W jaki sposób mogę cofnąć przelew?

Nie jest to typowa usługa bankowa, ale możliwa. Wycofanie transakcji zależne jest od czasu jej zarejestrowania i momentu decyzji klienta o odwołaniu.Jeśli decyzja następuje krótko po złożeniu zlecenia i nie został jeszcze utworzony plik do wysłania w systemie ELIXIR, to wycofać przelew można w placówce.W każdej sytuacji klient musi przybyć do oddziału prowadzącego rachunek i podpisać odwołanie tej transakcji.

Jeśli natomiast zleceni płatnicze zostało już wysłane do systemu ELIXIR (czyli wyszło z banku do systemu rozliczeń międzybankowych), to na prośbę/reklamacje Klienta można wystąpić do banku beneficjenta (czyli osoby, na rzecz której zrobiliśmy przelew) o zwrot niesłusznie przekazanej kwoty. W Kredyt Banku wykonujemy to poprzez Moduł Zapytań i reklamacji w aplikacji OGNIVO, z której korzysta ponad 70% banków. Po otrzymaniu takiego wstrzymania przelewu, Klient beneficjent podejmuje decyzję, czy zgodzi się na obciążenie rachunku i zwrot przelewu. W sytuacji, kiedy Klient Kredyt Banku jest beneficjentem zlecenia i otrzymamy taką reklamację, placówka kontaktuje się z klientem, by uzyskać jego decyzję. W zależności od decyzji przelewamy środki z powrotem lub informujemy o odmowie bank wystawcy przelewu.

Czas załatwienia tego typu sprawy może być różny i jest zależny od szybkości komunikacji banku, do którego wpłynęła prośba o zwrot przelewu, z Klientem - beneficjentem rachunku, na który wpłynął przelew. Jeśli klient omyłkowo przesłał pieniądze na niewłaściwy rachunek, to osoba, która takie niezależne świadczenie otrzymała,zgodnie z Kodeksem Cywilnym jest zobowiązana do jego zwrotu.

Łukasz Malinowski, Kredyt Bank
Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~fraktalla

Więcej księgarnia internetowa www.fraktalla.com

! Odpowiedz

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl