Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Zakup wymarzonych czterech kółek to nie wszystko. W niektórych przypadkach trzeba będzie jeszcze zapłacić podatek od kupna samochodu.

Kupno pojazdu samo w sobie jest trudnym procesem: znalezienie odpowiedniego samochodu, sprawdzenie wszystkich szczegółów technicznych i podpisanie umowy potrafią kosztować nas sporo czasu i nerwów. Oczywiście to także poważny wydatek, który finansujemy na różne sposoby: przeznaczamy na ten cel odkładane przez dłuższy czas oszczędności, bierzemy kredyt samochodowy lub gotówkowy, coraz więcej osób – nie tylko przedsiębiorców – wybiera przy tym leasing. Otrzymanie kluczyków nie zawsze oznacza jednak koniec procedur i formalności. W niektórych przypadkach konieczne stanie się ponadto opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), nazywanego w tym kontekście podatkiem od kupna samochodu. Oznacza to przy tym nie tylko dodatkowe koszty, ale również konieczność poinformowania o transakcji urzędy skarbowego. Warto dopilnować tej kwestii, aby uniknąć poważnych konsekwencji.

Podatek od kupna samochodu. Kiedy trzeba go zapłacić? (Shutterstock)

Podatek od zakupu samochodu: kiedy trzeba go opłacić?

To, czy konieczne stanie się opłacenie podatku od kupna samochodu, zależeć będzie głównie od tego, kim jest sprzedawca. Jeżeli prowadzi działalność gospodarczą (a więc gdy kupujemy samochód w salonie, sprzedającym go bezpośrednio komisie lub od firmy) zostanie wystawiona faktura vat (lub vat marża), a my opłacimy ten podatek, co ureguluje roszczenia skarbówki. Inaczej będzie się to jednak prezentować, jeżeli kupujemy samochód od osoby prywatnej lub w komisie, który pełni jedynie rolę pośrednika pomiędzy dwoma osobami prywatnymi. Wówczas konieczne stanie się opłacenie PPC za samochód. Istnieją jednak dwa wyjątki od tej reguły:

  • Jeżeli wartość rynkowa pojazdu nie przekracza 1000 zł.
  • Jeżeli kupuje go na własny użytek osoba z orzeczoną niepełnosprawnością.

Podatek za samochód z zagranicy

Jeżeli decydujemy się na zakup auta sprowadzanego z zagranicy, podatek od samochodu przybierze formę podatku akcyzowego. Kiedyś należało opłacić go w urzędzie celnym, obecnie jest to możliwe w urzędach skarbowych. Co ważne, to także jedna z procedur niezbędnych do zarejestrowania pojazdu z zagranicy. Koszt podatku od samochodu tego typu może być zdecydowanie wyższy, wobec czego jeszcze przed transakcją warto dokładnie go przeliczyć, aby uniknąć zaskoczenia i rozczarowania.

Ile wynosi podatek od zakupu auta?

Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% wartości samochodu. Co ważne: dotyczy to tylko pojazdów znajdujących się na terytorium polski. Jeżeli sprowadzamy auto z zagranicy, zapłacimy podatek akcyzowy w wysokości 3,1% wartości w przypadku pojazdów o pojemności silnika mniejszej od 2000 ccm oraz 18,6% w przypadku samochodów o większej pojemności silnika.

Kupno samochodu: podatek i terminy

Ważne jest nie tylko odprowadzenie podatku od kupna samochodu we właściwej kwocie, ale również dochowanie wskazanego terminu. Osoby kupujące pojazd od osoby prywatnej mają 14 dni od daty podpisania umowy na złożenie w urzędzie skarbowym druku PCC-3 lub PCC-3/A. Na jej podstawie wyliczany jest podatek od kupna auta. Co ważne: druki PCC można złożyć:

  • Osobiście: stawiając się w odpowiednim urzędzie skarbowym.
  • Listownie: wysyłając wypełnione formularze PCC-3 lub PCC-3/A listem poleconym.
  • Elektronicznie: korzystając w tym celu z platformy internetowej i interaktywnych formularzy.

Jeżeli podatek od kupna samochodu przybiera postać podatku akcyzowego, kupujący ma 30 dni na opłacenie go i złożenie deklaracji.

Wartość rynkowa a cena pojazdu

Pewnym problemem może okazać się również kwestia oszacowania samej wysokości podatku od kupna samochodu. Warto mieć świadomość, że urzędnicy naliczają go od wartości rynkowej pojazdu, ta natomiast nie zawsze musi odzwierciedlać cenę transakcyjną. Jeżeli zadeklarujemy kwotę znaczącą różniącą się od wartości widniejących w wykorzystywanych przez nich katalogach albo średnich cen przyjętych na danym rynku, mogą zakwestionować wycenę, a co za tym idzie również wysokość samego podatku. Jeżeli więc ta wynika np. z uszkodzeń czy ze złego stanu technicznego, należy to na wszelki wypadek udokumentować, wykonując np. zdjęcia. W przeciwnym razie fiskus może powołać biegłego rzeczoznawcę, który wyceni samochód. Jeżeli uzna, że zaniżyliśmy jego wartość, oprócz podatku konieczne będzie również opłacenie jego usług. Co ważne: urząd może przedstawić swoje zastrzeżenia w ciągu 5 lat od momentu podpisania umowy.

Co grozi za nieopłacanie PCC samochodu?

Zgłoszenie oraz zapłacenie podatku od zakupu samochodu to poważny obowiązek, którego nie należy lekceważyć. Zapominalstwo może zostać uznane za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. To, jak zostanie potraktowane, zależeć będzie od wysokości nieopłaconego zobowiązania: za przestępstwo uznaje się nieuiszczony podatek wyższy od pięciokrotności płacy minimalnej. Kara za wykroczenie również może być jednak bardzo wysoka i wynosić od 1/10 aż do 20-krotności płacy minimalnej. W 2020 roku będzie to więc od 245 aż do 49 000 zł. Nieco lepiej sytuacja prezentuje się, jeżeli zorientujemy się, że zapomnieliśmy uregulować tę kwestię i uprzedzimy urzędników (którzy mają aż 5 lat na dochodzenie roszczeń). Wówczas należy jak najszybciej złożyć formularz PCC-3, uregulować zaległy podatek wraz z odsetkami oraz przedstawić pismo uzasadniające zwłokę (tzw. czynny żal).

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-10-07

Minimalne wynagrodzenie 2020. Najniższa krajowa netto i brutto

Wysokość dochodów to jeden z najważniejszych bodźców skłaniających do podjęcia zatrudnienia. Jednocześnie te nie mogą być niższe od pensji minimalnej. Warto dowiedzieć się, ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto.

2020-10-07

Średnia krajowa: ile wynoszą średnie zarobki w Polsce?

Jednym ze wskaźników, pozwalających na ocenę zarobków i ich poziom na przestrzeni lat, jest przeciętne wynagrodzenie, czyli popularna średnia krajowa. Warto dowiedzieć się, jak jest ustalana oraz na co ma wpływ.

2020-09-29

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki

Własna działalność gospodarcza to marzenie bardzo wielu osób. Poważnym problemem może stać się jednak brak funduszy na start. Warto wówczas pomyśleć o kredycie dla nowych firm.

Koszty utrzymania dziecka. Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Rodzicielstwo to nie tylko olbrzymia odpowiedzialność, ale również spore wydatki. Aby dobrze przygotować się do tego zadania, warto więc przeanalizować, ile kosztuje wychowanie dziecka.

Bon turystyczny 500 plus. Dla kogo bon turystyczny?

Pandemia koronawirusa i idący w ślad za nią kryzys w sposób szczególny dotknęły branżę turystyczną. Jedną z propozycji rządu, która okaże się interesująca zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów, jest bon turystyczny 500 plus.

Intercyza: co to? Intercyza a długi

Widmo zadłużenia może spędzać sen z powiek, zwłaszcza jeżeli może dotyczyć majątku obojga małżonków. Warto dowiedzieć się, jak działa intercyza oraz w jakich sytuacjach okaże się skuteczna.

Kredyt konsumencki - kredyt konsumpcyjny a konsumencki. Różnice

Określenia kredyt konsumencki oraz kredyt konsumpcyjny brzmią bardzo podobnie. Jednak nie jest to to samo. Kto może zawrzeć umowę kredytu konsumenckiego oraz konsumpcyjnego, czego dotyczą oraz jakie są różnice?