Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Księgarnia


Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego

Cena: 27,92 zł

Słownik

Wpisz szukane słowo

Karta podatkowa:


Uproszczona forma rozliczania podatku dochodo...

zobacz pozostałe hasła...

2011-02-22 07:30 Źródło: Katarzyna Waś-Smarczewska - Bankier.pl

Katarzyna Waś-Smarczewska - Bankier.pl

Kiedy sprzedawca musi zwrócić pieniądze za towar wraz z odsetkami?


Robiąc zakupy w sklepach internetowych, konsumenci mogą skorzystać z możliwości zwrotu towaru bez podania przyczyny w terminie 10 dni od daty otrzymania zamówienia. Jeśli za zamówiony towar zapłacili przelewem na konto sklepu, a dopiero po tym towar został im wydany, zyskują szczególne uprawnienia.

Przepisy te mają na celu ochronę interesów konsumentów, którzy - kupując towar poza lokalem przedsiębiorstwa - nie mają możliwości zapoznania się z nim, przetestowania jego działania itp.

Masz 10 dni na zwrot towaru

Jeśli konsument nabył towar poza lokalem przedsiębiorstwa (na przykład zakup od akwizytora) lub na podstawie umowy zawartej na odległość (na przykład z katalogu wysyłkowego lub przez internet), wówczas przysługuje mu prawo rezygnacji z towaru bez podania przyczyn w terminie 10 dni od zawarcia umowy. Wystarczy przed jego upływem złożyć (na przykład wysłać listem poleconym) oświadczenie na piśmie. W takiej sytuacji sprzedawca ma obowiązek niezwłocznie (a maksymalnie w ciągu 14 dni) zwrócić całą uiszczoną przez nas kwotę wraz z ustawowymi odsetkami.
Źródło: UOKiK
Sprzedawca, który za zwrócony towar opłacony wcześniej w formie przedpłaty oddaje klientowi pieniądze, jest zobowiązany do zapłaty także odsetek ustawowych od dnia dokonania przez klienta przedpłaty na konto sklepu. Od 2008 roku wynoszą one 13 proc. w skali roku.

Mówi o tym art. 3 Ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny: "W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

Przykład: kupujemy w e-sklepie sprzęt grający za 7000 zł, płacimy za niego przelewem na konto sklepu, a sprzęt otrzymujemy po 12 dniach, a więc nasze pieniądze leżały tyle czasu na koncie sprzedawcy. Korzystamy z prawa zwrotu towaru bez podania przyczyny w ciągu 10 dni od jego otrzymania. Powiadamy o tym sklep w piśmie dołączonym do zwracanego towaru. Sprzedawca w tej sytuacji powinien zwrócić nam 7000 zł + odsetki ustawowe w kwocie 29 zł 92 grosze.

W pewnych okolicznościach kupujący pozbawiają się możliwości zwrotu towaru w ciągu 10 dni nie zdając sobie z tego sprawy. Więcej na temat w tekście Kupując w internecie, nie zawsze możesz zwrócić towar w ciągu 10 dni.

Katarzyna Waś-Smarczewska
Bankier.pl
k.was@bankier.plKomentarzy 0


RSS Google Wykop

Gotówka na Twoim koncie
nawet w 20 minut!

Komentarze do artykułu
Re: Kiedy sprzedawca musi zwrócić pieniądze za towar wraz z odsetkami? Autor: konstancjabe   2013-11-04 11:15
Chce Pan/i zarabiać prawdziwe i duże pieniądze?? Jeśli tak to mam dla Pani/a propozycję, gdzie po zobaczeniu prezentacji uzna Pan/i,że to co robiła Pan/i do tej pory to była tylko strata czasu. Wejdź (..)
Kiedy sprzedawca musi zwrócić pieniądze za towar wraz z odsetkami? Autor: ~HermesConsulting   2013-10-30 20:40
Witam, jeżeli sprzedawca nie chce uznać reklamacji lub oddać pieniędzy,trzeba walczyć o swoje racje. Pomagamy w takich sprawach konsumentom. Proszę pisać: reklamacje@hermesconsulting.pl pozdrawiamy
Kiedy sprzedawca musi zwrócić pieniądze za towar wraz z odsetkami? Autor: ~rysio   2011-03-31 22:16
to nieprawda?sprzedawca nie zwraca pieniędzy za wysylke towaru ktora jest zazwyczaj sporo warta więcej niż 13% w skali roku więc konsument musi stracić.prawo nie reguluje wysokości kwoty za wysylke(ko (..)
(wiadomość usunięta przez moderatora) Autor: (usunięty)   2011-02-22 19:25
(wiadomość usunięta przez moderatora)
EeYGPkHEEcKULQ Autor: ~wfkyqeggntn   2011-10-25 09:59
xl0MhQ mhuaaflyistj, [url=http://qpfzgzplevsl.com/]qpfzgzplevsl[/url], [link=http://lzscscjgbzro.com/]lzscscjgbzro[/link], http://txrhatarjmfp.com/
Kiedy sprzedawca musi zwrócić pieniądze za towar wraz z odsetkami? Autor: d_art   2011-02-22 18:49
zakup na aukcji dokonalem w grudniu do dzis ani kasy ani towaru strata prawie 400zł wlasciciele serwisu mnie olali cieplym moczem policja zbywa terminami prawo do odzyskania kasy od serwisu mija z ter (..)
Kiedy sprzedawca musi zwrócić pieniądze za towar wraz z odsetkami? Autor: ~bomba   2011-02-22 17:06
Jeden nasz minister chce wprowadzić przepis żeby w Europie nie odmówili jego żonie sprzedaży butów/jak śmiali?/ albo chociaż żeby dali odsetki ? - taki sam absurd
Kiedy sprzedawca musi zwrócić pieniądze za towar wraz z odsetkami? Autor: ~Luksander   2011-02-22 15:31
Bajeczka. Tylko kupowac samochody co 2 tygodnie i oddawac. Odsetki lepsze niz w jakimkolwiek banku. ktory dealer na to pojdzie?
Kiedy sprzedawca musi zwrócić pieniądze za towar wraz z odsetkami? Autor: katarzynawas   2011-02-22 13:11
~Święty - tak, to prawda, z tego powodu ten przepis spotyka się z coraz częstszą krytyką.
Kiedy sprzedawca musi zwrócić pieniądze za towar wraz z odsetkami? Autor: ~Święty   2011-02-22 11:47
Jak zwykle, nasze prawo jest doskonałe. Po co lokować pieniądze w Bankach - nawet na 5% i płacic podatek Balki ? Zamawiamy towary, robimy przelewy, zwracamy bez podania przyczyny i jak znalazł - mamy (..)