Ile kosztują studia? Koszt studiów w Polsce

Spis treści
Advertisement

Edukacja wyższa w Polsce nie musi wprawdzie wiązać się z koniecznością opłacania czesnego, jednak nie oznacza to, że koszt studiów jest niski. Warto dowiedzieć się, ile kosztują studia, i przygotować się na wydatki.

Zapewnienie dzieciom jak najlepszej edukacji to jeden z podstawowych obowiązków rodziców i jednocześnie spore obciążenie dla domowego budżetu. Bez odpowiedniego przygotowania może być to bardzo trudne zadanie. Popularne powiedzenie „małe dzieci, mały kłopot, duże dzieci, duży kłopot” można natomiast sparafrazować „małe dzieci, mały wydatek, duże dzieci – duży wydatek”. Z tego powodu wielu z nas decyduje się odkładać specjalne środki z myślą o studenckich latach pociech. Aby oszczędzanie było efektywne, musi być jednak przemyślane i wykorzystywać dostępne narzędzia. Trzeba przy tym spojrzeć prawdzie w oczy: bezpłatna edukacja nie istnieje, a im lepsza jakość wykształcenia, tym większe środki trzeba na nie przeznaczyć. Koszt studiów to w końcu nie tylko samo czesne, ale również zakup materiałów naukowych, wsparcie korepetytorów, dojazdy, zakwaterowanie czy wyżywienie w ośrodku akademickim. Już na etapie planowania oszczędności, które będą miały za zadanie wsparcie przyszłego żaka, warto więc sprecyzować, ile kosztują studia.

Koszt studiów: nie tylko czesne

Porównując koszt studiów w Polsce z innymi krajami, zwłaszcza tymi, w których samo pobieranie nauki wiąże się z opłatami, można dojść do wniosku, że polski student i wspierający go bliscy nie mają zbyt wiele powodów do narzekań. Rzeczywiście: studia dzienne na uczelniach publicznych są w większości przypadków darmowe. Może to jednak wyglądać inaczej w przypadku niektórych kierunków, prywatnych uczelni czy oczywiście studiów zaocznych, które są praktyczną koniecznością, kiedy młody człowiek chce połączyć naukę z pracą. Nawet w pierwszym wariancie na koszt studiów wpływ ma wiele czynników: w końcu utrzymanie w ośrodku akademickim kosztuje, a nie zawsze możliwe stanie się pogodzenie studiów z pracą. Według raportu „Akademickość polskich miast”, przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny, aż 70% maturzystów planuje podjąć studia poza miejscem swojego zamieszkania. 3% chce natomiast zgłębiać wiedzę poza granicami kraju. Nawet pozostanie w rodzinnym domu nie oznacza jednak, że koszty studiów będą niskie.

Ile kosztują studia dzienne?

Określenie kosztu studiów jest o tyle trudne, że zawsze zależy od indywidualnego przypadku. Z pewnością już na starcie duże wydatki będą generować kierunki wymagające zakupu drogich pomocy naukowych czy sprzętów. Należą do nich studia związane z obszarem nowych technologii, medycyną czy sztukami plastycznymi. Podczas samej nauki można wprawdzie korzystać ze wsparcia bibliotek i udostępnianych bezpłatnie materiałów, jednak z pewnością nie zawsze będzie to możliwe. Warto założyć, że w trakcie trwającego 9 miesięcy roku akademickiego, student będzie potrzebował 50-100 zł miesięcznie na pomoce naukowe, daje to więc kwotę 450-900 zł w skali roku.

Szukasz dodatkowej gotówki? Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych na 5000 zł

Zakwaterowanie: istotny koszt studiów

Jednym z największych wydatków związanych ze studiami jest z pewnością zakwaterowanie studenta. Według raportu PIE najbardziej akademickie miasta w kraju to Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań. Największe metropolie niestety oznaczają również najwyższe ceny nieruchomości. Z wysokimi kosztami wiąże się również wynajem. Na to, ile kosztują studia, wpływ będzie miał wybór, który podejmiemy:

  • Akademik: miejsce, które kojarzy się ze studiowaniem, może być najtańszym sposobem na zakwaterowanie studenta. Ceny pokojów wahają się w zależności od standardu, miasta, a nawet konkretnej uczelni. Zwykle pokój dwuosobowy to wydatek rzędu 400-500 zł, tańsze będą pokoje przeznaczone dla większej liczby studentów. W takim przypadku miesiąc oznaczać będzie zubożenie portfela o ok. 300 zł. Z drugiej strony cena pokoju jednoosobowego wynosi mniej więcej 750-1000 zł.
  • Wynajem pokoju: koszt studiów może być niższy dzięki wynajmowi pokoju w mieszkaniu. Większa liczba współlokatorów pomaga zredukować koszty. Przy tym można również liczyć na znalezienie zakwaterowania w atrakcyjnej lokalizacji i dobrym standardzie. Koszt to ok. 500-800 zł miesięcznie. Dużo zależy jednak od konkretnego miasta i udogodnień.
  • Wynajem mieszkania: to zdecydowanie najbardziej kosztowna opcja. Z drugiej strony pozwala jednak na uzyskanie wysokiego komfortu i pełnej niezależności, co będzie olbrzymią zaletą zwłaszcza w przypadku najbardziej wymagających kierunków studiów. Wynajem kawalerki w dużych aglomeracjach to miesięczny koszt rzędu 1500-2000 zł.

Koszty transportu również trzeba wliczyć

Nawet studenci, którzy nie zmieniają miejsca zamieszkania w trakcie pobierania nauki, muszą liczyć się często z dodatkowymi kosztami związanymi z transportem. Koszt utrzymania samochodu to spory wydatek, który może jednak okazać się nieunikniony, zwłaszcza kiedy koniecznością staje się częste podróżowanie pomiędzy uczelnią a pracą i domem. Może sięgać nawet kwoty kilku tysięcy złotych rocznie. Alternatywą pozostaje oczywiście transport publiczny. Będzie zdecydowanie tańszy, jednak koszt nadal może być całkiem spory. W Warszawie bilet na 30 dni łączący obie strefy to wydatek 90 zł, w Krakowie bilet semestralny sieciowy kosztuje 220 zł. We Wrocławiu miesiąc podróżowania z ulgą studencką to natomiast 45 zł.

Ile kosztują studia zaoczne?

Częstym wyborem osób rozpoczynających edukację wyższą są studia zaoczne. Forma weekendowych zjazdów pozwala na pogodzenie ich z pracą i zdecydowanie wcześniejsze zbieranie bezcennego doświadczenia zawodowego. Mają jednak jeden spory minus w stosunku do trybu stacjonarnego: trzeba za nie płacić. Ile kosztują studia zaoczne? Wszystko zależy od konkretnej uczelni i kierunku. Semestr nauki to w większości przypadków od 2000 do 5000 zł. Nie brakuje jednak kierunków, które pochłaniają zdecydowanie wyższe zasoby. Semestr studiów lekarskich to nawet 15 000-20 000 zł, jeszcze droższe będą przy tym studia lekarsko-dentystyczne. Kosztowne będzie również rozwijanie kompetencji: studia podyplomowe kosztują mniej więcej 1000-3000 zł za rok. Jednocześnie jednak warto o nich pomyśleć, ponieważ nic tak nie procentuje, jak inwestycja w siebie.

Jak pokryć koszt studiów?

Nad tym pytaniem głowią się zarówno sami studenci, jak i ich rodzice. Częściowym wsparciem mogą okazać się stypendia, udzielane zarówno studentom pochodzącym z mniej zamożnych rodzin, jak i tym wyróżniającym się najlepszymi wynikami. Warto pomyśleć również o kredycie studenckim: ten nie tylko proponuje dogodne warunki spłaty, ale pozwala również na częściowe umorzenie zadłużenia. Oczywiście dobrą alternatywą dla innych sposobów finansowania kosztu studiów może stać się również standardowy kredyt gotówkowy, który można przekazać na dowolny cel. Będzie zarówno dobrym wsparciem w dłuższym okresie, jak i jednorazowym zastrzykiem większych środków potrzebnych np. do urządzenia się w nowym mieszkaniu czy zakupu kosztownych przyborów naukowych.

Poradniki