SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Wypłata z bankomatu bez karty. Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?
   Aktualizacja:

Wypłata z bankomatu bez karty. Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Wypłata z bankomatu bez karty. Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Czasy, kiedy płatności mobilne kojarzyły się tylko z plastikowym prostokątem w portfelu,  szybko odchodzą w zapomnienie. Jednak wciąż wiele osób nie korzysta z nowych technologii, które są w zasięgu ręki. Przyjrzyjmy się, jakie są alternatywy dla klasycznych kart debetowych i jak działa jedna z funkcjonalności, jaką jest wypłata z bankomatu bez karty. 

Rynek fintech, skupiający technologie wspierające usługi finansowe, rozwija się w nieprawdopodobnym tempie. Zrzesza przy tym zarówno banki, jak i organizacje działające na innych rynkach. Duża liczba propozycji sprawia, że łatwo się w nich pogubić i przegapić możliwości, które mogą znacząco ułatwić codzienne życie. Jednocześnie nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że większość z nich jest dosłownie na wyciągnięcie ręki, co więcej: są dostępne zupełnie bezpłatnie. 

Pomogą przy tym rozwiązać sporo problemów, które do niedawna bardzo utrudniały nam codzienne życie i wydawały się niemożliwe do realizacji. Jednym z nich możliwość wypłaty gotówki z bankomatu bez karty. Jeszcze do niedawna brak plastiku oznaczał również brak możliwości pozyskania gotówki. Obecnie wcale nie stoi na przeszkodzie w uzyskaniu środków. Cała procedura będzie przy tym bardzo prosta, bezpieczna i nie zajmie zbyt wiele czasu.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Łatwo wyobrazić sobie taki scenariusz: nie wzięliśmy ze sobą portfela, w którym znajduje się karta płatnicza, a potrzebujemy gotówki. Wbrew pozorom nie oznacza to konieczności wracania do domu czy posiłkowania się wsparciem innych osób. Zdecydowanie szybciej i łatwiej zrobimy to, jeżeli tylko posiadamy przy sobie smartfon lub coraz popularniejsze smartwatche lub nawet smart ringi albo inną biżuterię tego typu. Do dyspozycji mamy przy okazji kilka różnych sposobów. W tym celu możemy wykorzystać:

  • Kod BLIK: oczywiście dotyczy to wyłącznie klientów banków, które korzystają z tego systemu.

  • Czek BLIK: to ciekawa alternatywa zwłaszcza w przypadku chęci przekazania środków innej osobie, np. dzieciom znajdującym się na wakacyjnym wyjeździe czy przyjaciołom, którzy znaleźli się w potrzebie.

  • Inną metodą aby wypłacić gotówkę z bankomatu bez użycia fizycznej karty jest zbliżeniowa transakcja przy pomocy telefonu korzystająca z technologii NFC. Konieczne jest posiadanie na smartfonie lub zegarku inteligentnym jednego z elektronicznych portfeli, na przykład Google Pay, Apple Pay, SkyCash, Garmin Pay lub Fitbit Pay. Wypłatę przy pomocy NFC: bankomat zbliżeniowy umożliwia wypłatę gotówki bez potrzeby wprowadzania karty, w tym celu należy skorzystać z modułu NFC, w który wyposażony jest smartfon. 

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty dzięki BLIK-owi?

Bez wątpienia największą popularnością cieszy się wypłata z bankomatu bez karty przy pomocy systemu BLIK. Nic w tym dziwnego: umożliwia niezwykle łatwe przesyłanie środków pomiędzy użytkownikami bez potrzeby znajomości m.in. numeru konta i czekania na realizację przelewu. Nie każdy wie jednak, że sprawdza się również w transakcjach gotówkowych, w tym pozwala wypłacać pieniądze

Cała procedura jest przy tym bardzo prosta:

  • W bankomacie należy wybrać opcję „wypłata BLIK”,

  • W aplikacji mobilnej banku wygeneruj  kod BLIK, a na ekranie pojawi się sześciocyfrowy numer, który będzie aktywny przez dwie minuty,

  • Wygenerowany kod BLIK należy wprowadzić na klawiaturze bankomatu,

  • W następnym kroku konieczne stanie się podanie interesującej kwoty wypłaty,

  • Transakcję należy autoryzować w aplikacji mobilnej banku, wykorzystując w tym celu np. zdefiniowany kod PIN, 

  • Środki zostaną wypłacone i możemy się cieszyć z wypłaty pieniędzy.

Sprawdź również: Obsługa bankomatu krok po kroku

Czek BLIK i wypłata z bankomatu bez karty

Na podobnej zasadzie działa również wypłata z bankomatu bez karty przy pomocy czeku BLIK. Daje to możliwość uzyskania wsparcia również od innych osób. W tym celu na ekranie bankomatu należy również wybrać opcję „Wypłata BLIK”. Następnie konieczne stanie się podanie 9-cyfrowego kodu czeku. W następnym kroku trzeba będzie jeszcze podać na ekranie urządzenia 4-cyfrowy PIN zdefiniowany do zatwierdzania transakcji przy pomocy czeku BLIK. Jest to o tyle wygodne, że odbiorca gotówki na dobrą sprawę nie musi posiadać przy sobie nawet telefonu. 

Bankomat zbliżeniowy: jak z niego korzystać?

Przywykliśmy już do korzystania z wygodnych płatności zbliżeniowych w sklepach bez konieczności posiadania karty płatniczej. Doskonale zastępują ją wyposażone w NFC smartfony czy nawet smartwatche albo inne urządzenie zaopatrzone w tę technologię. Nie każdy wie jednak, że w taki sam sposób możemy również wypłacać gotówkę. W tym celu musimy jednak znaleźć bankomat zbliżeniowy. Wbrew pozorom nie będzie to trudne zadanie, zwłaszcza że liczba urządzeń tego typu ciągle rośnie. Sama procedura jest natomiast niezwykle prosta: wystarczy zbliżyć kartę do panelu umożliwiającego odczytanie danych, a następnie wprowadzić kod PIN karty. Następnie możliwe stanie się wskazanie interesującej nas kwoty oraz uzyskanie gotówki.

Oczywiście aby skorzystać z tej opcji należy posiadać właściwie skonfigurowaną aplikację obsługującą płatności HCE. W tym celu można posłużyć się np. aplikacją mobilną banku lub jednym z wirtualnych portfeli, by unikać użycia karty.

Euronet: wypłata gotówki z bankomatu bez karty

Inne możliwości daje użytkownikom popularna sieć bankomatów sygnowanych logiem Euronet. W tym celu należy skorzystać z aplikacji SkyCash. Po rejestracji i weryfikacji konta na smartfonie trzeba będzie wybrać opcję „Wypłata z bankomatu”, potem „Generuj kod wypłaty”. W bankomacie należy natomiast wybrać opcję „Wypłata bez karty” i „Wypłata gotówkowa”. W następnym kroku konieczne stanie się podanie 6-cyfrowego kodu wygenerowanego w aplikacji, a następnie potwierdzenie przypisanym do niej kodem PIN.

Ile można wypłacić maksymalnie pieniędzy w ten sposób?

Na podstawie dostępnych informacji, oto zestawienie limitów wypłat z bankomatów bez użycia karty dla różnych sieci bankomatów i banków w Polsce:

Sieć bankomatu/bank

Limit wypłaty

Credit Agricole

brak narzuconego limitu, obowiązują limity użytkownika (dla BLIK 5 000 zł)

Alior Bank

25 000 zł (50 000 zł dla World Elite)

Pekao SA

1 000 zł (możliwość zwiększenia do 3 000 zł), limit miesięczny 5 000 zł

PKO BP

600 zł do 15 000 zł (zależnie od karty), dla BLIK 3 000 zł do 20 000 zł

mBank

10 000 zł (jednorazowo 4 000 zł)

ING

10 000 zł

Santander

2 000 zł do 15 000 zł jednorazowo

Millennium

2 000 zł do 20 000 zł

Euronet

800 zł

Te limity mogą się różnić w zależności od indywidualnych ustawień konta oraz mogą być aktualizowane przez banki, dlatego zaleca się sprawdzenie najnowszych informacji bezpośrednio w swoim banku lub na oficjalnej stronie internetowej.​

​.


Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Bankomaty

Poradniki