Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Koszty związane z ubezpieczeniem OC potrafią zaskoczyć. Warto mieć jednak świadomość, że w niektórych przypadkach możemy mieć do czynienia z podwójnym OC, to oznacza z kolei dodatkowe wydatki.

Większość kierowców odnosi się do kwestii obowiązkowego ubezpieczenia z pewną rezerwą. Nie ma się czemu dziwić: bardzo często to spory wydatek, którego cena na dodatek potrafi skokowo rosnąć, zwłaszcza jeżeli kierowca nie może pochwalić się wysokimi zniżkami lub nie ma zbyt dużego doświadczenia za kierownicą. Zwykle polisą zaczynamy interesować się dopiero w okresie, kiedy okres ochrony zbliża się ku końcowi. Bardzo dobrą praktyką jest wówczas poszukiwanie nowego produktu, który może przynieść nam spore oszczędności. Formalności są bardzo proste i zabierają zaledwie kilka minut. Z drugiej strony niedopełnienie niektórych z nich może wiązać się z dodatkowym kosztem z tytułu podwójnego ubezpieczenia OC. Warto więc poznać nasze prawa i obowiązki i dowiedzieć się, w jaki sposób zyskać pewność, ze unikniemy dodatkowych wydatków.

Podwójne OC: wypowiedzenie podwójnego OC (fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Ubezpieczenie OC to obowiązek kierowcy

Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC to ważny obowiązek każdego kierowcy. Reguluje go ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wyraźnie wskazuje ona z jednej strony na zakres ubezpieczenia, z drugiej na wysokie kary, które grożą za jego nieposiadanie. Te mogą bardzo uderzyć po kieszeni. Podstawowa kara UFG dla właścicieli samochodów osobowych wynosi 5200 zł, mniej zapłacimy, jeżeli wykupimy OC w ciągu 4 do 14 dni (2600 zł), bolesne okaże się nawet drobne spóźnienie – brak OC do 3 dni to koszt 1040 zł. Najlepszym rozwiązaniem jest wobec tego terminowe opłacanie składek oraz wybieranie najkorzystniejszej opcji. Z drugiej strony: nieuwaga może skutkować podwójnym ubezpieczeniem OC danego pojazdu. Choć nie jest to oczywiście nielegalne, może oznaczać dodatkowe koszty.

Podwójne OC: kiedy może mieć miejsce?

Wbrew pozorom wystąpienie podwójnego OC wcale nie należy do rzadkości. Istnieje kilka realnych scenariuszy, w których możemy mieć z nim do czynienia:

  • Kupno samochodu z drugiej ręki: zgodnie z prawem kupując samochód przejmujemy również samo ubezpieczenie OC. Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę, wobec czego może się zdarzyć, że kupujący wykupi polisę na pojazd, który już ją posiada. Będzie miało wówczas miejsce podwójne OC. Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że jeżeli poprzedni właściciel nie ubezpieczył samochodu, nie zwalnia nas to od odpowiedzialności za jego brak. Przed transakcją warto więc sprawdzić status na stronie UFG.
  • Brak wypowiedzenia umowy: znalezienie korzystnego OC jest bardzo proste dzięki kalkulatorowi OC/AC. Formalności zajmują zaledwie parę minut, jednak wcale nie kończą się na dokonaniu płatności. Polisa OC zostanie automatycznie przedłużona u dotychczasowego ubezpieczyciela, wobec czego – jeżeli nie złożymy wypowiedzenia umowy ubezpieczenia – pojawi się podwójne OC.
  • Braki formalne lub niedostarczenie wypowiedzenia: nawet jeżeli zadbaliśmy o dostarczenie wypowiedzenia umowy TU, z którego usług korzystaliśmy, wciąż może zdarzyć się tak, że to będzie nieskuteczne. Może przy tym wystąpić kilka scenariuszy: coraz częściej wypowiedzenie można wysłać mailem, jednak technologia bywa zawodna i oddział może nie otrzymać naszej wiadomości. Z drugiej strony problemy mogą wynikać z problemów formalnych: np. z braku podpisu albo błędów w treści. W takim przypadku podwójne ubezpieczenie OC także jest jak najbardziej realne.

Co zrobić z podwójnym ubezpieczeniem OC?

Choć wydaje się, że podwójne OC to spory problem, nie ma powodów do obaw. Taką polisę możemy skutecznie wypowiedzieć. Będzie to jednak wiązało się z dodatkowymi kosztami. Te zależeć będą natomiast od tego, kiedy zorientujemy się, że doszło do takiej sytuacji. Niestety bardzo często uświadamiamy to sobie dopiero wtedy, kiedy w związku z podwójnym OC mamy do czynienia z wezwaniem do zapłaty. Na szczęście nie zapłacimy za cały rok ubezpieczenia, a jedynie za okres, w którym teoretycznie z niego korzystaliśmy. Koszty nie będą więc tak wysokie, jednak lepiej oszczędzić sobie dodatkowego stresu i wydatków.

Wypowiedzenie podwójnego OC

Samo wypowiedzenie polisy OC jest bardzo proste i zasadniczo sprowadza się do sporządzenia krótkiego pisma, w którym wskażemy najważniejsze informacje dotyczące dokumentu (w tym numer polisy, numer rejestracyjny, dane osobowe). Jako motywację należy natomiast podać fakt zawarcia umowy z innym ubezpieczycielem. Oczywiście im szybciej to zrobimy, tym mniej zapłacimy, należy więc sporządzić je od razu po dowiedzeniu się, że wystąpiło podwójne ubezpieczenie OC.

Zbliża się termin ubezpieczenia – co robić?

Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto w przypadku zbliżania się terminu odnowienia ubezpieczenia stosować się do bardzo prostych (i skutecznych zaleceń):

  • Sprawdzenie najlepszych ofert: wbrew pozorom nie zawsze to aktualny ubezpieczyciel zaoferuje nam najlepszą stawkę na kolejny rok. Warto więc rutynowo sprawdzać propozycje poszczególnych firm.
  • Zakup najtańszego OC: zakres ubezpieczenia OC jest ściśle regulowany przez prawo, więc z punktu widzenia kierowcy liczy się przede wszystkim cena. Po znalezieniu najtańszej opcji, należy ją kupić.
  • Wypowiedzenie umowy OC: w następnym kroku konieczne stanie wypowiedzenie OC u dotychczasowego ubezpieczyciela. Należy zwrócić uwagę na to, aby było skuteczne, a więc zawierało wszystkie niezbędne elementy i własnoręczny podpis.

Taki plan działań pozwoli nam uniknąć ryzyka wystąpienia podwójnego ubezpieczenia OC, a co za tym idzie zagwarantuje także brak nerwów i dodatkowych kosztów. Przy okazji będzie świetnym sposobem na osiągnięcie wymiernych oszczędności.


2020-08-25

Ubezpieczenia psa lub kota: jak wybrać ubezpieczenie zwierząt?

Domowy pupil dla większości z nas jest jak członek rodziny. Warto objąć go więc dodatkową opieką ubezpieczeniową. Będzie to możliwe także dzięki ubezpieczeniom nieruchomości.

2020-08-20

Prywatne ubezpieczenie medyczne. Co obejmuje ubezpieczenie prywatne?

Mamy sporo powodów do narzekań na służbę zdrowia. Jednym z nich są przedłużające się kolejki i trudny dostęp do specjalistów. W wielu sytuacjach pomocne może okazać się prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

2020-08-17

Jak obliczyć emeryturę? Wysokość emerytury, na którą możesz liczyć

Dla wielu z nas emerytura to odległa perspektywa, a odkładanie na nią wiecznie odkładamy w czasie. Warto poznać szacowaną wysokość emerytury jak najwcześniej, aby w porę podjąć odpowiednie działania.

Ubezpieczenie NNW. Czym jest? Co obejmuje NNW?

W szerokiej gamie ubezpieczeń szczególne miejsce zajmuje NNW. Często występuje również w charakterze dodatku do podstawowej polisy. Warto dowiedzieć się, jak działa i czy warto z niego skorzystać.

Ubezpieczenie w góry: jakie wybrać? Ubezpieczenie w Tatrach słowackich

Wycieczki górskie cieszą się olbrzymią popularnością. Niestety często na pomoc nieroztropnym turystom muszą przychodzić ratownicy. W niektórych przypadkach może być to kosztowne.

Podwójne OC: wypowiedzenie podwójnego OC

Koszty związane z ubezpieczeniem OC potrafią zaskoczyć. Warto mieć jednak świadomość, że w niektórych przypadkach możemy mieć do czynienia z podwójnym OC, to oznacza z kolei dodatkowe wydatki.

OC krótkoterminowe. Kiedy można wykupić OC na miesiąc?

Ubezpieczenie OC kojarzy nam się z ochroną trwającą przez okrągły rok. Przepisy jednocześnie w niektórych przypadkach pozwalają na posiadanie OC krótkoterminowego, w tym OC na miesiąc.