Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Świadome prowadzenie domowego budżetu zakłada szukanie oszczędności wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Jednym ze znacznych obciążeń są ceny energii elektrycznej. Warto dowiedzieć się, jak zredukować koszty z tego tytułu.

Sytuacja polskiego sektora energetycznego wzbudza uzasadnione obawy opinii publicznej. Przywiązanie do nieodnawialnych źródeł energii, braki w infrastrukturze i rezygnacja z długofalowych planów przechodzenia na zieloną energię sprawiają nie tylko wzrost politycznych napięć, ale przekładają się bezpośrednio na zasobność portfela obywateli. Dystrybutorzy od dłuższego czasu zapowiadają gwałtowny wzrost cen, sięgający nawet kilkudziesięciu procent. Nic nie zapowiada także zmian tej tendencji, a sytuację dodatkowo pogarsza konflikt z Unią Europejską w kwestii przechodzenia na odnawialne źródła energii. Fakt jest niezaprzeczalny: rachunki za prąd już teraz są wysokie, a możemy spodziewać się jedynie wzrostu cen. Dlatego też warto się dowiedzieć, jak oszczędzać prąd, i jak w łatwy sposób zadbać o to, aby w naszym portfelu pozostało jak najwięcej pieniędzy. Oczywiście pozostaje to także nie bez znaczenia dla środowiska naturalnego: im mniej energii elektrycznej zużyjemy, tym mniej trujących substancji trafi do atmosfery, a globalna zmiana przyzwyczajeń może dać znakomite rezultaty.

Jak oszczędzać prąd? Skuteczne oszczędzanie prądu (fot. Chones / Shutterstock)

Oszczędzanie prądu nie musi być trudne

Rachunki za energię elektryczną potrafią naprawdę zaskoczyć i stać się istotnym obciążeniem dla domowego budżetu. Oczywiście widniejąca na nich suma zależy od wielu czynników: najwięcej wydadzą z pewnością osoby, które w ten sposób ogrzewają dom. Nawet w innych scenariuszach mogą być jednak bardzo wysokie. Co ważne: w znacznym stopniu zależy to od naszych nawyków, a oszczędzanie prądu nie musi oznaczać rezygnacji z normalnego korzystania z urządzeń. Wręcz przeciwnie: racjonalne podejście do tego tematu pozwoli nam wykorzystywać je w jeszcze większym stopniu. Sposoby oszczędzania energii są przy tym bardzo zróżnicowane, ale, tak jak w każdym przypadku, w którym zależy nam na oszczędzaniu, opierają się przede wszystkim na wytworzeniu nowych nawyków i trzymania się zestawu dobrych praktyk. Warto je wypracować, aby oszczędzanie prądu stało się intuicyjne.

Klasa energetyczna urządzeń

Oczywiście dla nikogo żadną tajemnicą nie jest to, że o kwotach widniejących na rachunkach decydują urządzenia zasilane energią elektryczną, z których korzystamy. W każdym domu jest ich rzecz jasna bardzo dużo: od pracującej przez cały czas (i generującej najwyższe koszty) lodówki, przez pralkę i zmywarkę po telewizor czy komputery. W przypadku oszczędzania prądu jakość bywa jednak czasami zdecydowanie ważniejsza niż ilość. Aby jak najwięcej pieniędzy zostało w portfelu, a jednocześnie odpowiednio ochronić środowisko naturalne, należy wybierać sprzęty z jak najlepszą klasą energetyczną. To oznaczenie jest dla konsumentów olbrzymim ułatwieniem: dzięki temu w łatwy sposób możemy określić, jak efektywny będzie sprzęt, który zamierzamy kupić. Najwyższa klasa A+++ to aż 40% oszczędności energii względem klasy A i 15% w stosunku do A++. Chociaż często pomijamy ten aspekt, warto zwrócić na niego uwagę podczas zakupów. Nieco większa inwestycja może zwrócić się w bardzo krótkim czasie.

Szukasz dodatkowej gotówki? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

Energooszczędne żarówki

Jeżeli zastanawiasz się, jak oszczędzać prąd, warto zacząć od małych, ale skutecznych zmian. Jedną z nich stanie się wymiana żarówek. W wielu domach do dzisiaj wykorzystuje się stare, tradycyjne żarówki. Te tymczasem nie tylko nie gwarantują skutecznego oświetlania, ale na dodatek wiążą się z olbrzymim zużyciem energii. Zastępując je żarówkami LED możemy uzyskać oszczędność sięgającą nawet kilkudziesięciu procent. W przeliczeniu na jedną żarówkę może to oznaczać nawet 50 zł w skali roku, a w końcu w każdym domu znajdziemy ich przynajmniej kilka. W praktyce: inwestycja w żarówki LED zwróci się niemal natychmiast – wystarczy spojrzeć na stan licznika.

Sposób, w jaki korzystamy z urządzeń

Oczywiście nawet najbardziej ekologiczne i energooszczędne urządzenia nie będą dawały upragnionych oszczędności, jeżeli będziemy z nich niewłaściwie korzystać. Dotyczy to zwłaszcza tych, które konsumują najwięcej energii. Nowoczesne lodówki oferują kilka możliwych do ustalenia stopni chłodzenia: rzecz jasna im niższa temperatura, tym większe zużycie prądu, a więc również większe koszty. Warto dostosować ją wobec tego do realnych potrzeb. Spore koszty mogą generować również zmywarka lub pralka: aby je zminimalizować zawsze trzeba zapełniać je w jak największym stopniu. Pozwoli to jednocześnie obniżyć ilość zużytej wody oraz energii elektrycznej.

Wyłączanie oświetlenia i urządzeń

Chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy, duże koszty w skali miesiąca czy roku generują również świecące się niepotrzebnie żarówki czy urządzenia, które pozostają włączone wtedy, kiedy nie korzystamy z nich przez dłuższy czas. Wbrew popularnym mitom warto wyłączyć oświetlenie nawet wtedy, kiedy opuszczamy pomieszczenie na kilka minut. Jedynym wyjątkiem są niektóre typy świetlówek. Aby oszczędzanie prądu było prostsze, warto wyposażyć się także w listwy zasilające, które pozwolą na łatwe odłączanie wielu urządzeń jednocześnie. Ma to także inną zaletę: dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie o zachowanie porządku i ukrycie nieestetycznych kabli.

Urządzenia do oszczędzania prądu

Oszczędzanie prądu jest zdecydowanie łatwiejsze dzięki współczesnej technice. Urządzeń do oszczędzania energii elektrycznej jest dość sporo, spełniają przy tym różne role: możemy więc zamontować automatyczne wyłączniki, które samodzielnie odetną zasilanie wtedy, kiedy nie będzie ono potrzebne, inteligentne sposoby sterowania, umożliwiające zdalne włączanie lub wyłączanie urządzeń, a nawet kompleksowe systemy monitorujące aktualne zużycie energii i informujące o aktywnościach, które należy podjąć w celu jej minimalizacji. Urządzenia do oszczędzania prądu bardzo często nie są drogie, a ich zakup bardzo szybko się zwraca.

Tryb stand-by wygodny, ale drogi

Olbrzymia liczba urządzeń w naszych domach oferuje specjalny tryb stand-by, czyli uśpienie. Wygoda jest niezaprzeczalna: dzięki niemu wybudzenie, a więc powrót do poprzednich ustawień i pełni funkcjonalności, zajmuje zaledwie kilka sekund. Chętnie korzystamy z niego podczas pracy na komputerze czy gry na konsoli. Jednocześnie jednak to także jeden z największych wrogów oszczędzania prądu. W skali roku taka wygoda może kosztować nawet kilkaset złotych. Zdecydowanie lepiej jest więc urządzenie po prostu wyłączać, jeżeli nie planujemy korzystać z niego przez dłuższy czas.

Klimatyzacja i ogrzewanie

Oczywiście kolejnym pożeraczem prądu jest ogrzewanie elektryczne oraz klimatyzacja. To właśnie one często odpowiadają za największe koszty. Zależność jest bardzo prosta: im wyższą temperaturę chcemy osiągnąć w przypadku ogrzewania lub im niższą w przypadku chłodzenia, tym większy rachunek otrzymamy na koniec miesiąca. Warto więc nie wykorzystywać pełni możliwości urządzeń, z których korzystamy, ale dostosować temperaturę do realnych potrzeb. Można zastosować również urządzenia, które pomogą automatycznie regulować temperaturę i będą w inteligentny sposób sterowały zarówno systemem grzewczym, jak i klimatyzacyjnym, włączając go np. tuż przed naszym przyjściem do domu lub położeniem się do łóżka.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-08-06

Kredytobiorca idealny: czym się wyróżnia? Maksymalny wiek kredytobiorcy

Nie tylko kredytobiorcy posiadają rozbudowane oczekiwania względem banków, ale również banki oczekują sporo od nich. Na ich ocenę wpływ ma wiele czynników, w tym wiek osób ubiegających się o środki.

2020-08-06

Kredyt bez prowizji. Czy zawsze będzie korzystny?

Klientom banków zależy przede wszystkim na uzyskaniu jak najtańszych zobowiązań. Bardzo dużą popularnością cieszą się więc kredyty bez prowizji. Nie zawsze oznacza to jednak realne oszczędności.

2020-08-06

Kredyt z poręczycielem. Jakie są obowiązki żyranta?

W niektórych przypadkach zdolność kredytowa nie pozwala na uzyskanie finansowania we wnioskowanej wysokości. Wówczas z pomocą może przyjść poręczyciel, zwany również żyrantem.

Prezent ślubny: jaki wybrać? Ile dać na wesele?

Ślub i wesele to olbrzymie wyzwanie nie tylko dla pary młodej. Porządny ból głowy mają również goście, którzy muszą zadbać o odpowiedni prezent ślubny. Ten często wiąże się ze sporym wydatkiem.

Zwrot towaru. Odstąpienie od umowy zawartej na odległość

Zakupy przez internet są niezwykle proste i dają nam dużo nowych możliwości. Z drugiej strony wiążą się jednak z dodatkowym ryzykiem. Warto mieć świadomość, że na określonych warunkach konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość i zwrotu towaru.

Podatek od pożyczki. Kiedy należy zapłacić pcc od pożyczki?

Poszukując dodatkowych środków, do naszej dyspozycji zostają nie tylko kredyty bankowe i pożyczki udzielane przez firmy spoza sektora bankowego. Często sięgamy również po pożyczki prywatne. Warto dowiedzieć się, kiedy będzie się to wiązało z koniecznością zapłacenia podatku od pożyczki.

Samochód na raty: jak kupić nowe auto na raty?

Zakup samochodu to spory wydatek. Nie musimy jednak ponosić go w całości. Dobrym rozwiązaniem okaże się rozłożenie płatności na raty.