Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Urlop po roku pełnym pracy i wyrzeczeń należy się każdemu. Tanie wakacje są możliwe nawet, jeśli nie posiadasz środków na ich sfinansowanie.

Wraz z rozwojem gospodarczym i polepszającą się sytuacją na rynku zmieniają się również urlopowe przyzwyczajenia Polaków. Jak wynika z danych Polskiej Izby Turystyki, w 2019 roku 26% osób, które zdecydowały się na zagraniczny wojaż, wybrało Grecję, nieco mniej – 21,4% - Turcję, natomiast 13,5% Bułgarię. Zaoszczędzić można najwięcej na ofertach first minute, a więc tych, które pojawiają się pomiędzy wrześniem a kwietniem, skorzystała z nich niemal 1/3 turystów z Polski. Coraz częściej wybieramy również wysoki standard – co czwarty wczasowicz zdecydował się na 4 lub 5 gwiazdkowy hotel, a aż 80% wybrało ofertę all inclusive. Tanie wakacje istnieją i wcale nie muszą okazać się dużym obciążeniem dla portfela. Ostatecznie dodatkowe środki można znaleźć w atrakcyjnej ofercie kredytów gotówkowych.

Tanie wakacje: gdzie znaleźć i skąd wziąć na nie pieniądze? (Pexels)

Tanie wakacje – gdzie ich szukać?

Minęły czasy, w których przed wyruszeniem na upragniony urlop byliśmy skazani na skrupulatne zaznajamianie się z ofertą biur podróży. Dziś – choć pozycja pośredników zajmujących się zorganizowanym wypoczynkiem wciąż jest bardzo silna – coraz więcej osób samodzielnie planuje wycieczki. Sprzyja temu duża liczba pojawiających się aplikacji i portali, ułatwiających znajdowanie i kupowanie tanich wakacji. Podróżujemy coraz dalej i coraz odważniej. Wpływ na taki stan rzeczy ma również rozwój bankowości elektronicznej, dzięki której mamy pewność, że w niemal dowolnym miejscu na świecie będziemy mieć nieograniczony dostęp do naszych środków – również przy użyciu telefonu komórkowego. Oczywiście atrakcyjnych ofert tanich wakacji nie brakuje również w asortymencie biur podróży: te możemy znaleźć zwłaszcza wśród propozycji wczasów last minute i first minute.

First minute – szybciej znaczy taniej

Termin last minute na dobre zagościł w naszym słowniku. Coraz częściej pojawia się w nim również jego przeciwieństwo, czyli first minute. Są to specjalne oferty, które pojawiają się z dużym wyprzedzeniem, jeszcze przed sezonem wakacyjnym. Jak wynika z danych Polskiej Izby Turystyki już 32% turystów rezerwuje wycieczkę na przynajmniej 3 miesiące przed wyjazdem. Nic w tym dziwnego – sporo na tym zyskują. Szybkie podjęcie decyzji dotyczącej wczasów 2020 może dać pakiet korzyści. Należą do nich:

  • Specjalne rabaty – podejmując decyzję pomiędzy wrześniem a kwietniem, możemy liczyć na otrzymanie atrakcyjnego rabatu od biura podróży.
  • Większa oferta – wybór oferty first minute wiąże się również z większymi możliwościami znalezienia tanich wakacji, które będą dopasowane do indywidualnych oczekiwań. Oferta jest większa, podobnie rzecz ma się również z dostępną liczba miejsc.
  • Gwarancja zachowania ceny – kupując wcześnie nie musimy obawiać się o to, że upatrzona wycieczka podrożeje.
  • Niska zaliczka – oferty first minute nie będzą wymagały głębokiego sięgnięcia do kieszeni już teraz. Po wpłaceniu zaliczki zyskamy czas na wypracowanie środków.
  • Dodatkowe bonusy – biura podróży, chcące zachęcić klientów do skorzystania z oferty first minute, proponują im dodatkowe atrakcje.

Wczasy last minute wciąż na topie

Osoby poszukujące tanich wakacji mogą obrać również zupełnie inną strategię. Czekanie do samego końca może również przełożyć się na koszt wypoczynku. Oferty last minute potrafią być atrakcyjne pod względem finansowym. Nie dla każdego będą jednak odpowiednie. Przede wszystkim mocno ograniczona może okazać się lista kierunków, które pozostały do dyspozycji turystów. W przeciwieństwie do first minute z pewnością mniej będzie również możliwości doboru konkretnego standardu wypoczynku. Największym ograniczeniem jest jednak czas: na oferty ostatniej szansy trzeba decydować się błyskawicznie. Może więc okazać się, że niemożliwe stanie się np. uzyskanie urlopu w pracy. Zwykle od razu trzeba również wpłacić całą kwotę za rezerwację. W takim przypadku z pomocą mogą przyjść szybkie kredyty gotówkowe.

Dla kogo są wczasy last minute?

  • Dla samotnych podróżników lub par – im większa rodzina, tym większe trudności organizacyjne. Jeżeli planujesz urlop z dziećmi, warto szukać ofert first minute. Pozwoli to na uniknięcie rozgardiaszu i rozczarowań. Nie oznacza to jednak, że znalezienie wczasów last minute będzie niemożliwe – również wśród nich może trafić się bardzo dobra propozycja dla większej liczby osób, wliczając w to maluchy.
  • Dla tych, dla których kierunek nie jest tak ważny – jeżeli zależy Ci na konkretnym kierunku, warto szukać wcześniej. Czekając do ostatniej chwili, może okazać się, że w ofercie ostatniej szansy nie przewidziano konkretnej destynacji.
  • Dla osób bez większych zobowiązań – decydując się na wczasy last minute trzeba być przygotowanym w każdej chwili. Wiele osób nie może sobie na to pozwolić chociażby ze względu na pracę. Nawet kilka minut może przesądzić o stracie wymarzonej oferty. Na wygranej pozycji są więc przedstawiciele wolnych zawodów oraz pracownicy, którzy w każdej chwili mogą skorzystać z urlopu.

Zimowe wakacje: egzotyka na topie

Coraz większą popularnością cieszy się również wypoczynek zimowy. Jak wskazują dane Polskiej Izby Turystyki, wczasy 2020 roku planuje na ten niezbyt przychylnie atmosferycznie okres przenieść znaczna liczba turystów. Co więcej – aż 17% z nich chce zakosztować egzotycznych kierunków, takich jak Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Malediwy. Zimowych wakacji dotyczy niemal 2/3 wszystkich rezerwacji w pierwszym kwartale roku. To bez wątpienia znakomity sposób na uniknięcie chandry i wygrzanie się w południowym słońcu. Niestety – zwykle wakacje w egzotyce wiążą się ze sporymi kosztami

Ile kosztują wakacje?

Organizacja wypoczynku nie należy do łatwych zadań. Oczywiście to, ile wydamy, zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim kierunku, długości pobytu, standardu czy sposobu dotarcia na miejsce. Najdroższe są zimowe wakacje w egzotyce: według danych PIT średnia cena pojedynczej imprezy wynosi 5960 zł, natomiast przeciętna rezerwacja opiewa na sumę 13 550 zł. W sezonie, zwłaszcza planując urlop wcześniej, korzystając z ofert first minute, można jednak sporo zaoszczędzić. Przeciętna cena jednej imprezy wyniosła w 2019 roku 2440 zł, natomiast rezerwacji 6381 zł. Można więc przyjąć, że dysponując budżetem w granicach 2500 zł na osobę, możesz być spokojny o to, że znajdziesz ciekawą ofertę. Oczywiście cenę te można wymiernie obniżyć, dokonując wszystkich rezerwacji samemu.

Skąd wziąć pieniądze na tanie wakacje?

Wakacje nie są już luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Wręcz przeciwnie: coraz więcej osób podchodzi do nich jak do w pełni zasłużonego odpoczynku, który po prostu należy się po roku ciężkiej pracy. Nie ulega wątpliwości, że to słuszne przekonanie. Aby udać się w intersującym Cię kierunku, nawet jeżeli to jeden z egzotycznych krajów, wcale nie musisz jednak dysponować kompletnymi funduszami. Decydując się na kredyt gotówkowy, który można przeznaczyć na dowolny cel, rozłożenie opłaty za wymarzone wakacje na dowolną liczbę rat okaże się możliwe. Dzięki temu zasłużony urlop nie będzie znacznym obciążeniem dla domowego budżetu, a korzystanie z uroków wybranego miejsca będzie jeszcze bardziej satysfakcjonujące.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-10-07

Minimalne wynagrodzenie 2020. Najniższa krajowa netto i brutto

Wysokość dochodów to jeden z najważniejszych bodźców skłaniających do podjęcia zatrudnienia. Jednocześnie te nie mogą być niższe od pensji minimalnej. Warto dowiedzieć się, ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto.

2020-10-07

Średnia krajowa: ile wynoszą średnie zarobki w Polsce?

Jednym ze wskaźników, pozwalających na ocenę zarobków i ich poziom na przestrzeni lat, jest przeciętne wynagrodzenie, czyli popularna średnia krajowa. Warto dowiedzieć się, jak jest ustalana oraz na co ma wpływ.

2020-09-29

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki

Własna działalność gospodarcza to marzenie bardzo wielu osób. Poważnym problemem może stać się jednak brak funduszy na start. Warto wówczas pomyśleć o kredycie dla nowych firm.

Zaświadczenie o zarobkach: kiedy będzie potrzebne?

Procedury związane z kredytami wiążą się z obowiązkiem dostarczenia różnych dokumentów. Jednym z najważniejszych z nich jest zaświadczenie o zarobkach.

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Choć zaciągnięcie pożyczki nie należy do trudności, to banki udzielą ją po spełnieniu kilku warunków. Brak stałego dochodu może być w tej sytuacji kłopotliwy.

Kredyt konsumencki - kredyt konsumpcyjny a konsumencki. Różnice

Określenia kredyt konsumencki oraz kredyt konsumpcyjny brzmią bardzo podobnie. Jednak nie jest to to samo. Kto może zawrzeć umowę kredytu konsumenckiego oraz konsumpcyjnego, czego dotyczą oraz jakie są różnice?

Ile kosztują studia? Koszt studiów w Polsce

Edukacja wyższa w Polsce nie musi wprawdzie wiązać się z koniecznością opłacania czesnego, jednak nie oznacza to, że koszt studiów jest niski. Warto dowiedzieć się, ile kosztują studia i przygotować się na wydatki.