Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Księgarnia


Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego

Cena: 27,92 zł

Słownik

Wpisz szukane słowo

Osłona (tarcza) podatkowa:


Efekt zmniejszenia obciążeń podatkowych jednostki w wyniku poniesionych pewnych kosztów uznawanych ...

zobacz pozostałe hasła...

2011-06-15 07:30 Źródło: Barbara Sielicka - Bankier.pl

Barbara Sielicka - Bankier.pl

Przedsiębiorcy nie chcą płacić abonamentu RTV


Obowiązek opłacania abonamentu radiowo telewizyjnego dotyczy nie tylko osób fizycznych, ale również przedsiębiorców. Tymczasem tylko nieliczne podmioty gospodarcze regularnie płacą abonament.

Przedsiębiorcy muszą opłacać abonament nie tylko za każdy odbiornik radiowy i telewizyjny w firmie, ale również za odbiorniki w samochodach służbowych. Wyróżnia się w tym przypadku dwie opłaty:

  • za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego,
  • za używanie wyłącznie odbiornika radiowego.

Przedsiębiorcy unikają jednak tego obowiązku jak tylko mogą. Wynikać to może m. in. z bardzo niskiego poparcia właścicieli firm dla abonamentu RTV: 76,3 proc. z nich uważa, że abonament nie jest potrzebny i powinien zostać zniesiony, a tylko 15 proc. sądzi, że jest potrzebny.

Czy uważa Pan/Pani, że abonament telewizyjno-radiowy jest potrzebny czy też nie i powinien zostać zniesiony? (Właściciele przedsiębiorstw)

Źródło: On Board PR Ecco Network i PBS DGA

Z punktu widzenia przedsiębiorców, pieniądze łożone na abonament nie mają racji bytu. Nie mają oni przekonania co do efektywności wydatkowania środków, które pozyskiwane są z abonamentu. Poza tym dla nich to kolejny koszt, który muszą ponieść w związku ze swoją działalnością.

Z tego powodu w ubiegłym roku Telewizja Polska i Polskie Radio rozpoczęły dwumiesięczną kampanię pod hasłem „Niczego nie obejrzą, niczego nie posłuchają”, przypominającą wszystkim firmom o ich ustawowym obowiązku wnoszenia opłaty. Zaapelowali oni do organów kontroli i nadzoru o zwrócenie szczególnej uwagi, podczas rutynowo prowadzonych czynności kontrolnych, na to, czy dana firma opłaca abonament za posiadane odbiorniki rtv w tym także te w samochodach służbowych.

Spot promujący kampanię pod hasłem „Niczego nie obejrzą, niczego nie posłuchają”


W tym roku ponownie głośnio zrobiło się o abonamencie opłacanym przez firmy, a to za sprawą porozumienia jakie zawarła KRRiT z organizacjami przedsiębiorców*. Organizacje mają zachęcać swoich członków do opłacania abonamentu. Wszystko po to, aby uporządkować krajowy rynek reklamowy. – Mając większe przychody z abonamentu, media publiczne nie będą już tak sięgały po tort reklamowy – mówi Sławomir Rogowski, członek KRRiT.

Jak wynika z danych GUS, w Polsce funkcjonuje ok. 3,9 mln przedsiębiorców, z czego abonament płaci zaledwie 168 tys. firm. W 2010 roku dało to 57 mln zł. Z kolei według danych Poczty Polskiej, na jedną firmę przypadają średnio trzy odbiorniki telewizyjne oraz dwa i pół odbiornika radiowego.

*Do porozumienia przystąpiły: Business Centre Club, Stowarzyszenie Agro Biznes Klub, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Polska Konfederacja Pracodawców.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

 


Komentarzy 0


RSS Google Wykop

Pobierz bezpłatny, intuicyjny program do rozliczeń rocznych

Komentarze do artykułu
Przedsiębiorcy nie chcą płacić abonamentu RTV Autor: ~alpa   2011-10-30 17:37
Nie dla betonu TVP, dla ktorego misja w pierwszej kolejnosci jest napchanie wlasnych kieszeni, swojej rodziny i znajomych. Tak dla misji, ktora moga realizowac wszystkie media -rowniez te prywatne.
Przedsiębiorcy nie chcą płacić abonamentu RTV Autor: ~adsenior   2011-06-16 05:30
Kiedy skończycie z ta "nowomową", jaki abonament? - wszak jest to li tylko PODATEK CELOWY, za posiadanie RTV!!!! Niech TVP i radio polskie, utrzymuje się z nadawanych reklam albo niech utrzy (..)
Przedsiębiorcy nie chcą płacić abonamentu RTV Autor: ~bebik   2011-06-15 23:57
Za chiński telewizor kupiony we francuskim markiecie mam płacić podatek? A za niemiecką pralkę albo włoską kuchenkę kupioną w niemieckim markiecie to już nie?
WAZNE: NIE PLACISZ BEZ ANTENY!. CYTUJE: "Charakteru odbiornika nie Autor: ~xx   2011-07-28 15:11
WAZNE: NIE PLACISZ BEZ ANTENY!. CYTUJE: "Charakteru odbiornika nie mają: magnetofon, magnetowid i odtwarzacz CD lub DVD, pozwalające na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu, a także t (..)
Przedsiębiorcy nie chcą płacić abonamentu RTV Autor: ~Andrzej STAWSKI   2011-06-15 19:08
Przy tak dużych zyskach reklamowych (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Kultura i chyba jeszcze coś sportowego) wstydziliby się wyciągac łapy po abonament. Nienasycona banda łobuzów. Pra (..)
Przedsiębiorcy nie chcą płacić abonamentu RTV Autor: ~ziutek   2011-06-15 12:14
gdyby chcieli placic to co to by byli za przedsiebiorcy? bulic za taki chlam
Przedsiębiorcy nie chcą płacić abonamentu RTV Autor: ~Gucio   2011-06-15 11:20
To jest jakiś żart. Nie dość, że ludzie muszą sami za siebie płacić abonament, to jeszcze raz muszą za nich płacić pracodawcy. Przecież to jest podwójne płacenie za to samo.
Przedsiębiorcy nie chcą płacić abonamentu RTV Autor: ~~Hej   2011-06-15 10:37
Mam płacić abonament aby Lis(za 80 tyś miesięcznie) wchodził bez mydła politykom?
Przedsiębiorcy nie chcą płacić abonamentu RTV Autor: ~Adam222   2011-06-15 10:24
Klasyczny przypadek państwowego bandytyzmu. Podatek nazwany abonamentem. Na dodatek nie za program tylko za posiadanie sprzętu technicznego.
Przedsiębiorcy nie chcą płacić ZŁODZIEJSKIEGO-HARACZU !!! Autor: ~jack   2011-06-15 10:06
3 X NIE !!! Niech cała ta banda Nieudaczników wypracuje sobie kasę i zarabia po 50 -100 000 pln/miesięcznie a NIE! pobierają podatek od biednych normalnych obywateli i jak Janosiki sobie dają.