Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Przedsiębiorcy mogą korzystać z wielu modeli finansowania wykorzystywanych w firmie sprzętów. Jedną z nich jest leasing operacyjny lub finansowy. Warto dowiedzieć się, jak działają i kto może z nich skorzystać.

Leasing jest jednym z najchętniej wykorzystywanych narzędzi wśród polskich przedsiębiorców. Jak pokazuje badanie Komisji Europejskiej Survey on the access to finance of enterprises 2019, aż 63% właścicieli segmentu małych i średnich przedsiębiorstw określa go jako istotny dla prowadzonej działalności. Nie może więc dziwić, że cała branża leasingowa rozwija się w znakomitym tempie: jej aktywny portfel wyniósł w ostatnim roku aż 160,4 mld zł, rosnąc o blisko 10% w stosunku do roku 2018. Dostępność tego produktu jest stosunkowo szeroka, jednak wątpliwości przedsiębiorców budzi kilka aspektów jego funkcjonowania, w tym przede wszystkim rozróżnienie pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym.

Leasing operacyjny. Na czym polega leasing?

Na czym polega leasing?

Leasing to specyficzna forma finansowania sprzętu, łącząca w sobie cechy kredytu i dzierżawy. Podpisując umowę leasingową możemy korzystać z niego na określonych warunkach, jednak w przypadku zdecydowanie bardziej popularnego leasingu operacyjnego nie staniemy się jego właścicielem. Potem naszym obowiązkiem będzie z kolei regulowanie raty leasingu. Wbrew utartej opinii w ten sposób możemy uzyskać nie tylko samochody, choć rzeczywiście znaczna część leasingobiorców korzysta z niego właśnie w tym celu. W praktyce leasing można otrzymać w celu zakupu niemal każdego sprzętu niezbędnego w codziennej pracy firmy, w tym np. urządzeń elektronicznych, sprzętu rolniczego czy specjalistycznego. Kolejna błędna opinia dotyczy tego, kto może zawrzeć umowę leasingu: coraz więcej banków i firm adresuje swoją ofertę nie tylko do przedsiębiorców, ale również osób prywatnych, proponując im leasing konsumencki.

Leasing operacyjny: jak to wygląda?

Choć zwykle myśląc o leasingu posługujemy się jednym terminem, w rzeczywistości różnice pomiędzy jego dwoma podstawowymi formami są dosyć znaczne. Zdecydowanie większą popularnością cieszy się leasing operacyjny. Według różnych danych wybiera go od 80 do 85% leasingobiorców. W takim przypadku prawo własności przedmiotu nie przechodzi na leasingobiorcę: jego właścicielem nadal pozostaje leasingodawca, wobec czego to on jest uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Jednocześnie jednak leasingobiorca ma możliwość wrzucania w koszty praktycznie wszystkich wydatków dotyczących przedmiotu leasingu. W przypadku samochodu osobowego będzie to więc m.in. czynsz inicjalny, czyli odpowiednik wkładu własnego, rata leasingu, koszty napraw, wyposażenia pojazdu czy paliwa.

Leasing finansowy: leasingobiorca właścicielem

Leasing finansowy opiera się na innej zasadzie: wówczas to leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu umowy leasingu. To uprawnia go do zapisania sprzętu jako środek trwały i dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Jednocześnie jednak jako koszty uzyskania przychodu zaliczać można jedynie część odsetkową raty leasingu. Istotną różnicą jest również podejście do podatku VAT: o ile w przypadku leasingu operacyjnego rozlicza się go proporcjonalnie wraz z opłacaniem kolejnych faktur, jeśli zdecydujemy się na leasing operacyjny, trzeba będzie go uregulować z góry. Nieco inaczej prezentuje się kwestia obowiązywania umowy leasingu: w przypadki leasingu finansowego ta musi trwać powyżej 12 miesięcy, dla leasingu operacyjnego wynosi minimum 40% czasu amortyzacji przedmiotu.

Jaki leasing wybrać?

Wybór odpowiednej formy leasingu powinien uwzględniać przede wszystkim dodatkowe korzyści, które możemy odnieść z podpisania umowy leasingu. Warto sobie uzmysłowić podstawowe różnice, z którymi wiąże się ta decyzja:

  • Własność przedmiotu: w przypadku leasingu operacyjnego nie stajemy się właścicielem przedmiotu, inaczej wygląda to w leasingu finansowym. Choć wiele osób sądzi, że to jedynie kwestia formalna, w rzeczywistości ma przełożenie na sposób, w jaki będziemy się rozliczać, może więc przynieść dodatkowe zyski (lub – co oczywiste – straty).
  • Czas trwania umowy: dla leasingu operacyjnego wynosi nie krócej niż 40% czasu amortyzacji przedmiotu, z kolei podpisując umowę leasingu finansowego okres ten nie może być krótszy od 12 miesięcy.
  • Koszty podatkowe: w przypadku leasingu operacyjnego zaliczyć możemy do nich niemal wszystkie wydatki związane z leasingiem (a więc m.in. czynsz inicjalny, pełne raty leasingu) oraz eksploatacją urządzenia (tutaj zaliczyć możemy np. koszty paliwa, serwisu, wyposażenia). Jeżeli zdecydujemy się na leasing finansowy, możliwe będzie jedynie dokonanie odpisów amortyzacyjnych i odliczenie odsetek raty leasingowej.
  • Podatek VAT: istotną różnicą pomiędzy leasingiem operacyjnym i leasingiem finansowym jest również podejście do podatku VAT: w tym pierwszym przypadku leasingobiorca reguluje go i odlicza wraz z każdą fakturą. W drugim natomiast należy uregulować cały należny podatek VAT z góry.
  • Wykup: w obu przypadkach leasingobiorca zachowuje prawo wykupu przedmiotu po zakończeniu umowy.

Leasing finansowy – kiedy warto?

Jak pokazuje praktyka, z leasingu finansowego warto skorzystać w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest chęć odliczenia całego podatku VAT za jednym razem, zwłaszcza jeżeli przedmiot leasingu wiąże się z niższą stawką podatku. Drugim – zastosowanie odpisów amortyzacyjnych, których nie można dokonywać w przypadku leasingu finansowego. Poza tym to także jedyna opcja dla osób, którym zależy na krótszym okresie obowiązywania umowy leasingu. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia własności: jeżeli zależy nam na niej, jedyną opcją pozostaje leasing finansowy.

Leasing dla osób prywatnych

Szybki rozwój branży leasingowej sprawia, że z jej oferty mogą skorzystać nie tylko przedsiębiorcy, ale również osoby prywatne, w ramach tzw. leasingu konsumenckiego. Zasada jego działania jest bardzo zbliżona do leasingu operacyjnego. Co jasne: osoby prywatne nie mogą jednak odliczać kosztów podatkowych w taki sposób, jak właściciele firm. Nadal leasing konsumencki pozostaje jednak ciekawą alternatywą dla standardowego zakupu samochodu.

Istnieje więcej opcji

Do leasingu operacyjnego pod wieloma względami podobny jest wynajem długoterminowy. W jego przypadku w koszty miesięcznej raty wliczane są również inne wydatki, w tym np. ubezpieczenie, serwis czy dodatkowe wyposażenie. Osoba wynajmująca także posiada prawo do wykupu pojazdu, jednak w większości przypadków nie jest to opłacalne. Płatności i możliwości odliczeń wyglądają podobnie do tych, które można zastosować przy leasingu operacyjnym. W obu przypadkach ważna jest także wartość pojazdu: w 100% koszty odliczać można do wysokości 150 000 zł. Powyżej tej granicy jest to możliwe w proporcji do tej kwoty.

Sponsorowane

2020-08-12

Podpis kwalifikowany. Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

Świat nowoczesnych technologii daje nam wiele możliwości. Jedną z nich jest możliwość zdalnego podpisywania dokumentów. W tym celu w wielu sytuacjach przydatny okaże się podpis kwalifikowany.

2020-05-11

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych. Wniosek RSP

Rządowa propozycja tarczy antykryzysowej daje spore możliwości osobom prowadzącym własną firmę. Jedną z nich jest świadczenie postojowe, z którego mogą skorzystać także samozatrudnieni.

2020-04-23

Pożyczki dla firm - jak wybrać najlepszą pożyczkę firmową?

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później będzie potrzebował pożyczki na firmę. Pożyczka firmowa umożliwia rozwój działalności, wdrożenie innowacji, nabycie nowego, niezbędnego do prowadzenia firmy sprzętu. Sprawdź, o czym należy pamiętać, wybierając pożyczki dla firm.

Reklama firm w Internecie: skuteczne narzędzie promocji firmy

W dzisiejszych czasach skuteczny marketing odgrywa kluczową rolę w osiągnieciu biznesowego sukcesu. Warto poznać zalety promocji firmy w Internecie i przekonać się o tym samodzielnie.

Leasing dla nowych firm: kiedy jest możliwy leasing dla nowej firmy?

Świeżo upieczeni przedsiębiorcy mają często problem z uzyskaniem finansowania, które oferuje się ich bardziej doświadczonym kolegom. Jednym z takich produktów jest leasing dla nowych firm.

Jednoosobowa działalność gospodarcza: prowadzenie firmy jednoosobowej

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostszy sposób na rozwój samodzielnego biznesu. Wyróżnia się przede wszystkim ograniczonymi procedurami i dużą swobodą.

Kredyt inwestycyjny - co to jest i jak go dostać?

Nie każde przedsiębiorstwo posiada odpowiednie środki do tego, aby zakupić wszystko, co konieczne. Dlatego też wielu właścicieli firm szuka najlepszego rozwiązania, którym może być kredyt inwestycyjny.