REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Zwyczaje obchodów Wielkanocy na Śląsku

2010-03-21 12:22
publikacja
2010-03-21 12:22
Dodaj Bankier.pl w Google
Już po raz drugi Górnośląski Park Etnograficzny odwiedzą barwne korowody wielkanocnych przebierańców. Pokazy palenia Judosza czy topienia marzanny to tylko niektóre z wiosennych obrzędów związanych ze świętami, które będzie można tam zobaczyć.

Do obchodów Wielkanocy na Śląsku należy także procesja konna z figurami i sztandarami. Pojedzie w niej także ksiądz proboszcz, który pobłogosławi pola. Tak wyglądały dawne procesje we wsiach z rejonu gliwickiego i raciborskiego.

Nie zabraknie także innych atrakcji - na przykład potraw wielkanocnych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Będą nóżki w galarecie, zawijok, babraczek, jelita i sławny cieszyński murzyn. Dla wielkanocnych gości wystąpi także między innymi Marek Szołtysek, znany piewca śląskiej kultury i regionalnego folkloru.
Źródło:IAR
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki