Koszt działalności gospodarczej. Jakie środki na mały biznes?

Koszt działalności gospodarczej. Jakie środki na mały biznes?
Spis treści

Wiele osób rezygnuje z otwarcia własnego biznesu ze względu na wysokie koszty, z jakimi wiąże się prowadzenie działalności. Warto je przekalkulować i znaleźć oszczędności, które pozwolą na rozkręcenie przedsiębiorstwa.

Mikroprzedsiębiorstwa, czyli firmy zatrudniające mniej niż 10 pracowników i osiągające obrót mniejszy od 2 mln euro rocznie, stanowią trzon rodzimej gospodarki. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Mikrofirmy pod lupą 2019”, obecnie na rynku działa 2,3 mln przedsiębiorstw tego typu, jednocześnie ich udział w strukturze PKB wynosi aż 30,5%. Znaczna część, bo aż 67% właścicieli mikrofirm, to osoby na samozatrudnieniu. Wszyscy wskazują jednak podobne problemy: dla niemal 70% przedsiębiorców największą zmorą są wysokie obciążenia podatkowe, niewiele mniej wskazuje również rosnące koszty zatrudnienia pracowników. Mały biznes to spore wyzwanie, jednak równocześnie olbrzymia satysfakcja i świetne perspektywy. Koszty prowadzenia działalności nie muszą być przy tym wcale tak wysokie – zwłaszcza jeżeli sami zajmiemy się niektórymi kwestiami. Warto jednak dokładnie poznać ich strukturę przed założeniem działalności gospodarczej.

Jednoosobowa działalność gospodarcza: koszty

Jednoosobowa działalność gospodarcza cieszy się największą popularnością wśród osób chcących prowadzić mały biznes. Wynika to przede wszystkim ze znacznego uproszczenia przepisów i ułatwienia zakładania firm tego typu. Na dobrą sprawę procedura rejestracyjna zamknie się w kilku prostych krokach, z którymi poradzimy sobie sami bez potrzeby wychodzenia z domu. To idealna forma dla osób, które planują pracować samodzielnie jako freelancerzy lub przejść na samozatrudnienie. Przepisy nie wykluczają jednak również możliwości zatrudnienia pracowników. W praktyce możemy dostosować biznes do własnych potrzeb, oszczędzając sporo środków i nerwów na formalnościach i skomplikowanej księgowości, której wymagają spółki.

W dalszym ciągu będziemy jednak zobowiązani do pokrywania kosztów działalności gospodarczej, w tym oczywiście podatków oraz składek ZUS. Jeżeli dodatkowo będziemy korzystać z pomocy księgowej, trzeba będzie za nią dopłacić. Na szczęście w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej koszty z tego tytułu będą znacznie niższe. Możemy również samodzielnie zająć się księgowością: choć nie jest to trudne, zabiera jednak sporo czasu, który warto przeznaczyć na rozwój małego biznesu.

Założenie działalności gospodarczej: koszty

Aby nasza firma została zarejestrowana, musi pojawić się na jej temat wpis w CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W tym celu musimy złożyć druk rejestracyjny CEIDG-1. Nie trzeba się jednak obawiać: bez problemu zrobimy to przez Internet, a następnie prześlemy wniosek korzystając np. z profilu zaufanego. Jeżeli mamy więc dobry pomysł na biznes, wymyśliliśmy chwytliwą nazwę i zbadaliśmy rynek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ciągu kilku minut formalnie stać się przedsiębiorcą. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej koszty z tego tytułu wynoszą dokładnie… 0 zł. Nic nie zapłacimy również za wprowadzanie modyfikacji i uaktualnień, np. numeru konta bankowego firmy.

Koszty działalności gospodarczej: podatki

Każda osoba osiągająca dochody musi zapłacić od nich stosowny podatek. Niestety dotyczy to również osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Co więcej – często to właśnie ten obowiązek wskazywany jest jako podstawowa bariera odstraszająca od założenia własnej firmy. Mamy jednak do wyboru w tym przypadku aż cztery formy opodatkowania, co może wyraźnie przełożyć się na koszty prowadzenia działalności:

  • Podatek PIT na zasadach ogólnych: właściciel małego biznesu może rozliczać się na zasadach ogólnych. Dotyczą go wówczas dwa progi podatkowe: do dochodu w wysokości 85 528 zł zapłaci 17% podatku (17,75% za rok podatkowy 2019), powyżej tej sumy dochód będzie natomiast opodatkowany w wysokości 32% (dotyczy to jednak wyłącznie kwoty nadwyżki). Rozliczając się z fiskusem, przedsiębiorca może jednak zastosować liczne ulgi i odliczenia od podatku, co pozwala obniżyć jego wysokość.
  • Podatek PIT liniowy: przedsiębiorcy mogą skorzystać również z PIT liniowego, oferującego jednolitą stawkę 19% niezależnie od wysokości dochodu. Z tego powodu jest to więc dobry sposób na obniżenie kosztów działalności gospodarczej w przypadku większych zarobków. Jednocześnie jednak podatnicy składają deklarację za pomocą oddzielnego formularza PIT-36L oraz tracą prawo do większości ulg. Nie mają również możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem, co pozwala na spore oszczędności. W praktyce wszystko zależy od osiąganych dochodów i uprawnień do konkretnych odliczeń. Nie zawsze samo przekroczenie progu podatkowego będzie wiązało się z opłacalnością zastosowania podatku liniowego.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: to bardzo prosta forma opodatkowania, z której mogą korzystać przedsiębiorcy, wykonujący konkretny profil działalności i nieosiągający w poprzednim roku podatkowym przychodów wyższych od kwoty 250 000 euro. Co ważne: podstawą opodatkowania jest przychód bez możliwości odliczenia kosztów jego uzyskania. Występuje aż pięć stawek ryczałtu: 20%, 17%, 8,5%, 5,5% i 3%. To, w której się znajdziemy, zależy od charakteru działalności. Z najniższą wiąże się np. działalność gastronomiczna (z wyjątkiem sprzedaży alkoholu) czy usługi związane z produkcją zwierzęcą, 20% zapłacą natomiast przedstawiciele wolnych zawodów, w tym lekarze czy tłumacze. 
  • Karta podatkowa: właściciele małych biznesów mogą również korzystać z karty podatkowej. W tym przypadku formalności ograniczone są do minimum: nie trzeba m.in. prowadzić księgi przychodów i rozchodów. Nie można jednak w związku z tym obniżać kwoty przychodu o koszty jego uzyskania, co znacznie obniża koszty prowadzenia działalności, szczególnie w jej pierwszym etapie. Stawka jest natomiast ustalana przez fiskusa indywidualnie na każdy rok podatkowy. 

Własna działalność gospodarcza: koszty ZUS

O ile do odprowadzania podatku dochodowego przyzwyczaił się każdy, kto kiedykolwiek osiągał dochody, nieco trudniej rozstać nam się z pieniędzmi, które przekazywać trzeba do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia. Zwykle robi to za nas pracodawca, więc nie odczuwamy tak tych kosztów. Właściciele własnych biznesów muszą jednak co miesiąc rozstawać się z niemałymi kwotami, które na dodatek ciągle rosną, a na ich stawkę wpływ mają minimalne i średnie wynagrodzenie w gospodarce. Warto jednak pamiętać, że na spore ulgi mogą liczyć osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z biznesem:

  • ZUS-u przez 6 miesięcy nie zapłacą przedsiębiorcy, korzystający z „ulgi na start”. Nie będą więc przez ten okres musieli regulować składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych, na Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jedyną opłatę przez pół roku po otwarciu działalności będzie składka na ubezpieczenie zdrowotne (362,34 zł).
  • Przez kolejne 24 miesiące można korzystać z obniżonych składek. Te wynoszą 246,80 zł. Razem z ubezpieczeniem zdrowotnym trzeba będzie więc miesięcznie zapłacić 609,14 z funduszem chorobowym lub 590,03 zł bez niego.
  • Pełna stawka ZUS wynosi w 2020 roku 1431,48 zł z ubezpieczeniem chorobowym (bez niego 1354,64 zł).

Z preferencyjnych stawek mogą skorzystać nowi przedsiębiorcy niewykonujący pracy dla poprzedniego pracodawcy oraz osoby, które w ciągu 60 miesięcy nie prowadziły pozarolniczej działalności gospodarczej.

Inne koszty prowadzenia działalności: księgowość

Oprócz podatku i ZUS-u właściciele małych biznesów mogą potrzebować także wsparcia innych osób, co przełoży się na ogólne koszty prowadzenia działalności. Z pewnością dużą pomocą okaże się wsparcie księgowej, która odciąży początkującego przedsiębiorcę w wielu kwestiach. Za usługi oferowane drogą online nie zapłacimy zbyt wiele: zwykle zamkną się w przedziale 150-200 zł miesięcznie. Choć to stały wydatek, fachowe rady mogą ustrzec nas przed kosztownymi błędami. Możemy również zająć się księgowością samodzielnie. W tym przypadku pomocne okażą się jednak specjalne programy do zarządzania finansami w małej firmie, których koszt nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych miesięcznie lub jednorazowego zakupu klucza licencyjnego w kwocie kilkuset złotych.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 20 000zł

Pieniądze na start

Oczywiście w przypadku każdej jednoosobowej działalności gospodarczej koszty mogą plasować się zupełnie inaczej. Te wymienione powyżej to jednak konkretne sumy, które będziemy musieli regulować w czasie prowadzenia firmy. Wydatki wzrosną zdecydowanie, kiedy zdecydujemy się na inwestycje (np. w biuro, sprzęt, flotę samochodową) lub zatrudnimy pracowników. W tym pierwszym przypadku uzyskujemy jednak (w zależności od przyjętej formy opodatkowania) możliwość obniżenia podstawy opodatkowania poprzez odjęcie kosztów uzyskania przychodu. W drugim natomiast – oprócz kwoty wynagrodzenia netto – jako pracodawca będziemy zmuszeni odprowadzić za pracownika niezbędne składki. Mikrobiznes, w którym sami wykonujemy zadania, może być więc stosunkowo tani i – oprócz podatków – zamykać się w kwocie jedynie obowiązującego ZUS-u. Większa działalność będzie jednak wiązała się ze zdecydowanie wyższymi kosztami. Warto więc rozważyć liczne formy finansowania firm. Obok programów wdrażanych przez samorządy czy Unię Europejską ciekawie prezentuje się również oferta kredytów dla przedsiębiorców, umożliwiająca pozyskanie dodatkowych środków zarówno na inwestycje, jak i na bieżącą działalność.

Poradniki