W jaki sposób mogę cofnąć przelew?

Nie jest to typowa usługa bankowa, ale możliwa. Wycofanie transakcji zależne jest od czasu jej zarejestrowania i momentu decyzji klienta o odwołaniu.Jeśli decyzja następuje krótko po złożeniu zlecenia i nie został jeszcze utworzony plik do wysłania w systemie ELIXIR, to wycofać przelew można w placówce.W każdej sytuacji klient musi przybyć do oddziału prowadzącego rachunek i podpisać odwołanie tej transakcji.

Jeśli natomiast zleceni płatnicze zostało już wysłane do systemu ELIXIR (czyli wyszło z banku do systemu rozliczeń międzybankowych), to na prośbę/reklamacje Klienta można wystąpić do banku beneficjenta (czyli osoby, na rzecz której zrobiliśmy przelew) o zwrot niesłusznie przekazanej kwoty. W Kredyt Banku wykonujemy to poprzez Moduł Zapytań i reklamacji w aplikacji OGNIVO, z której korzysta ponad 70% banków. Po otrzymaniu takiego wstrzymania przelewu, Klient beneficjent podejmuje decyzję, czy zgodzi się na obciążenie rachunku i zwrot przelewu. W sytuacji, kiedy Klient Kredyt Banku jest beneficjentem zlecenia i otrzymamy taką reklamację, placówka kontaktuje się z klientem, by uzyskać jego decyzję. W zależności od decyzji przelewamy środki z powrotem lub informujemy o odmowie bank wystawcy przelewu.

Czas załatwienia tego typu sprawy może być różny i jest zależny od szybkości komunikacji banku, do którego wpłynęła prośba o zwrot przelewu, z Klientem - beneficjentem rachunku, na który wpłynął przelew. Jeśli klient omyłkowo przesłał pieniądze na niewłaściwy rachunek, to osoba, która takie niezależne świadczenie otrzymała,zgodnie z Kodeksem Cywilnym jest zobowiązana do jego zwrotu.

Łukasz Malinowski, Kredyt Bank
Źródło: Informacja prasowa
Pobierz program PIT 2014
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Pobierz program PIT 2014

Program Pit 2014

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl