Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Ubezpieczenie OC kojarzy nam się z ochroną trwającą przez okrągły rok. Przepisy jednocześnie w niektórych przypadkach pozwalają na posiadanie OC krótkoterminowego, w tym OC na miesiąc.

Prawo dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych jest jasne: wszystkie pojazdy poruszające się po drogach muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC, chroniące przed odpowiedzialnością za spowodowane przez nas szkody. Zlekceważenie tego obowiązku wiąże się natomiast z wysokimi karami nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Z punktu widzenia wielu kierowców obecnie obowiązujące przepisy nie są jednak wystarczająco elastyczne: samochód musi być bowiem ubezpieczony przez cały czas, nawet wtedy, kiedy z niego nie korzystamy. Nie może więc dziwić spore zainteresowanie OC krótkoterminowym, które obowiązuje w wybranym okresie. Choć tego typu produkt jest dostępny, przepisy wyraźnie regulują kto i na jakich zasadach może z niego korzystać.

OC krótkoterminowe. Kiedy można wykupić OC na miesiąc? (fot. Shutterstock.com / )

OC krótkoterminowe: na czym polega?

Ubezpieczenie OC na miesiąc czy tak zwane ubezpieczenie komisowe nie różni się pod względem zakresu ochrony od tego, które standardowo wykupujemy na okrągły rok. Oznacza to, że możemy legalnie poruszać się po drogach publicznych, a w przypadku stłuczki lub innego zdarzenia, które mogłoby wiązać się z naszą odpowiedzialnością, nie musimy obawiać się, że czekają nas z tego tytułu nieprzyjemności. Podstawowa różnica dotyczy przede wszystkim okresu obowiązywania umowy. Ubezpieczenie OC na miesiąc nie jest także dostępne dla wszystkich kierowców. Można korzystać z niego na określonych warunkach, a obowiązujące przepisy sprawiają, że nie może stać się sposobem na regularne oszczędności. Jednocześnie jednak warto wiedzieć, kiedy ubezpieczenie krótkoterminowe się sprawdzi i jak świadomie korzystać z tego rozwiązania.

OC na miesiąc: dla kogo jest przewidziane?

Reguły dotyczące ubezpieczenia krótkoterminowego ustalono w art. 27 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Stanowi on, że okres jego obowiązywania musi wynosić nie mniej niż miesiąc, a korzystać z tego rozwiązania mogą właściciele pojazdów:

  • Zarejestrowanych na stałe w przypadki podmiotów prowadzących działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych.
  • Zarejestrowanych czasowo (okres obowiązywania OC nie może być krótszy od okresu rejestracji).
  • Zarejestrowanych za granicą.
  • Pojazdów wolnobieżnych (w takim przypadku okres ubezpieczenie krótkoterminowego musi wynosić przynajmniej 3 miesiące).
  • Pojazdów historycznych.

Ubezpieczenie komisowe

Jednym z najpopularniejszych wariantów OC krótkoterminowego jest ubezpieczenie komisowe, z którym spotykają się często osoby kupujące pojazd z drugiej ręki w komisach samochodowych. Ich właściciele często korzystają z tej opcji, kiedy nabyli pojazd np. za granicą. Z drugiej strony warto mieć świadomość, że właścicielami wielu samochodów oferowanych do sprzedaży wciąż są osoby prywatne, które korzystają jedynie z pośrednictwa komisu. Wówczas zamiast OC komisowego nowy nabywca przejmie polisę po poprzednim właścicielu: w takim przypadku okres ochrony będzie zależny od czasu trwania jego umowy. Konieczne stanie się również uregulowanie podatku od kupna samochodu.

Nie tylko na miesiąc

Ubezpieczenia komisowe oczywiście często są wykupowane na okres dłuższy od miesiąca. Towarzystwa Ubezpieczeniowe podchodzą do tego rozwiązania jednak nieco inaczej niż do standardowego ubezpieczenia OC, wobec czego przedsiębiorcom zajmującym się sprzedażą pojazdów mechanicznych po prostu się to opłaca. Nabywca powinien jednak pamiętać, że OC krótkoterminowe nie ulega automatycznemu przedłużeniu. Należy więc zatroszczyć się o to, aby nie nastąpiła przerwa w obowiązywaniu umowy ubezpieczeniowej, ponieważ grozi to wysokimi karami UFG.

Ubezpieczenie 30 dniowe a rejestracja czasowa

Oprócz tego prawo dopuszcza również zastosowanie OC krótkoterminowego w przypadku pojazdów zarejestrowanych czasowo. To rozwiązanie pozwalające na uzyskanie sporych oszczędności np. wtedy, kiedy chcemy wywieźć pojazd za granicę czy wykonać badanie techniczne, badania homologacyjne lub naprawę samochodu bez konieczności korzystania z usług pomocy drogowej. W takim przypadku jednak również ubezpieczenie krótkoterminowe musi obejmować przynajmniej okres jednego miesiąca. Podobna zasada dotyczy samochodów zarejestrowanych za granicą, przywożonych do Polski w celu dalszego użytkowania.

Pojazdy historyczne a OC krótkoterminowe

Przepisy w sposób szczególny odnoszą się również do pojazdów historycznych, a więc takich, które są pojazdami zabytkowymi, liczą sobie co najmniej 40 lat lub 25, o ile rzeczoznawca samochodowy uznał je za szczególnie ważne dla historii motoryzacji. Art. 23 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych stanowi jednak, że samochód tego typu musi posiadać ważne OC w momencie, gdy bierze udział w ruchu drogowym – w pozostałym czasie nie ma takiego wymogu. Wykupienie polisy na cały rok nie jest wówczas konieczne – można zastosować OC krótkoterminowe na okres wynoszący przynajmniej jeden miesiąc.

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2020-08-25

Ubezpieczenia psa lub kota: jak wybrać ubezpieczenie zwierząt?

Domowy pupil dla większości z nas jest jak członek rodziny. Warto objąć go więc dodatkową opieką ubezpieczeniową. Będzie to możliwe także dzięki ubezpieczeniom nieruchomości.

2020-08-20

Prywatne ubezpieczenie medyczne. Co obejmuje ubezpieczenie prywatne?

Mamy sporo powodów do narzekań na służbę zdrowia. Jednym z nich są przedłużające się kolejki i trudny dostęp do specjalistów. W wielu sytuacjach pomocne może okazać się prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

2020-08-17

Jak obliczyć emeryturę? Wysokość emerytury, na którą możesz liczyć

Dla wielu z nas emerytura to odległa perspektywa, a odkładanie na nią wiecznie odkładamy w czasie. Warto poznać szacowaną wysokość emerytury jak najwcześniej, aby w porę podjąć odpowiednie działania.

Ubezpieczenie NNW. Czym jest? Co obejmuje NNW?

W szerokiej gamie ubezpieczeń szczególne miejsce zajmuje NNW. Często występuje również w charakterze dodatku do podstawowej polisy. Warto dowiedzieć się, jak działa i czy warto z niego skorzystać.

OC w życiu prywatnym: na czym polega i kiedy warto je kupić?

Chociaż OC kojarzy nam się głównie z ubezpieczeniem komunikacyjnym, w rzeczywistości może dotyczyć również innych kwestii. Warto zainteresować się ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym.

Podwójne OC: wypowiedzenie podwójnego OC

Koszty związane z ubezpieczeniem OC potrafią zaskoczyć. Warto mieć jednak świadomość, że w niektórych przypadkach możemy mieć do czynienia z podwójnym OC, to oznacza z kolei dodatkowe wydatki.

Ubezpieczenie na życie. Przed czym chroni polisa na życie?

Śmierć to olbrzymia tragedia, która często wydarza się nieoczekiwanie. Obawiamy się przy tym, jak po naszym odejściu poradzą sobie najbliższe nam osoby. Dobrym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia na życie.