Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

Stopa referencyjna NBP to jedna z czterech podstawowych stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jej wysokość jest szczególnie istotna dla kredytobiorców hipotecznych - pośrednio zależy bowiem od niej wysokość płaconych przez nich rat. Dlaczego tak się dzieje? Co to jest stopa referencyjna? Od czego zależą i na co wpływają zmiany jej wysokości?

Depozytowa, lombardowa, redyskontowa oraz referencyjna stopa procentowa - to cztery rodzaje stóp ustalanych przez RPP, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego. Organ ten, między innymi właśnie poprzez określanie wysokości podstawowych stóp procentowych, realizuje powierzone mu zadania. Do tych ostatnich zalicza się przede wszystkim utrzymywanie niskiego i stabilnego poziomu inflacji oraz wspieranie rozwoju gospodarczego. Przyjrzyjmy się jednak bliżej znaczeniu i roli samej stopy referencyjnej.

Stopa referencyjna - czym jest? Informacje. Stopa NBP (YAY Foto)

Stopa referencyjna - definicja 

By móc uchwycić istotę stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, najpierw należy zorientować się, czym są emitowane przez ten bank centralny bony pieniężne. Otóż instrumenty te stanowią jedno z najważniejszych narzędzi, które pozwalają NBP regulować wielkość pieniądza w obiegu; mówiąc w dużym uproszczeniu, NBP emituje je, by zmniejszyć podaż pieniądza na rynku, a skupuje, gdy chce wprowadzić na rynek dodatkową gotówkę. Bony odznaczają się najczęściej 7-dniowym terminem zapadalności i są udostępniane bankom komercyjnym w ramach cotygodniowych przetargów. Oprocentowanie, czy też rentowność bonów pieniężnych to właśnie referencyjna stopa procentowa. Ponieważ mowa tu o bezpiecznym instrumencie oferowanym przez najbardziej stabilną instytucję finansową w kraju - NBP, stopa referencyjna, czyli rentowność bonów pieniężnych jest bardzo niska.

Zobacz także: Czym jest stopa procentowa?

Od czego zależy wysokość stopy referencyjnej NBP? 

Stopy referencyjne NBP, podobnie zresztą jak stopy ustalane przez banki centralne innych krajów, stanowią instrument, który w pośredni sposób pozwala na transmisję polityki pieniężnej do gospodarki. Banki centralne, za pośrednictwem rynków finansowych mogą wpływać na takie elementy jak poziom inflacji, koszty i dostępność kredytów czy też skala inwestycji. Podnosząc wysokość stopy referencyjnej, NBP dąży do ograniczenia ogólnego wzrostu cen i jednoczesnego wyhamowania rozwoju gospodarczego. Stawka referencyjna NBP jest obniżana wówczas, gdy RPP uzna, że gospodarka potrzebuje ożywienia, tzn. zwiększenia dostępności kredytów i pobudzenia inwestycji.

Na co wpływa aktualna stopa referencyjna? 

Poprzez stopy referencyjne, dyskontowe, lombardowe czy redyskontowe weksli, banki centralne wpływają na stopy procentowe panujące na rynku międzybankowym, czyli na te, które pojawiają się w zawieranych przez banki komercyjne transakcjach pożyczania środków. Stopy na rynku międzybankowym w dużym stopniu decydują natomiast o tym, jakie będzie oprocentowanie kredytów, lokat terminowych, kont oszczędnościowych, kart kredytowych czy innych produktów bankowych kierowanych do klientów indywidualnych oraz firm. Wysokość stopy referencyjnej jest szczególnie istotna dla wielu polskich rodzin spłacających kredyty hipoteczne, ponieważ ma ona pośrednio wpływ na poziom stawki WIBOR, a ta z kolei, stanowi podstawę przy ustalaniu oprocentowania takich zobowiązań.

Stopa procentowa referencyjna a WIBOR 

WIBOR to referencyjny poziom oprocentowania pożyczek na naszym krajowym rynku międzybankowym. Jego wysokość jest określana podczas codziennego fixingu na podstawie wielkości oprocentowania podawanego przez banki, które funkcjonują na polskim rynku i wchodzą zarazem w skład panelu WIBOR. Stawka tego oprocentowania zawsze jest bardzo podobna do referencyjnej stopy procentowej, która z kolei zawsze jest wyższa od stopy depozytowej (ceny płaconej przez NBP bankom centralnym za uruchomione przez nich depozyty) i niższa od stopy lombardowej (kosztu pożyczek udzielanych bankom komercyjnym przez NBP). Osoby, które chcą wiedzieć jak może zmienić się rata ich kredytu hipotecznego powinny zatem zwracać uwagę na ewentualne zmiany wysokości stopy: referencyjnej, lombardowej oraz depozytowej.

Stopa referencyjna - UOKiK, odsetki ustawowe, pomoc publiczna 

Ustalana przez NBP stopa referencyjna odgrywa mniejszą lub mniejszą rolę przy szacowaniu np. wartości pomocy publicznej, preferencyjnego oprocentowania kredytów, jak również decyduje o wysokości odsetek ustawowych - kapitałowych oraz za ewentualną zwłokę. Jeśli chodzi o odsetki, to składa się na nie suma stopy referencyjnej oraz ustalonego wskaźnika procentowego. Wszelkie wątpliwości w zakresie stosowania karnych odsetek na podstawie stopy referencyjnej, a także innych spraw związanych z zaciąganymi zobowiązaniami klienci mogą kierować do UOKiK.

Zobacz także: Kiedy pobierane są odsetki ustawowe?

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-05-23

Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny to forma finansowania, która przychodzi klientowi pierwsza do głowy. Ale co z kredytem gotówkowym? Czy warto rozważyć tę opcję?

2019-05-22

Jak otrzymać kredyt na budowę domu - praktyczny poradnik

Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby otrzymać kredyt na budowę domu? Odpowiadamy na pytania. 

2019-05-16

Kredyt na budowę domu a kredyt hipoteczny - poznaj podstawowe różnice

Dla wielu osób budowa własnego domu to spełnienie marzeń. Nie można się temu dziwić, gdyż każdy chciałby mieć swoje własne cztery kąty, które prezentują się dokładnie tak jak chcemy.

Kiedy żyrant musi spłacać dług kredytobiorcy?

Jeśli jakiś kredyt został "podżyrowany" to znaczy, że dodatkowa osoba poręczyła za kredytobiorcę, zobowiązując się spłacić zobowiązanie, jeśli kredytobiorca tego nie zrobi. Chociaż wielu osobom wydaje się, że to tylko zwykła formalność, takie poręczenie jest dla banku wiążące i w niektórych sytuacjach rzeczywiście będzie się wymagać od poręczyciela, żeby spłacił dług kredytobiorcy. Kiedy tak się dzieje?

Na czym polega upadłość konsumencka i kiedy warto się o nią ubiegać?

Upadłość konsumencka to rozwiązanie prawne umożliwiające indywidualnym dłużnikom wyjście ze spirali długów. Na czym polega, kiedy warto z niej skorzystać?

Kredyty mieszkaniowe dla osób zarabiających na kontrakcie

Jak w praktyce wygląda kwestia zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego, gdy pracujemy na kontrakcie za granicą? 

Co to jest hipoteka i w jaki sposób działa?

Każda osoba rozważająca możliwość zakupu własnego mieszkania, zastanawia się nad zaciągnięciem kredytu w banku. W wielu przypadkach, jest to tak naprawdę jedyny sposób na to, aby pozyskać odpowiednio duże środki finansowe na taką inwestycję. Interesując się tematem kredytów na zakup nieruchomości, chyba każdy potencjalny klient banku zetknął się również z pojęciem hipoteki. Czym zatem dokładnie jest hipoteka i w jaki sposób ona działa? Oto garść najistotniejszych informacji na ten temat.

Ikona informacji
poradniki