SMART > Poradniki > Wygodne oszczędzanie > Inflacja w Polsce nadal rośnie. Jak uchronić oszczędności przed inflacją dzięki produktom bankowym z premią?

Inflacja w Polsce nadal rośnie. Jak uchronić oszczędności przed inflacją dzięki produktom bankowym z premią?

Inflacja w Polsce bije kolejny rekord. Według ostatniego odczytu Głównego Urzędu Statystycznego z października 2022 roku stopa inflacji wyniosła 17,9 proc. Jest to najwyższy wynik od grudnia 1996 roku oraz wzrost względem września rzędu 1,8 proc. Istnieją jednak bardzo proste i dostępne dla każdego sposoby, aby ograniczyć skutki drożyzny. Jak uchronić oszczędności przed inflacją, korzystając z produktów bankowych?

Spis treści
więcej Ikona strzałki
Advertisement

Inflacja w Polsce - odczyt z października 2022

Według finalnych odczytów GUS z października 2022 roku inflacja konsumencka (tzw. inflacja CPI) wynosi 17,9 proc. Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego:

  • ceny towarów w październiku 2022 r. wzrosły o 19,5 proc. r.d.r., 
  • ceny usług w październiku 2022 roku wzrosły o 13,0 proc. r.d.r., 
  • ceny towarów rosły o 2,1 proc. miesiąc do miesiąca, 
  • ceny usług rosły o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca.

Co ciekawe to nie cena usług konsumpcyjnych, a właśnie towarów zanotowała największe skoki. Rekordziści z obu grup to:

  • żywność i napoje - 22 proc. r.d.r., 
  • opłaty za użytkowanie mieszkania - 28,7 proc. r.d.r., 
  • usługi restauracyjne i hotelowe - 18,5 proc. r.d.r., 
  • transport - 17,3 proc. r.d.r.

Skutki wysokiej inflacji odczuwają również konsumenci innych dóbr. Dokładne zestawienie wzrostu cen towarów i usług opublikował Główny Urząd Statystyczny w swoim komunikacie z 15 listopada 2022 roku.

Jak zauważają analitycy z mBank Research, inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii) przyspieszyła do 11-11,1 proc., jednak “rozpędzenie powoli opada”.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie jeszcze towary i usługi znacznie odczuwają skutki inflacji oraz jak na sytuację reaguje Rada Polityki Pieniężnej, przeczytaj analizę Redakcji Bankier.pl.

Co to jest inflacja konsumencka?

Inflacja konsumencka to miara wzrostu cen towarów i usług, w skrócie inflacja CPI (ang. Consumer Price Index). Inflację konsumencką szacuje Główny Urząd Statystyczny na podstawie zmian cen towarów i usług podstawowych, czyli spełniających potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj: Co to jest Inflacja i jak inflacja w Polsce wpływa na Twój portfel?

Co to jest inflacja bazowa?

Inflacja bazowa to miara zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w gospodarce z wyłączeniem określonych ich grup, wykorzystywana przez bank centralny (Narodowy Bank Polski - NBP). Jest uproszczoną formą inflacji CPI i powstaje po skorygowaniu inflacji CPI o pewne grupy towarów i usług, które charakteryzują się:

  • przejściowymi, 
  • sezonowymi, 
  • lub zależnymi od szoków podażowych skokami cen

Od marca 2009 roku NBP oblicza i publikuje cztery miary inflacji bazowej:

  • inflacja po wyłączeniu cen administrowanych, 
  • inflacja po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych, 
  • inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii, 
  • 15 proc. średnia obcięta.

Więcej o pomiarach inflacji bazowej przez NBP przeczytasz tutaj. Jeśli interesuje Cię, jak inflacja może wpłynąć na Twoje zobowiązania, sprawdź również: Inflacja a kredyt. Jak inflacja wpływa na Twój kredyt?

Jak chronić oszczędności? Porady ogólne

W czasie inflacji szukamy sposobów, aby chronić oszczędności szybko i skutecznie. Dlatego też interesujemy się taką klasą aktywów, które ograniczają realną stratę wartości pieniądza w czasie, jak również są odporne na ryzyko rynkowe. Osoby posiadające większy kapitał, decydują się chronić oszczędności przed inflacją, m.in. stawiając na:

  • waluty obce - oszczędności mogą chronić waluty obce o mocnej pozycji międzynarodowej, np. frank szwajcarski, euro, funt brytyjski lub dolar amerykański; więcej o tej formie przeciwdziałania inflacji przeczytasz tutaj
  • obligacje indeksowane inflacją - obligacje skarbowe to jedna z najbezpieczniejszych form przeciwdziałania inflacji, ponieważ czuwa nad nimi m.in. Ministerstwo Finansów, Narodowy Bank Polski oraz inne instytucje odpowiedzialne za Skarb Państwa; więcej o tej formie przeciwdziałania inflacji przeczytasz tutaj.
  • zakup złota i srebra - tą klasą aktywów interesują się osoby, które chcą długoterminowo chronić oszczędności przed inflacją; inwestorzy stawiający na zakup złota lub srebra mogą co do zasady liczyć na stabilną stopą zwrotu; więcej o tej formie przeciwdziałania inflacji przeczytasz tutaj
  • nieruchomości - mieszkanie, szczególnie gdy w skali roku wartości rynku biją rekordy, może skutecznie zabezpieczyć oszczędności w długim terminie; w czasie wysokiej inflacji mieszkanie także odczuwa wahania cen, a finansowanie najlepiej oprzeć na własnym kapitale; więcej o tej formie przeciwdziałania inflacji przeczytasz tutaj
  • inwestowanie w akcje - jedna z najbardziej ryzykownych form, aby zabezpieczyć oszczędności w czasie wysokiej inflacji, jednak z odpowiednią strategią także zakup udziałów spółek akcyjnych ochroni wartości kapitału; więcej o tej formie przeciwdziałania inflacji przeczytasz tutaj.

Wysoka inflacja wymusza na konsumentach różne formy zabezpieczania kapitału, jednak niektóre rozwiązania wymagają znacznych oszczędności. Jakie są więc alternatywy, kiedy dysponujemy niewielkimi zasobami gotówki?

Zobacz również: Nie taka inflacja straszna, jak ją malują… Złoty czas dla kredytobiorców, czyli jak zarobić na inflacji

Proste rozwiązania, jak zabezpieczyć oszczędności w czasie inflacji

Wysoki poziom inflacji wpływa przede wszystkim na osoby dysponujące małym kapitałem. Nie trzeba jednak prowadzić ogromnych inwestycji, aby nasze pieniądze nie traciły na wartości nawet przez dłuższy okres. Kupując akcje, złoto, czy nawet obligacje skarbowe musimy posiadać specjalne konta lub profile. Z kolei niezależnie od naszego doświadczenia i środków możemy ochronić nasze oszczędności, stawiając na:

  • lokaty bankowe - choć oprocentowanie lokat często nie przebije poziomu inflacji, ten produkt bankowy gwarantuje nam stałość odsetek i zabezpieczenie kapitału w ramach znanych instytucji; co do zasady oprocentowanie lokaty rośnie, kiedy rosną również stopy procentowe; wybierając lokatę, warto skorzystać z rankingu lokat bankowych.
  • konto oszczędnościowe - oprocentowanie tego produktu nie zawsze przebije poziom inflacji, a szczególnie jej szczyt, jednak dzięki większej elastyczności niż lokaty konto oszczędnościowe jest idealnym rozwiązaniem na utrzymanie wartości pieniądza w perspektywie kolejnych miesięcy; najlepsze konto oszczędnościowe znajdziesz dzięki rankingowi kont oszczędnościowych
  • inne produkty bankowe z premią - to rozwiązanie nie należy do najpopularniejszych, ale z pewnością jest najprostsze i dostępne absolutnie dla każdego; szczególnie oferty na nowe środki, a zwłaszcza dla nowych klientów są wyjątkowo preferencyjne i często wiążą się z atrakcyjną premią; tym samym tylko poprzez założenie np. konta osobistego możemy otrzymać od 300 do nawet 700 zł całkowicie za darmo; taki zastrzyk gotówki z pewnością wesprze naszą sytuację pomimo inflacji, a dla banku jest to gwarancja pozyskania nowego klienta.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł: Inflacja – co to jest inflacja i jak wpływa na gospodarkę?

Jak znaleźć produkty bankowe z premią, aby zabezpieczyć oszczędności?

Choć może się wydawać, że premie bankowe pojawiają się przy okazji, w praktyce na rynku nie brakuje atrakcyjnych ofert z bonusami. Najlepszymi narzędziami do znalezienia produktów bankowych, które pomogą nam w oparciu się inflacji to:

Zobacz też: Co stanie się z moimi pieniędzmi, gdy instytucja finansowa upadnie?

Poradniki