Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Ceny na stacjach paliw potrafią zaskoczyć. Niezmiennie wysokie oszczędności może zagwarantować jednak montaż instalacji gazowej. Warto dowiedzieć się, z jakimi kosztami się wiąże.

Liczba samochodów z instalacją LPG na naszym rynku utrzymuje się na wysokim poziomie. Według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, zajmujemy czwarte miejsce na świecie pod względem wykorzystania LPG w celach transportowych, ustępując jedynie Turcji, Rosji i Korei Południowej. Jeżeli spojrzymy jednak w statystyki samochodów wykorzystujących to paliwo, okaże się, że plasujemy się na drugiej pozycji, tuż za Turcją (po polskich drogach jeździ 3,2 mln pojazdów na LPG), podobna zależność występuje w przypadku liczby punktów tankowania. Bardzo duża popularność montażu gazu nie bierze się znikąd. Broni jej przede wszystkim czysta kalkulacja. Ceny LPG są ponad dwukrotnie niższe od cen benzyny, wobec czego na podróżach można sporo zaoszczędzić. Jednocześnie sam koszt instalacji gazowej nie musi być wysoki. Jest to jednak czynność, na której nie warto szukać oszczędności za wszelką cenę.

Ile kosztuje założenie gazu? Koszt instalacji gazowej (fot. sirtravelalot / )

Montaż gazu: to się opłaca

Wiele osób długo zastanawia się nad tym, czy przejść na popularny gaz. Jednym z ważniejszych argumentów okazuje się oczywiście cena instalacji gazowej. Cel jest bardzo prosty: ta ma jak najszybciej się zwrócić oraz umożliwiać tanie i bezpieczne podróżowanie. Oczywiście najczęściej posiłkujemy się wówczas kalkulacjami pozwalającymi na ocenę przyszłych oszczędności. Warto je przeprowadzić, może się okazać, że to one przekonają nas do montażu gazu:

Zakładamy, że samochód spala średnio 8,5 litra benzyny na 100 km (przy cenie 4,51 zł za litr). Miesięcznie pokonujemy natomiast 2000 km. Zużycie gazu jest zwykle wyższe o ok. 15%, wobec czego wyniesie ok. 9.80 l/100 km. W ciągu miesiącu na benzynę wydawalibyśmy więc ok. 765 zł, natomiast gaz zamknie się w sumie 385 zł. Miesięcznie oszczędzamy wobec tego 381 zł. W ciągu roku natomiast uda nam się wygospodarować z tego tytułu aż 4579 zł.

Szukasz gotówki na instalację gazową? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

Koszt instalacji gazowej to inwestycja

Aby przekonać się, jak szybko inwestycja się zwróci, wystarczy odjąć od sumy uzyskanych oszczędność cenę instalacji gazowej. Oczywiście tempo zwrotu będzie zależeć od kilku czynników. Podstawowym z nich będzie koszt modernizacji: wbrew pozorom odpowiedź na pytanie, ile kosztuje założenie gazu, nie będzie jednoznaczna. Jak to zwykle bywa: wszystko zależy od konkretnej technologii czy wykorzystanych materiałów. Sam montaż gazu to jednak nie wszystko: inwestycja zwróci się szybciej, jeżeli sporo podróżujemy. Każdy przejechany kilometr to spora oszczędność, więc znacząco przyspiesza cały proces. Szacuje się, że koszty obniżane są o połowę, a przeciętna instalacja zwraca się po ok. kilkunastu tysiącach kilometrów.

Montaż gazu: typ instalacji

Chociaż zwykle montaż gazu kojarzymy z jedną technologią, tych jest zdecydowanie więcej. Od tego, którą z nich wybierzemy, zależeć będą również finalne koszty. Jednocześnie jednak warto pamiętać, że to inwestycja na lata, a im nowocześniejsze rozwiązania zostaną zastosowane, tym niższe długofalowe wydatki, większa efektywność oraz bezpieczeństwo:

  • I generacja: najstarsze instalacje gazowe są pozbawione elektroniki i wykorzystywane w autach z gaźnikiem. Oznacza to najniższy koszt, ale jednocześnie najniższą efektywność.
  • II generacja: w przypadku starszych aut z wtryskiem benzyny i katalizatorem można zastosować instalacje II generacji, wzbogacone o moduł elektroniczny. Nadal nie jest to jednak nowoczesne rozwiązanie, dlatego nie sprawdzi się na pokładzie każdego samochodu.
  • III generacja: można montować je w pojazdach z wielopunktowym wtryskiem paliwa.
  • IV generacja (gaz sekwencyjny): to najczęściej montowane instalacje LPG, wykorzystujące elektroniczne moduły i zapewniające wysoką efektywność.
  • V generacja: to najdroższe instalacje gazowe, bardzo wyczulone na paliwo niższej jakości. Z drugiej strony gwarantują jednak najwyższą efektywność, a co za tym idzie – również długofalowe oszczędności.

Ile kosztuje założenie gazu?

Ostateczne koszty zależą od wielu czynników. Podstawowym będzie wybór konkretnej generacji. W przypadku drugiej koszty mogą zamknąć się w granicach 1800 zł, zdecydowanie niższe będą natomiast w pierwszej generacji i możliwe stanie się nawet zejście do ok. 1000 zł. Jednocześnie warto mieć jednak świadomość, że nie będzie to możliwe w nowszych modelach samochodów, a poza tym ewentualne oszczędności przełożą się na zdecydowanie wyższe koszty użytkowania oras komfort korzystania z pojazdu. Za instalacje IV generacji, cieszące się nie bez przyczyny największą popularnością, zapłacić będzie trzeba ok. 2500-3000 zł. Jeszcze droższa okaże się oczywiście najnowsza, 5 generacja: koszt może sięgnąć nawet kwoty 5-7 tysięcy złotych. Duży wpływ na to, ile kosztuje instalacja gazowa, będzie miał oczywiście model samochodu czy pojemność silnika. Nie zawsze możliwe stanie się także zastosowanie konkretnej technologii. Nie warto jednak szukać oszczędności za wszelką cenę.

Przegląd instalacji gazowej: dodatkowy koszt

Kierowcy, którzy zdecydują się na montaż gazu, muszą liczyć się także z nieco większymi kosztami związanymi z dokonaniem obowiązkowego przeglądu technicznego pojazdu. Zgodnie z prawem nowe samochody należy poddać takiemu badaniu przed upływem trzech lat, następnie po dwóch latach, a potem konieczne stanie się to już co rok. O ile koszt standardowego przeglądu wynosi 99 zł, dodatkowy przegląd instalacji gazowej podnosi tę cenę do poziomu 162 zł. Co ważne – samochody z LPG muszą przechodzić badanie co rok, niezależnie od wieku. Warto więc wziąć pod uwagę dodatkowe wydatki i wkalkulować je w obliczenia dotyczące zwrotu inwestycji w instalację gazową w samochodzie.

Kredyt na montaż gazu

Chociaż koszt instalacji gazowej może być całkiem spory i wynieść w niektórych przypadkach nawet kilka tysięcy złotych, bez wątpienia przełoży się na długofalowe oszczędności. Dlatego warto go ponieść. Oczywiście niekoniecznie musi oznaczać to spory wydatek dla domowego budżetu czy konieczność pozbycia się wypracowanych w pocie czoła oszczędności. Dobrym rozwiązaniem stanie się wzięcie kredytu gotówkowego. Przemyślany system spłaty umożliwi rozłożenie płatności na wiele niskich rat. Dzięki temu nie trzeba będzie szukać dodatkowych oszczędności, a właściwie dobrana instalacja gazowa w samochodzie pozwoli na czerpanie przyjemności z jazdy i zyskiwanie na każdym przejechanym kilometrze.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-07-02

Jak oszczędzać prąd? Skuteczne oszczędzanie prądu

Świadome prowadzenie domowego budżetu zakłada szukanie oszczędności wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Jednym ze znacznych obciążeń są ceny energii elektrycznej. Warto dowiedzieć się, jak zredukować koszty z tego tytułu.

2020-07-01

Podatek od pożyczki. Kiedy należy zapłacić pcc od pożyczki?

Poszukując dodatkowych środków, do naszej dyspozycji zostają nie tylko kredyty bankowe i pożyczki udzielane przez firmy spoza sektora bankowego. Często sięgamy również po pożyczki prywatne. Warto dowiedzieć się, kiedy będzie się to wiązało z koniecznością zapłacenia podatku od pożyczki.

2020-06-30

Samochód na raty: jak kupić nowe auto na raty?

Zakup samochodu to spory wydatek. Nie musimy jednak ponosić go w całości. Dobrym rozwiązaniem okaże się rozłożenie płatności na raty.

Przeniesienie kredytu do innego banku: jak to zrobić i kiedy się opłaca?

W wielu sytuacjach może okazać się, że przeniesienie kredytu do innego banku pozwoli na osiągnięcie wymiernych korzyści. Warto dowiedzieć się, jak to zrobić i kiedy jest to opłacalny krok.

Fundusz sprawiedliwości. Kto może liczyć na wsparcie?

Ofiary przestępstw mogą liczyć na różnego typu wsparcie ze strony państwa. Jedną ze sztandarowych propozycji jest fundusz sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak zapłacić mandat? Zapłata mandatu przez Internet

Otrzymanie mandatu karnego to niemiłe doświadczenie. Nie kończy jednak całej sprawy. Trzeba jeszcze dowiedzieć się, jak zapłacić mandat i uregulować zobowiązanie, aby uniknąć dalszych konsekwencji.

Koszty eksploatacji samochodu. Ile kosztuje utrzymanie samochodu?

Sam zakup pojazdu to jeszcze nie wszystko. Koszty eksploatacji samochodu również potrafią być bardzo wysokie, a wielu z nich nie uda się uniknąć. Warto przeanalizować je przed finalizacją transakcji.

Ikona informacji
poradniki