SMART > Poradniki > Pieniądze na dowolny cel > Ile kosztuje prawo jazdy? Prawo jazdy: cena w 2023
   Aktualizacja:

Ile kosztuje prawo jazdy? Prawo jazdy: cena w 2023

Prawo jazdy to dokument uprawniający do poruszania się po drodze wybranym typem pojazdów. Jego zdobycie wiąże się jednak z kosztami, które przekroczyć mogą nawet 3.000 zł. Zależą one od kilku czynników. Warto poznać je przed przystąpieniem do kursu i wybraniem oferty konkretnej szkoły nauki jazdy.

Spis treści
więcej Ikona strzałki

Młodzi kierowcy mają sporo powodów do narzekań. Oprócz wysokich kosztów związanych z zakupem pierwszego samochodu oraz polisy OC muszą jeszcze – co najważniejsze – zdobyć prawo jazdy, aby móc legalnie zasiąść za kierownicą pojazdu. Ten proces sam w sobie zabiera sporo czasu i nerwów oraz potrafi być również dużym wyzwaniem dla domowego budżetu, zwłaszcza w przypadku osób znajdujących się u progu finansowej samodzielności.

Nie da się go jednak w żaden sposób uniknąć, dlatego koszty prawa jazdy trzeba po prostu doliczyć do innych wydatków ponoszonych w tym okresie. Jednocześnie dobry wybór oferty szkoły nauki jazdy oraz skrupulatne przygotowanie się do egzaminu pozwoli na ograniczenie sumy potrzebnej na uzyskanie niezbędnych uprawnień.

(fot. Kuba Stezycki / FORUM)

Jakie elementy mają wpływ na koszt prawa jazdy?

Ubieganie się o prawo jazdy to wieloetapowy proces. Każdy z tych etapów wiąże się nie tylko z pewnymi obowiązkami, ale również z określonymi kosztami. Dlatego też, aby dowiedzieć się, ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy, należy dokładnie poznać czekające kandydata na kierowcę procedury oraz elementy, które mają wpływ na ostateczny koszt prawa jazdy. Zaliczamy do nich:

 • Kategoria prawa jazdy: chociaż zwykle zastanawiając się nad prawem jazdy, mamy na myśli jego najpopularniejszą wersję, czyli prawo jazdy kategorii B, uprawniające do poruszania się pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, lista kategorii jest zdecydowanie dłuższa, a od tego, jakie uprawnienia chcemy zdobyć, zależeć będzie również koszt prawa jazdy.

 • Profil Kandydata na Kierowcę (PKK): choć samo wyrobienie obowiązkowego profilu jest darmowe to nie można tego zrobić bez zdjęć, co przekłada się na dodatkowe koszty.

 • Cena kursu: to, ile kosztuje kurs na prawo jazdy, zależy nie tylko od wskazanej w pierwszym punkcie kategorii, ale również – co naturalne – oferty konkretnej szkoły. Chociaż propozycje w większości są do siebie zbliżone, potrafią znacznie różnić się od siebie pod względem ceny.

 • Dodatkowe materiały czy lekcje: niektórzy kursanci mogą potrzebować dodatkowych godzin zajęć praktycznych czy materiałów szkoleniowych, które pozwolą łatwiej poradzić sobie z zagadnieniami teoretycznymi. Ma to oczywiście wpływ na to, ile kosztuje prawo jazdy.

 • Lokalizacja: znaczny wpływ na ostateczne opłaty za prawo jazdy będzie miało również miejsce zamieszkania. Pomiędzy różnymi regionami kraju czy miastami istnieją spore różnice.

 • Cena egzaminu państwowego: sam egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego nie jest darmowy. Trzeba przygotować się na opłacenie części teoretycznej i praktycznej. Niezaliczona część teoretyczna nie pozwala przystąpić do egzaminu praktycznego.

 • Liczba podejść do egzaminu: choć egzamin sam w sobie nie jest najwyższym kosztem prawa jazdy, jeśli będziemy musieli powtórzyć go kilka razy, okaże się, że w znacznym stopniu wpłynie na to, ile ostatecznie kosztuje prawo jazdy.

 • Opłata za wydanie dokumentu: kiedy uda nam się nam pomyślnie przejść przez wszystkie egzaminy, pozostaje już tylko złożenie w urzędzie wniosku o wydanie prawa jazdy. Czynność ta wymaga również uiszczenia dodatkowej opłaty.

Prawo jazdy - jaki jest koszt badań lekarskich?

Pierwszym krokiem niezbędnym do uzyskania prawa jazdy jest przejście przez badanie lekarskie. Te może wykonywać uprawniony lekarz wydający orzeczenie lekarskie. Większość szkół nauki jazdy współpracuje z konkretnymi specjalistami, co nie tylko usprawni cały proces, ale może przełożyć się również na niższe koszty dzięki otrzymanej zniżce. Zazwyczaj wizyta wraz z badaniem kosztuje 200 zł i z takim wydatkiem trzeba się liczyć, gdyż domyślnie badania lekarskie pod względem ceny są regulowane rozporządzeniem ministra. 

Zanim udamy się jednak do urzędu gminy w celu uzyskania Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK), trzeba będzie przygotować jeszcze odpowiednie fotografie. Ich koszt waha się oczywiście w zależności od ich liczby oraz cennika konkretnego zakładu.  Obciążenie z tego tytułu będzie się wahać między 20-40 zł.

Warto zatem sprawdzić, czy nie posiadamy w miarę aktualnego zdjęcia do dokumentów - część zakładów fotograficznych udostępnia je również w wersji cyfrowej i wysyła na wskazany adres poczty elektronicznej. Sposobem na oszczędność czasu i pieniędzy jest również specjalna aplikacja na telefon pozwalająca robić zdjęcia do dokumentów.

Kurs prawa jazdy - jaka cena?

Z numerem PKK możemy udać się już do wybranej szkoły nauki jazdy, aby zapisać się na kurs. Przepisy dopuszczają dwa scenariusze:

 • Kandydat na kierowcę przechodzi kurs teoretyczny oraz praktyczny.

 • Kandydat samodzielnie przygotowuje się do kursu teoretycznego, a następnie zapisuje się wyłącznie na kurs praktyczny w szkole nauki jazdy.

W czasach pandemii część szkół nauki jazdy udostępniła kursy teoretyczne w formule online. To rozwiązanie nie tylko wygodne, ale dające także dodatkową oszczędność. Wariant zdalny może być nawet o 200 zł tańszy od spotkań prowadzonych w tradycyjny sposób.

Kurs na prawo jazdy to największy koszt prawa jazdy. Jego ceny kształtują się w zależności od szczegółowej oferty  (mniej zapłacimy za sam kurs praktyczny, więcej np. za dodatkowe godziny albo szkolenie kształcące inne kompetencje, takie jak np. wyprowadzanie auta z poślizgu). Znaczny wpływ na cenę kursu na prawo jazdy ma również lokalizacja ośrodka.

Szacuje się, że  kursy szkoły jazdy kosztują w przedziale pomiędzy 2000 a 3000 zł. Choć to spora różnica, nie zawsze warto w tym przypadku oszczędzać. Czasami lepsze przygotowanie, wykorzystujące np. bardziej nowoczesne instrumenty czy nowatorskie rozwiązania, zaprocentuje i umożliwi lepsze przygotowanie kierowcy do korzystania z dróg publicznych i kierowania pojazdami.

W ramach droższego kursu możemy otrzymać od razu wszystkie niezbędne materiały dydaktyczne i testy, które pomogą nam dobrze przygotować się egzaminu. W tańszych szkołach może pojawić się konieczność samodzielnego zakupu niezbędnych materiałów, więc poczyniona oszczędność może być  pozorna. Podstawowy kurs prawa jazdy obejmuje:

 • 30 godzin zajęć teoretycznych, które rozumiane są jako godziny lekcyjne 45 minut każda,

 • 30 godzin zajęć praktycznych, które wynoszą już standardowo 60 minut każda.

Jaki jest koszt egzaminu na prawo jazdy?

Po pomyślnym przejściu kursu na prawo jazdy, i skompletowaniu niezbędnych dokumentów, nadchodzi czas na egzamin na prawo jazdy kategorii B. Cena egzaminu teoretycznego wynosi 30 zł, praktycznego natomiast 140 zł. Całość zamyka się więc w kwocie 170 zł. O ile oczywiście nie będą potrzebne dodatkowe podejścia.

Te wbrew pozorom poprawki mogą mocno wpłynąć na ostateczny koszt związany ze zdobyciem prawa jazdy. Czasami dobre przygotowanie, wiążące się z większą inwestycją w kurs na prawo jazdy, może zwrócić się już po pierwszym podejściu do egzaminu.

Jest jednak możliwe, że wkrótce ceny te pójdą w górę. Planowana jest bowiem zmiana ceny egzaminu teoretycznego na 50 zł, a praktycznych na:

 • 200 zł za egzamin na prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T albo uprawnienia do kierowania tramwajem;

 • 250 zł za egzamin na prawo jazdy kategorii B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E.

Warto przy okazji wspomnieć, że niechlubny rekordzista pod względem oblanych egzaminów podchodził do nich około 200 razy. Przy obowiązującym cenniku, tylko za część praktyczną wydałby więc 28.000 zł, więc kwotę, za którą z powodzeniem mógłby kupić kilkuletni samochód używany. Uzmysławia to, że warto solidnie przygotować się do tego wyzwania i jak najszybciej otrzymać pozytywną opinię egzaminatora.

Ile wynosi opłata za wydanie prawa jazdy?

Po zaliczeniu egzaminu pozostaje ostatni wydatek, czyli opłata za prawo jazdy. Za upragniony dokument zapłacimy 100,50 zł, niezależnie od lokalizacji czy innych czynników. Po uiszczeniu tej kwoty i dopięciu urzędowych formalności wystarczy tylko czekać na wydane prawa jazdy. Okres ten zazwyczaj wynosi około 14 dni roboczych. W przypadku podania we wniosku błędnych lub niekompletnych informacji okres na wydanie prawa jazdy może wydłużyć się nawet do 2 miesięcy.

Ile kosztuje prawo jazdy? - podsumowanie

Łączne uśrednione koszty występujące na poszczególnych etapach ubiegania się o prawo jazdy kat B prezentują się następująco:

 • Badanie lekarskie: 200 zł

 • Zdjęcia: 30 zł

 • Cena kursu prawa jazdy kat. B: 2.500 zł

 • Egzamin teoretyczny: 30 zł

 • Egzamin praktyczny: 140 zł

 • Opłata za prawo jazdy: 100,50 zł

Łączny koszt prawa do kierowania pojazdami mechanicznymi w powyższym zestawieniu wynosi więc ok. 3.000 zł. Warto mieć jednak świadomość, że wysokość ostatecznego obciążenia może być niższa, a także dużo wyższa. Lepiej zatem dmuchać na zimne i przeznaczyć większe fundusze na skrupulatne przygotowanie się do egzaminu.

Wykupienie dodatkowych lekcji w szkole jazdy, które kosztują nawet 100 zł za godzinę, plus opłaty za regularne powtarzanie egzaminu, mogą przerodzić się w prawdziwe finansowe wyzwanie. Może być to trudne dla młodego człowieka, który stawia pierwsze kroki w dorosłym życiu.

Warto uświadomić sobie, że ostatecznie to, ile kosztuje prawo jazdy w pewniej mierze zależy od nas i warto zrobić wszystko, aby nie mnożyć niepotrzebnych kosztów. W nagrodę otrzymamy nowe prawo jazdy, a zaoszczędzone środki będziemy mogli przeznaczyć np. na wsparcie budżetu na zakup samochodu albo wykupienie swojej pierwszej polisy OC.

Sprawdź też: Co to jest konto osobiste? Jakie konto osobiste wybrać?

Sprawdź też: Kredyt na dowód - kredyty na dowód bez zaświadczeń o dochodachPublikacja zawiera linki afiliacyjne.

Znajdź najlepszy kredyt gotówkowy

miesięcy
Utrzymanie samochodu

Poradniki