Jeszcze nie tak dawno temu większość Polaków mogła tylko pomarzyć o nowym aucie prosto z salonu. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej – coraz więcej kierowców pozwala sobie na nowy samochód, biorąc na niego kredyt. Co roku dzięki takiej metodzie Polacy kupują ok. 1/4 miliona aut.
Kredyt samochodowy – alternatywna droga finansowania
Jeśli jesteś wśród ogromnej grupy osób, która potrzebuje nowego auta, ale jest wstrzymywana przez ograniczony budżet – możesz rozważyć zaciągnięcie kredytu. Oczywiście można sobie poradzić, inwestując w tańszy, starszy model albo kupując samochód na rynku wtórnym. Niestety ryzykujemy wtedy lawinę dodatkowych wydatków na ciągłe naprawy i nowe części. Tak naprawdę nie wiemy, co dokładnie kupujemy, a często jest to kot w worku – zwłaszcza gdy decydujemy się na auto z drugiej ręki.
Obecnie na rynku dostępnych jest kilka form alternatywnego finansowania zakupu zupełnie nowych samochodów – dość wymienić leasing, tradycyjny kredyt gotówkowy czy właśnie dedykowany kredyt samochodowy. Nie ulega wątpliwości, że wielość opcji znacznie podnosi szanse na zakup nowego i objętego gwarancją auta. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego samochodu, poświęć chwilę na zapoznanie się z różnymi metodami finansowania. Na początek – czy wiesz, że niektóre z nich są proponowane są bezpośrednio przez dealerów?
Kredyt samochodowy – w banku czy u dealera?
W banku możesz zaciągnąć tradycyjny kredyt gotówkowy albo specjalistyczny kredyt samochodowy. Różni się on tym, że musisz wskazać precyzyjny cel, na który pożyczasz środki, a wręcz określić konkretny model, który bank najprawdopodobniej potraktuje jako zastaw kredytu. Może być tak, że do momentu spłaty instytucja finansowa będzie współwłaścicielem twojego auta. Czasem jako zabezpieczenie posłuży sama cesja praw z polisy AC.
Dlaczego kredyt samochodowy się opłaca?
Banki są wtedy dość elastyczne, jeśli chodzi o ustalanie harmonogramu spłat, a także proponują dość niskie oprocentowanie.Druga opcja to wspomniany kredyt samochodowy prosto od dealera. Część koncernów samochodowych posiada pod swoimi skrzydłami własne instytucje finansowe, które się tym zajmują. Taki kredyt to bardzo wygodna opcja – dealerzy mają swoje umowy z instytucjami finansowymi, a sami proponują bardzo spersonalizowane warunki kredytu. Przy minimalnych formalnościach i uproszczonych procedurach można zakupić wymarzony model lub którąś z propozycji ulubionej marki. Warto dodać, że niektórzy dealerzy oferują także kredyty jednoratowe bez oprocentowania, które pozwalają rozbić cenę auta na dwie równe części. Największą zaletą kupna samochodu na kredyt u dealera jest przyspieszenie i znaczące uproszczenie całego procesu. A zatem – kredyt samochodowy w banku czy u dealera? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Wszystko zależy od tego, czy zależy Ci na szybkości czy na dogodniejszych warunkach (zwykle najtańszym rozwiązaniem okazuje się kredyt specjalistyczny w banku).
Co wpływa na koszty kredytu samochodowego?
Czynników, które wywierają istotny wpływ na wysokość rat, jest bardzo dużo. Najważniejsze z nich to wartość pojazdu, oprocentowanie kredytu, wkład własny i możliwości finansowe kredytobiorcy, a także ustalony okres spłaty. Jednocześnie na wysokość kredytu samochodowego mają wpływ takie szczegóły jak wiek samochodu czy ewentualne opłaty przygotowawcze.Trzeba bowiem pamiętać, że nawet najkorzystniejszy kredyt nigdy nie jest darmowy. Koszty kredytu to nie tylko oprocentowanie, ale też ubezpieczenie, prowizja, a czasem i inne opłaty, w tym wspomniane koszty przygotowawcze. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierzesz najlepsze z możliwych rozwiązań, musisz poświęcić trochę czasu na porównanie ofert. Koniecznie będzie przemyślenie własnych możliwości finansowych, przyjrzenie się ofertom wielu banków i dealerów oraz wybranie tej jednej, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Żeby wybrać najodpowiedniejszy kredyt samochodowy, możesz skorzystać z usług doradców finansowych albo z kilku zupełnie bezpłatnych i łatwo dostępnych narzędzi.
Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt samochodowy? Te narzędzia mogą Ci pomóc
Wiesz już, że musisz odnaleźć najkorzystniejszą ofertę – co niestety łatwiej powiedzieć, a trudniej zrobić. Wyłonienie najlepszego kredytu nie jest wcale takie proste. Jeśli już podjąłeś ostateczną decyzję o zakupie auta, obliczyłeś wkład własny i ustaliłeś, ile może wynosić maksymalna miesięczna rata, pora wykonać następny krok. Żeby wiedzieć, do jakiego banku się udać, najlepiej będzie zrobić research w sieci. Internet jest pełen pomocnych narzędzi dostępnych zupełnie za darmo. Te, którym warto się przyjrzeć w pierwszej kolejności, to:
- porównywarki kredytów samochodowych – zestawiają oferty różnych banków i porównują konkretne, proponowane przez nie warunki,
- wyszukiwarki kredytów samochodowych – dzięki nim możesz znaleźć odpowiadający Ci kredyt, filtrując propozycje według wybranych parametrów,
- rankingi kredytów samochodowych – gotowe, wyselekcjonowane, ułożone w kolejności oferty, które od razu pozwolą Ci namierzyć aktualnie najkorzystniejsze opcje,
- kalkulatory kredytów samochodowych – obliczą miesięczne raty interesujących Cię kredytów
Powyższe narzędzia umożliwią Ci świadomy wybór miejsc, do których później udasz się osobiście. Siedząc przed komputerem, sprawdzisz różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami oraz ocenisz, ile wyniesie całkowity koszt kredytu (a nie tylko reklamowana zwykle wysokość oprocentowania). Wszelkie wyszukiwarki, porównywarki i rankingi potraktuj jako pomocne źródło informacji – pamiętaj jednak, że zanim podejmiesz ostateczną decyzję, musisz zdobyć informacje bezpośrednio u danej instytucji finansowej.
Kredyt samochodowy daje szansę na zakup wymarzonego modelu – ponieważ comiesięczne koszty nie są tak wysokie, można pozwolić sobie na szereg elementów zwiększających komfort użytkowania samochodu. Gdy ograniczony budżet przestaje grać nadrzędną rolę, na pierwszy plan wracają inne kwestie, takie jak marka czy jakość wyposażenia. Z pewnością warto przynajmniej rozważyć taką opcję.