SMART > Poradniki > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie Assistance. Na czym polega i kiedy warto o nie zadbać?

Ubezpieczenie Assistance. Na czym polega i kiedy warto o nie zadbać?

Na drodze może przytrafić się wiele sytuacji. Wypadek, a nawet niewinna stłuczka czy awaria mogą zakończyć się sporymi problemami. Wówczas docenimy działanie ubezpieczenia Assistance.

Ubezpieczenie Assistance. Na czym polega i kiedy warto o nie zadbać?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Scenariuszy jest wiele: auto, które do tej pory nie sprawiało żadnych problemów, nagle stanęło na środku drogi i próby jego naprawy nie przynoszą żadnych rezultatów. Błahostka w postaci przebitej opony potrafi zamienić się w przeszkodę nie do przejścia, jeżeli w bagażniku nie znajduje się właściwy zamiennik. Samochód może unieruchomić też stłuczka czy zdecydowanie poważniejszy wypadek. Tych natomiast – według oficjalnych danych policji – przytrafia się naprawdę sporo. Tylko w 2019 roku służby miały do czynienia z 30 288 wypadkami, w których ucierpiały osoby, oraz aż 455 454 kolizji. Ich rzeczywista liczba może być natomiast zdecydowanie wyższa. W takiej sytuacji często okazuje się, że jesteśmy zdani sami na siebie i musimy skorzystać z kosztownej pomocy niezależnych firm. Może być jednak inaczej, jeżeli w porę zadbamy o Assistance, czyli dobrowolne ubezpieczenie, które oferuje zdecydowanie większy zakres ochrony.

Assistance – na czym polega?

Ubezpieczenie Assistance, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na wsparciu ubezpieczonego w kryzysowych sytuacjach. Choć zwykle łączymy je bezpośrednio z kwestią użytkowania pojazdów, można skorzystać z niego również w życiu prywatnym, dzięki czemu zyskamy dostęp np. do pomocy fachowców czy medyków. Assistance zajmuje jednak szczególną pozycję w gamie ubezpieczeń komunikacyjnych. Nie jest wprawdzie obowiązkowe, jednak bardzo często stanowi dodatek do OC lub pakietu OC/AC. Jego zadaniem jest ochrona przed wieloma sytuacjami, które na drodze są niemal codziennością. Ubezpieczenie Assistance umożliwia m.in.:

  • Holowanie uszkodzonego lub niesprawnego pojazdu.
  • Pomoc techniczną.
  • Wymianę koła.
  • Dostarczenie paliwa.
  • Naprawę pojazdu na drodze.
  • Odpalenie pojazdu z niesprawnym akumulatorem.
  • Otwarcie pojazdu w przypadku zatrzaśnięcia lub zgubienia kluczyków.
  • Przewiezienie kierowcy do miejsca zamieszkania.

Oczywiście to nie koniec możliwości oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe. Niektóre produkty umożliwiają dostęp do zdecydowanie bardziej rozbudowanych opcji, zakładających m.in. udostępnienie samochodu zastępczego, zakwaterowanie ubezpieczonego i jego rodziny w hotelu czy kompleksową naprawę pojazdu.

Jaki pakiet Assistance wybrać?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że zakres ochrony Assistance praktycznie w każdym przypadku się od siebie różni. Często kupując obowiązkowe ubezpieczenie OC, w formie gratisu otrzymujemy podstawowe Assistance, zakładające np. holowanie w przypadku awarii. Wówczas jednak ubezpieczyciele wprowadzają znaczne limity. Te odnoszą się zarówno do odległości od miejsca zamieszkania (w niektórych przypadkach holowanie będzie możliwe jedynie w promieniu kilkudziesięciu kilometrów) jak i charakteru zdarzenia drogowego – o ile więc będziemy mogli liczyć na wsparcie w przypadku popsucia się samochodu, ubezpieczenie Assistance może nie pokrywać takiej samej usługi, jeżeli jej przyczyną będzie wypadek.

Liczą się warunki umowy

Wybierając rozszerzony pakiet Assistance, ochrona będzie zdecydowanie szersza. Każdorazowo należy jednak zwracać uwagę na konkretne warunki proponowane przez ubezpieczyciela. Czasami stosunkowo niewielka dopłata umożliwi dostęp do zdecydowanie bardziej rozbudowanych możliwości. Nawet w zdecydowanie droższych produktach nie zawsze standardem jest chociażby holowanie samochodu na terenie całego kraju czy możliwość skorzystania z auta zastępczego lub otrzymania błyskawicznej pomocy technicznej. Warunki trzeba więc skrupulatnie weryfikować.

Assistance w podróży

Oczywiście najwięcej korzyści z tytułu ubezpieczenia Assistance odniosą kierowcy, którzy często podróżują. O ile zwykle jesteśmy w stanie poradzić sobie z kryzysami, które mają miejsce w pobliżu miejsca naszego zamieszkania, zdecydowanie większe problemy i koszty mogą wiązać się z wypadkiem lub awarią w innym miejscu, zwłaszcza poza granicami kraju. Assistance w Europie i ościennych krajach jest obecne w ofercie wielu polskich ubezpieczycieli, a koszty z tego tytułu mogą okazać się zdecydowanie niższe niż te, które poniesiemy, jeżeli nie posiadamy takiej polisy, a będziemy zmuszeni np. do skorzystania z holowania czy kosztownych napraw. Poza tym ich zorganizowanie samo w sobie może okazać się sporym problemem. Assistance w podróży daje przy tym dostęp do wsparcia ubezpieczyciela, więc dobrze dobrany pakiet może okazać się nieocenionym wsparciem w bardzo trudnych chwilach.

Czy warto skorzystać z Assistance?

Często poszukując oszczędności na ubezpieczeniach komunikacyjnych, rezygnujemy z dodatkowych opcji, takich jak Assistance czy NNW. Niestety równie często żałujemy przy tym, kiedy kryzysowa sytuacja staje się faktem. Praktycznie w każdym przypadku zapłacimy bowiem więcej, niż rwynosi oczna stawka ubezpieczenia. Samo holowanie może kosztować kilkaset złotych, jeszcze droższa okaże się natomiast próba naprawy pojazdu w trasie, nie wspominając o zapewnieniu samochodu zastępczego. Oczywiście wpływ na koszty będzie miała przede wszystkim odległość od punktu docelowego, a jeszcze droższe okaże się to za granicami Polski: straty z tego tytułu można liczyć w tysiącach złotych. Warto więc zadbać o tę kwestię i dobrać przynajmniej minimalny zakres ubezpieczenia Assistance. Zwykle nie będzie wiązało się to z większymi kosztami, a zapewni zdecydowanie większy komfort podróży.

W pakiecie korzystniej

Najlepszym pomysłem stanie się wykupienie ubezpieczenia Assistance w pakiecie z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi, w tym OC, AC oraz NNW. Korzystanie z oferty łączonej przekłada się pozytywnie zarówno na warunki finansowe, jak i zakres ochrony. Odpowiednie skomponowanie pakietu polis pozwoli na zabezpieczenie się przed niemal wszystkimi kryzysami, które mogą spotkać nas na drodze. Jednocześnie może okazać się również, że będzie to całkiem korzystne finansowo, zwłaszcza w sytuacji, w której będziemy musieli skorzystać z rozwiązań oferowanych w ramach polisy ubezpieczenia Assistance.

Dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne

Poradniki