Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Co to jest bank komercyjny i czy to każdy bank, który działa w Polsce? Czasami typologia banków i ich rodzaje mogą namieszać w głowie – w tym artykule wyjaśnimy czym jest bank komercyjny i podamy przykłady banków komercyjnych działających w Polsce.

Banki komercyjne w Polsce i w każdym innym kraju są przedsiębiorstwami nastawionymi na osiąganie zysku, prowadząc czynności bankowe. Podlegają nadzorowi finansowemu i  ustawie prawo bankowe w odniesieniu do wspomnianych czynności bankowych. Mogą prowadzić jednak także inną działalność, a ich specyficzną funkcją jest kreacja pieniądza, regulowana przez bank centralny, który jest „bankiem banków”.

Banki komercyjne. Przykłady banków komercyjnych w Polsce Banki komercyjne. Przykłady banków komercyjnych w Polsce (YAY Foto)

Zobacz także: Jakie usługi oferują banki?

Banki komercyjne w Polsce – przykłady

Większość banków, których oddziały i placówki spotykamy w Polsce, są bankami komercyjnymi. Banki komercyjne prowadzą bieżącą obsługę rachunkowo-pieniężną ludności. Ich wyróżnikiem jest to, że działają żeby osiągnąć zysk – w przeciwieństwie np. do banku centralnego, który realizuje zadania polityki pieniężnej.

Zdecydowana większość banków komercyjnych w Polsce to banki uniwersalne – są to banki, które świadczą większość usług dozwolonych przez prawo bankowe i nie specjalizują się w konkretnych operacjach lub zadaniach. Do największych banków komercyjnych w Polsce należą: PKO Bank Polski, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, mBank i ING Bank Śląski. Lista banków komercyjnych w Polsce jest jednak znacznie dłuższa.

Według raportu Komisji Nadzoru Finansowego o sytuacji banków w 2017 r., na koniec 2017 roku w Polsce działało 35 banków komercyjnych. Poniżej przedstawiamy listę banków komercyjnych w Polsce w podziale na pochodzenie kapitału większościowego.

przewiń, aby zobaczyć całą tabelę
przewiń, aby zobaczyć całą tabelę

Lista banków komercyjnych w Polsce

Banki komercyjne z dominującym udziałem kapitału polskiego

Banki komercyjne z dominującym udziałem kapitału zagranicznego

PKO Bank Polski

Bank Pekao

Bank Gospodarstwa Krajowego

Alior Bank

Getin Noble Bank

Idea Bank

Bank Polskiej Spółdzielczości

Bank Ochrony Środowiska

SGB Bank

PKO Bank Hipoteczny

Bank Pocztowy

Plus Bank

Pekao Bank Hipoteczny

BPI Bank Polskich Inwestycji

Bank Zachodni WBK

mBank

ING Bank Śląski

Bank BGŻ BNP Paribas

Bank Millennium

Raiffeisen Bank Polska

Citi Handlowy (Bank Handlowy w Warszawie)

Deutsche Bank Polska

Credit Agricole Bank Polska

Santander Consumer Bank

Eurobank

mBank Hipoteczny

Bank BPH

DnB Bank Polska

HSBC Bank Polska

Nest Bank

Volkswagen Bank Polska

Toyota Bank Polska

FCA-Group Bank Polska

RBS Bank

Mercedes-Benz Bank Polska

Zobacz także: Jakie są najlepsze banki w Polsce? 

Bank komercyjny a bank spółdzielczy

Choć działalność banków spółdzielczych nie różni się dziś od działalności banków komercyjnych – często oferują klientowi te same produkty, to te dwa typy instytucji nie są traktowane tak samo. W Polsce na koniec 2017 r. funkcjonowało 553 banków spółdzielczych. Wszystkie należą do grupy banków krajowych z dominującym udziałem kapitału polskiego.

Banki spółdzielcze od banków komercyjnych odróżnia to, że są spółdzielniami, które prowadzą działalność bankową. W banku spółdzielczym, który działa głównie na podstawie ustawy prawo spółdzielcze, maksymalizacja zysku nie jest głównym celem banku. Jest to jedynie środek realizacji celów członków spółdzielni – czyli władz banku i ich klientów.


2020-01-17

Płatność telefonem - Co będzie potrzebne? Jak płacić telefonem?

Bankowość mobilna rozwija się w błyskawicznym tempie. Dzięki niej nie musimy pamiętać nie tylko o pieniądzach, ale również kartach płatniczych. Warto dowiedzieć się, jak płacić telefonem.

2020-01-17

Karta prepaid - jak działa karta przedpłacona?

Chociaż karty prepaid kojarzą się głównie z telefonią komórkową, są obecne również w bankowości. Gwarantują bezpieczeństwo i wygodę. To dobry pomysł nie tylko dla rodziców.

2020-01-17

Kod CVV i CVC – co umożliwiają? Gdzie ich szukać?

Karty płatnicze na dobre zagościły w naszych portfelach. Ich możliwości nie kończą się jednak na zwykłych płatnościach w sklepie. O bezpieczeństwo dbają kody CVV i CVC.

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Ogromne kolejki, dziesiątki dokumentów do wypełnienia i niezbyt przyjaźnie nastawieni urzędnicy to strata czasu, na którą nie możemy sobie pozwolić

Jak założyć bezpiecznie konto bankowe przez internet?

Obecnie klienci mają możliwość nie tylko korzystania z bankowości internetowej, ale również zlożenia wniosku o konto przez internet.

PeoPay – czym jest, kto może korzystać?

Bankowość mobilna cieszy się coraz większą popularnością w Polsce, a banki prześcigają się w unowocześnianiu wprowadzonych przez siebie rozwiązań. Jednym z nich jest PeoPay Pekao.

Polecenie przelewu – na czym polega? Jak wygląda druk przelewu?

Szybki rozwój technologii sprawił, że większość kwestii dotyczących życia finansowego jest dla nas oczywista. Jednymi z nich są polecenie przelewu oraz druki przelewu.

Ikona informacji
poradniki