Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Księgarnia


Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego

Cena: 27,92 zł

Słownik

Wpisz szukane słowo

Karta podatkowa:


Uproszczona forma rozliczania podatku dochodo...

zobacz pozostałe hasła...

2013-01-18 10:38 Źródło: Justyna Niedbał - Bankier.pl

Justyna Niedbał - Bankier.pl

Ostatnia szansa na dotację na założenie firmy w 2013 roku


Osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej mają ostatnią szansę, aby skorzystać z bezzwrotnej dotacji na ten cel. Trzeba się spieszyć, bo kończą się środki na realizację projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Później będzie można liczyć głównie na preferencyjne kredyty, określane mianem mikropożyczek.

dotacja na założenie firmy w 2013 r.
foto: PODPIS

Kończące się działanie 6.2. wspiera inicjatywy zmierzające do tworzenia nowych miejsc pracy. Grupą docelową działania są osoby fizyczne zamierzające otworzyć działalność gospodarczą. Program jest skierowany w szczególności do osób pozostających bez zatrudnienia przez co najmniej kolejnych 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat, kobiet (zwłaszcza powracających i wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci), a także osób do 25. roku życia, po 45. roku życia, niepełnosprawnych oraz mieszkańców wsi i małych miejscowości.

Co można zyskać z działania 6.2?


Osoby, które zakwalifikują się do projektu, mogą oczekiwać doradztwa i szkoleń, które umożliwią im uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia swojej firmy. Przede wszystkim jednak mogą liczyć na środki finansowe do 40 tys. zł (lub 20 tys. zł na osobę w przypadku spółdzielni bądź spółdzielni socjalnej).
Zobacz także:
firma budowlana
Jaka dotacja na rozwój firmy produkcyjnej


Beneficjenci działania 6.2 mogą też liczyć na wsparcie pomostowe w okresie od 6 do 12 miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wsparcie jest wypłacane miesięcznie w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacenia dotacji. Jest ono połączone z doradztwem i pomocą w efektywnym wykorzystaniu dotacji.

Dotacje na założenie firmy w 2013 roku


W sprawozdaniu z realizacji Programu Kapitał Ludzki czytamy, że roczna alokacja (stan na 31 grudnia 2012 r.) środków finansowych na działanie wynosiła ponad 2.223 mln zł. Zawarto 868 umów o dofinansowanie, na które przeznaczono już 92 proc. tych środków. Najwięcej środków z programu otrzymały województwa mazowieckie i śląskie. W dobrej sytuacji były też województwa wielkopolskie, małopolskie i dolnośląskie. Najmniej pieniędzy otrzymało lubuskie.

Ponieważ niektóre programy są już zamknięte, zwróciliśmy się do urzędów wojewódzkich z pytaniem, czy zainteresowani mogą jeszcze liczyć na bezzwrotne środki na start swojego biznesu. Środki z POKL wyczerpały się już w województwach lubuskim, śląskim i świętokrzyskim. W pozostałych jest niewiele lepiej. Bezzwrotne dotacje są na wyczerpaniu, a w większości województw pracuje się już nad projektem mikropożyczek, który ruszy w drugiej połowie 2013 roku.
Jak podatkowo rozliczyć dotację unijną»Jak podatkowo rozliczyć dotację unijną


Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Pracy w Warszawie, 4 marca ruszy tam nabór do ostatniego projektu bezzwrotnych dotacji w tym województwie. Oznacza to, że jeszcze 33 osoby mogą liczyć na dofinansowanie swojego pomysłu na biznes i wsparcie pomostowe, wypłacane przez pół roku w kwocie 1200 zł miesięcznie. W innych urzędach najczęściej informowano nas, że ostatnie środki zostaną rozdysponowane przez poszczególnych operatorów – czyli pośredników – wśród autorów najlepszych pomysłów na biznes z danego sektora. W pierwszej kolejności pod uwagę będą brane osoby do 25. lub po 50. roku życia oraz osoby niepełnosprawne i z małych miejscowości.

Osoby zainteresowane pozyskaniem środków powinny sprawdzić, czy ich pomysł na działalność jest zgodny z projektem operatora, który jest w posiadaniu środków w danym województwie. Informacje znajdują się na stronach internetowych wojewódzkich urzędów pracy.

Województwo dolnośląskie

www.pokl.dwup.pl

Województwo kujawsko-pomorskie

www.wup.torun.pl/pokl

Województwo lubelskie

www.wup.lublin.pl/pokl/

Województwo lubuskie

www.wup.zgora.pl

Województwo łódzkie

http://efs.wup.lodz.pl

Województwo małopolskie

www.pokl.wup-krakow.pl

Województwo mazowieckie

www.pokl.mazowia.eu

Województwo opolskie

www.pokl.opolskie.pl

Województwo podkarpackie

http://pokl.wup-rzeszow.pl/

Województwo podlaskie

www.pokl.wrotapodlasia.pl

Województwo pomorskie

www.defs.woj-pomorskie.pl

Województwo śląskie

http://efs.wup-katowice.pl

Województwo świętokrzyskie

www.wup.kielce.pl/pokl

Województwo warmińsko-mazurskie

www.up.gov.pl/pokl

Województwo wielkopolskie

www.efs.wup.poznan.pl

Województwo zachodniopomorskie

www.pokl.wup.pl


Dodatkowe informacje o zakładaniu własnej firmy znajdziesz w serwisie MamBiznes.pl. W sekcji "Pomysł na biznes" możesz znaleźć swoją inspirację do założenia własnej firmy.


Justyna Niedbał

Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

 Komentarzy 10


Zobacz też:
» Najważniejsze zmiany w dotacjach unijnych od 2014 roku
» Po dotacje z Unii warto udać się od razu do Brukseli
» Kolejne środki unijne – szanse i zagrożenia dla polskich przedsiębiorców
» więcej
RSS Google Wykop

Kup Apartament nad Morzem i Zarabiaj nawet do 8%

Komentarze do artykułu
Ostatnia szansa na dotację na założenie firmy w 2013 roku Autor: ~Michał   2013-09-12 11:22
Chcesz założyć biznes i nie wiesz jak to zrobić? Pomagam zakładać firmy z Lubelszczyzny. Przyłożyłem rękę do powstania ponad 75 przedsiębiorstw. Mam doświadczenie, ponieważ pracuję w biurze rachunkowo (..)
Ostatnia szansa na dotację na założenie firmy w 2013 roku Autor: ~bezrobotna   2013-05-04 22:03
mnie własnie odrzucono takie to wsparcie planowalam otworzyć salon fryzjerski i nic człowiek jak sam nie wyłozy to nikt nie da ja tylko jestem ciekawa kto tak na prawde tą dotacje dostaje bo wsumie t (..)
Ostatnia szansa na dotację na założenie firmy w 2013 roku Autor: ~Radek   2013-04-13 20:12
witam. mam 19 lat. skończyłem szkołę elektryczną (ale to nie jest ważne). chciałbym z siostra otworzyć studio tatuażu w moim mieście. czy jest szansa aby dostać pieniądze na taki cel?
Re: Ostatnia szansa na dotację na założenie firmy w 2013 roku Autor: ~wwww   2013-01-19 17:32
nie kloccie sie tusk z komorowskim sie ciesza jak nie ma jednosci w narodzie i sie klocicie
Ostatnia szansa na dotację na założenie firmy w 2013 roku Autor: ~az   2013-01-19 16:51
zacznijmy do nazwy portalu dla mazowsza !!! jestem w polsce i wymagam języka polskiego a nie mazowia !!!! barany , i od takich baranó myśliće że wam dadzą kasę a nie kolesiom . aby dostać dotacje wszy (..)
Ostatnia szansa na dotację na założenie firmy w 2013 roku Autor: ~wars   2013-01-19 16:23
Próbowałem uzyskać taką dotację trzy lata temu. Wniosek składałem czterokrotnie , za każdym razem dostawałem coraz mniej pkt chociaż dokonywałem poprawek w pkt opisanym przez UP za słaby . Gdy zobaczy (..)
Ostatnia szansa na dotację na założenie firmy w 2013 roku Autor: ~trzeba próbować   2013-01-19 10:20
Popatrzcie na wpisy poniżej. Same narzekania, marudzenia i stękania ...
Ostatnia szansa na dotację na założenie firmy w 2013 roku Autor: ~KLV   2013-01-18 14:21
Nie zakładajcie firm ! To tylko pretekst do przysłania później UKS'u na kontrolę ! Ja działalność po takiej właśnie imprezie chyba będę zamykał bo zdrowia brakuje już po 10 letnich opłatach ZUS, U (..)
Ostatnia szansa na dotację na założenie firmy w 2013 roku Autor: ~sd   2013-01-18 13:33
większość kasy pójdzie na szkolenia - zarobią firmy doradcze a ten który był bez roboty dalej będzie bezrobotny sic.
Ostatnia szansa na dotację na założenie firmy w 2013 roku Autor: natan88   2013-01-18 12:10
I za dwa lata będzie o rekordowej liczbie zamykanych firm jednoosobowych