Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Prawo jazdy to dokument uprawniający do poruszania się po drodze wybranym typem pojazdów. Jego zdobycie wiąże się jednak z kosztami. Te zależą od kilku czynników. Warto poznać je przed przystąpieniem do kursu i wybraniem oferty konkretnej szkoły nauki jazdy.

Młodzi kierowcy mają sporo powodów do narzekań. Oprócz wysokich kosztów związanych z zakupem pierwszego samochodu oraz polisy OC muszę jeszcze – co najważniejsze – zdobyć prawo jazdy, aby móc legalnie zasiąść za kierownicą pojazdu. Ten proces sam w sobie zabiera sporo czasu i nerwów, potrafi być również dużym wyzwaniem dla domowego budżetu, zwłaszcza w przypadku osób znajdujących się u progu finansowej samodzielności. Nie da się go jednak w żaden sposób uniknąć, dlatego koszty prawa jazdy trzeba po prostu doliczyć do innych wydatków ponoszonych w tym okresie. Jednocześnie dobry wybór oferty szkoły nauki jazdy oraz skrupulatne przygotowanie się do egzaminu pozwoli na ograniczenie sumy niezbędnej na uzyskanie uprawnień.

Ile kosztuje prawo jazdy? Prawo jazdy: cena (fot. Kuba Stezycki / FORUM)

Prawo jazdy: cena zależy od wielu czynników

Ubieganie się o prawo jazdy to wieloetapowy proces. Każdy z tych etapów wiąże się nie tylko z pewnymi obowiązkami, ale również kosztami. Dlatego też, aby dowiedzieć się, ile kosztuje prawo jazdy, należy dokładnie poznać czekające kandydata na kierowcę procedury oraz zależności, które mają wpływ na ostateczny koszt prawa jazdy:

 • Kategoria prawa jazdy: chociaż zwykle myśląc o prawie jazdy, mamy na myśli jego najpopularniejszą wersję, czyli prawo jazdy kategorii B, uprawniające do poruszania się pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, lista kategorii jest zdecydowanie dłuższa, a od tego, jakie uprawnienia chcemy zdobyć, zależeć będzie również koszt prawa jazdy.
 • Cena kursu: to, ile kosztuje kurs na prawo jazdy, zależy nie tylko od wskazanej wyżej kategorii, ale również – co naturalne – oferty konkretnej szkoły. Chociaż propozycje w większości są do siebie zbliżone, potrafią znacznie różnić się od siebie pod względem ceny.
 • Dodatkowe materiały czy lekcje: niektórzy kursanci mogą potrzebować dodatkowych godzin zajęć praktycznych czy materiałów szkoleniowych, które pozwolą łatwiej poradzić sobie z zagadnieniami teoretycznymi. Ma to oczywiście wpływ na to, ile kosztuje prawo jazdy.
 • Lokalizacja: znaczny wpływ na ostateczne opłaty za prawo jazdy będzie miało również miejsce zamieszkania. Pomiędzy różnymi regionami kraju czy miastami istnieją spore różnice.
 • Liczba podejść do egzaminu: choć egzamin sam w sobie nie jest najwyższym kosztem prawa jazdy, jeżeli będziemy musieli powtórzyć go kilka razy, okaże się, że w znacznym stopniu wpłynie na to, ile ostatecznie kosztuje prawo jazdy.

Szukasz dodatkowej gotówki? Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych na 5000 zł

Koszty prawa jazdy: badanie lekarskie

Pierwszym krokiem niezbędnym do uzyskania prawa jazdy jest przejście przez badanie lekarskie. Te może wykonywać uprawniony lekarz. Większość szkół nauki jazdy współpracuje z konkretnymi specjalistami, co nie tylko usprawni cały proces, ale może przełożyć się również na koszty. Zazwyczaj wizyta wraz z badaniem kosztuje ok. 200 zł i z takim wydatkiem trzeba się także liczyć. Zanim udamy się jednak do urzędu gminy w celu uzyskania Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK), trzeba będzie przygotować jeszcze fotografie. Ich koszt waha się oczywiście w zależności od liczby oraz cennika konkretnego zakładu, może sięgnąć nawet 50 zł.

Kursy na prawo jazdy: cena

Z numerem PKK możemy udać się już do wybranej szkoły nauki jazdy, aby zapisać się na kurs. Przepisy dopuszczają dwa scenariusze:

 • Kandydat na kierowcę przechodzi kurs teoretyczny oraz praktyczny.
 • Kandydat samodzielnie przygotowuje się do kursu teoretycznego, a następnie zapisuje się wyłącznie na kurs praktyczny w szkole nauki jazdy.

Kurs na prawo jazdy to najwyższy koszt prawa jazdy. Jego ceny prezentują się różnie przede wszystkim w zależności od oferty (mniej zapłacimy za sam kurs praktyczny, więcej np. za dodatkowe godziny albo szkolenie kształcące inne kompetencje, takie jak np. wyprowadzanie auta z poślizgu), jednak znaczny wpływ ma również lokalizacja ośrodka. Szacuje się, że średnio kursy na prawo jazdy kosztują pomiędzy 1500 a 2200 zł. Choć to spora różnica, nie zawsze warto na tym oszczędzać. Czasami lepsze przygotowanie, wykorzystujące np. bardziej nowoczesne instrumenty czy nowatorskie rozwiązania, zaprocentuje i umożliwi lepsze przygotowanie kierowcy do korzystania z dróg publicznych.

Egzaminy na prawo jazdy: cena jest ustalona

Po przejściu kursu i skompletowaniu dokumentów czas ruszać na egzaminy na prawo jazdy. Cena części teoretycznej wynosi 30 zł, praktycznej natomiast 140 zł. Całość zamyka się więc w kwocie 170 zł. O ile oczywiście nie będą potrzebne poprawki. Te wbrew pozorom mogą zaważyć na całościowych kosztach prawa jazdy. Czasami dobre przygotowanie, wiążące się z większą inwestycją w kurs, może zwrócić się już na tym etapie. Warto przy okazji wspomnieć, że niechlubny rekordzista pod względem oblanych egzaminów podchodził do nich aż… 162 razy. Przy obowiązującym obecnie cenniku tylko za część praktyczną wydałby więc 22 680 zł, a więc kwotę, za którą z powodzeniem mógłby kupić kilkuletni samochód używany. Warto dobrze przygotować się do tego wyzwania i jak najszybciej otrzymać pozytywną opinię egzaminatora.

Opłata za prawo jazdy, czyli ostatni krok

Po zaliczeniu egzaminu pozostaje ostatni wydatek, czyli opłata za prawo jazdy. Za upragniony dokument zapłacimy 100,50 zł, niezależnie od lokalizacji czy innych czynników. Po uiszczeniu tej kwoty i dopięciu urzędowych formalności wystarczy tylko czekać na wydane prawa jazdy. Łączne uśrednione koszty prezentują się więc następująco:

 • Badanie lekarskie: 200 zł
 • Zdjęcia: 30 zł
 • Kurs: 1800 zł
 • Egzamin teoretyczny: 30 zł
 • Egzamin praktyczny: 140 zł
 • Opłata za prawo jazdy: 100,50 zł

Łączny koszt prawa jazdy w takim zestawieniu wynosi więc 2300,50 zł. Warto mieć jednak świadomość, że może być również zdecydowanie niższy, jak i wyższy. Lepiej jednak dmuchać na zimne i odłożyć na wszelki wypadek nieco większe fundusze na ten cel. Niewykorzystane środki będziemy mogli przeznaczyć np. na wsparcie budżetu na zakup samochodu albo wykupienie polisy OC.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-09-10

Ile kosztują studia? Koszt studiów w Polsce

Edukacja wyższa w Polsce nie musi wprawdzie wiązać się z koniecznością opłacania czesnego, jednak nie oznacza to, że koszt studiów jest niski. Warto dowiedzieć się, ile kosztują studia i przygotować się na wydatki.

2020-09-03

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Choć zaciągnięcie pożyczki nie należy do trudności, to banki udzielą ją po spełnieniu kilku warunków. Brak stałego dochodu może być w tej sytuacji kłopotliwy.

2020-08-25

Bon turystyczny 500 plus. Dla kogo bon turystyczny?

Pandemia koronawirusa i idący w ślad za nią kryzys w sposób szczególny dotknęły branżę turystyczną. Jedną z propozycji rządu, która okaże się interesująca zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów, jest bon turystyczny 500 plus.

Kredyt bez prowizji. Czy zawsze będzie korzystny?

Klientom banków zależy przede wszystkim na uzyskaniu jak najtańszych zobowiązań. Bardzo dużą popularnością cieszą się więc kredyty bez prowizji. Nie zawsze oznacza to jednak realne oszczędności.

Kredyt z poręczycielem. Jakie są obowiązki żyranta?

W niektórych przypadkach zdolność kredytowa nie pozwala na uzyskanie finansowania we wnioskowanej wysokości. Wówczas z pomocą może przyjść poręczyciel, zwany również żyrantem.

Kredytobiorca idealny: czym się wyróżnia? Maksymalny wiek kredytobiorcy

Nie tylko kredytobiorcy posiadają rozbudowane oczekiwania względem banków, ale również banki oczekują sporo od nich. Na ich ocenę wpływ ma wiele czynników, w tym wiek osób ubiegających się o środki.

Prezent ślubny: jaki wybrać? Ile dać na wesele?

Ślub i wesele to olbrzymie wyzwanie nie tylko dla pary młodej. Porządny ból głowy mają również goście, którzy muszą zadbać o odpowiedni prezent ślubny. Ten często wiąże się ze sporym wydatkiem.