Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Zakup wymarzonego pojazdu to jeszcze nie wszystko. Na szczęśliwego nabywcę czeka sporo wydatków i formalności. Jednym z nich jest rejestracja samochodu. Koszt może być całkiem duży, zależy jednak od kilku czynników.

Niemal każda czynność w naszym życiu wiąże się z określonymi obowiązkami wobec państwa. Nie inaczej jest również z kupnem samochodu. Po sfinalizowaniu transakcji naszym podstawowym zadaniem będzie rejestracja pojazdu (w niektórych przypadkach nie powinniśmy również zapominać o podatku pcc). Koszty z nią związane zależeć będą od kilku czynników. Warto wkalkulować je w wydatki towarzyszące zakupowi i przygotować odpowiednią rezerwę w tym celu. Dotyczy to zwłaszcza kierowców, którzy są zainteresowani rejestracją samochodu z zagranicy: w takim przypadku wszystkie niezbędne formalności mogą okazać się naprawdę sporym wydatkiem.

Koszt rejestracji samochodu. Ile kosztuje przerejestrowanie auta? (fot. Shutterstock.com / )

Koszt rejestracji samochodu

Istnieją opłaty, które jesteśmy w stanie zredukować, część z nich jest jednak stała i nie mamy na nie żadnego wpływu. Właśnie taki scenariusz dotyczy kosztów rejestracji auta. Minimalne wydatki, na które musimy się przygotować niezależnie od tego, czy pojazd pochodzi z salonu czy kupowaliśmy go z drugiej ręki, prezentują się następująco:

 • Opłata za tablice rejestracyjne: 80 zł,
 • Opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego: 54 zł.
 • Opłata za nalepkę kontrolną: 18,50 zł.
 • Opłata za znaki legalizacyjne: 12,50 zł
 • Pozwolenie czasowe (na 30 dni poruszania się po drogach): 13,50 zł
 • Opłata ewidencyjna: 2 zł.

Łączny koszt rejestracji samochodu to 180,50 zł. Oczywiście jednak cały proces może być zarówno zdecydowanie droższy, jak i znacznie tańszy. Wszystko zależy jednak od szczegółowych przypadków lub indywidualnych preferencji.

Ile kosztuje przerejestrowanie auta z tego samego powiatu?

Podstawową oszczędność osiągniemy, jeżeli kupiliśmy używany pojazd od osoby, która jest zameldowana w tym samym powiecie. W takim przypadku nie będzie pobrana opłata za tablice rejestracyjne (będziemy mogli używać dalej tych samych „blach”), dodatkowo oszczędzimy również na znakach legislacyjnych, nalepkach kontrolnych i wydaniu dowodu rejestracyjnego. Uda nam się zachować prawie 100 zł. Ostateczny koszt rejestracji samochodu z tego samego powiatu wynosi 81 zł. Warto pamiętać, że obecnie trwają prace nad przypisaniem numeru tablic do konkretnego pojazdu niezależnie od miejsca zamieszkania właściciela. Póki co jest to jednak wyłącznie projekt, który jednak ma spore szanse na wejście w życie.

Kiedy koszt rejestracji auta wzrośnie?

W niektórych przypadkach musimy liczyć się z wyższym kosztem rejestracji samochodu, nawet jeżeli był on wcześniej rejestrowany w naszym kraju. Stanie się tak zwłaszcza, jeżeli nie przedłożymy w urzędzie karty pojazdu, która zgodnie z prawem musiała być wydana do każdego samochodu zarejestrowanego po 1 lipca 1999 roku. Czasami zdarza się jednak, że poprzedni sprzedający nie przekaże jej nam (ze względu np. na zagubienie dokumentu). Wówczas będziemy musieli liczyć się z dopłatą wynoszącą 75,50 zł. Drugim scenariuszem narażającym nas na dodatkowe koszty będzie brak możliwości osobistego odwiedzenia wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu gminy. W takim przypadku za udzielenie pełnomocnictwa innej osobie dopłacić będzie trzeba 17 zł. Największym kosztem rejestracji samochodu będzie jednak wybór indywidualnych tablic rejestracyjnych. Decydując się na samodzielny dobór liter i cyfr widniejących na blachach, musimy zapłacić 1000 zł zamiast standardowych 80.

Rejestracja samochodu z zagranicy: inne koszty

Na zupełnie inne wydatki musimy się nastawić, jeżeli będziemy samodzielnie rejestrować pojazd sprowadzony spoza terytorium Polski. W takim przypadku kieszeń obciążą nie tylko opłaty urzędowe, ale również koszty związane z przygotowaniem dokumentacji. Ile może kosztować np. rejestracja samochodu z Niemiec, a ile pojazdu pochodzącego spoza Unii Europejskiej?

 • Przygotowanie tłumaczenia dokumentów: aby dokonać rejestracji samochodu z zagranicy, konieczne będzie przetłumaczenie dokumentów pojazdu, wykonane i poświadczone przez tłumacza przysięgłego. Cena zależy od konkretnego przypadku, jednak zwykle tłumaczenie dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu to koszt ok. 120-150 zł, kolejne kilkadziesiąt złotych może kosztować nas tłumaczenie umowy sprzedaży lub faktury. W niektórych przypadkach możemy kupić auto bez dowodu rejestracyjnego. Prawo dopuszcza pewne wyjątki, jednak wówczas także musimy przedstawić odpowiednie dokumenty w przetłumaczonej postaci, co może wiązać się z jeszcze większymi kosztami.
 • Wykonanie przeglądu technicznego: jeżeli zakupiliśmy pojazd poza terenem Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Lichtensteinu lub nie posiada ważnego badania technicznego widniejącego w dowodzie rejestracyjnym, konieczne będzie przeprowadzenie takiego badania w kraju. Jego koszt to 98 zł dla samochodów osobowych.
 • Wydanie karty pojazdu: do kosztu rejestracji samochodu z zagranicy należy doliczyć również 75 zł na kartę pojazdu.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Niemiec? Do standardowych wydatków doliczyć musimy minimum 120 zł za usługi tłumacza i 75 zł za wydanie karty pojazdu, wobec czego cena rośnie do poziomu 375,50 zł. Jeżeli jednak wybierzemy auto spoza UE, kolejne 98 zł trzeba będzie wydać na przegląd techniczny, koszty urosną również, jeżeli potrzebne będzie tłumaczenie innych dokumentów. Do tego wszystkiego nie powinniśmy również zapominać o podatkach: w przypadku auta z UE zapłacić trzeba będzie akcyzę, jeżeli pojazd pochodzi spoza terytorium wspólnoty, należy go oclić.

Rejestracja pojazdu: co jest potrzebne?

Koszt rejestracji auta to nie wszystko. Musimy przygotować się jeszcze na spełnienie urzędowych wymogów. Tych jest całkiem sporo i również mogą wiązać się z dodatkowymi wydatkami. Warto jednak przygotować się do całej procedury i zebrać wszystkie niezbędne dokumenty, aby bezpośrednio przy urzędniczym okienku nic nie było w stanie nas zaskoczyć. Oto, czego będziemy potrzebować:

 • Wniosek o rejestrację pojazdu.
 • Dokument poświadczający własność pojazdu, np. umowa kupna, faktura.
 • Dowód rejestracyjny pojazdu.
 • Tablice rejestracyjne (jeżeli ulegną zmianie).
 • Dowód tożsamości.
 • Polisę OC (do wglądu urzędnika).

W przypadku rejestracji samochodu z zagranicy dodatkowo będziemy natomiast potrzebować potwierdzenia zapłaty akcyzy lub odprawy celnej. Co ważne: obowiązujące prawo nakłada na nas obowiązek przerejestrowania samochodu w ciągu 30 dni. Tyle samo będzie również obowiązywać pozwolenie czasowe, umożlwiające poruszanie się pojazdem po drogach w oczekiwaniu na „twardy” dowód rejestracyjny.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-06-05

Jak zapłacić mandat? Zapłata mandatu przez Internet

Otrzymanie mandatu karnego to niemiłe doświadczenie. Nie kończy jednak całej sprawy. Trzeba jeszcze dowiedzieć się, jak zapłacić mandat i uregulować zobowiązanie, aby uniknąć dalszych konsekwencji.

2020-06-03

Zakup samochodu: na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?

Zakup samochodu w wielu przypadkach staje się spełnieniem marzeń. Nie kończy jednak wcale procedur, przez które musi przejść nabywca. Warto dowiedzieć się, na co należy się przygotować.

2020-06-03

Przeniesienie kredytu do innego banku: jak to zrobić i kiedy się opłaca?

W wielu sytuacjach może okazać się, że przeniesienie kredytu do innego banku pozwoli na osiągnięcie wymiernych korzyści. Warto dowiedzieć się, jak to zrobić i kiedy jest to opłacalny krok.

Fundusz sprawiedliwości. Kto może liczyć na wsparcie?

Ofiary przestępstw mogą liczyć na różnego typu wsparcie ze strony państwa. Jedną ze sztandarowych propozycji jest fundusz sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Telefony dla seniora. Jaki smartfon dla seniora wybrać?

Osoby starsze często mają problemy z korzystaniem z możliwości, jakie dają nam nowe technologie. Znalezienie odpowiedniego telefonu dla seniora może znacznie ułatwić mu wiele codziennych czynności.

Udane wakacje w Polsce. Gdzie wybrać się na wczasy w Polsce?

Chociaż często nie doceniamy tego, co mamy na wyciągnięcie ręki, wakacje w Polsce mogą być naprawdę udane. Warto poznać ciekawe miejsca i atrakcje, które zapewnią odpowiedni wypoczynek.

Koszt rejestracji samochodu. Ile kosztuje przerejestrowanie auta?

Zakup wymarzonego pojazdu to jeszcze nie wszystko. Na szczęśliwego nabywcę czeka sporo wydatków i formalności. Jednym z nich jest rejestracja samochodu. Koszt może być całkiem duży, zależy jednak od kilku czynników.

Ikona informacji
poradniki