Wycena samochodu czy kosztów przywrócenia pojazdu do pełni sprawności to poważny problem, przed którym stoją ubezpieczyciele. Z drugiej strony to także ważna informacja dla właściciela auta: właśnie od tych liczb zależeć będzie w wielu sytuacjach, jakie środki otrzyma albo z jakimi dodatkowymi kosztami będzie się musiał liczyć. Wpływ ma na nie oczywiście wiele czynników, a brak ujednoliconych standardów byłby sporym utrudnieniem w realnym szacowaniu wydatków. W tym celu korzysta się z systemów takich jak Eurotax czy Audatex. To narzędzia bezcenne z punktu widzenia towarzystw ubezpieczeniowych, rzeczoznawców, serwisów, ale również użytkowników, którzy chcą ocenić wartość rynkową samochodu.
Wycena samochodu: niezbędna w wielu przypadkach
O ile w przypadku nowych aut nie mamy problemu z oszacowaniem ich wartości, sytuacja zmienia się diametralnie już w kilka chwil po wyjechaniu z salonu. Wartość rynkowa samochodu spada najbardziej w pierwszym okresie użytkowania. Według szacunków wartość popularnych modeli w ciągu trzech lat spada średnio o ok. połowę. Oznacza to, że za auto pierwotnie warte 80 000 zł po tym czasie będzie można liczyć na mniej więcej 40 000 zł, o ile oczywiście charakteryzuje się dobrym stanem technicznym i wizualnym. Jak jedna określić wartość samochodu? Bez odpowiedniego wsparcia byłoby to niemożliwe i oznaczałoby olbrzymie problemy dla wielu instytucji i osób, w tym banków udzielających kredytów samochodowych, leasingodawców, ubezpieczycieli, właścicieli salonów i komisów albo kierowców, którzy zamierzają sprzedać swój dotychczasowy samochód.
Oszacowanie kosztów naprawy
Kolejną sytuacją, w której oszacowanie kosztów staje się niezwykle ważne, jest uszkodzenie pojazdu. Poznanie wartości szkody oraz środków niezbędnych do przywrócenia sprawności jest ważne nie tylko z perspektywy ubezpieczalni, która uzależnia od tego wypłatę z polisy OC/AC, ale również kierowcy, zwłaszcza jeżeli do zdarzenia drogowego doszło z jego winy. Autocasco nie zawsze pokryje wszystkie koszty związane z naprawą. Dużo w tym zakresie zależy przede wszystkim od warunków konkretnej umowy. Może okazać się, że ubezpieczony będzie musiał dopłacić z własnej kieszeni do szkody albo ubezpieczenie zakłada zakup jedynie zamienników, a nie oryginalnych części. Wycena szkody (oraz określenie szkody całkowitej) jest także wyjątkowo ważna w przypadku kredytu lub leasingu. Jeżeli nie zastosujemy dodatkowego ubezpieczenia, np. ubezpieczenia GAP, może okazać się, że pomimo faktycznej utraty pojazdu wypłacone odszkodowanie nie pozwoli na pokrycie reszty zobowiązania.
Audatex i Eurotax: wycena może być szybka
Z pomocą przychodzą jednak systemy, pozwalające na błyskawiczne oszacowanie wartości pojazdu. Do najpopularniejszych z nich należą:
- Audatex: w aktualizowanej co 30 dni bazie Audatex znajdują się informacje oraz ceny części pojazdów oraz usług, dzięki czemu możliwa staje się szybka wycena wartości szkody czy pojazdu w różnych wariantach.
- Eurotax: system umożliwia kompleksowe oszacowanie ceny auta używanego, poznanie szczegółowej specyfikacji i identyfikacji pojazdów oraz kosztów poszczególnych części, w tym zamienników, a także określenie wartości szkody całkowitej.
- DAT: trzecim systemem, wykorzystywanym przez niektóre instytucje na naszym rynku, jest niemiecki DAT. Podobnie do Audatex i Eurotax, pozwala na poznanie pełnej specyfikacji pojazdu oraz optymalizację doboru części.
Szukasz dodatkowej gotówki? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł
Modułowa budowa
Oprogramowanie do wyceny samochodu składa się z wielu modułów, odpowiedzialnych za poszczególne aspekty jego funkcjonowania. Obok potężnej bazy, zawierającej szczegółowe informacje na temat każdego pojazdu oraz wykorzystanych w nim części, dostarcza również mnóstwa danych dotyczących m.in. kodów lakierów, cen konkretnych usług serwisowych czy naprawczych. Oprócz tego najważniejsze platformy do wyceny auta pozwalają również na efektywne zarządzanie całym procesem, uwzględniając w tym zarówno kwestię obsługi ubezpieczeniowej, jak i serwisowej. Integracja oprogramowania pomiędzy poszczególnymi podmiotami pozwala więc na automatyzację praktycznie całego procesu oraz znaczne ograniczenie formalności.
Co znajduje się w kosztorysie?
Kosztorysy sporządzone w środowisku Eurotax czy Audatex pozwalają na kompleksowe oszacowanie kosztów związanych z naprawą. Oprócz kosztów samych części (uwzględniających zarówno części oryginalne, jak i zamienniki) szacunkom podlegają również roboczogodziny niezbędne do wykonania czynności, szczegółowy opis działań naprawczych wraz z numerami referencyjnymi producenta oraz koszt ich realizacji. Pozwala to na błyskawiczne oszacowanie wartości szkody, które nie byłoby możliwe bez oprogramowania do wyceny auta. Dzięki temu proces wypłaty odszkodowania jest zdecydowanie krótszy, a właściciel pojazdu może podjąć decyzje np. dotyczące wykorzystania konkretnych części.
Przede wszystkim wygoda
Eurotax i Audatex oferują komfortową pracę wszystkim osobom zaangażowanym w proces wyceny samochodu albo szacowania kosztów naprawy. Oddane do ich użytku narzędzia pozwalają na proste korzystanie z możliwości systemów. Ich obsługa jest intuicyjna i zautomatyzowana, co oznacza wymierne korzyści także dla kierowcy. Cała procedura trwa zdecydowanie krócej, a przy tym jest także obiektywna i pozwala na zastosowanie jednakowych standardów w każdej sytuacji. Tym samym naprawiając szkodę albo wyceniając samochód na własny użytek, możemy być pewni, że nie ponosimy dodatkowych kosztów czy po prostu nie tracimy.