Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Zarówno kupno, jak i sprzedaż samochodu wiążą się z dodatkowymi obowiązkami, w których natłoku łatwo się pogubić. Warto zastanowić się, co stanie się wówczas z polisą OC. Błąd może być kosztowny.

Już sam etap poszukiwania odpowiedniego pojazdu albo kupca, który zdecyduje się na skorzystanie z naszej oferty, jest bardzo trudny i często wiąże się ze znacznymi problemami. Kiedy dochodzi do podpisania umowy, czujemy więc poczucie ulgi, ale należy mieć świadomość, że to jeszcze nie koniec czekających nas obowiązków. Część z nich będzie miała naturę urzędową lub podatkową inne będą natomiast związane z obowiązkowym ubezpieczeniem. Tymczasem w tym zakresie często zamiast stawiać na fakty, bazujemy na mitach lub utrwalonych w społeczeństwie przekonaniach. Może się to okazać kosztowne i ryzykowne. Warto dowiedzieć się, z czym wiąże się zmiana właściciela pojazdu oraz jakie kroki należy podjąć.

Kupno lub sprzedaż samochodu a OC: co należy zrobić? (fot. Shutterstock.com / )

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie

Zgodnie z obowiązującym prawem, aby poruszać się legalnie po drogach, należy posiadać polisę OC. Ta – choć jest bezpośrednio powiązana z konkretnym kierowcą – jest przypisana także do samochodu czy motocykla. Mówi o tym wyraźnie art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: „W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy”. Wobec tego w przypadku zmiany właściciela pojazdu kupujący przejmuje również polisę OC po sprzedającym. Wiąże się to z koniecznością przekazania kupującemu dokumentów poświadczających posiadanie takiej polisy.

Z punktu widzenia TU: sprzedaż samochodu a OC

Ważnym obowiązkiem sprzedającego, o którym często niestety zapominamy, jest również poinformowanie o transakcji zakładu ubezpieczeń. Zgodnie z przepisami mamy na to 14 dni. W przeciwnym przypadku od okresu sprzedaży do formalnego poinformowania o tym fakcie ubezpieczyciela ryzykujemy poniesieniem dodatkowych kosztów. Te mogą być związane np. z koniecznością opłacenia kolejnej raty za polisę, o ile zdecydowaliśmy się na taki model płatności. Poza tym z punktu widzenia TU nadal będziemy właścicielem pojazdu, co może wiązać się ze zdecydowanie poważniejszymi konsekwencjami. Łatwo wyobrazić sobie chociażby sytuację, w której nowy właściciel powoduje kolizję i zbiega z miejsca zdarzenia: wówczas ryzykujemy udziałem w postępowaniu, którego stroną faktycznie nie jesteśmy, i koniecznością dowiedzenia niewinności.

Sprzedaż auta a oc i zwrot składek

Sprzedając pojazd w niektórych okolicznościach możemy również domagać się zwrotu składki OC za niewykorzystany okres. Nie stanie się tak, jeżeli kupujący postanowił nadal korzystać z dotychczasowej polisy. Jeżeli jednak doszedł do wniosku, że korzystniejszą opcją stanie się wypowiedzenie umowy OC, poprzedniemu właścicielowi przysługiwało będzie prawo do otrzymania części poniesionych kosztów. Stracimy je jednak, jeśli w okresie pomiędzy sprzedażą pojazdu a wypowiedzeniem umowy doszło do kolizji z winy aktualnego posiadacza samochodu. Warto mieć więc na uwadze, że nie zawsze mamy na ten czynnik wpływ.

Kupno samochodu a OC: o czym musi wiedzieć kupujący?

Jeszcze większa odpowiedzialność w przypadku takiej transakcji ciąży jednak na kupującym. Jednym z jego najważniejszych obowiązków stanie się sprawdzenie, czy nabywany pojazd na pewno posiada polisę odpowiedzialności cywilnej. Na szczęście można zrobić to w łatwy sposób, korzystając z portalu UFG, a więc organu odpowiedzialnego za monitorowanie i egzekwowanie obowiązku ubezpieczeniowego. Warto mieć świadomość, że brak wiedzy o fakcie niewywiązywania się z niego przez poprzedniego właściciela nie jest jakimkolwiek argumentem. Podpunkt 3 artykułu 41 przywołanej ustawy wyraźnie określa, że „nabywca jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu nabycia pojazdu mechanicznego”. W związku z tym, jeżeli przeoczymy ten fakt, mogą czekać nas wysokie kary.

Kara za brak OC

Zmiana właściciela pojazdu może okazać się zupełnie nieoczekiwanie dużym problemem. Niewywiązanie się ze wskazanego obowiązku wiąże się bowiem z bardzo dużymi kosztami. Kara za brak OC samochodu osobowego powyżej 14 dni wynosi aż 5200 zł. Jeżeli zorientujemy się nieco wcześniej i zawrzemy umowę pomiędzy 4 a 14 dniem, zmniejszy się o połowę, do poziomu 2600 zł. Nawet drobne opóźnienie, krótsze od 4 dni, oznacza jednak spory wydatek. W tym przypadku kara UFG wyniesie 1040 zł. Sposób na jej uniknięcie jest jednak bardzo prosty: aby nie martwić się o możliwe kary, należy ubezpieczyć pojazd jeszcze w dniu zakupu. Przed dokonaniem transakcji trzeba więc dowiedzieć się, czy sprzedający właściwie wywiązywał się ze swojego obowiązku.

Zmiana właściciela pojazdu: co zrobić z polisą?

Chociaż zgodnie z przytoczonym tekstem ustawy ubezpieczenie pojazdu przechodzi na nowego właściciela, nie zawsze będzie to najkorzystniejsze rozwiązanie. W podpunkcie drugim ustawodawca precyzuje, że w przypadku niewypowiedzenia umowy ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składek. Oznacza to, że jeżeli np. poprzedni właściciel dysponował dużą liczbą zniżek za bezszkodową jazdę, a nowy nabywca jest młodym kierowcą, który nie wypracował sobie jeszcze takiej pozycji, a na dodatek musi płacić zwyżki ze względu na wiek, TU może domagać się dopłaty do już raz opłaconej składki. W związku z tym nie zawsze „przejęcie ubezpieczenia” będzie krokiem najkorzystniejszym. W takim przypadku dużo korzystniejsze może okazać się skorzystanie z kalkulatora OC, wybranie najtańszej opcji, wykupienie polisy oraz wypowiedzenie umowy OC w Towarzystwie, z którego usług korzystał poprzedni właściciel.


2020-08-25

Ubezpieczenia psa lub kota: jak wybrać ubezpieczenie zwierząt?

Domowy pupil dla większości z nas jest jak członek rodziny. Warto objąć go więc dodatkową opieką ubezpieczeniową. Będzie to możliwe także dzięki ubezpieczeniom nieruchomości.

2020-08-20

Prywatne ubezpieczenie medyczne. Co obejmuje ubezpieczenie prywatne?

Mamy sporo powodów do narzekań na służbę zdrowia. Jednym z nich są przedłużające się kolejki i trudny dostęp do specjalistów. W wielu sytuacjach pomocne może okazać się prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

2020-08-17

Jak obliczyć emeryturę? Wysokość emerytury, na którą możesz liczyć

Dla wielu z nas emerytura to odległa perspektywa, a odkładanie na nią wiecznie odkładamy w czasie. Warto poznać szacowaną wysokość emerytury jak najwcześniej, aby w porę podjąć odpowiednie działania.

OC krótkoterminowe. Kiedy można wykupić OC na miesiąc?

Ubezpieczenie OC kojarzy nam się z ochroną trwającą przez okrągły rok. Przepisy jednocześnie w niektórych przypadkach pozwalają na posiadanie OC krótkoterminowego, w tym OC na miesiąc.

Ubezpieczenie Assistance. Na czym polega i kiedy warto o nie zadbać?

Na drodze może przytrafić się wiele sytuacji. Wypadek, a nawet niewinna stłuczka czy awaria mogą zakończyć się sporymi problemami. Wówczas docenimy działanie ubezpieczenia Assistance.

Ubezpieczenie w góry: jakie wybrać? Ubezpieczenie w Tatrach słowackich

Wycieczki górskie cieszą się olbrzymią popularnością. Niestety często na pomoc nieroztropnym turystom muszą przychodzić ratownicy. W niektórych przypadkach może być to kosztowne.

Podwójne OC: wypowiedzenie podwójnego OC

Koszty związane z ubezpieczeniem OC potrafią zaskoczyć. Warto mieć jednak świadomość, że w niektórych przypadkach możemy mieć do czynienia z podwójnym OC, to oznacza z kolei dodatkowe wydatki.