Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

Co to jest bank komercyjny i czy to każdy bank, który działa w Polsce? Czasami typologia banków i ich rodzaje mogą namieszać w głowie – w tym artykule wyjaśnimy czym jest bank komercyjny i podamy przykłady banków komercyjnych działających w Polsce.

Banki komercyjne w Polsce i w każdym innym kraju są przedsiębiorstwami nastawionymi na osiąganie zysku, prowadząc czynności bankowe. Podlegają nadzorowi finansowemu i  ustawie prawo bankowe w odniesieniu do wspomnianych czynności bankowych. Mogą prowadzić jednak także inną działalność, a ich specyficzną funkcją jest kreacja pieniądza, regulowana przez bank centralny, który jest „bankiem banków”.

Banki komercyjne. Przykłady banków komercyjnych w Polsce Banki komercyjne. Przykłady banków komercyjnych w Polsce (YAY Foto)

Zobacz także: Jakie usługi oferują banki?

Banki komercyjne w Polsce – przykłady

Większość banków, których oddziały i placówki spotykamy w Polsce, są bankami komercyjnymi. Banki komercyjne prowadzą bieżącą obsługę rachunkowo-pieniężną ludności. Ich wyróżnikiem jest to, że działają żeby osiągnąć zysk – w przeciwieństwie np. do banku centralnego, który realizuje zadania polityki pieniężnej.

Zdecydowana większość banków komercyjnych w Polsce to banki uniwersalne – są to banki, które świadczą większość usług dozwolonych przez prawo bankowe i nie specjalizują się w konkretnych operacjach lub zadaniach. Do największych banków komercyjnych w Polsce należą: PKO Bank Polski, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, mBank i ING Bank Śląski. Lista banków komercyjnych w Polsce jest jednak znacznie dłuższa.

Według raportu Komisji Nadzoru Finansowego o sytuacji banków w 2017 r., na koniec 2017 roku w Polsce działało 35 banków komercyjnych. Poniżej przedstawiamy listę banków komercyjnych w Polsce w podziale na pochodzenie kapitału większościowego.

przewiń, aby zobaczyć całą tabele
przewiń, aby zobaczyć całą tabele

Lista banków komercyjnych w Polsce

Banki komercyjne z dominującym udziałem kapitału polskiego

Banki komercyjne z dominującym udziałem kapitału zagranicznego

PKO Bank Polski

Bank Pekao

Bank Gospodarstwa Krajowego

Alior Bank

Getin Noble Bank

Idea Bank

Bank Polskiej Spółdzielczości

Bank Ochrony Środowiska

SGB Bank

PKO Bank Hipoteczny

Bank Pocztowy

Plus Bank

Pekao Bank Hipoteczny

BPI Bank Polskich Inwestycji

Bank Zachodni WBK

mBank

ING Bank Śląski

Bank BGŻ BNP Paribas

Bank Millennium

Raiffeisen Bank Polska

Citi Handlowy (Bank Handlowy w Warszawie)

Deutsche Bank Polska

Credit Agricole Bank Polska

Santander Consumer Bank

Eurobank

mBank Hipoteczny

Bank BPH

DnB Bank Polska

HSBC Bank Polska

Nest Bank

Volkswagen Bank Polska

Toyota Bank Polska

FCA-Group Bank Polska

RBS Bank

Mercedes-Benz Bank Polska

Zobacz także: Jakie są najlepsze banki w Polsce? 

Bank komercyjny a bank spółdzielczy

Choć działalność banków spółdzielczych nie różni się dziś od działalności banków komercyjnych – często oferują klientowi te same produkty, to te dwa typy instytucji nie są traktowane tak samo. W Polsce na koniec 2017 r. funkcjonowało 553 banków spółdzielczych. Wszystkie należą do grupy banków krajowych z dominującym udziałem kapitału polskiego.

Banki spółdzielcze od banków komercyjnych odróżnia to, że są spółdzielniami, które prowadzą działalność bankową. W banku spółdzielczym, który działa głównie na podstawie ustawy prawo spółdzielcze, maksymalizacja zysku nie jest głównym celem banku. Jest to jedynie środek realizacji celów członków spółdzielni – czyli władz banku i ich klientów.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-03-19

Kredyt na rachunku bieżącym - czym jest i jak go otrzymać?

Wśród zalet posiadania konta osobistego znajdują się nie tylko możliwość dysponowania swoimi środkami, ale również skorzystania z kredytu w rachunku.

2019-03-14

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

2019-03-10

Darmowe konto bankowe - czy na pewno jest bezpłatne?

Ci, którzy już posiadają konto bankowe wiedzą doskonale, że w 100% darmowe konta praktycznie nie istnieją. Banki dawniej oferowały możliwość prowadzenia darmowego rachunku po spełnieniu określonych w regulaminie warunków, a w tej chwili nie płacimy do określonego momentu. Dlaczego więc tak wiele firm reklamuje swoje oferty jako konto darmowe? Co warto wiedzieć na ten temat?

Numer konta bankowego - gdzie jest, ile ma cyfr?

Numer konta bankowego składa się z 26 cyfr, które zapisywane są według pewnego schematu. Możemy z nich odczytać, w jakim banku dany rachunek jest prowadzony oraz sprawdzić, czy konto bankowe, na które chcemy przelać pieniądze, jest prawidłowe.

Konto z darmowymi bankomatami - porównaj najlepsze oferty

Konta bankowe bez opłat za wypłaty z bankomatów. Porównanie rachunków bankowych z darmowymi bankomatami, gdzie prowizja wynosi 0 zł. Ranking banków

Konto dla studenta - jakie jest najlepsze konto bankowe dla studenta?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów rachunków bankowych. Jednym z nich jest konto dla studenta, dedykowane najczęściej osobom między 18 a 26 rokiem życia. Czym się charakteryzuje oraz jak wybrać najlepsze? Podpowiadamy.

Przelew na telefon - jak działa? Sposoby korzystania, BLIK

Obecnie powstaje wiele innowacji w dziedzinie realizowania przelewów. Mają one na celu dopasowanie jeszcze bardziej oferty banków do oczekiwań Klientów. Nowością jest przelew na telefon. Sprawdź, jak go zrealizować

Ikona informacji
poradniki