Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Co to jest bank komercyjny i czy to każdy bank, który działa w Polsce? Czasami typologia banków i ich rodzaje mogą namieszać w głowie – w tym artykule wyjaśnimy czym jest bank komercyjny i podamy przykłady banków komercyjnych działających w Polsce.

Banki komercyjne w Polsce i w każdym innym kraju są przedsiębiorstwami nastawionymi na osiąganie zysku, prowadząc czynności bankowe. Podlegają nadzorowi finansowemu i  ustawie prawo bankowe w odniesieniu do wspomnianych czynności bankowych. Mogą prowadzić jednak także inną działalność, a ich specyficzną funkcją jest kreacja pieniądza, regulowana przez bank centralny, który jest „bankiem banków”.

Banki komercyjne. Przykłady banków komercyjnych w Polsce Banki komercyjne. Przykłady banków komercyjnych w Polsce (YAY Foto)

Zobacz także: Jakie usługi oferują banki?

Banki komercyjne w Polsce – przykłady

Większość banków, których oddziały i placówki spotykamy w Polsce, są bankami komercyjnymi. Banki komercyjne prowadzą bieżącą obsługę rachunkowo-pieniężną ludności. Ich wyróżnikiem jest to, że działają żeby osiągnąć zysk – w przeciwieństwie np. do banku centralnego, który realizuje zadania polityki pieniężnej.

Zdecydowana większość banków komercyjnych w Polsce to banki uniwersalne – są to banki, które świadczą większość usług dozwolonych przez prawo bankowe i nie specjalizują się w konkretnych operacjach lub zadaniach. Do największych banków komercyjnych w Polsce należą: PKO Bank Polski, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, mBank i ING Bank Śląski. Lista banków komercyjnych w Polsce jest jednak znacznie dłuższa.

Według raportu Komisji Nadzoru Finansowego o sytuacji banków w 2017 r., na koniec 2017 roku w Polsce działało 35 banków komercyjnych. Poniżej przedstawiamy listę banków komercyjnych w Polsce w podziale na pochodzenie kapitału większościowego.

Szukasz kredytu lub pożyczki?
  • Jesteś zmęczony szukaniem?
  • Masz dość porównywania i analizowania?
  • Zależy Ci na czasie?
przewiń, aby zobaczyć całą tabelę
przewiń, aby zobaczyć całą tabelę

Lista banków komercyjnych w Polsce

Banki komercyjne z dominującym udziałem kapitału polskiego

Banki komercyjne z dominującym udziałem kapitału zagranicznego

PKO Bank Polski

Bank Pekao

Bank Gospodarstwa Krajowego

Alior Bank

Getin Noble Bank

Idea Bank

Bank Polskiej Spółdzielczości

Bank Ochrony Środowiska

SGB Bank

PKO Bank Hipoteczny

Bank Pocztowy

Plus Bank

Pekao Bank Hipoteczny

BPI Bank Polskich Inwestycji

Bank Zachodni WBK

mBank

ING Bank Śląski

Bank BGŻ BNP Paribas

Bank Millennium

Raiffeisen Bank Polska

Citi Handlowy (Bank Handlowy w Warszawie)

Deutsche Bank Polska

Credit Agricole Bank Polska

Santander Consumer Bank

Eurobank

mBank Hipoteczny

Bank BPH

DnB Bank Polska

HSBC Bank Polska

Nest Bank

Volkswagen Bank Polska

Toyota Bank Polska

FCA-Group Bank Polska

RBS Bank

Mercedes-Benz Bank Polska

Zobacz także: Jakie są najlepsze banki w Polsce? 

Bank komercyjny a bank spółdzielczy

Choć działalność banków spółdzielczych nie różni się dziś od działalności banków komercyjnych – często oferują klientowi te same produkty, to te dwa typy instytucji nie są traktowane tak samo. W Polsce na koniec 2017 r. funkcjonowało 553 banków spółdzielczych. Wszystkie należą do grupy banków krajowych z dominującym udziałem kapitału polskiego.

Banki spółdzielcze od banków komercyjnych odróżnia to, że są spółdzielniami, które prowadzą działalność bankową. W banku spółdzielczym, który działa głównie na podstawie ustawy prawo spółdzielcze, maksymalizacja zysku nie jest głównym celem banku. Jest to jedynie środek realizacji celów członków spółdzielni – czyli władz banku i ich klientów.


2020-08-07

Limit wypłaty z bankomatu i płatności kartą – czym są? Jak je zmienić?

Korzystanie z dobrodziejstw współczesnej bankowości jest niezwykle proste. Z drugiej strony często nagle zaskakują nas różnego typu dzienne limity transakcji bezgotówkowych czy wypłat z bankomatu. Warto dowiedzieć się, jak z nich korzystać.

2020-07-27

Skrytka bankowa: jak działają skrytki bankowe?

Zapewnienie bezpieczeństwa posiadanemu majątkowi to spore wyzwanie. Jednym z tradycyjnych sposobów jest skrytka bankowa. Choć cieszy się coraz mniejszą popularnością, wciąż istnieje wiele scenariuszy, w których warto się nią zainteresować.

2020-07-22

Kwota wolna od zajęcia. Ile może zabrać komornik?

Egzekucja komornicza to wyjątkowe wyzwanie dla dłużnika. Nie można jednak odebrać mu całości osiąganych dochodów. Warto dowiedzieć się, ile wynosi kwota wolna od zajęcia oraz jak się ją ustala.

Wirtualna karta: do czego służy i jak założyć kartę wirtualną?

Nowoczesne technologie zmieniły sposób, w jaki poruszamy się w świecie finansów. Coraz częściej nie potrzebujemy także narzędzi, które jeszcze do niedawna były oczywistością. Rosnącą popularnością cieszą się wirtualne karty płatnicze.

Przeniesienie konta bankowego: zmiana banku nie musi być trudna

Na rynku obecnych jest wiele ofert kont osobistych. Często przed zmianą banku powstrzymuje nas jednak wizja wysiłków towarzyszących przeniesieniu konta bankowego. Wbrew pozorom nie zawsze musi oznaczać niedogodności.

Smartwatch: płatności zbliżeniowe. Garmin Pay, Apple Pay, Wear OS

Dokonywanie codziennych płatności staje się coraz łatwiejsze, nie musimy w tym celu nosić ze sobą nie tylko gotówki czy karty, ale nawet telefonu. Wystarczy nam zegarek z NFC.

Zwrot podatku. Ile się czeka na zwrot podatku?

Chociaż podatki kojarzą nam się z przykrym obowiązkiem, jest jeden aspekt, który wzbudza jednoznacznie pozytywne emocje. Zwrot podatku może stać się solidnym zastrzykiem gotówki. Warto dowiedzieć się, kiedy powinien trafić na nasze konto.