Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Co to jest bank komercyjny i czy to każdy bank, który działa w Polsce? Czasami typologia banków i ich rodzaje mogą namieszać w głowie – w tym artykule wyjaśnimy czym jest bank komercyjny i podamy przykłady banków komercyjnych działających w Polsce.

Banki komercyjne w Polsce i w każdym innym kraju są przedsiębiorstwami nastawionymi na osiąganie zysku, prowadząc czynności bankowe. Podlegają nadzorowi finansowemu i  ustawie prawo bankowe w odniesieniu do wspomnianych czynności bankowych. Mogą prowadzić jednak także inną działalność, a ich specyficzną funkcją jest kreacja pieniądza, regulowana przez bank centralny, który jest „bankiem banków”.

Banki komercyjne. Przykłady banków komercyjnych w Polsce Banki komercyjne. Przykłady banków komercyjnych w Polsce (YAY Foto)

Zobacz także: Jakie usługi oferują banki?

Banki komercyjne w Polsce – przykłady

Większość banków, których oddziały i placówki spotykamy w Polsce, są bankami komercyjnymi. Banki komercyjne prowadzą bieżącą obsługę rachunkowo-pieniężną ludności. Ich wyróżnikiem jest to, że działają żeby osiągnąć zysk – w przeciwieństwie np. do banku centralnego, który realizuje zadania polityki pieniężnej.

Zdecydowana większość banków komercyjnych w Polsce to banki uniwersalne – są to banki, które świadczą większość usług dozwolonych przez prawo bankowe i nie specjalizują się w konkretnych operacjach lub zadaniach. Do największych banków komercyjnych w Polsce należą: PKO Bank Polski, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, mBank i ING Bank Śląski. Lista banków komercyjnych w Polsce jest jednak znacznie dłuższa.

Według raportu Komisji Nadzoru Finansowego o sytuacji banków w 2017 r., na koniec 2017 roku w Polsce działało 35 banków komercyjnych. Poniżej przedstawiamy listę banków komercyjnych w Polsce w podziale na pochodzenie kapitału większościowego.

przewiń, aby zobaczyć całą tabelę
przewiń, aby zobaczyć całą tabelę

Lista banków komercyjnych w Polsce

Banki komercyjne z dominującym udziałem kapitału polskiego

Banki komercyjne z dominującym udziałem kapitału zagranicznego

PKO Bank Polski

Bank Pekao

Bank Gospodarstwa Krajowego

Alior Bank

Getin Noble Bank

Idea Bank

Bank Polskiej Spółdzielczości

Bank Ochrony Środowiska

SGB Bank

PKO Bank Hipoteczny

Bank Pocztowy

Plus Bank

Pekao Bank Hipoteczny

BPI Bank Polskich Inwestycji

Bank Zachodni WBK

mBank

ING Bank Śląski

Bank BGŻ BNP Paribas

Bank Millennium

Raiffeisen Bank Polska

Citi Handlowy (Bank Handlowy w Warszawie)

Deutsche Bank Polska

Credit Agricole Bank Polska

Santander Consumer Bank

Eurobank

mBank Hipoteczny

Bank BPH

DnB Bank Polska

HSBC Bank Polska

Nest Bank

Volkswagen Bank Polska

Toyota Bank Polska

FCA-Group Bank Polska

RBS Bank

Mercedes-Benz Bank Polska

Zobacz także: Jakie są najlepsze banki w Polsce? 

Bank komercyjny a bank spółdzielczy

Choć działalność banków spółdzielczych nie różni się dziś od działalności banków komercyjnych – często oferują klientowi te same produkty, to te dwa typy instytucji nie są traktowane tak samo. W Polsce na koniec 2017 r. funkcjonowało 553 banków spółdzielczych. Wszystkie należą do grupy banków krajowych z dominującym udziałem kapitału polskiego.

Banki spółdzielcze od banków komercyjnych odróżnia to, że są spółdzielniami, które prowadzą działalność bankową. W banku spółdzielczym, który działa głównie na podstawie ustawy prawo spółdzielcze, maksymalizacja zysku nie jest głównym celem banku. Jest to jedynie środek realizacji celów członków spółdzielni – czyli władz banku i ich klientów.


2019-09-03

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Ogromne kolejki, dziesiątki dokumentów do wypełnienia i niezbyt przyjaźnie nastawieni urzędnicy to strata czasu, na którą nie możemy sobie pozwolić

2019-07-26

Kantory online zyskują na popularności. Dlaczego coraz więcej Polaków wymienia walutę przez internet?

Internet bez wątpienia zawładnął branżą finansową, nic więc dziwnego, że przyszedł czas na rynek wymiany walut

2019-06-06

Ograniczenia karty EKUZ w krajach Unii Europejskiej. Uważaj na haczyki

Już w momencie planowania podróży warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Karta EKUZ może być dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy ulegniemy wypadkowi i będziemy musieli skorzystać z pomocy medycznej. Czy to jednak wystarczy, aby nie wrócić z wakacji z dodatkowymi kosztami? Sprawdzamy.

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Przelew na telefon - jak działa? Sposoby korzystania, BLIK

Obecnie powstaje wiele innowacji w dziedzinie realizowania przelewów. Mają one na celu dopasowanie jeszcze bardziej oferty banków do oczekiwań Klientów. Nowością jest przelew na telefon. Sprawdź, jak go zrealizować

Jak wyczyścić raport BIK?

Informacje znajdujące się w bazie BIK są ważne z perspektywy każdej instytucji finansowej, a zwłaszcza banku, która musi zdecydować czy klient starający się o kredyt jest godny zaufania. To właśnie raport BIK może zdecydować o tym czy otrzymamy wsparcie finansowe o jakie wnioskujemy. Dlatego też, jeśli znajdują się w nim informacje, które przedstawiają nas w nie najlepszym świetle, zaczynamy się zastanawiać jak wyczyścić taki raport i czy w ogóle jest to możliwe?

Co to jest raport BIK i jak go można sprawdzić?

Każda osoba starająca się o pożyczkę, zdaje sobie sprawę z tego, iż bank lub firma pożyczkowa będzie chciała skrupulatnie sprawdzić jej wiarygodność jako pożyczkobiorcy. W związku z tym, dla instytucji finansowych bardzo ważne są informacje dotyczące przeszłych zadłużeń takiego klienta oraz sposobu w jaki je spłacał. I właśnie z tego powodu, tak duże znaczenie mają dane na nasz temat zgromadzone w BIK. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej bazy, a także poznać sposoby na sprawdzenie naszego własnego raportu BIK.

Ikona informacji
poradniki