie urządzenia 4-cyfrowy PIN zdefiniowany do zatwierdzania transakcji przy pomocy czeku BLIK. Jest to o tyle wygodne, że odbiorca gotówki na dobrą sprawę nie musi posiadać przy sobie nawet telefonu. Z drugiej strony w ten sposób można również zabezpieczyć się przed nieoczekiwaną sytuacją.

Bankomat zbliżeniowy: jak z niego korzystać?

Przywykliśmy już do korzystania z wygodnych płatności zbliżeniowych w sklepach bez konieczności posiadania karty płatniczej. Doskonale zastępują ją wyposażone w NFC smartfony czy nawet smartwatche. Nie każdy wie jednak, że w taki sam sposób możemy również wypłacać gotówkę. W tym celu musimy jednak znaleźć bankomat zbliżeniowy. Wbrew pozorom nie będzie to trudne zadanie, zwłaszcza że liczba urządzeń tego typu ciągle rośnie. Sama procedura jest natomiast niezwykle prosta: wystarczy zbliżyć kartę do panelu umożliwiającego odczytanie danych, a następnie wprowadzić kod PIN karty. Następnie możliwe stanie się wskazanie interesującej nas kwoty oraz uzyskanie gotówki.

Advertisement
Oczywiście aby skorzystać z tej opcji należy posiadać właściwie skonfigurowaną aplikację obsługującą płatności HCE. W tym celu można posłużyć się np. aplikacją mobilną banku lub jednym z wirtualnych portfeli.

Euronet: wypłata z bankomatu bez karty

Inne możliwości daje użytkownikom popularna sieć bankomatów sygnowanych logiem Euronet. W tym celu należy skorzystać z aplikacji SkyCash lub Hal-Cash. Po rejestracji i weryfikacji konta na smartfonie trzeba będzie wybrać opcję „Wypłata z bankomatu”, potem „Generuj kod wypłaty”. W bankomacie należy natomiast wybrać opcję „Wypłata bez karty” i „Wypłata gotówkowa”. W następnym kroku konieczne stanie się podanie 6-cyfrowego kodu wygenerowanego w aplikacji, a następnie potwierdzenie przypisanym do niej kodem PIN.

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2021-01-14

Rozliczenie PIT

Podatek dochodowy od osób fizycznych to jedno z najważniejszych zobowiązań, jakie muszą uregulować podatnicy osiągający dochody podlegające opodatkowaniu. Rozliczenie PIT nie musi być przy tym wyłącznie przykrym obowiązkiem. Dzięki odpowiednim narzędziom jest proste i szybkie.

2021-01-14

Ulga na dzieci. Jak rozliczyć ulgę prorodzinną w PIT?

Ulgi i odliczenia od podatku umożliwiają obniżenie należności względem fiskusa. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza ulga na dziecko, pozwalająca na uzyskanie oszczędności rodzicom.

2021-01-14

e-Deklaracje. Łatwe rozliczenie PIT online

Standardowe papierowe formularze podatkowe dla coraz większej liczby osób są jedynie wspomnieniem. Jedną z opcji, z której można skorzystać, jest system e-Deklaracje.

Wspólne rozliczenie małżonków: kiedy się opłaca? Jak to zrobić?

Małżonkowie w większości przypadków mają możliwość wspólnego rozliczenia PIT. Warto dowiedzieć się, kiedy mogą z niego skorzystać i czy zawsze jest to opłacalne.

Kwota wolna od podatku. Jak zastosować kwotę zmniejszającą podatek?

Rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych to obowiązek każdej osoby, która osiągnęła podlegające opodatkowaniu dochody. Warto dowiedzieć się, czym jest i jak zastosować kwotę wolną od podatku.

Zeznanie podatkowe: kto musi złożyć deklarację podatkową?

30 kwietnia upływa termin składania najpopularniejszych deklaracji podatkowych PIT-36 i PIT-37. PIT roczny to podstawowy obowiązek każdego podatnika. Warto dowiedzieć się, kto musi dostarczyć go fiskusowi.

PIT-11 - czym jest i jak go rozliczyć? PIT-11 dla pracownika

PIT-11, czyli informacja o dochodach podatnika, to ważny dokument wystawiany przez płatnika, który w odpowiednich terminach powinien trafić zarówno do podatnika, jak i odpowiedniego urzędu skarbowego. Warto dowiedzieć się, co zawiera, jak go sporządzić i wykorzystać podczas rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych.