Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2010-03-31 13:12 Źródło: Łukasz Malinowski, Kredyt Bank

Łukasz Malinowski, Kredyt Bank

W jaki sposób mogę cofnąć przelew?


Nie jest to typowa usługa bankowa, ale możliwa. Wycofanie transakcji zależne jest od czasu jej zarejestrowania i momentu decyzji klienta o odwołaniu.Jeśli decyzja następuje krótko po złożeniu zlecenia i nie został jeszcze utworzony plik do wysłania w systemie ELIXIR, to wycofać przelew można w placówce.W każdej sytuacji klient musi przybyć do oddziału prowadzącego rachunek i podpisać odwołanie tej transakcji.


Jeśli natomiast zleceni płatnicze zostało już wysłane do systemu ELIXIR (czyli wyszło z banku do systemu rozliczeń międzybankowych), to na prośbę/reklamacje Klienta można wystąpić do banku beneficjenta (czyli osoby, na rzecz której zrobiliśmy przelew) o zwrot niesłusznie przekazanej kwoty. W Kredyt Banku wykonujemy to poprzez Moduł Zapytań i reklamacji w aplikacji OGNIVO, z której korzysta ponad 70% banków. Po otrzymaniu takiego wstrzymania przelewu, Klient beneficjent podejmuje decyzję, czy zgodzi się na obciążenie rachunku i zwrot przelewu. W sytuacji, kiedy Klient Kredyt Banku jest beneficjentem zlecenia i otrzymamy taką reklamację, placówka kontaktuje się z klientem, by uzyskać jego decyzję. W zależności od decyzji przelewamy środki z powrotem lub informujemy o odmowie bank wystawcy przelewu.

Czas załatwienia tego typu sprawy może być różny i jest zależny od szybkości komunikacji banku, do którego wpłynęła prośba o zwrot przelewu, z Klientem - beneficjentem rachunku, na który wpłynął przelew. Jeśli klient omyłkowo przesłał pieniądze na niewłaściwy rachunek, to osoba, która takie niezależne świadczenie otrzymała,zgodnie z Kodeksem Cywilnym jest zobowiązana do jego zwrotu.

Łukasz Malinowski, Kredyt Bank


Komentarzy 0


RSS Google Wykop

Kup Apartament nad Morzem i Zarabiaj nawet do 8%

Komentarze do artykułu

Wiadomość przez email

Dziennik Bankier.pl
Twój e-mail:

Najnowsze

2014-04-17
06:00
Ekolodzy blokują budowy [Justyna Niedbał - Bankier.pl]
06:00
Nieznane produkty znanych firm [Mateusz Gawin - Bankier.pl]
06:00
Przez Merkel nie pojedziesz na truskawki do Niemiec [Marcin Lekki - Bankier.pl]
06:00
Polska dostała pomoc z Zachodu. Czy Ukraina też powinna? [Marcin Lekki - Bankier.pl]
2014-04-16
18:36
Niemcy o szczegółach swego udziału we wzmocnieniu NATO na wschodzie [PAP Świat]