Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Oszczędzanie na emeryturę to w praktyce obowiązek każdej osoby, która chce godnie przeżyć jesień życia. Jednym z dostępnych produktów są pracownicze programy emerytalne, czyli PPE.

Emerytury wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych już teraz nie są dla wielu osób pobierających świadczenia satysfakcjonujące. Sytuacja będzie natomiast systematycznie ulegać pogorszeniu. Wpływ ma na to nie tylko niezbyt wydolny system, ale również demografia. Według oficjalnych danych stopa zastąpienia, czyli stosunek pierwszej wypłaconej emerytury do ostatniej pensji wynosi obecnie 53,8%. Już w 2050 roku, jak pokazują prognozy, spadnie poniżej poziomu 30%. Raporty nie pozostawiają złudzeń: utrzymanie się z świadczeń wypłacanych przez ZUS będzie bardzo trudne, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Jak zapobiec finansowej katastrofie? Jedyną receptą staje się efektywne oszczędzanie z myślą o zbliżającej się emeryturze. Na rynków dostępnych jest wiele programów emerytalnych. Jednym z nich są pracownicze programy emerytalne (PPE). Warto poznać ich zalety, wady oraz możliwości, które oferują.

Pracownicze Programy Emerytalne: czym jest PPE? (fot. Halfpoint / Shutterstock)

Jak będzie wyglądać Twoja emerytura?

Raport Instytutu Badań Strukturalnych „Czy polski system emerytalny zbankrutuje?” mówi wiele o stanie tego sektora. Według danych będziemy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. To poważny problem dla systemu emerytalnego: na świadczenia dla 70 emerytów pracować będzie tylko 100 osób w wieku produkcyjnym. Przełoży się to rzecz jasna na ich wysokość. Według IBS 2/3 wszystkich świadczeń będzie na poziomie emerytur minimalnych lub niższych. Na jakim będą poziomie? Warto wziąć pod uwagę, że ta wynosi obecnie 1200 zł brutto. Nawet średnia emerytura wypłacana przez ZUS (2236,84 zł brutto) często nie pozwala na godne życie. Sytuacja czekająca osoby rozpoczynające zawodową karierę wymaga więc innego podejścia oraz przemyślanego korzystania z programów emerytalnych, takich jak PPE.

Stopa zastąpienia: powód do niepokoju

Zdaniem OECD w latach 50. XXI wieku stopa zastąpienia w Polsce może spaść do poziomu 31,6%. Będzie w związku z tym jedną z najniższych wśród państw zrzeszonych w organizacji: wyprzedzimy jedynie Meksyk, znacząco jednak ustąpimy m.in. Czechom (prognozowana stopa zastąpienia to 45,8%) i Węgrom (w ich przypadku ma wynieść 58,7%). Recepta na te problemy jest jedna: należy zacząć oszczędzać, i to jak najszybciej. Regularne odkładanie środków z myślą o emeryturze nie musi być wcale trudne, a im dłużej będzie trwało, na tym większe środki będziemy mogli liczyć oraz efektywniej zapewnimy sobie finansowe bezpieczeństwo.

PPE, czyli pracownicze programy emerytalne

Po raz pierwszy o dodatkowych formach oszczędzania z myślą o emeryturze zetknęliśmy się w latach 90. Właśnie wtedy – 1 stycznia 1999 roku – osobom pracującym został zaproponowany ten pionierski na naszym rynku produkt. Obecnie reguluje go natomiast znowelizowana ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o pracowniczych programach emerytalnych. Zgodnie z jej treścią oszczędzanie w PPE jest dobrowolne, a efektywność mają gwarantować odpowiednie wehikuły inwestycyjne. Warto jednak zauważyć, że w przypadku pracowniczego programu emerytalnego całą składkę płaci pracodawca, a ta może wynieść maksymalnie 7% wynagrodzenia danego pracownika. Także on ponosi koszty administracyjne. Zarządzaniem PPE mogą natomiast zajmować się zakłady ubezpieczeń na życie, towarzystwa funduszy inwestycyjnych lub pracownicze towarzystwa emerytalne.

PPE wobec PPK

Jak widać, pracowniczy program emerytalny pod wieloma względami przypomina PPK, czyli pracownicze plany kapitałowe. W tym drugim rozwiązaniu jednak oszczędzanie nie spoczywa wyłącznie na barkach pracodawcy: przede wszystkim bierze w nim udział sam pracownik, a swoje wsparcie okazuje również państwo. Poza tym PPE nie zdobyły zbyt dużej popularności. Według raportu Instytutu Emerytalnego „PPE w przeddzień wejścia w życie PPK – praktyka rynkowa” w 2017 roku istniało 1053 pracowniczych programów emerytalnych, a łącznie oszczędzało w ich ramach 395,8 tys. osób. Zapis przedsiębiorcy do PPK jest natomiast obowiązkowy, wobec czego szacuje się, że z tego rozwiązania korzystać będzie zdecydowanie więcej osób. PPE jednak nie znikają i nadal mogą dobrze spełniać swoją rolę. Co więcej: w określonych przypadkach pracodawcy mogą zaproponować je pracownikom zamiast PPK.

PPE: podatek

Pracowniczy program emerytalny, podobnie do innych programów emerytalnych, gwarantuje oszczędzającym określone benefity. Te najważniejsze dotyczą kwestii podatkowych:

  • W przypadku oszczędności w ramach PPE podatek od zysków kapitałowych (tak zwany podatek Belki) nie zostanie naliczony, jeżeli spełnione zostaną warunki dotyczące wieku lub nabycia praw emerytalnych. Wypłata może nastąpić po ukończeniu 60 roku życia lub po ukończeniu 55 lat, jeżeli najpierw nabyte zostały prawa emerytalne. Po ukończeniu 70 roku życia wypłata następuje bez składania wniosku.
  • Środki w ramach pracowniczego planu emerytalnego podlegają dziedziczeniu.
  • W przypadku zamknięcia PPE lub zmiany pracodawcy możliwe jest przeniesienie zebranych oszczędności na inne PPE lub konto IKE.

Opcji jest więcej

Pracownicze programy emerytalne to ciekawa propozycja, która jest interesująca także dla pracodawców, chcących zaoferować swoim pracownikom wyższe bezpieczeństwo. Bez wątpienia jest także w ich oczach cennym benefitem, pozwalającym z większym spokojem spoglądać w stronę przyszłej emerytury. Na rynku dostępnych jest jednak zdecydowanie więcej opcji, z których korzystać możemy samodzielnie. Należy do nich przede wszystkim IKE, czyli indywidualne konto emerytalne, oraz IKZE: indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Poza tym coraz więcej podmiotów dołącza także do PPK. Niewątpliwą zaletą pracowniczych planów kapitałowych jest akumulowanie funduszy pochodzących z trzech źródeł oraz automatyczny zapis do programu. Oczywiście można również łączyć ze sobą różne rozwiązania i tym samym osiągnąć wyższy poziom emerytalnego bezpieczeństwa.

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2020-08-25

Ubezpieczenia psa lub kota: jak wybrać ubezpieczenie zwierząt?

Domowy pupil dla większości z nas jest jak członek rodziny. Warto objąć go więc dodatkową opieką ubezpieczeniową. Będzie to możliwe także dzięki ubezpieczeniom nieruchomości.

2020-08-20

Prywatne ubezpieczenie medyczne. Co obejmuje ubezpieczenie prywatne?

Mamy sporo powodów do narzekań na służbę zdrowia. Jednym z nich są przedłużające się kolejki i trudny dostęp do specjalistów. W wielu sytuacjach pomocne może okazać się prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

2020-08-17

Jak obliczyć emeryturę? Wysokość emerytury, na którą możesz liczyć

Dla wielu z nas emerytura to odległa perspektywa, a odkładanie na nią wiecznie odkładamy w czasie. Warto poznać szacowaną wysokość emerytury jak najwcześniej, aby w porę podjąć odpowiednie działania.

Ubezpieczenie mieszkania: jak wybrać ubezpieczenie nieruchomości?

Pożar, katastrofy naturalne, czasami nieostrożność albo błahe zalanie potrafią doprowadzić do olbrzymich szkód. Skutecznym zabezpieczeniem przed ich skutkami staje się ubezpieczenie nieruchomości.

OC krótkoterminowe. Kiedy można wykupić OC na miesiąc?

Ubezpieczenie OC kojarzy nam się z ochroną trwającą przez okrągły rok. Przepisy jednocześnie w niektórych przypadkach pozwalają na posiadanie OC krótkoterminowego, w tym OC na miesiąc.

OC w życiu prywatnym: na czym polega i kiedy warto je kupić?

Chociaż OC kojarzy nam się głównie z ubezpieczeniem komunikacyjnym, w rzeczywistości może dotyczyć również innych kwestii. Warto zainteresować się ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie na życie. Przed czym chroni polisa na życie?

Śmierć to olbrzymia tragedia, która często wydarza się nieoczekiwanie. Obawiamy się przy tym, jak po naszym odejściu poradzą sobie najbliższe nam osoby. Dobrym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia na życie.