REKLAMA
PROMOCJA CITI I BANKIER.PL

Fiskus potwierdza: zakup telefonu może być odliczony od podatku. Kto skorzysta?

Dominika Florek2025-02-20 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2025-02-20 06:00

Osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na zakup telefonu komórkowego – wynika z najnowszej interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Warunek? Urządzenie musi być niezbędne w codziennym funkcjonowaniu i związane z niepełnosprawnością podatnika.

Fiskus potwierdza: zakup telefonu może być odliczony od podatku. Kto skorzysta?
Fiskus potwierdza: zakup telefonu może być odliczony od podatku. Kto skorzysta?
fot. foto_and_video / / Shutterstock

Podatniczka, która zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej, jest osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności, pozostającą w ciągłym leczeniu onkologicznym. Ze względu na ograniczoną mobilność oraz konieczność unikania skupisk ludzi, telefon jest dla niej kluczowym narzędziem do kontaktu z lekarzami, rehabilitantem oraz do załatwiania spraw urzędowych i codziennych obowiązków. Z jej wniosku wynika, że na urządzeniu zostaną zainstalowane aplikacje umożliwiające teleporady lekarskie, terapię z psychoonkologiem oraz rehabilitację. Kobieta wskazała, że wydatek nie został sfinansowany z żadnych funduszy publicznych, a zakup telefonu udokumentuje imienną fakturą VAT.

Fiskus potwierdza korzystne stanowisko

Fiskus przychylił się do stanowiska z wniosku. W wydanej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że koszt zakupu telefonu można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, o ile spełnia on kryteria indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych.

Przepisy ustawy o PIT pozwalają odliczyć wydatki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz urządzeń ułatwiających codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. Jednak nie każdy telefon będzie spełniał te kryteria. Fiskus zaznaczył, że odliczenie przysługuje tylko w przypadku, gdy urządzenie ma charakter indywidualny i jest niezbędne w rehabilitacji lub ułatwia wykonywanie podstawowych czynności życiowych.

Oznacza to, że standardowy telefon bez specjalnych funkcji raczej nie zostanie uznany za wydatek rehabilitacyjny. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń – np. komputerów czy tabletów – kluczowe jest udowodnienie, że sprzęt rzeczywiście służy osobie niepełnosprawnej w sposób wykraczający poza jego powszechne, konsumenckie przeznaczenie.

Interpretacja korzystna, ale nie dla wszystkich

Dotychczas interpretacje dotyczące ulgi rehabilitacyjnej bywały restrykcyjne. Fiskus wielokrotnie odmawiał prawa do odliczeń sprzętu, który – jego zdaniem – mógł być używany również przez osoby zdrowe. W tym przypadku urzędnicy przyjęli jednak bardziej elastyczne podejście, uwzględniając specyfikę choroby wnioskodawczyni oraz sposób użytkowania telefonu. Czy to oznacza, że inne osoby niepełnosprawne mogą bez problemu odliczać zakup smartfonów? Niekoniecznie. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a kluczowe znaczenie ma właściwe uzasadnienie wydatku.

Co to oznacza dla podatników?

Dla osób niepełnosprawnych to dobra wiadomość – interpretacja potwierdza, że urządzenia powszechnego użytku mogą być uznane za sprzęt rehabilitacyjny, jeśli pełnią funkcje dostosowane do potrzeb osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Jednak podatnicy powinni pamiętać, że organy skarbowe nie działają automatycznie. Aby skorzystać z odliczenia, konieczne jest wykazanie, że dany wydatek rzeczywiście ułatwia wykonywanie czynności życiowych wynikających z konkretnej niepełnosprawności. Im bardziej szczegółowe uzasadnienie, tym większa szansa na pozytywną decyzję fiskusa.

Czy to początek bardziej liberalnego podejścia skarbówki do ulgi rehabilitacyjnej? Czas pokaże. Na razie interpretacja ta daje pewną nadzieję, ale jednocześnie pokazuje, że bez odpowiedniego udokumentowania potrzeby podatnicy mogą napotkać trudności.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca (p.o.) dział „Twoje Finanse – Biznes” w Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką podatkową i konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Śledzi zmiany legislacyjne i ich wpływ na przedsiębiorców. Prywatnie zgłębia temat motywacji podatkowej polskich podatników. Wierzy, że dobra książka potrafi wytłumaczyć świat lepiej niż niejeden wykres. Tel.: +48 539 733 969

Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
maxykaz
Gąszcz przepisów. Czekamy na wyjasnienie czy wersja w drozszym kolorze tez ma prawo do zwrotu całosci ceny.
maciejka50
No to teraz wszyscy "inwalidzi" w beemkach, z załatwionymi papierami, po to żeby stanąć sobie przed lidlem na miejscu dla inwalidy przy samym wejściu, będą odliczać swoje ajfony, bo będzie im to niezbędne do kontaku z pfronem.
katzpodola
Juz sie nasz fiskus postara by to nie przeszło tak łatwo

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2024

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki