Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Księgarnia


Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego

Cena: 27,92 zł

Słownik

Wpisz szukane słowo

Konwersja zadłużenia:


Zamiana zadłużenia na inną formę zadłużenia, np. poprzez wydłużenie terminu spłaty ...

zobacz pozostałe hasła...

2009-11-06 14:00 Źródło: Expander Advisors

Expander Advisors

Chcesz dostać kredyt na nowy biznes, masz do wyboru tylko 3 banki


Tylko mBank, Multibank i Bank BPH udzielą kredytu w rachunku dla nowopowstałej firmy – wskazują dane Expandera. Dwa pierwsze banki nie wymagają nawet zabezpieczeń. Kwota kredytu może wynieść jednak nie więcej niż 10 tys. zł. W BPH można otrzymać nawet 30 tys. zł, ale pod warunkiem ustanowienia zabezpieczenia.
Uzyskanie kredytu bankowego na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie jest łatwe. Banki udzielają bowiem kredytów w sytuacji, gdy wnioskodawca posiada zdolność kredytową. Standardowo firma musi więc przedstawić informacje o wysokości osiąganego dochodu. W rezultacie, w przypadku nowej firmy zwykle nie ma możliwości uzyskania kredytu. Z danych Expandera wynika, że nawet jeśli firma działa kilka miesięcy i osiąga dochody, to również może mieć problemy ze zdobyciem finansowania. Część banków stosuje bowiem zasadę, że kredytów udziela tylko firmom, które funkcjonują dłużej niż rok (np. BOŚ, Citi Handlowy), albo nawet 2 lata (np. Polbank, Raiffeisen). Udzielenie kredytów młodym firmom wiąże się bowiem ze stosunkowo wysokim ryzykiem.
 
W Multibanku przynajmniej 1000 zł wpływu na konto

Trzy banki – mBank, Multibank i Bank BPH - są jednak gotowe przyznać kredyt w rachunku nawet zupełnie nowej firmie. Z analizy Expandera – Niezależnego Doradcy Finansowego wynika, że najłatwiej jest jednak w mBanku i Multibanku, gdyż one nie wymagają przedstawiania zabezpieczeń, ani spełniania warunków dochodowych. Multibank wymagają jedynie zadeklarowania stałych wpływów na konto firmowe. Nie są one jednak wygórowane – wystarczą wpływy w wysokości 1 000 zł miesięcznie. Na pierwszy rzut oka może się więc wydawać, że taki kredyt może uzyskać każdy. Banki zabezpieczają się jednak przed udzieleniem kredytu niesolidnym dłużnikom i sprawdzają informacje na temat właściciela firmy w BIK. Jeśli w przeszłości nie spłacał terminowo swoich zobowiązań, to najprawdopodobniej bank odmówi przyznania kredytu na jego firmę. Dodatkowym ograniczeniem ryzyka banku jest kwota kredytu – dla nowych firm w mBanku i Multibanku jest to nie więcej niż 10 tys. zł.

BPH wymaga faktur

Również Bank BPH udzieli kredytu nowej firmie. W tym przypadku możliwa do uzyskania kwota może być wyższa – może wynieść nawet 30 tys. zł. Bank ten stawia jednak przed wnioskodawcami większe niż w mBanku czy Multibanku wymagania. Po pierwsze, nowa firma dostanie kredyt dopiero, gdy przedstawi pierwszą fakturę  ze sprzedaży. Działalność gospodarcza musi więc zacząć funkcjonować nie tylko formalnie, ale także faktycznie. Poza tym BPH wymaga przedstawienia zabezpieczeń. Przy kwocie nie przekraczającej 5 tys. zł jest to weksel własny. Aby uzyskać wyższą kwotę może być wymagane tzw. częściowe przewłaszczenie środka transportu lub nawet hipoteka na nieruchomości. Dzięki temu bank ma możliwość odzyskania pożyczonych pieniędzy w przypadku upadłości firmy. Dla wnioskodawcy oznacza to jednak dodatkowe formalności i oczywiście koszty.

Kredyt dla firmy droższy niż dla osoby fizycznej

W związku z wysokim ryzykiem udzielania kredytów nowym firmom, koszty takiego kredytu są stosunkowo wysokie. Dla przykładu, aby w mBanku uzyskać kredyt w rachunku dla osoby fizycznej trzeba zapłacić 1% (nie mniej niż 25 zł) prowizji, a jego oprocentowanie wynosi 15%. Tymczasem prowizja za udzielenie kredytu w rachunku firmowym wynosi od 1,5% do 2%, a oprocentowanie 17% (przy kwocie kredytu niższej niż 20 tys. zł). W  Multibanku za udzielenie kredytu dla nowej firmy nie jest naliczana prowizja, ale oprocentowanie jest wyższe - wynosi 18%. W BPH prowizja wynosi od 2%, a oprocentowanie jest uzależnione od stawki WIBOR 1M i ustalanej indywidualnie marży.

Warunki kredytów w rachunku dla nowej firmy

Nazwa Banku

Koszty związane z uzyskaniem kredytu

Oprocentowanie

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt 

Bank BPH

2% min. 200 zł

WIBOR + marża ustalana indywidualnie

- Okazanie pierwszej faktury sprzedaży dóbr lub usług przez siebie wytwarzanych.

- Deklaracja wysokości wpływów na rachunek firmowy

- Zabezpieczenia:

a) do wysokości 5 tys. zł firma musi zabezpieczyć limit jedynie wekslem własnym,

b) powyżej 5 tys. zł (maksymalnie do 30 tys. zł) bank wymaga hipoteki na nieruchomości (komercyjnej lub osobistej, która dodatkowo może być własnością osoby trzeciej) lub przewłaszczenia częściowego środka transportu. Wartość limitu nie może przekroczyć 49% wartości zabezpieczenia.

- Maksymalna kwota dla nowej firmy to 30 tys. zł

mBank

Od 1,5% do 2% kwoty kredytu

17%*

- Limit może zostać przyznany bez zabezpieczenia i konieczności przesyłania dokumentów finansowych firmy, po dopełnieniu wszelkich formalności związanych z otwarciem rachunku bieżącego mBIZNES konto.

- Maksymalna kwota dla nowej firmy to 10 tys. zł

Multibank

Brak prowizji

18%

- Przyznawany bez zabezpieczenia i konieczności przesyłania dokumentów finansowych firmy

- Bank wymaga zadeklarowania stałych wpływów na konto firmowe w kwocie nie niższej niż 1 tys. zł miesięcznie

- Maksymalna kwota dla nowej firmy to 10 tys. zł

* Oprocentowanie dla kwoty nie wyższej niż 20 tys. zł, Źródło: Expander, banki 


Jarosław Sadowski/ Expander


Komentarzy 0


RSS Google Wykop

Lokata 4,5% bez otwierania konta!

Komentarze do artykułu
Chcesz dostać kredyt na nowy biznes, masz do wyboru tylko 3 banki Autor: ~mike   2011-04-09 22:28
Szanowni Państwo, prowadzę mikroprzedsiębiorstwo od 5 lat. Moje dochody przekraczają 100 tyś. zł rocznie. Chcę rozwinąć firmę w branży motoryzacyjnej i w tym celu pozyskałem dofinansowanie z ARiMR na (..)