Wiceszef MR: Umowa CETA nie zmieni naszego podejścia do GMO

Polska po wprowadzeniu CETA zachowa pełną kontrolę nad jakością żywności płynącej z Kanady, a unijno-kanadyjskie porozumienie o wolnym handlu nie zmieni naszego podejścia do GMO - poinformował w czwartek na konferencji wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Jak zauważył, jest wiele korzyści z wprowadzenia CETA, natomiast nadal funkcjonuje wiele nie zawsze prawdziwych informacji o zagrożeniach wynikających z umowy zawartej między UE a Kanadą. "Zachowujemy pełną kontrolę nad jakością żywności płynącej z Kanady i CETA niczego nie zmieni np. w naszym podejściu do GMO" - mówił. "CETA nie zmusi polskiego rządu do (...) deregulacji usług publicznych, jak np. ochrona zdrowia. Także zapisy dotyczące ochrony inwestycji gwarantują możliwość swobody regulacji przez państwo w przypadku interesu publicznego" - podkreślił.

Wskazał również, że ewentualne ryzyka związane z nadmiernym importem np. w sektorze rolnym będą zmniejszane poprzez system kwot.

"Mam nadzieję, że już wkrótce przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowych warunków handlu z Kanadą, a korzyści z umowy CETA odczują wszyscy obywatele" - dodał.

Wiceszef Dyrekcji Generalnej ds. Handlu w KE i główny negocjator ds. umowy CETA Mauro Petriccione na tej samej konferencji prasowej przypomniał, że Polska już notuje dodatni bilans w handlu z Kanadą, a umowa przyczyni się do jego zwiększenia.

Według niego dla firm eksportowych CETA będzie kluczowa. "W Polsce ok. 2 mln miejsc pracy związanych jest z eksportem, a 2 tys. polskich firm eksportuje dziś do Kanady" - przypomniał.

zab/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~niepelnosprawny_org

ziarko do ziarka i bedzie miarka,... jak z "chodzcami" 1tyś, 2tys, no ale mozna wiecej 20 tys, a tak w ogóle to nie ma potrzeby statystyki kazdy przyjmie po jednego do domu...

! Odpowiedz
14 3 ~autor

Kolejna ściema to szkodliwość GMO. A w wielu przypadkach jest lepsza bo genetycznie odporna na szkodnika. Ta bez GMO tak pryskana i faszerowana chemią, że je się tablicę mendelejewa. Ale lobby rolnicze wcisnęło ciemnym ciemnotę i nadal będą mieli ogromne dofinansowania do nierentownej produkcji.

! Odpowiedz
3 6 ~kraken

Ktoś tu nie szukał pełnych informacji na temat GMO, a potem się wypowiada. Gratuluję ignorancji godnej podziwu

! Odpowiedz
1 16 ~Aga

"...Polska po wprowadzeniu CETA zachowa pełną kontrolę nad jakością żywności płynącej z Kanady, a unijno-kanadyjskie porozumienie o wolnym handlu nie zmieni naszego podejścia do GMO ..." - a po co Polsce zywnosc z Kanady? Polska produkuje o wiele lepsza jakosciwo zywnosc wlasna i exportuje potezne nadwyzki za granice. Chronmy wlasnych rolnikow a nie wspomagajmy obca, wielkoobszarnicza produkcje rolna nafaszerowana chemikaliami z Monsanto (ROUNDUP), przenawozona i genetycznie modyfikowana. W Kanadzie nie ma nakazu oznaczania zywnosci modyfikowanej. To producenci zdrowej zywnosci kanadyjskiej oznakowuja ja jako "organic" i "non-GMO" . Ale taka zywnosc kosztuje tam 3-4 razy wiecej, niz ta nieoznakowana.
Nie wierze w skuteczna kontrole w Polsce, chroniaca nas przed zywnoscia GMO.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~hg

W Polsce GMO jest legalne jako pasza dla zwierząt, my zjadamy to z mięsa. Wic oficjalnie nie ma a wszyscy jesteśmy tym nafaszerowani.

! Odpowiedz
3 3 ~zz

Niedługo zniknie większość zawodów ludzie nie będą potrzebni a jak nie będą potrzebni to masowa depopulacja czytać alexjohnskropka pl prisonplanet ONZ i PE są w to zaangarzowani "zarządzanie promieniami słonecznymi "a tu jest dowód że to nie jest teoria spiskowa a fakty tu jest przyczyna fatalnego powietrza trują nas już od lat https://www.youtube.com/watch?v=40E20u9DdkA&t=534s czym https://www.youtube.com/watch?v=oMZYgqnGk8U

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~mejeloe

Tak mamy własny parlament i rząd, dzisiaj mamy posiedzenie i będziemy podejmowac decyzje jak będziemy depopulować glob, ja proponowałem alkohol metylowy z rosji, wtedy bysmy mogli zrzucic wine na rosje zrzucic na nich bomby i bylby wilk syty i owca cała.

! Odpowiedz
0 9 ~PRZECIW_GMO

Tak, Nie zmienią naszego podejścia do GMO, tylko GMO ( modyfikowana pszenica, kukurydza itp ) będzie wchodziła coraz szerszym strumieniem na rynek europejski. Żadne regulacje poszczególnych państw , które będą chciały się przed tym SYFEM bronić niczego nie zmienią. Wiele firm amerykańskich ma swoje filie w Kanadzie. Więc , komu to mydlenie oczu ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

    W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl