Ekspert wymienia nową ustawę, która zmusza dewelopera do stworzenia rachunku powierniczego, a tym samym uniemożliwia finansowanie inwestycji z pieniędzy klientów. Z drugiej strony potencjalni klienci mają mniejszy dostęp do kredytów hipotecznych.
![]() | Ranking kredytów hipotecznych Bankier.pl |
Zdaniem eksperta Centrum Adama Smitha poprawa koniunktury na rynku budowlanym może nastąpić dopiero w drugim kwartale 2014 roku, natomiast rok 2013 przyniesie konsolidację na rynku deweloperów oraz dalszy, niewielki spadek cen mieszkań, który tym razem odbędzie się kosztem jakości wykonania.
Z kolei Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich uważa, że już niedługo małe firmy deweloperskie mogą zaprzestać działalności. Jego zdaniem najważniejszym czynnikiem, który spowodował kryzys w branży budownictwa mieszkaniowego, jest nowa ustawa deweloperska. Nowe przepisy wprowadzają między innymi także obowiązek zawierania umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Zdaniem Jacka Bieleckiego, wiele firm przy utrudnionym dostępie do kredytów nie poradzi sobie na rynku.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak/zr
Źródło:IAR






















































