Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Sam zakup pojazdu to jeszcze nie wszystko. Koszty eksploatacji samochodu również potrafią być bardzo wysokie, a wielu z nich nie uda się uniknąć. Warto przeanalizować je przed finalizacją transakcji.

Każdy właściciel czterech kółek doskonale wie, że koszty utrzymania samochodu potrafią pochłaniać znaczną część domowego budżetu. Oczywiście zależą jednak od wielu czynników, przede wszystkim konkretnego modelu, ale również liczby pokonywanych kilometrów, stażu za kierownicą czy zwyczajnego przypadku. O ile łatwo określić sumę przeznaczoną na zakup pojazdu, zdecydowanie trudniej oszacować późniejsze koszty. Warto jednak dobrze przygotować się do tego zadania, ponieważ to właśnie one zadecydują o wydatkach ponoszonych w dłuższym ujęciu czasowym. Ostatecznie dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup auta taniego w utrzymaniu. Wbrew pozorom znalezienie takich modeli wcale nie musi być trudne.

Koszty eksploatacji samochodu. Ile kosztuje utrzymanie samochodu? (fot. Iwona Olczyk / Pixabay)

Koszty utrzymania samochodu: wiele czynników

Podejmując decyzję o zakupie samochodu, rzadko kiedy zwracamy uwagę na czynnik, który może generować bardzo wysokie wydatki, czyli o kosztach jego utrzymania. Jest to jednak o tyle trudne zadanie, że części z nich nie da się po prostu przewidzieć. Pozostałe będą jednak stałe i – niestety – trzeba będzie je ponosić regularnie. Oczywiście największy wpływ będzie miał na nie samochód, który wybierzemy. Auto nowe, znajdujące się w okresie gwarancji, może generować niższe koszty niż auto używane. Z drugiej strony mały kilkuletni miejski samochód będzie zdecydowanie tańszy w utrzymaniu niż sportowy model prosto z salonu. Wbrew pozorom te czynniki odgrywają znaczną rolę nie tylko w spalaniu benzyny czy kosztach związanych z częściami i serwisem. Mają również duży wpływ na inne koszty. Do stałych należy zaliczyć:

  • Wykonanie okresowego badania technicznego.
  • Ubezpieczenie OC.
  • Inne ubezpieczenia (w przypadku kredytu samochodowego lub leasingu takie ubezpieczenia jak AC czy GAP mogą być obowiązkowe).

Poza tym znaczną część wydatków pochłoną koszty eksploatacji samochodu:

  • Naprawy i dodatkowe przeglądy.
  • Zużyte paliwo.
  • Wymiana opon.
  • Inne wydatki: zakup opon, myjnia, dokupienie wyposażenia, opłaty za autostrady, parkingi.

Szukasz dodatkowej gotówki? Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych na 5000 zł

Ile kosztuje utrzymanie samochodu? Polisa OC

Z pewnością jednym z największych obciążeń dla wielu kierowców jest konieczność wykupienia polisy OC. Wysokość rocznej składki zależy od wielu czynników, część z nich dotyczy kierowcy, inne bezpośrednio pojazdu podlegającego obowiązkowemu ubezpieczeniu:

  • Przysługujące kierowcy zniżki: ubezpieczyciele posługują się systemem zniżek i zwyżek. W dużym uproszczeniu pozwala on obniżyć koszt ubezpieczenia OC za każdy rok bezszkodowej jazdy, zwiększa go natomiast w przypadku wystąpienia szkody.
  • Staż kierowcy: nie jest żadną tajemnicą, że młodzi kierowcy płacą za OC najwięcej. Większość ubezpieczycieli mniej ufa kierowcom, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Dobrym sposobem na obniżenie składki jest w takim przypadku korzystanie z pojazdu wspólnie z bardziej doświadczonym użytkownikiem dróg.
  • Charakterystyka pojazdu: znaczny wpływ na wysokość OC będzie miał sam pojazd. Za typowy samochód miejski z niewielką pojemnością silnika zapłacimy zdecydowanie mniej niż za pojazd gwarantujący większe osiągi. Jeżeli szukasz auta taniego w utrzymaniu, warto rozglądać się więc za modelami zaliczanymi do standardowych modeli miejskich.

Chcąc obniżyć koszty OC, należy przede wszystkim regularnie weryfikować oferty różnych ubezpieczycieli. Wbrew pozorom nie zawsze propozycja aktualnego towarzystwa będzie tą najlepszą, a więc najtańszą. W tym celu warto posłużyć się porównywarką OC, która pozwoli szybko znaleźć największe oszczędności.

Koszty utrzymania samochodu: inne ubezpieczenia

Decydując się na kupno pojazdu, często korzystamy z kredytu samochodowego czy leasingu. Choć te rozwiązania mają niekwestionowane zalety, wiążą się również z dodatkowymi kosztami utrzymania samochodu. Do jednych z najważniejszych należy konieczność wykupienia polisy AC, a czasami również ubezpieczenia GAP, chroniącego przed spadkiem wartości pojazdu w czasie. Oczywiście dotyczy to wyłącznie wybranych grup kierowców, jednak w takich przypadkach stanie się istotnym kosztem, który trzeba będzie ponosić przez długi czas. Warto więc wziąć go pod uwagę, rozpatrując atrakcyjność konkretnej oferty.

Przegląd techniczny

Kolejnym kosztem utrzymania samochodu staje się obowiązkowy przegląd techniczny, pozwalający na dopuszczenie pojazdu do ruchu. Obliczenie, ile będzie kosztował, jest w tym przypadku zdecydowanie prostsze. Koszt kontroli technicznej pojazdu do 3,5 tony kosztuje 99 zł, w przypadku samochodów z instalacją LPG wzrasta natomiast do 162 zł. W pewien sposób premiowani są natomiast właściciele nowych samochodów. Pierwszy przegląd techniczny muszą zrobić dopiero po 3 latach, kolejny po 2, a następne będą odbywać się już w standardowym cyklu, czyli co rok.

Koszty eksploatacji samochodu: paliwo

Oczywiście jednym z największych kosztów eksploatacji samochodu będą wydatki związane z paliwem. Według badania „Polak w drodze - wydatki kierowców” przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank 71% z nas pokonuje rocznie nie więcej niż 20 tys. kilometrów. Tyle samo procent kierowców wydaje na paliwo nie więcej niż 500 zł miesięcznie, a największa grupa, bo 20% respondentów, mieści się w przedziale od 200 do 300 zł. Oczywiście na koszty paliwa podstawowy wpływ mają trzy czynniki: przebieg, spalanie konkretnego pojazdu oraz cena samego paliwa. Dlatego też poszukując auta taniego w utrzymaniu, należy zwracać uwagę przede wszystkim na ten czynnik. Ważny jest również typ paliwa: spore oszczędności daje LPG, diesel pozwoli natomiast na oszczędności na paliwie, ale może okazać się droższy w eksploatacji.

Przeglądy i naprawy

Do obowiązków każdego kierowcy należy utrzymanie pojazdu w odpowiednim stanie technicznym. Obowiązkowe przeglądy sprawdzają jedynie podstawowe aspekty, regularnie trzeba dokonywać również bardziej szczegółowych badań. W niektórych przypadkach jest to również związane z wymogami gwarancyjnymi, w tym tymi narzuconymi przez leasingodawcę czy kredytodawcę. Ich koszt to około 1000 zł. Oczywiście do rachunku doliczyć należy również ceny napraw. Te zależą od zużycia czy uszkodzenia konkretnych elementów oraz serwisu, któremu powierzymy samochód. Na tym elemencie można uzyskać spore oszczędności, jednak nie zawsze warto szukać ich za wszelką cenę. Fachowa obsługa to inwestycja w bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania.

Lista innych wydatków jest długa

Na właścicieli pojazdów czeka także zdecydowanie więcej wydatków. Myjnia to koszt kilkudziesięciu złotych, jednak ponoszony regularnie potrafi w skali roku urosnąć do całkiem sporej sumy. Trzeba będzie zaopatrzyć się również w płyn do spryskiwaczy, olej silnikowy (wraz z wymianą), płyn hamulcowy czy chłodniczy. Co kilka lat konieczne stanie się pogodzenie z dodatkowymi kosztami eksploatacji samochodu. Komplet opon kosztuje ok. 1500 zł, jednak regularnie wymieniać trzeba będzie zarówno zestaw letni, jak i zimowy. Do tego wszystkiego dochodzi również koszt wyeksploatowanych elementów, takich jak klocki hamulcowe czy tłumik.

Ile kosztuje utrzymanie samochodu? Szybkie podsumowanie

Jak widać, oszacowanie, ile kosztuje utrzymanie samochodu, jest bardzo trudne i zależne od wielu, nie zawsze możliwych do przewidzenia, czynników. Na pewno trzeba będzie się liczyć z pewnymi stałymi wydatkami. Koszt OC możemy przyjąć na poziomie 1000 zł, obowiązkowy przegląd będzie kosztował portfel dodatkowe 99 zł. Jeżeli dodamy do tego średnią kwotę 300 zł miesięcznie przeznaczaną na paliwo, okaże się, że zupełnie podstawowe koszty utrzymania samochodu wyniosą 4699 zł rocznie. Nie wliczyliśmy w nie jednak wielu czynników, więc wartość ta będzie zdecydowanie wyższa. Przykładowo: dodatkowy przegląd w autoryzowanym serwisie to kolejny 1000 zł, na myjnię i najważniejsze płyny wydamy w skali roku 250 zł, a ubezpieczenie AC podwoi koszt OC. Otrzymujemy w takim przypadku kwotę 6949 zł. Ostateczny wydatek zależeć będzie jednak od indywidualnych potrzeb i konkretnego samochodu.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-10-07

Minimalne wynagrodzenie 2020. Najniższa krajowa netto i brutto

Wysokość dochodów to jeden z najważniejszych bodźców skłaniających do podjęcia zatrudnienia. Jednocześnie te nie mogą być niższe od pensji minimalnej. Warto dowiedzieć się, ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto.

2020-10-07

Średnia krajowa: ile wynoszą średnie zarobki w Polsce?

Jednym ze wskaźników, pozwalających na ocenę zarobków i ich poziom na przestrzeni lat, jest przeciętne wynagrodzenie, czyli popularna średnia krajowa. Warto dowiedzieć się, jak jest ustalana oraz na co ma wpływ.

2020-09-29

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki

Własna działalność gospodarcza to marzenie bardzo wielu osób. Poważnym problemem może stać się jednak brak funduszy na start. Warto wówczas pomyśleć o kredycie dla nowych firm.

Koszty utrzymania dziecka. Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Rodzicielstwo to nie tylko olbrzymia odpowiedzialność, ale również spore wydatki. Aby dobrze przygotować się do tego zadania, warto więc przeanalizować, ile kosztuje wychowanie dziecka.

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Choć zaciągnięcie pożyczki nie należy do trudności, to banki udzielą ją po spełnieniu kilku warunków. Brak stałego dochodu może być w tej sytuacji kłopotliwy.

Ile kosztują studia? Koszt studiów w Polsce

Edukacja wyższa w Polsce nie musi wprawdzie wiązać się z koniecznością opłacania czesnego, jednak nie oznacza to, że koszt studiów jest niski. Warto dowiedzieć się, ile kosztują studia i przygotować się na wydatki.

Kredyt konsumencki - kredyt konsumpcyjny a konsumencki. Różnice

Określenia kredyt konsumencki oraz kredyt konsumpcyjny brzmią bardzo podobnie. Jednak nie jest to to samo. Kto może zawrzeć umowę kredytu konsumenckiego oraz konsumpcyjnego, czego dotyczą oraz jakie są różnice?