Osoby zainteresowane kupnem samochodu z drugiej ręki często niepokoją się o to, jak prezentowała się jego dotychczasowa historia. Ich wątpliwości budzi zwłaszcza przebieg, który ma znaczny wpływ na wartość pojazdu (warto przy okazji pamiętać, że zmiana stanu licznika jest od niedawna przestępstwem) oraz potencjalne wypadki, decydujące nie tylko o cenie, ale również o bezpieczeństwie. Zasada ograniczonego zaufania powinna obowiązywać nie tylko na drodze, ale również w trakcie poszukiwań wymarzonego środka transportu. Jednym z popularnych mitów dotyczących weryfikacji historii pojazdu jest natomiast to, że musi wiązać się z wysokimi kosztami. W rzeczywistości samo sprawdzenie VIN pozwoli na poznanie wielu faktów na jego temat. Do dyspozycji osób prywatnych pozostaje baza CEP, do której dostęp jest bezpłatny i niezwykle łatwy.
Sprawdzanie VIN za darmo: co będzie potrzebne?
W większości ogłoszeń sprzedawcy starają się, co w pełni naturalne, przedstawić same superlatywy sprzedawanego pojazdu. Siłą rzeczy zależy im także na ukryciu pewnych wad, które z perspektywy kupującego są niezwykle istotne. Warto mieć jednak świadomość, że w dzisiejszych czasach jest to bardzo trudne. Samo sprawdzenie VIN może dać dostęp do wielu cennych informacji. Co ważne: baza CEPIK VIN jest ogólnodostępna. Aby z niej skorzystać, wystarczy posiadać podstawowe dane pojazdu, takie jak:
- Numer rejestracyjny (znajdziemy go oczywiście zarówno na tablicach rejestracyjnych, jak i w dowodzie rejestracyjnym w komórce A).
- Numer VIN (znajduje się na tabliczce umieszczonej w samochodzie oraz w komórce E na dowodzie rejestracyjnym).
- Data pierwszej rejestracji (widnieje w komórce B na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego).
Powyższe dane należy wprowadzić w rządowym serwisie Historia Pojazdu oraz przejść dalej, klikając w przycisk „Sprawdź pojazd”.
Historia pojazdu: co daje sprawdzenie VIN?
Jeżeli informacje będą prawidłowe, zostanie wygenerowany raport na temat samochodu czy motocykla. Ten dzieli się na trzy części: podstawowe informacje na temat auta, oś czasu, przedstawiającą w czytelny sposób całą historię pojazdu oraz dane zagraniczne. W historii pojazdu po VIN widnieje między innymi:
- Rok produkcji.
- Pojemność i moc silnika.
- Typ paliwa.
- Emisję CO2.
- Liczbę miejsc w pojeździe.
- Świadectwo homologacji.
- Statut rejestracyjny samochodu.
- Ważność polisy OC.
- Informację o tym, czy pojazd nie został skradziony.
W sekcji „Oś czasu” znajdziemy natomiast pogrupowane chronologicznie dane, takie jak:
- Data pierwszej rejestracji, wraz z podstawowymi danymi na temat właściciela (dowiemy się m.in. czy była to osoba fizyczna czy firma oraz województwo, w którym miała miejsce rejestracja.
- Datę wydania karty pojazdu.
- Zmiany właścicieli oraz przerejestrowania pojazdu.
- Przechodzenie kolejnych badań technicznych, wraz z ich datą oraz dodatkowymi informacjami.
- Stan licznika (od 2014 roku). Ten jest odnotowywany np. w trakcie kolejnych badań technicznych oraz kontroli policyjnych (w tym drugim przypadku od 2020 roku).
- Istotne informacje na temat stanu technicznego pojazdu: sprawdzanie VIN może np. pozwolić nam na dotarcie do zapisów o szkodzie całkowitej lub szkodzie istotnej.
- Informacje o kradzieży pojazdu.
- Informacje o wyrejestrowaniu pojazdu.
Szukasz środków na zakup samochodu? Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych na 10000 zł
Darmowy raport VIN ustrzeże przed błędem
Proste i szybkie sprawdzenie VIN może ustrzec nas przed wieloma problemami, w tym:
- Kupnem samochodu kradzionego: jedną z podstawowych informacji widniejących w systemie jest ta dotycząca kradzieży pojazdu.
- Kupno samochodu niesprawnego technicznie: uszkodzenia, które miały miejsce, albo brak ważnych badań technicznych mogą być dużym utrudnieniem, a zwłaszcza wpływać na cenę pojazdu oraz bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki sprawdzeniu VIN możliwe stanie się ich wykrycie.
- Kupno samochodu bez ważnej polisy OC: brak OC wiąże się ze znacznym ryzykiem zapłacenia kary do UFG. Warto więc mieć wiedzę na ten temat i przygotować się na tę ewentualność.
- Błędny stan licznika: niektórzy nieuczciwi sprzedawcy zmieniają stan licznika, aby zwiększyć atrakcyjność oferty. Dzięki sprawdzeniu VIN w portalu Historia Pojazdu przekonamy się, ile naprawdę wynosi.
Historia pojazdu z Niemiec
O ile poznanie historii pojazdu zarejestrowanego w Polsce – co już udowodniliśmy – jest niezwykle proste, popularne mity dotyczą dodatkowych utrudnień, z jakimi miałoby się wiązać sprawdzanie VIN auta z zagranicy. Wiele osób jest przy tym zainteresowanych zwłaszcza kupnem samochodu używanego z Niemiec. Warto mieć świadomość, że od niedawna serwis historia pojazdu umożliwia przejrzenie danych pojazdu również w takim scenariuszu. Na tym nie wyczerpuje się również liczba krajów. W bazie figurują m.in. samochody z Francji, Litwy, Łotwy, Estonii i Słowenii, a urzędnicy szacują, że rozwiązanie sprawdzi się w przypadku 80% pojazdów sprowadzanych do naszego kraju. Oprócz standardowych informacji znajdziemy tam również zgłoszenia przeprowadzanych przez producenta działań serwisowych i naprawczych czy niedopuszczeniach do ruchu.
Jak sfinansować zakup samochodu używanego?
Kiedy już znajdziemy wymarzoną ofertę i dzięki sprawdzeniu VIN zapoznamy się z historią pojazdu, należy podjąć decyzję dotyczącą sposobu finansowania zakupu. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią kwotą gotówki, warto zastanowić się nad wzięciem kredytu samochodowego lub kredytu gotówkowego. W tym pierwszym przypadku zwykle jednak nie uda się uzyskać środków na zakup aut starszych niż 5 lat. W drugim możemy pozyskaną gotówkę przekazać na dowolny cel. Najczęściej będzie się to wiązało także ze zdecydowanie mniej rozbudowanymi formalnościami oraz szybszym procedowaniem wniosku. Warto skorzystać z rankingu kredytów gotówkowych i przekonać się, która opcja jest najlepsza.