Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Nie od dziś wiadomo, że racjonalne podejście do domowych finansów może nam przynieść same korzyści. Niestety, wciąż jest bardzo dużo osób, które każdego miesiąca ledwo wiążą koniec z końcem, a czasem muszą się również borykać ze sporym zadłużeniem. Jeśli jest to opis także Twojej osoby, warto zastanowić się nad tym w jaki sposób możesz zmienić swoją sytuację. A planowanie budżetu domowego zwykle okazuje się być doskonałym początkiem takich zmian. Oto lista pięciu kroków, które mogą Ci pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest stabilizacja finansowa.

Jak zaplanować budżet domowy w 5 krokach? (fot. simpson33 / YAY Foto)

Krok 1 - Wypisz wszystkie swoje dochody

Naszą pracę nad zmianą swoich nawyków, dotyczących wydatkowania posiadanych środków finansowych, należy zacząć od określenia wszystkich swoich źródeł dochodu. Nie każdy jest miłośnikiem przeprowadzania analiz, polegających na żmudnym wypisywaniu danych na kartce papieru. Ta metoda sprawdza się jednak doskonale i naprawdę przyniesie nam wymierne korzyści. Szczegółowe określenie wszystkich swoich dochodów to w tym przypadku podstawa i jeden z fundamentów racjonalnego zarządzania swoim budżetem domowym.

A zatem, usiądź wygodnie przy stole i zacznij wypisywać wszystkie kwoty, jakie w danym miesiącu wpłyną na twoje konto. Jeśli na domowy budżet składają się nie tylko Twoje dochody, ale także partnera lub małżonka, oczywiście również należy je wymienić. Dochody dzielimy na stałe i ruchome. Te pierwsze to pieniądze, które regularnie zasilają nasze konta każdego miesiąca, a zatem wynagrodzenie, stypendium, czy pieniądze z wynajmu nieruchomości. Dochody ruchome natomiast, to te które są wynikiem na przykład realizacji dodatkowych zleceń lub wpływów z lokat.

Krok 2 - Wypisz wszystkie swoje wydatki

Również jeśli chodzi o wydatki, warto je podzielić na te regularne oraz nieregularne. W jednej tabelce lub kolumnie umieść zatem koszty, które ponosisz każdego miesiąca. Są to rachunki, raty kredytów, najważniejsze wydatki na zakupy, czy opłaty za kursy na jakie uczęszczają nasze dzieci. Do wydatków nieregularnych możemy natomiast zaliczyć te, które związane są z formami rozrywki jakie lubimy, czy dodatkowe zakupy, na przykład na ubrania czy sprzęt elektroniczny.

Oczywiście musimy przy tym pamiętać o ciągłym uzupełnianiu tej listy, wraz z pojawiającymi się wydatkami. A te są często bardzo niespodziewane. Jeśli jednak za każdym razem będziemy odnotowywać je na naszej liście, planowanie budżetu z miesiąca na miesiąc będzie się stawało łatwiejsze. Jeśli tradycyjne zapisywanie takich danych na kartce jest dla nas problematyczne, możemy stworzyć taką listę w naszym telefonie, który zawsze mamy pod ręką. Tym bardziej, że obecnie modne jest korzystanie z bardzo pomocnych aplikacji do tego służących. 

Krok 3 - Przeanalizuj swoją sytuację finansową

Kiedy czarno na białym mamy już wypisane wszystkie nasze dochody i wydatki, czas na dokonanie ich skrupulatnej analizy. Dzięki temu, nasza aktualna kondycja finansowa stanie się dla nas bardziej klarowna. I właśnie dlatego jest to tak naprawdę jeden z najważniejszych elementów planowania domowego budżetu. Tylko w ten sposób będziemy mogli stwierdzić, które z naszych wydatków są zupełnie zbędne i zaoszczędzić poprzez ich całkowite lub częściowe wyeliminowanie. Początkowo nie jest łatwo zrezygnować nawet z tych małych przyjemności, jednak gdy policzymy ile kosztują nas one w ciągu całego miesiąca, możemy mieć większą motywację do wprowadzenia zmian.

Bardzo wiele osób niemal każdego dnia wydaje pozornie niewielkie kwoty na obiady na mieście. Kiedy jednak policzymy ile kosztują nas one każdego miesiąca, możemy się bardzo zdziwić. Warto także przeanalizować to, czy podróże do pracy samochodem są dla nas opłacalne. Czasem nieco dłuższa jazda autobusem miejskim jest w stanie przynieść nam spore oszczędności.

Krok 4 - Eliminuj wydatki

Nie ma się co oszukiwać - oszczędzanie nie jest łatwe i odmawianie sobie kolejnych przyjemności może być dla nas frustrujące. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby skutecznie podreperować nasz budżet domowy, musimy czasem podjąć radykalne kroki. Aby jednak zbyt szybko się nie zniechęcić i nie zdołować, możemy eliminować kolejne wydatki stopniowo. Na przykład, w pierwszym miesiącu oszczędzania rezygnujemy z korzystania z taksówek, następnego odmawiamy sobie również lunchy na mieście itd.

O ograniczaniu się musimy przede wszystkim pamiętać podczas robienia zakupów. Wiele osób wybiera się do supermarketu raz w tygodniu, aby zrobić zakupy na cały tydzień. Pamiętajmy jednak, by zawsze mieć przy sobie listę potrzebnych nam produktów i restrykcyjnie się jej trzymać. Dzięki temu, unikniemy nabywania zupełnie niepotrzebnych rzeczy, które kuszą nas z półek sklepowych.

Krok 5 - Ustal jak wykorzystasz zaoszczędzone pieniądze

Po pierwszym miesiącu planowania budżetu domowego, gdy na naszym koncie po raz pierwszy od dawna pozostania jakaś kwota do rozdysponowania, może nas ponieść euforia. Dlatego zanim to nastąpi, warto zaplanować to, w jaki sposób zagospodarujemy takie oszczędności. Najlepszym rozwiązaniem może się okazać gromadzenie takiej nadwyżki na koncie oszczędnościowym lub nawet lokacie. Najważniejsze, aby szybko nie roztrwonić pieniędzy, które przecież nie pojawiły się w naszym budżecie znikąd, ale są wynikiem naszej ciężkiej pracy nad własnymi nawykami.


2020-09-16

Płatność kartą przez Internet. Jak płacić kartą przez Internet?

Znajdujące się w naszym portfelu karty płatnicze pozwalają nie tylko na regulowanie płatności w sklepach stacjonarnych. Płatność kartą przez Internet jest prosta i bezpieczna, daje przy tym dodatkowe korzyści.

2020-07-01

Oszczędzanie wody się opłaca. Jak oszczędzać wodę?

Skuteczne oszczędzanie dotyczy nie tylko pieniędzy, które wędrują na nasze konto. Ważne są również zasoby, z których korzystamy. Oszczędzanie wody to nie tylko pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko, ale również zawartość portfela.

2020-06-09

Curve: jak dziala karta Curve i jak ją zdobyć?

Posiadanie wielu kart płatniczych daje więcej możliwości, z drugiej strony oznacza dodatkowe problemy. Zarządzanie plastikami i zapewnienie im bezpieczeństwa jest wówczas zdecydowanie trudniejsze. Z pomocą przychodzi jednak karta Curve.

Jak zaplanować budżet domowy w 5 krokach?

Nie od dziś wiadomo, że racjonalne podejście do domowych finansów może nam przynieść same korzyści. Niestety, wciąż jest bardzo dużo osób, które każdego miesiąca ledwo wiążą koniec z końcem, a czasem muszą się również borykać ze sporym zadłużeniem.

Konto oszczędnościowe ranking - jakie wybrać konto oszczędnościowe?

Najlepsze konta oszczędnościowe oferują oprocentowanie zbliżone do lokat terminowych. Konto oszczędnościowe ma jednak tę zaletę, że można wycofać z niego pieniądze w dowolnej chwili nie tracąc odsetek. Aktualne oprocentowanie znajdziecie zawsze w rankingu kont oszczędnościowych.

Rachunek oszczędnościowy - czym jest? Rodzaje ofert

Pomnażanie pieniędzy i swoboda dokonywania wpłat i wypłat bez utraty naliczonych odsetek – to główne cechy konta oszczędnościowego. Rachunki oszczędnościowe łączą zatem walory standardowych kont osobistych oraz lokat terminowych.

Konto oszczędnościowe dla dziecka - inwestycja w jego przyszłość

Odpowiedzialni rodzice troszczą się o finansową przyszłość swojej pociechy. Doskonałym pomysłem jest założenie konta oszczędnościowego dla dziecka, które pozwoli uzbierać kapitał na przyszłość.