Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową? (Pexels)

Na ocenę kredytową składa się wiele czynników, należą do nich m.in.: wysokość zarobków, status zatrudnienia, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu czy historia kredytowa. Okazuje się, że ostatni element zaczyna przechodzić do historii i w ocenie banków i przestaje być autentycznym wyznacznikiem w badaniu zdolności kredytowej.

Pusty BIK nie zawsze przekreśla szansę na kredyt

Banki niechętnie podchodzą do klientów z zerową historią w Biurze Informacji Kredytowej. Nie ma wówczas żadnego potwierdzenia, iż taka osoba jest w stanie regularnie spłacać zadłużenie. Jednak większość pytanych instytucji przyznaje również, że całkowity brak historii kredytowej nie przekreśla klienta i nadal może on starać się o pożyczkę w ich banku.

– Brak historii kredytowej nigdy nie był i nie jest cechą dyskryminującą klienta. Z punkt widzenia kredytu hipotecznego można uznać, że to, czy klient posiada historię kredytu ratalnego na RTV/AGD, czy też nie, nie ma wpływu na finalną decyzję – informuje Michał Czajkowski, Dyrektor Departamentu Metodologii i Polityk Kredytowych w BNP Paribas Bank Polska.

Okazuje się, że małe kredyty lub raty już nie są tak ważnym wyznacznikiem dla banku, jak było to oceniane w przeszłości. Wielu klientów instytucji finansowych miało raty na sokowirówkę, rower itp. tylko po to, aby polepszyć swoją opinię w banku, dlatego wskaźnik przestał być autentyczny. Z badań i statystyk przeprowadzonych przez ING Bank Śląski wynika, że 90 proc. klientów przed złożeniem wniosku o duży kredyt celowo brała raty. Dlatego znacznie ważniejszą informacją dla banku będzie fakt o statusie mieszkaniowym czy wykształceniu kredytobiorcy. Przykładowo, jeśli o kredyt stara się kobieta w wieku 25 lat i mężczyzna w tym samym wieku, bank chętniej udzieli pożyczki kobiecie, ponieważ z badań wynika, że to właśnie kobiety lepiej obsługują swoje zadłużenia. Tak wynika z informacji udzielonych przez Annę Mazurkiewicz specjalistkę bankowości hipotecznej w ING Banku Śląskim.

Budowanie historii kredytowej nadal w cenie

Fakt, że banki zaczynają odchodzić od brania pod uwagę historii kredytowej przy pierwszym kredycie, nie oznacza, że nie powinno się o tę historię zadbać. W wielu instytucjach prawidłowa obsługa zobowiązań nadal zwiększa szansę na kredyt. Jest to przede wszystkim szansa na określenie wiarygodności klienta i oszacowanie, w jaki sposób będzie regulował swoje zobowiązania wobec banku. Tak naprawdę każdy bank podchodzi bardzo indywidualnie do oceny kredytobiorcy. Gdy klient posiada pozytywną historię kredytową, może to nadal pozytywnie wpłynąć na wynik końcowy wniosku kredytowego.

– Oceniając ryzyko kredytowe klienta, bank nadal zwraca uwagę na jego historię kredytową i chodzi o historię zarówno w Banku Pocztowym, jak i w innych bankach. Klient posiadający dobrą historię kredytową ma potwierdzoną historycznie wiarygodność spłaty zadłużenia i generuje niższe ryzyko związane z udzieleniem kredytu. Oczywiście jest to jeden z elementów badania zdolności kredytowej klienta. Brak historii w BIK nie oznacza odmowy udzielenia kredytu – mówi Bartosz Trzciński, rzecznik prasowy Banku Pocztowego.

Warto też pamiętać o tym, że o ile brak historii kredytowej nie powinien zaszkodzić klientowi w uzyskaniu kredytu, tak opóźnienia w BIK z pewnością negatywnie wpłyną na ocenę kredytobiorcy. Istotne jest, to aby klient ubiegający się o kredyt hipoteczny nie miał złej historii w Biurze Informacji Kredytowej. Nawet jeśli kredyty z przeszłości zostały już całkowicie spłacone, to fakt, że raty nie były opłacane w terminie, mogą zdecydować o otrzymaniu odmowy od banku.  


2020-08-05

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego: czym jest?

Wysokie ceny nieruchomości to nie tylko duży problem dla osób chcących kupić mieszkanie lub dom za gotówkę, ale również dla kredytobiorców. Pierwszą przeszkodą może stać się obowiązek wniesienia wkładu własnego.

2020-08-05

Kredyt dla pracujących za granicą: jak go dostać i na czym polega?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje za granicą i osiąga dochody w innej walucie. Choć często jest to korzystne finansowo, może oznaczać pewne problemy z uzyskaniem kredytu w polskich bankach.

2020-08-03

Prowizja za udzielenie kredytu: czym jest i jak ją obniżyć?

Kredyty wiążą się z wieloma dodatkowymi kosztami. Jednym z podstawowych z nich jest prowizja za udzielenie kredytu. Ta, choć przybiera formę jednorazowej opłaty, może istotnie wpłynąć na wydatki związane z uzyskaniem środków.

Prolongata. Na czym polega prolongata kredytu?

Regularna spłata miesięcznych rat może w niektórych przypadkach okazać się zadaniem niemal niemożliwym do wykonania. Warto wówczas pomyśleć o prolongacie kredytu.

Marża kredytu: czym jest i od czego zależy marża banku?

Potencjalni kredytobiorcy zwracają przede wszystkim uwagę na koszty kredytu. Im tańsze zobowiązanie, tym lepsze. Znaczny wpływ na wysokość tej stawki ma marża kredytu.

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość: jak to zrobić?

Kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie, które zwykle wiąże nas na bardzo długi okres. Życiowe scenariusze mogą jednak ulec zmianie. Wówczas warto pomyśleć o przeniesieniu hipoteki na inną nieruchomość.

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony – na jakich zasadach?

W trakcie procedury udzielania kredytu hipotecznego bank uważnie przygląda się sylwetce kredytobiorcy. Jednym z kryteriów będą daty widniejące na umowie o pracę.

Ikona informacji
poradniki